Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: PRELOM PETE-ZA DR VELJKA JOVANOVICA
PostPoslato: Sre Dec 10, 2008 11:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 6:19 pm
Postovi: 234
Postovani dr Jovanovicu,
Moj otac star 56 godina je pre tri messeca usled pada polomio petnu kost desne noge. Izvestaj ortopeda KCS prelom calacaneusa bez znacajnijih dislokacija.
Gips je nosio nekih sest nedelja (mozda i osam), nakon toga nije uradjen kontrolni snimak, vec je upucen fizijatru radi fizikalne terapije.
Posle oko tridesetak terapija (elektro i vezbe), ne moze potpuno da se oslanja na nogu, hoda uz pomoc jedne stake.
Danas je napravljen RTG snimak sa sledecim nalazom: Na mestu frakture prisutna fuzija fragmenata i formiranje kalusa, sve niti TLC zgloba maglicasto zasvetljene (Nadam se da sam dobro procitala)
Fizijatar je rekao da su mu kosti porozne i dobio je sledecu terapiju: Alendronat, Gavez gel. Kaltegal i Alfa D3. Sledi mu nastavak fizikalne terapije i mogucnost da vrati i drugu staku.
Molila bih vas da mi kazete kakve su prognoze u vezi oporavka sa ovakvom dijagnozom i da li ce se potpuno oporaviti?
Smatarte li da je potrebno da ponovo ode kod ortopeda?
Da dodam samo to da je pre 15 godina na istoj nozi imao prelom butne koste. Inace je zdrav.
Veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 11, 2008 12:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Po ovome, sto ste napisali, reklo bi se da sve protice dobro, mada verovatno sporije nego sto biste zeleli.
Ako je prelom bez znacajne dislokacije (pomeranja), onda najcesce dobro sraste i bez operacije. Dakle, tu je Vas otac dobro prosao s obzirom na vrstu preloma. (Sama petna kost je dosta razredjene strukture pa su njeni prelomi vrlo cesto povezani sa znatnim pomeranjem). Rekoste da i snimak pokazuje da dolazi do zarastanja, tj. formiranja nove kosti na mestu preloma.
Sto se tice lokalne osteoporoze, ona je cesta kod povreda pracenih duzim nosenjem imobilizacije i mirovanjem. Sto se tice lekova, primenjuju se isti lekovi koji se daju i kod generalizovane osteoporoze, tako da je i to OK (jedino ne znam sta je Gavez gel, ali cesto postoji nekoliko razlicitih fabrickih imena za isti preparat). Sem lekova, vrlo je vazna i primena fizikalne terapije, ali o tome vise mozed da vam kaze fizijatar.
Kontrola kdo ortopeda dolazi u obzir ako sadasnje lecenje tokom 4-6 nedelja ne bude dovodilodo poboljsanja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 11, 2008 12:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 6:19 pm
Postovi: 234
Postovani Dr Veljko,
Hvala vam puno na brzom odgovoru, dosta sam se zabrinula, ali sad mi je lakse.
inace Gavez gel je biljni preparat (gavez je biljka koja je dobra za zarastanje kostiju) i proizvodi ga Institut "Josif Pancic".

Jos jednom hvala i puno pozdrava


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 11, 2008 9:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Jako me zanima ko mu je rekao da hoda uz pomoc jedne stake?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 11, 2008 11:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 6:19 pm
Postovi: 234
Lekar fizijatar u Domu zdravlja, uz savet da meri na vagi koliko moze da se osloni.
On moze svega trecinu svoje telesne mase.
Zasto to pitate, da li hodanje sa jednom stakom lose za njega?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 13, 2008 8:58 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Hod sa jednom stakom je APSOLUTNO neprihvatljiv i pogresan jer dovodi do prebacivanja oslonca samo na zdravu stranu tela,ugrozava se kicmeni stub i ta vrsta "iskrivljenog"hoda koju pacijent nauci fiksira se u mozgu i dozivotno stvara probleme u vidu bolova i degenerativnih promena u onim strukturama koje su ovakvim nacinom hoda previse opterecene.
Oslonac od 30% koji pacijent trenutno ima podrazumeva hod sa dve stake,a kad usvoji 50% telesne mase mozete preci na staku i stap.Pozzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 13, 2008 11:41 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Lekar fizijatar ovako neshto da predlozi???

Nemam rechi!

Obratite se fizioterapeutima, molim vas!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PRELOM PETE-ZA DR VELJKA JOVANOVICA
PostPoslato: Sre Nov 14, 2012 8:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 14, 2012 8:00 pm
Postovi: 1
Pre 8 sedmica sam povredio petu na fudbalu, bio sam ko lekara, snimao sam je i on nista nije video na snimku i dao mi je neke lekove, nakon nedelju dana nisam imao nista bolje i otiso sam drugom lekaru i on mi je reko da je peta naprsla i stavio mi nogu u gips. Gips sam nosio 5 nedelja, skinuo sam ga pre nedelju dana ali i dalje ne mogu da hodam bez staka, tj da se oslanjam na tu nogu. Posle skidanja gipsa doktor mi nije prepisao ni jedan lek, a ni fizikalnu terapiju. Sta da preduzmem posto verovatno od ovih nasih doktora na jugu nema nista.I jos jedno pitanje za koliko cu moci ponovo na fudbal..? :D molim brz odgovor.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: