Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Prelom pochetke(baze) pete metatarzalne kosti
PostPoslato: Čet Nov 06, 2008 11:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 25, 2008 12:16 pm
Postovi: 7
Dakle imam 22 godine, slomio sam tu kosku izvrtanjem stopala na unutra, prelom se zove avulzioni ili tako neshto , uglavnom istezanjem tetive "brevis tendon" kako kazu na engleskom se zateze peta metatarzalna kosti otkine se taj mali vrh za koji se vezuje tetiva. Usput sam dobro istegao tu stranu stopala i skroz je otekla, nazalost morao sam da peshachim 3-4 kilometra odnah posle toga...
to je znachi koska na sredini stopala , na koju se nastavlja mali prst. a prelom je na onom kraju kod zgloba...
Nosio sam longetu do kolena nedelju dana, i onda gipanu cipelu jos dve nedelje.
Posle tri nedelje na rengenu se ne vidi kalus, sto ne znaci valjda da nije krenulo da zarasta, nego samo da je spor taj proces na tom delu stopala...
razmak izmedju delova kostiju nije veliki, al rekao bih 1-2 mm.
Posle te tri nedelje su mi skinuli gips i rekli da mogu da hodam , za mesec dana da se snimim i odem na kontrolu, da ne trchim i slichno josh.
Mazem Gavez gel , i arniku za otok,koji je skoro skroz splasao. to su homeopatski lekovi za prelome.
Koristim i Fastum Gel.
Moje pitanje je kako da ubrzam srastanje kosti?
Da li bih trebao da idem na neke vezhbe ?
I kakvim aktivnostima mogu da se bavim ? Da li bi bilo bolje da su mi ostavili neku vrstu imobilizacije ?


Poslednji put menjao predator3 dana Čet Nov 06, 2008 11:08 pm, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 06, 2008 11:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Od fizikalnih procedura za ubrzanje stvaranja tj stimulaciju kalusa se koristi polarizovana svetlost (Bioptron), interferentne struje, magnet!

Tako da dako zelish da ubrzash taj proces od svog dr trazi da ti prepishe terapije da ih ne bi placao.

Ako imash bol otok povishenu temperaturu u tom delu gde je povreda nikakve vezbe nisu dozvoljene, vec mirovanje i fizikalna terapija.

Gelovi pomazu ali ne deluju dubinski, ogu privremeno da ti daju osecaj olakshanja i hladjenja, anestezije, ali nece uticati na stvaranje kalusa tj nove kosti.

Prosto ne mogu da poverujem da su ti samo skinuli gipsanu imobilizaciju i poslali te kuci da hodash bez ikakve dodatne terapije...ko te lechi i ko te je tako lepo savetovao?

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 06, 2008 11:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 25, 2008 12:16 pm
Postovi: 7
pa ishao sam u klinichko bolnichki centar bezhanijska kosa, jer samo tamo nisu odmah trazili uput, nego sam mogao naknadno da donesem, a meni se bash nije shetalo po gradu sa slomljenom nogom :) primio me je doktor Kasum...
Nemam bol. mozda malo bash kad se oslonim na tu stranu stopala. Otok je vrlo mali. al me intrigira, to kao idi shetaj sa slomljenom koshcicom u nozi...
Hvala na brzom odgovoru :) Videcu da odem da mi neki doktor da uput za bioptron il slichno,.
Znachi da idem kod drugog lekara ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prelom pochetke(baze) pete metatarzalne kosti
PostPoslato: Sre Nov 03, 2010 1:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2010 1:32 am
Postovi: 1
Cao,polomio sam na fudbalskoj utakmici 5 met. kost i odmah su mi stavili gips koji sam nosio 3 nedelje! Kost nije skroz pukla vec je naprsla ali imam i jedan mali zarez. Skinuo sam gips ali mi se na novom snimku vidi da mi se kalus ni malo nije stvorio?Sta je razlog? Sta je najbolje da radim da to ubrzam jer mi je bitno da se sto pre vratim treningu! Da li smem da se oslanjam na nogu,posto me nista ne boli? Da li smem da radim vezbe u kojima ne ukljucujem stopalo? Nogu sam polomio 2 oktobra.Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prelom pochetke(baze) pete metatarzalne kosti
PostPoslato: Sre Nov 03, 2010 1:46 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 25, 2008 12:16 pm
Postovi: 7
e vidim da mi neko odgovorio na temu posle dve godine... ja reko shta je sad...

e pa ja nisam struchan ,al poshto sam imao isti problem, da znash da se ni meni nije video kalus posle 3 nedelje... tada sam i skinuo gips i skoro bez bola hodao... doktor je rekao da je to ok... posle sam se raspitao i doshao do toga da kalus skoro i ne mozhe da se vidi posle 3 nedelje na obichnom rentgenu. Posle josh 3 nedelje, tj 6 nedelja nakon preloma na snimku se videlo da je lepo zaraslo, kalus se formirao i sve shto treba... i danas nemam nikakvih posledica sa nogom... sve super...

dakle kalus se ti verovatno formirao.... ali nije se dovoljno kalcijuma nabacilo na to mesto da bi se to videlo na snimku... kalcifikacija ili kako god...

Kazhesh da ti je koska naprsla... onda najverovatnije nemash shta da brinesh, je naprsnuca zarastaju mnogo lakshe nego prelomi.
Za ostale savete ti ja ne mogu nishta reci, da se ne pravim pametan jer nije moja struka, al eto barem dobijash brzi odgovor da ne treba da se brinesh. ;)

srecno sa nogom... poz :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prelom pochetke(baze) pete metatarzalne kosti
PostPoslato: Pon Jun 20, 2011 9:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 20, 2011 9:05 pm
Postovi: 1
pozz svima...
Imam problem sa stopalom. Pao sam na treningu (judo) na prednji dio stopala tacnije na mesto ispod velikog prsta. Otisao sam doktoru i on mi nije preporucio da slikam i stavio mi je langetu 1 nedelju. Posle toga mogao sam da hodam ali bolovi su bili na nekim mjestima jos uvijek prisutni kao sto su na primjer : mjesto ispod velikog prsta ili jos prema peti , preko sredine stopala. Doktor mi je stavio gips jos 2 nedelje. Nakon toga opet mogu da hodam normalno i ne boli me kao poslije langete. Sada imam problem kad se oslonim malo ili puno nebitno na veliki prst, recimo kao kod stajanja kad vam dosadi stajati na obe noge pa se oslonite samo na prste ( veliki prst ). Zanima me da li je to normalan proces zarastanja, ili da li je to uopste bio lom jer doktor mi nije nista rekao, i ako nije normalan proces zarastanja i normalna pojava, mozete li mi dati savet sta da uradim kako bi se sto brze oporavio....
Hvala !


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: