Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Dupliranje slike
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 11:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 21, 2007 10:48 pm
Postovi: 10
Prije vise od dva mjeseca pocela je da mi se duplira slika pri pogledu pravo i desno. Prvih dana sam to tesko podmosila ali sam se nadala da je to nesto sto ce proci ali sad je vec postalo veliki i neizdrzivi problem jer ni poslije dva mjeseca nikakvog pomaka na bolje nema vec mi je samo losije.
Opisacu vam moj put i dijagnoze koje su postavljene:

1) 28.09. 2007 odlazak kod ocnog ljekara-dijagnoza diplopija, terapija beviplex 3x1, preporuka i uput za neurologa

2)neurolog- konstatovano da imam temperature koje se krecu od 37-38 stepeni, glavobolja u ceonom predjelu prema potiljku, pojava povracanja, terapija 20% manitol, dexazon ampule 4mg, ranisan i diklofen po potrebi , uput za CT endokranijuma

3)neurolog- nalaz CT uredan - na nativnim skenogramima ne vide se znaci pat.promjena kako u mozdanom parenhimu tako i extracelebralno. Komorni sistem je odgovarajuceg polozaja i velicine.

4)neuroloski pregled- temperatura i do 39,sa ocima i dalje problem, terapija longaceph 2mg, OHB12, trental, rapten duo po potrebi, preporuka uraditi MR endokranijuma

5)neurolog- nalaz MR uredan, terapiji dodat oligogal. dijagnoza Cephalea sympt G44, u razgovoru sa neurologom kao uzrok dupliranja slike nevedena moguca upala nerva ili virus.

6) ocni ljekar- preporuka MR hipofize, ultrazvuk stitne zlijezde, kolorni vid, i ultrazvuk orbitale

Od ovih trazenih nalaza svi su uradjeni osim ultrazvuk orbitale

kolorni vid-nalaz uredan
ultrazvuk stitne-uredan
MR hipofize- pokazuje nalaz koji odgovara pituitarnoj hipeplaziji i upucuje na endokrinologa

hormoni: TSH 0.73
FSH 104
LH 73.9
prolaktin 197
kortizol: u 8h 593; u 17h 285

7)endokrinolog - terapija bromergon 2.5 mg i upucuje na ocnog ljekara.

Za ovo vrijeme od 2 mjeseca nema nikakvog poboljsanja a i niko nije u stanju da navede zbog cega je problem nastao. Najgore od svega je sto ne mogu da funkcionisem normalno jer nisam u stanju sama da izlazim i obavljam ustaljene dnevne obaveze. Za cijelo ovo vrijeme sam na bolovanju,prosvetni sam radnik ali svoj posao ne mogu da obavljam u ovakvom stanju. Ako neko moze da mi pomogne barem savjetom ili preporukom kako dalje, bila bih vam zahvalna. Ako je bilo slicnih iskustava molim vas da mi pisete kako ste prevazisli problem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 29, 2007 1:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 14, 2006 9:36 pm
Postovi: 806
Vrlo kompleksna stvar. Volela bih da mogu da Vam pomognem, ali posto sam tek apsolvent medicine i nemam dovoljno prakse- sve bi se svelo na preglede koje ste vec odradili. Cinjenica je da je problem u ocnom nervu i cini mi se da lekari pokusavaju da otkriju tacno u kom delu zivca. Od svega vidim jedino hipofizarnu hiperplaziju. No, cini mi se da bi to bilo povezano i sa glavoboljom.

Javice Vam se Klio sa preciznijim odgovorom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 29, 2007 3:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 31, 2006 5:47 am
Postovi: 546
Lokacija: beograd
Niste uradili ultrazvuk orbite,ali mislim da bi on pokazao uredan nalaz,jer ukoliko bi postojala neka upala u tom delu,imali biste crveno oko,protruziju oka i druge simptome koji bi ukazivali na lokalni uzrok u orbiti.
Navedite podatak,da li povracate uz mucninu,ili ekspulzivno,bez nagona na povracanje.To je veoma vazno znati zbog dijagnoze.
Hormonalni nalaz ukazuje na normalnu vrednost prolaktina,te ne znam zbog cega je neurolog dao terapiju bromergonom koja se daje samo kod mikroadenoma ili adenoma hipofize sa povisenim nalazom prolaktina.Nalaz prolaktina kod Vas je normalan.Kod Vas je povisen samo FSH koji podstice stvaranje folikula u jajnicima.
Takodje navedite da li su glavobolje konstantna,vazno je radi dijagnostike.
Nemate uredno uradjen nalaz kaver testa od oftalmologa,kao ni Lancaster test koji bi tacno odredio koji ocni misici i nervi su zahvaceni.
Na osnovu dosadasnjeg nalaza,moze se pretpostaviti ,ali nesigurno,da je rec o intrakranijalnoj upali,te bi bilo potrebno uraditi nalaz cerebrospinalnog likvora.
Pozdrav !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 30, 2007 11:05 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 21, 2007 10:48 pm
Postovi: 10
klio je napisao:
Niste uradili ultrazvuk orbite,ali mislim da bi on pokazao uredan nalaz,jer ukoliko bi postojala neka upala u tom delu,imali biste crveno oko,protruziju oka i druge simptome koji bi ukazivali na lokalni uzrok u orbiti.
Navedite podatak,da li povracate uz mucninu,ili ekspulzivno,bez nagona na povracanje.To je veoma vazno znati zbog dijagnoze.
Hormonalni nalaz ukazuje na normalnu vrednost prolaktina,te ne znam zbog cega je neurolog dao terapiju bromergonom koja se daje samo kod mikroadenoma ili adenoma hipofize sa povisenim nalazom prolaktina.Nalaz prolaktina kod Vas je normalan.Kod Vas je povisen samo FSH koji podstice stvaranje folikula u jajnicima.
Takodje navedite da li su glavobolje konstantna,vazno je radi dijagnostike.
Nemate uredno uradjen nalaz kaver testa od oftalmologa,kao ni Lancaster test koji bi tacno odredio koji ocni misici i nervi su zahvaceni.
Na osnovu dosadasnjeg nalaza,moze se pretpostaviti ,ali nesigurno,da je rec o intrakranijalnoj upali,te bi bilo potrebno uraditi nalaz cerebrospinalnog likvora.
Pozdrav !


Mucnine i glavobolje nisu konstantne. Bolove obicno imam u potiljacnom i tjemenom dijelu glave, a kad vise opterecujem po jedno oko zatvaranjem drugog, imam i bolove u ceonom dijelu glave. Temperature vise nemam, one su bile prisutne nekoliko dana kad se pojavio problem sa dupliranjem slika. Mucnine imam ponekad ali ne povracam. Mada, stomacne probleme vezem i za raniji problem koji sam imala i imam jos uvijek te cu vam to opisati ukratko:

Prije 26 godina sam imala operaciju kojom je odstranjem lijevi bubreg zbog tumora. Prije 4 godine pojavile su se promjene na nadbubreznim zlijezdama pa je operativni zahvat vrsen obostrano. Na svoju licnu odgovornost sam odbila hemoterapiju koja je tada propisana (najjaci oblik). U toku ove 4 godine sam bila u dosta dobrom stanju ali su od juna poceli novi problemi koji su se manifestovali bolovima u stomaku. Ustanovljene su promjene na jetri zbog cega su onkolozi preporucili hemoterapiju Mitotan. Zbog problema sa ocima ne mogu da primam hemoterapiju. Ako znate nesto o ovom lijeku molim vas da mi napisete jer od ovdasnjih ljekara niko nema predstavu o tome jer kod nas valjda nije ni koristen ili jeste ali vrlo rijetko.

Smatrate li da su promjene na jetri mogle da izazovu problem sa ocima?

Hvala i pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 24, 2007 8:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 21, 2007 10:48 pm
Postovi: 10
klio je napisao:
Niste uradili ultrazvuk orbite,ali mislim da bi on pokazao uredan nalaz,jer ukoliko bi postojala neka upala u tom delu,imali biste crveno oko,protruziju oka i druge simptome koji bi ukazivali na lokalni uzrok u orbiti.
Navedite podatak,da li povracate uz mucninu,ili ekspulzivno,bez nagona na povracanje.To je veoma vazno znati zbog dijagnoze.
Hormonalni nalaz ukazuje na normalnu vrednost prolaktina,te ne znam zbog cega je neurolog dao terapiju bromergonom koja se daje samo kod mikroadenoma ili adenoma hipofize sa povisenim nalazom prolaktina.Nalaz prolaktina kod Vas je normalan.Kod Vas je povisen samo FSH koji podstice stvaranje folikula u jajnicima.
Takodje navedite da li su glavobolje konstantna,vazno je radi dijagnostike.
Nemate uredno uradjen nalaz kaver testa od oftalmologa,kao ni Lancaster test koji bi tacno odredio koji ocni misici i nervi su zahvaceni.
Na osnovu dosadasnjeg nalaza,moze se pretpostaviti ,ali nesigurno,da je rec o intrakranijalnoj upali,te bi bilo potrebno uraditi nalaz cerebrospinalnog likvora.
Pozdrav !


Poslednja dijagnoza glasi: Paresis abducentis, valjda se radi o djelimicnoj paralizi nerva. Receno mi je da obicno do oporavka nerva dolazi u periodu od 6 mjeseci, da moram da unosim puno vitamina... Ima li nacina da se oporavak nerva ubrza?
Vukica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 1:43 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 31, 2006 5:47 am
Postovi: 546
Lokacija: beograd
Jedina oftalmoloska terapija u Vasem slucaju je okluzija,tj.zatvaranje zdravog oka,kako bi se sto vise aktivirali misici pogodjenog oka,ali i takodje zbog neprijatnih duplih slika.Povracanje,vrtoglavica kao i pogresna lokalizacija predmeta u prostoru su cesti pratioci pareza i paraliza ocnih misica.
Sto se tice terapije koja bi jos mogla pomoci....naravno,sva ona terapija koju vec koristite,obavezno kontrolisite holesterol i krvni pritisak.Najbolja vitaminska terapija je ona iz pivskog kvasca i ribljeg ulja.Izbegavajte vestacki sintetizovane vitamine u tabletama.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 2:30 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 31, 2006 5:47 am
Postovi: 546
Lokacija: beograd
Jos da dodam-
Ukoliko nakon 12 meseci od nastale pareze,zaostane izvesni mali ugao razrokosti,problem cete resiti nosenjem naocara sa prizmama.To su stakla koja izgledaju potpuno uobicajeno,bez brige.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 5:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 21, 2007 10:48 pm
Postovi: 10
klio je napisao:
Jos da dodam-
Ukoliko nakon 12 meseci od nastale pareze,zaostane izvesni mali ugao razrokosti,problem cete resiti nosenjem naocara sa prizmama.To su stakla koja izgledaju potpuno uobicajeno,bez brige.

Od dva oftamologa sam dobila dvije preporuke: jedna, kako i vi kazete, da zatvaram zdravo oko a druga da mijenjam i zatvaram naizmjenicno po jedno oko na 6 sati. Bila sam u nedoumici sta je ispravno. Vama, naravno puno zahvaljujem
Vukica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 2:39 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 31, 2006 5:47 am
Postovi: 546
Lokacija: beograd
Stalnim koriscenjem pogodjenog oka,omogucavate brzi povratak funkcije misica koji je u parezi.Ukoliko to oko stavljate van funkcije,mogu se javiti takozvane sekundarne promene na pogodjenom misicu,tj.on postaje fibrozan,cvrst,i na taj nacin bi mu funkcija jos vise oslabila.
Stalnim zatvaranjem zdravog oka u uzrastu kod osoba starijih od sedam godina ne dolazi do pada vida-takozvana ambliopija usled okluzije,te ne trebate brinuti.Cak i u uzrastu od sedam godina,tako izazvana ambliopija se nakon uklanjanja okluzije brzo eliminise.
Razumem da Vam nije sve jedno kog lekara treba poslusati,ali ukoliko ste u Beogradu,mozete se konsultovati sa oftalmolozima klinickog centra koji se bave strabologijom i decjom oftalmologijom.Ne morate zakazivati pregled,dovoljno je samo Vase kratko pitanje,,Koje oko zatvarati kod paralitickog strabizma ?,,
Jedina dilema,koja priznajem,moze da postoji,to je-da li se sa sigurnoscu moze tvrditi da je pareza nastala bas na tom oku.To moze da pokaze samo Hess-Lancaster test.Nadam se da ste taj test radili.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 9:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 21, 2007 10:48 pm
Postovi: 10
klio je napisao:
Stalnim koriscenjem pogodjenog oka,omogucavate brzi povratak funkcije misica koji je u parezi.Ukoliko to oko stavljate van funkcije,mogu se javiti takozvane sekundarne promene na pogodjenom misicu,tj.on postaje fibrozan,cvrst,i na taj nacin bi mu funkcija jos vise oslabila.
Stalnim zatvaranjem zdravog oka u uzrastu kod osoba starijih od sedam godina ne dolazi do pada vida-takozvana ambliopija usled okluzije,te ne trebate brinuti.Cak i u uzrastu od sedam godina,tako izazvana ambliopija se nakon uklanjanja okluzije brzo eliminise.
Razumem da Vam nije sve jedno kog lekara treba poslusati,ali ukoliko ste u Beogradu,mozete se konsultovati sa oftalmolozima klinickog centra koji se bave strabologijom i decjom oftalmologijom.Ne morate zakazivati pregled,dovoljno je samo Vase kratko pitanje,,Koje oko zatvarati kod paralitickog strabizma ?,,
Jedina dilema,koja priznajem,moze da postoji,to je-da li se sa sigurnoscu moze tvrditi da je pareza nastala bas na tom oku.To moze da pokaze samo Hess-Lancaster test.Nadam se da ste taj test radili.
Pozdrav!


Ne znam o kakvom je testu rijec, pa bih vas zamolila da mi objasnite kako se taj test odradjuje. Skoro sam radila neki test od kog nisam dobila nikakav nalaz. Sastojao se u tome sto sam poklapala svjetloscu iz neke vrste lasera crvene tackice na zelenoj podlozi. Kako sam i napisala, rezultate tog testa nemam jer ga je strabolog zadrzao. Ne znam da li je to to...
Pozdrav,Vukica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 9:53 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 31, 2006 5:47 am
Postovi: 546
Lokacija: beograd
Da,to je Hess-Lancaster test!
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: dupliranje slike
PostPoslato: Uto Jan 13, 2009 9:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 13, 2009 9:08 pm
Postovi: 11
Postovanje!
Imam isti problem od septembra 2007-e.Stanje se nije popravilo,cak sta vise sve slabije vidim i slabije se orjentisem.Sve mi izgleda vjestacki i brzo se zamaram.Tv nisam gledao od sep 2007-e.Zivim u Norveskoj i 10 mjeseci sam isao u bolnicu na preglede.Pokusao sam sa prizmama jer imam duplu sliku na lijevom oku.Nista nije pomoglo.Sa najjacom prizmom se dupla slika sa lijevog oka prebacuje na desno.Isao sam na ocnu pedagogiju 5 mjeseci i danas mi je receno da trenutno nema pomoci za moj slucaj i da mogu nastaviti ako se nesto poboljsa.46 godina mi je i imao sam strabizam u mladjim danima koji je ispravljen.Operacija ne dolazi u obzir jer bi moji problemi bili jos veci.Uradjen je CT i MR i sve je u redu.Imam povisen kolesterol i koristim tablete vec 5 godina.Vid mi se za to vrijeme jako pokvario.U bolnici misle da sam imao laksi mozdani udar ali nista nije pronadjeno(CT,MR).Dijagnoza je Bilateral abduceens parese, diplopi... intractabel diplopi.U bolnici su mi rekli da moram da naucim da zivim s tim,ali sve je teze i teze.Doktor je trazio penziju ali jos nisam dobio odgovor i ne znam da li ta dijagnoza podpada pod invaliditet.
Imao sam takodje u pocetku glavobolju koja je trajala neprestano skoro 4 sedmice ali se to stabilizovalo.Osjecam vrucinu u ceonom djelu konstantno.Tesko razlikujem ljude na ulici i nisam stabilan.Idem vec duze vrijeme na fizio trening i to je jedina svjetla tacka.Koncentracija je jako slaba pa cu poceti sa kognitivnom terapijom.U skorije vrijeme cu na neuroloski pregled pa ne znam da li ce tu biti sta pronadjeno.Izgubio sam interes za sve i jako sam smrsao.Nalazi krvi hormoni i ostalo je sve u redu.Navece uzimam valijum 5 mg da bih mogao da zaspem i da mi se ne bi vrtjelo ujutru kad se probudim.Uzimam takodje paralgin forte za opustanje i u nekoj mjeri mi pomaze.Eh da, sve je pocelo sa bolovim u vratu i ramenima prije 4 godine,vratna mijalgija kako je moj doktor to cijelo zvao.Od tada treniram na fizio.Prije 2,5 godine sam dobio dijagnozu od specijaliste regionalni hronicni bolni sindrom.Mozda sam ovo sve trebao napisati na pocetku,ali da zavrsim ovo sa ocima me dotuklo i to je pocelo septembra 2007.Fokusiranje mi takodje nije u redu i osjetljiv sam na svjetlost.Ako neko prati ovaj forum posto vidim da je tema malko starija neka mi odgovori jer stvarno vise se ne snalazim,izmedju jave i sna... hvala vam unaprijed!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: dupliranje slike
PostPoslato: Uto Jan 13, 2009 10:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 13, 2009 9:08 pm
Postovi: 11
Zaboravio sam da kazem da sam u avgustu prosle godine izgubio vid prvo na lijevom oku uz bolove slijepoocnice uz treperenje,poslije se to prebacilo i na desno oko.Sve je bilo mracno,poslije nekih 30-ak minuta vid se potpuno povratio.
Hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: