Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 13, 2008 6:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Razumem ja da su zdravstveni radnici lose placeni(pa jedan GP u Britaniji moze bez problema da kupi kucu od 1000000 funti) iako je ovo svakako previse obzirom na ekonomsko stanje u drzavi,stanje profesiji nije na zadovoljavajucem nivou.Ali sexy ves pa jos na poslu je malo previse:roll: Postoji gomila nacina da se unovci diploma i to ne samo doktorska nego i svaka druga.Sto se tice gresaka ima jedna odlicna sentenca"ko radi taj i gresi samo su neradnici nepogresivi",i tako obicno i biva samo sto je populacija generalno bombardovana od strane medija slucajevima o masnim finansijskim nadoknadama u procesima protiv lekara.Greske koje nekoga kostaju zivota ili vode u tesko ostecenje zdravlja i invalidnitet ne smeju da se desavaju,ali evo vam ilustrativan primer iz susedne nam Hrvatske.
Zena pri kraju trudnoce nijednom nije bila kod ginekologa na kontroli,po pocetku porodjaja javlja se u bolnicu sa kompletnom dilatacijom cervixa.U pozadini prividno normalne trudnoce stoji gestacijski dijabetes i naravno plod je bio jezivo makrozomican (preko 5 ili 6 kg ali ne znam stvarno koliko tacno).Ona se javlja kada se glavica makrozomicnog ploda vec ucvrstila na karlicnom ulazu.Doktori je jedva porode vakum ekstraktorom.Plod naravno pretrpi porodjajnu traumu i sve se tragicno zavrsi.I ko je roditeljima kriv ??Doktori naravno :evil: :evil: :evil: .Naravno mediji sve napumpaju do explodiranja ,a da se pri tome niko ne zapita zasto trudnoca nije kontrolisana od strane ginekologa??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 03, 2009 10:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 03, 2009 9:39 pm
Postovi: 2
Lokacija: beograd
severus je napisao:
@Dea
pa razlika je u tome da je polip benigni tumor i to impregnisan holesterolskim kristalima,a kamen je konglomerat sastavljen od kalcijumskih soli zucnih kiselina,holesterola i bilijarnih pigmenata.Iako se i polip i konkrement mogu ispoljiti istim simptomima i i komplikacijama pristup se dijametralno razlikuje jer polip moze maligno alterisati i zato se za polipe odredjene velicine preporucuje ultrasonografsko pracenje,sto zbog neke pretece maligne alteracije,sto zbog komplikacija u vidu akutnog holecistitisa.
hvala vam na ovako lepom obrazlozenju upravo ste mi razresili dilemu..Naime pre sest godina mi je u jednoj privatnoj klinici ustanovljeno da imam dva polipa u zucnoj kesi..Sada sam ponovo bila i receno mi je da imam mulja peska i cetiri holesteronske naslage.Promeri su dati.Nisam znala o cemu se radi..Da li je i dalje rec o polipima ili kamenju..

_________________
buba


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 03, 2009 10:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa tesko je reci samo na osnovu EHO pregleda,ne znam jel vam preporucena hipoholesterolska dijeta obzirom da je jedini put eliminisanja holesterola iz organizma preko zuci.Ako imate i tegobe vezane sa zucnom kesom operacija bi onda bila najoptimalnije resenje.CT bi naravno definitivno razjasnio o cemu se radi samo ne znam da li bi vas uputili na pregled.Eventualno dolazi u obzir da ponovite ultrazvucni nalaz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Polip u zucnoj kesi
PostPoslato: Ned Feb 14, 2010 5:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 13, 2010 4:44 pm
Postovi: 1
Evo i mene da se javim sa kratkom istorijom moje bolesti.

Da bi bolje razumeli moj sluchaj i nalaz pocheo bi prvo sa kracim sazetkom mog dosadashnjeg nahchina zivota. Pre svega imam 23 godine. Naglasio bi da sam, sve dok nisam krenuo na fakultet, bio aktivan sportista a i nakon pochetka studija nastavio sam sportom da se bavim rekreativno ali i dalje intenzivnije nego li neki kvazi sportisti. Nikada nisam pushio, nikada nisam pio kafu, nikada gazirano, nikada alkohol (dobro ruku na srce zadnja dva sam konzumirao u par navrata, recimo nekoliko puta godishnje, na po kojoj slavi rodjendanu itd. i samo u jednom dechachkom navratu van granica normale). Josh neshto kao klinac slomio sam zglob leve ruke, pa sam morao na neku operaciju, te sam bio uspavan jer su mi postavljali neke takozvane shine, i to je ujedno i moj jedini ozbiljan susret sa lekarima, naravno sve do sada. Dakle ne podnosim miris bolnice i zdravstvenih ustanova (jer u meni izazivaju neki depresivni osecaj) pa sam nashiroko izbegavao lekare, recimo kada sam prehladjen, uvek bi sa sa prehladom izborio sam, nikada lekovima uvek chajom i mirovanjem pushtajuci moj imuni sistem da se sam izbori sa problemom. Kada me boli glava, ne bi odma posegao za lekom, vec bi uvek pokushao da odspavam i tako reshim taj problem, uvek mi je i polazilo za rukom. Dakle sve u svemu ziveo sam zdrav zivot. Dobro istina je da, od kada sam krenuo na fakultet, pocheo sam manje redovno da spavam, manje da se krecem, i nezdravo da se hranim, jednom ili ni jednom dnevno, chesto sa nogu obichno neki brzi sendvish u kantini na fakultetu, i retko kada u istom terminu. Dalje, za svoje 23 godine imao sam tj. josh uvek imam samo jednog sexualnog partnera, sa kojim redovno odlazimo na kontrole kako moje tako i njene. A od svoje 18te sam i redovan davlac krvi, svake godine 2x. I kada pogledam u nazad i zanemarim ozbiljan prelom ruke, mogu slobodno da kazem da nikada nisam imao ozbiljnih zdravstvenih problema. NIKADA! Naravno sve do sada. No da okolnosti nisu bile sledece, verovatno ja josh i sada ne bi znao da imam ikakvih zdravstvenih problema.

Dakle na fakultetu nisam ostvario uslov da upishem chetvrtu godinu na budzet. A za mene i moj budzet kao i budzet mojih roditelja je pad sa budzeta i neophodnost obnavljanje trece godine kao samofinansirajuceg studenta znachilo da moram da prekinem sa studijama. Naravno nisam odustao od istih, te sam reshio da cu da pauziram jednu godinu, odem na brod da radim i kada se vratim svu svoju zaradu ulozim u dalje studije i tako reshim taj problem.

Tada, septembra 2009. odlazim u agenciju za zaposhljavanje ljudi za rad na brodu, uspeshno prolazim intervju i dobijam ugovor koji postaje vazeci samo ukoliko uspeshno prodjem sistematski pregled, pa odlazim u Medicinu Rada na Novom Beogradu. I onda iznenadjenje, i to kakvo kada mi je doktorica rekla kako ne moze da mi odobri odlazak na brod zbog povishenih transaminaza (valjda enzimi jetre, tachnije ALT i AST). Dobijam uput i odlazim kod specijaliste gasntroentrologije. Naravno negativan sam na sve moguce polno prenosive bolesti, kao i na sve droge. Svi ostali nalazi Urina i Stolice su takodje bili uredni. Jedino mi je osim povishenh transaminaza bio blago povishen i holesterol. Uglavnom specijalista mi na ultrazvuchnoj slici gornjeg abdomena ustanovi da imam polip zuchne kese promera 6,5 mm. I prepisani su mi lekovi Essentiale forte N 3x2, a potom Silimarin 3x2, i jedan i drugi po mesec dana, potom pauza od dva meseca pa ponovljanje terapije, i kontrola za 6 meseci. Pored toga preporucheno mi je i da obratim paznju na ishranu.

Prvobitan nalaz:
ALT: 70 (do 37 U/L)
AST: 74 (do 37 U/L)
Holesterol: 6.5 (od 3.5 do 5.2 mmol/L)
Dg: Polypus cholcystae

Sve sam uradio kako mi je recheno, iako sam veliki protivnik lekova osim kao poslednje opcije, poslushao sam doktora. Otishao sam na ponovnu kontrolu sada fabruara 2010. i na ponovni nalazi su sledeci. Polip na zuchnoj kesi promera 4,2 mm.

Najnoviji nalaz:
ALT: 37 (do 37 U/L)
AST: 41 (do 37 U/L)
Holesterol: 5.9 (od 3.5 do 5.2 mmol/L)
Dg: Polypus cholcystae

Ah da, zaboravio sam da naglasim, nemam apsolutno nikakvih zdravstvenih problema, nikakvih bolova u stomaku i osecam se odlichno, i to me najvishe brine. Chak shta vishe doktor mi je rekao da na dalje ne pijem lekove i da se ne vracam na kontrolu i da mu se javim samo ako budem imao bolova. Kada mi je to rekao unishtio me je psihichki i od onda sam pod strashnim stresom koga ne mogu da se oslobodim, ne secam se kada sam zadjni put redovno spavao.

I to je otprilike moja pricha. Dakle meni ova bolest, koju ne osecam i ne bi ni bio svestan iste da nije lekara i njihove napredne medicine, predstavlja ozbiljnu kochnicu za dalju buducnost i rushi mi sve planove. Sve dok mi ALT i AST ne budu u granicama normale Agencija i Carnival Kompanija mi nece odobriti da radim na brodu, shto mi rushi sve planove koje sam imao za buducnost a ticale su se moje profesionalne karijere, kako zavrshetka studija tako i privatnog biznisa koji bi pokrenuo sa novcem koji bi zaradio na brodu.

Inache sada na svoju inicijativu ponavljam terapiju od pre 6 meseci, i planiram da sam odem na kontrolu kod prvatnika. Tako da ukoliko ovo prochita neki doktor molio bi ga za mishljenje. Shta mi je chinti? Trenutno tapkam u mestu! :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Polip u zucnoj kesi
PostPoslato: Uto Nov 20, 2012 12:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 20, 2012 12:02 pm
Postovi: 1
Pozdrav!


UZ pregledom mi je otkriveno nekoliko polipa u žuč.kesi, najveći ima oko 6,5 mm. Nemam nikakve tegobe. Polipi su slučajno otkriveni, s obzirom da mi je duži vremenski period bio povišen ALT (oko 65). Sedimentacija je normalna: 3. U proteklom periodu (od 2005.) sam par puta godišnje radio krvnu sliku i uvek isto: ALT povišen, sedimentacija normalna.
Inače, tokom 2003. sam imao infekciju salmonelom, uspešno izlečeno (blagovremeno sam reagovao i primao inekcije antibiotika) - ovo pišem, s obzirom da u studijama sam negde pročitao da usled infekcije salmonelom mogu da nastanu polipi.

Pitanje je da li ići na operaciju žučne kese ili pratit stanje ?

Unapred hvala !


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 42 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: