Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: terapija za gonoreju
PostPoslato: Sub Maj 05, 2007 6:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 6:19 pm
Postovi: 1
Zanima me koliko dugo traje terapija za gonoreju?
Znam da se leci antibioticima i da se u nekim slucajevima terapija sastoji samo od jedne injekcije visoke doze penicilina (ili nekog drugog antibiotika) ali me interesuje koliko dana je potrebno da prodje da bi terapija delovala?
Posle kog vremena je moguce imati normalne seksualne odnose?
(znam da je kondom prilikom seksualnog kontakta dovoljna zastita od polno prenosivih bolesti, ali opet, ne bih da rizikujem)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 05, 2007 9:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ranije su starije kolege pricale mesec dana penicilina, ali je to bila vise neka kazna, nego potreba. Mislim da je 7-10 dana sasvim dovoljno, uz kontrolne briseve uretre i pregled iscedka, ako ga ima posle terapije.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 05, 2007 10:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Goco,
Doziranje u jednoj tzv. singl dozi je svetski trend za lečenje gonoreje.

Iskoristiću preporuku za lečenje gonoreje CDC iz 2002 god. (Centers for Disease Control and Prevention, Atlanta, U.S.A)

CDC preporučuje za STD (Sexually Transmitted Diseases) za nekomplikovanu infekciju Neisseria gonorrhoeae kako urogenitalne tako i rektalne infekcije: cefixime 400 mg orally, ceftriaxone 125 mg injekcije u singl dozi i.m., ciprofloxacin (CIPROCINOL, MAROCEN tbl.) 500 mg oralno, ofloxacin tbl. 400 mg oralno, or levofloxacin 250 mg oralno. Ceftriaxone (AZARAN, LONGACEPH inj.) 2gr u jednoj dozi, efikasnost trretmana 98.9% (95%CI 97.9-99.8%) za lečenje urogenitalne i rektaln infekcije, a 94.1% (95% CI 85.6-98.4%) za infekciju grla.
Ciprofloxacin i ofloxacin su efikasni >98% za tretman urgenitalne infekcije i >88% za infekciju grla.
Ceftriaxone ili spectinomycin se takođe preporučuju od CDC za tretman trudnica kod urogenitalne i rektalne gonorrhea; kod trudnica za infekciju grla preporučuje se ceftriaxone.

Osim kinolina (fluoroquinolones), cefixime, je jedini aktuelni CDC-preporučeni oralni lek za tretman gonoreje.

Ispitivanje efikasnosti na pojedinim anatomskim mestima je najvažnije zbog smanjene efikasnosti kod infekcija grla, te se kod njih ne preporučuje oralno uzimanje antibiotika.
Cefalosporini dati oralno se ne preporučuju od CDC za urogenitalne infekcije jer ne pokazuju efikasnost.
Treatman sa cefuroxime axetil (NILACEF inj.) 1 g nije sasvim efikasan po kriterijumu za minimalnu efikasnost, efikasnost kod rektalne i uro-genitalne infekcije mu je 95.9% (95%CI 94.5-97.3); a kod infekcija grla neprihvatljivih 56.9% (95%CI 42.2-70.7%).
Kinolinski antimikrobni lekovi se sve manje preporučuju zbog sve veće rezistencije gonokoka.
Azithromycin 2 gr, u jednoj oralnoj dozi efikasan je 99.2% (95%CI 97.2%-99.9%) za urogenitalnu i rektalnu infekciju, a za infekcije grla 100%!

Žene mogu da budu bez simptoma, već je prvi znak žalba partnera na pečenje pri mokrenju, osećaj kao da mokre vruću vodu, gnojavi iscedak koji prlja veš itd.
Zato je prezervativ zakon, pogotovu kod rizičnih odnosa sa nepoznatim parterkama-partnerima!

Kolega Penicilin je još osamdesetih godina prošlog veka izgubio trku sa rezistencijom bakterija, pogotovu gonokoka, te ne znam zašto ga uopšte pominjete?

PS Najopasnije bi bilo da se neko odluči na samolečenje, to treba prepustiti stručnim licima, jer gonokok ostavlja puno priraslica, a kod muškarca nanosi takve posledice da su ga u prošlosti zvali "jajojedac"!

Pozdrav Dr PeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 2:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Kolega,

hvala na ovom obavestenju, zaista nisam o tome citao skoro, pa sam napisao ono sto radim empirijski i na osnovu starih znanja: kad neko dodje i ima iscedak ili bilo koji znak zbog koga posumnjam na uretritis (a govorim ovde o muskim pacijentima, da se ogranicim), ja uradim lepo bris uretre i/ili iscedka, urinokulturu i to je to: antibiogram mi kaze sta da ordiniram, a u izboru uvek se opredeljujem za najjeftiniju varijantu.

Ako cemo posteno, nije penicilin bas toliko izgubio trku. Od izvora povezanog sa CDC dajem ovaj pasus:

http://www.cdc.gov/std/gonorrhea/arg/st ... htm#trends

Citat (podvukao sam i zadebljao procente rezistentnih nalaza):

Antimicrobial resistance remains an important consideration in the treatment of gonorrhea. Overall, 16.4%of isolates collected in 2003 by GISP were resistant to penicillin, tetracycline, or both. The percentage of GISP isolates that were penicillinase-producing Neisseria gonorrhoeae (PPNG) declined from a peak of 11.0% in 1991 to 1.0% in 2003. In contrast, the percentage of isolates with chromosomally mediated resistance to penicillin (PenR) had increased from 0.5% in 1988 to 5.7% in 1999 and then declined to 1.3% in 2003.

Zanimljiv pad procenta rezistentnih kultura u 2003. godini. Sto se tice penicilina, procenat rezistencje od 16,4% i nije tako velik.

Jos jednom, hvala za informaciju, ali mislim da ce i dalje vodic u lecenju da mi bude antibiogram.

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 7:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Pa da nastavimo kolega sa citatima CDC-a doduše sa nešto novijim podacima:
Susceptibility to Penicillin and Tetracycline
Overall, 19.6% (1,217/6,199) of isolates collected in 2005 were resistant to penicillin.

U prevodu svaki 5 pacijent nemože biti izlečen Penicilinom, od 6199 lečenih, 1217 nije izlečeno Penicilinom. Da ne ponavljam da su pogotovo infekcije grla izuzetno rezistentne, jer očigledno antibiotici u ovom tkivu ne dostižu željene koncentracije ni kod antibiotika na koje je gonokok osetljiv. Neprihvatljivo visoka rezistencija je i 16,4% 2003 god. a kamo li 19,6% 2005 god.
Antibiotik ne postiže iste koncentracije u svim tkivima, NPR: CNS tj. mozak, urogenitalni trakt itd. itd.
In vitro (antibiogram) dobijeni rezultati ne odgovaraju u potpunosti rezultatima in vivo!
Stvari se moraju kritički posmatrati u svetlu najnovijih saznanja, a ovu prepisku shvatite konstruktivno.

Pozdrav i dobro zdravlje! Dr PeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 8:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Hvala na informacijama.

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 11, 2009 1:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 11, 2009 12:40 am
Postovi: 4
E pa ovako,

simptomi su sledeci:

- peckanje prilikom mokrenja (mada su umanjeni u poslednje vreme)

- iscedak zeleno-zuckaste boje iz penisa i glans je iritiran blagim crvenilom

- vec nekoliko dana bol u grlu prilikom refleksa gutanja (mislio sam da je posledica prethodno "na nogama" prelezanog virusa influence, iako je tek u poslednjih par dana kasalj produktivan)

- testisi su poceli da odstranjuju stratum corneum i koza je neverovatno suva, sto mi je bilo cudno

Trenutno sam u inostranstvu i ne mogu sebi da priustim tek tako odlazak kod lekara ali ako ne moze drugacije, onda sta da se radi, stisnucemo se sa svih strana.

Prema prilozenim simptomima mislio sam da "pokrijem" sledece bolesti:

- gonoreju (naisseria gonorrhoeae)
- trihomonijazu (trichomonas vaginalis)
- urinobakterijazu (urobacteria cistolitica)
- hlamidijazu (chlamidia)
- mikoplazmozu (micoplasma)

terapijom:

- 2g ceftriaxoma jedna doza
- orvagil 2x1
- azitromicin 2x1, 1x1
- ciprofloxacin (zaboravio sam nacin doziranja ali nisam siguran da je neophodan, mada?)

Treba mi pomoc i svaki moguci savet, sta pravovremeno uciniti. Sumnjam, da sam polni odnos sa inficiranom osobom imao pre 26 dana.
problem je sto sam verovatno "to" preneo na jos 2 devojke, tako da je stvar poprilicno hitna!!!!!!!!!!

Hvala

p.s. ovo sam samostalno predlozio, premda sam po struci farmaceut koji nije imao iskustva, tako da vas molim, korigujte sve ukoliko mislite da nesto nije ispravno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 11, 2009 5:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 16, 2005 9:05 pm
Postovi: 591
Lokacija: Novi Sad
Kao donekle koleginica (ja sam apsolvent), reći ću samo ovo: otkud znate da imate gonoreju i otkud znate da imate samo gonoreju.

Pravovremena akcija bi bila da ste koristili kondom sa svim tim devojkama. Moj savet je da odete kod lekara, uradite analize, dobijete odgovarajuću dijagnozu i izlečite se kako valja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 11, 2009 5:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 11, 2009 12:40 am
Postovi: 4
Mislim da sam Vam izneo simptome koleginice,
mada je izcurak poceo tek juce da se pojavljuje, danas je mnogo gore pa se sve ceskam po glavi ne znajuci da li da pribegnem "pokrivanju" svih onih bakterija koje sam naveo. Samo sam zaboravio tacnu th za sve njih, pa mi je Vasa pomoc dobrodosla jer cu danas-sutra morati da pocnem da delam. To smatram pod obavezno. Tako da ukoliko mozete da mi pomognete, to bi bilo savrseno.

Unapred zahvalan kolega


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 11, 2009 6:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 16, 2005 9:05 pm
Postovi: 591
Lokacija: Novi Sad
Simptomi nisu dijagnoza. Hoćete da izbombardujete organizam gomilom lekova od kojih će možda neki biti sasvim nepotrebni. Ja to ne bih radila. Ako imate samo gonoreju to ne mora biti toliki problem. Ako ste zakačili i hlamidiju (što ne možete otkriti bez analiza jer ona najčešće ne daje simptome) trebaće vam konjska doza lekova.

Kao što sam rekla...napravili ste glupost, suočite se sa njom i idite kod lekara. Može lako da vas izađe jeftinije nego ovo odokativno lečenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 11, 2009 6:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 11, 2009 12:40 am
Postovi: 4
Hvala koleginice, mislim da cu morati da potrazim svog licnog lekara negde u komsiluku, jer ovde odlazak kod lekara podrazumeva zakazan termin i neodlazak na posao, studije, nije ni bitno, i premda je Srbiji recimo pregled oko 4000 din u nekoj privatnoj klinici, ovde iznosi negde oko 27000 din bez testova i analiza koji bi trebali da se urade, o tome bih morao bas dobro da razmislim, tako da se plasim da ce moja jetra morati da podnese tu kolicinu lekova, hteo ja to ili ne. Nemojte misliti da ne bih voleo da to zavrsim kako treba. Treba obavestiti i devojke ali i saznati od koga sam pokupio "to" sto imam.

Ipak sam ja ovde samo student. Ali napravicemo jos koju rupicu na kaisu. Vi to znate, kad se mora nije tesko. No, ako bi me podsetili za th bili bi prava laskavica. Ne mogu da nadjem kako sve da pokrijem.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 74 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: