Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: NT ( vratni nabor)
PostPoslato: Čet Nov 03, 2005 8:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 11, 2004 1:52 pm
Postovi: 73
Molila bih nekog od lekara da mi odgovori u kojoj nedelji trudnoce se meri vratni nabor fetusu i koliko je taj rezultat precizan i koristan.
Nalazila sam na razlicite informacije, neki lekari insistiraju da to obavezno bude u 12 nedelji, a neki su misljenja da je rezultat validan ako se NT radi od 11 pa sve do 14 nedelje. Treci to smatraju potpuno nevaznom analizom.
Sada san na pocetku 11 nedelje trudnoce i ovih dana iden na kontrolu . Na predhodnoj kontroli ginekolog mi je napomenuo da cemo se tada dogovoriti oko zakazivanja NT-a, ali nije pominjao nedelju u kojoj se to radi.
Imam 31 godinu i ovo mi je prva trudnoca.
Takodje bih volela da cujem iskustvo neke trudnice koja je radila NT.
Unapred hvala na odvojenom vremenu.
Dasa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 04, 2005 12:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Draga Dasa,
Ja sam radila merenje NT u 12. nedelji trudnoce, tacnije na samom ulasku u 12. nedelju.
Nisam sigurna, to ce ti najbolje reci neko od dr ovde na forumu, ali mislim da je 12. nedelja neki "krajnji" rok.
Nakon merenja NT me je dr poslao odmah u laboratoriju da uradim sledece analize:
- Free Beta Hcg
- Alfa feto protein
- PAP protein i
- DS rizik,
sto je hvala Bogu sve bilo u granicama normale.
Inace, ukoliko se na toj analizi pokaze da nesto nije u redu, onda se valjda radi amniocenteza - uzimanje plodove vode, koji daje preciznije podatke o nekom hromozomskom poremecaju kod fetusa.
Preciznost NT i double testa je nesto oko 95%.
Detaljnije i tacnije podatke sacekaj od nekog dr.
Pozdrav i
Srecno!
Masha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 04, 2005 2:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 11, 2004 1:52 pm
Postovi: 73
Draga Macha, hvala puno.
I dalje se nadam odgovoru i nekog od lekara sa foruma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 05, 2005 8:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Draga Tox i Era,

Nuchal Translucency ili NT ili zadebljanje u predjelu vrata koje se nalazi izmedju koze i vratnog dijela kicme fetusa jeste SAMO JEDAN DIO KOMPLETNOG TESTIRANJA KOJI SE ZOVE INTEGRATED PRENATAL SCREENING ILI IPS A KOJE SLUZI KAO SKRINING METOD ZA OTKRIVANJE DOWN SY ILI TRISOMY 21, TRISOMY 18 I DEFEKTA NEURALNE CIJEVI, KAO STO SU SPINA BIFIDA I ANENCEFALUS.
U mojoj bolnici se skrining obavlja kod svih trudnih zena, ukoliko one zele i daju pristanak i drzavno zdravstveno osiguranje placa te usluge.

Moram da kazem da nije istina da samo majke starije od 35 g radjaju djecu koje imaju navedene anomalije. 70% djece sa Down Sy se radja kod trudnica koje su mladje od 35 g, zato je ovaj skrining metod i prihvacen i radi se u Kanadi.

Cijeli postupak IPS se odvija u dvije faze.

Prvi dio se obavlja izmedju 11 i 13+6 trudnoce i sastoji od:


- odredjivanja PAP-A ili plazma proteina koji je prisutan u trudnoci...a koji se odredjuje analizom krvi u isto vrijeme kada i NT tako da ne morate da dolazite u bolnicu ili laboratoriju puta.
- drugi test jeste NT, koji se odredjuje izmedju 11 i 13 nedjelja i 6 dana, koji je ultrazvucni test.

Drugi dio se sastoji opet od dva dijela a obavlja se izmedju 15 i 20 nedjelje trudnoce:

- krvnog testa kojim se odredjuju koncentracije slijedecih hormona:
1. humani horionski gonadotropin (hCG)
2. majcin serum alfa feto protein (AFP)
3. ankonjugirani estriol (uE3)

- ultrazvuka fetalne anatomije izmedju 18 i 20 nedjelje trudnoce.

Rezultatima svih ovih testova se dodaju majcine godine i onda se izracuna [b]STEPEN RIZIKA DA TRUDNICA NOSI FETUS SA DOWN SY., TRISOMY 18 ILI DEFEKTOM NEURALNE CIJEVI.[/b]Koristenjem IPS-a se povecava procenat otkrivanje ovih anomalija a istovremeno se snizava procenat lazno pozitivnih rezultata, koji su se desavali ranijim MSS / maternal screening testom / kada su se samo odredjivala tri hormona.
Zapamtite da ovo nije dijagnosticki test nego samo skrining.
Ako je prisutan rizik da cete roditi dijete sa nekom od ovih anomalija koji je veci od 1 u 250 / za D.Sy./ onda se preporucuje amniocenteza.
Sansa se da desi pobacaj poslije amniocenteza je 1 prema 200-300, zavisno ko je radi.

Dakle ako Vas ginekolog nije uradio sve ove testove nego samo djelimicne i u pogresno vrijeme trudnoce, ti su testovi potpuno nekorisni ! Ili je potrebno raditi sve ili nista !
Pitajte svog ginekologa koju skrining metodu on koristi i zanima me koliko to kosta, jer pretpostavljam da se to ne radi u drzavnim bolnicama.

Hocu ovom prilikom da naglasim jos jednu prevaru, koja se desava na prostorima bivse Yu, a to je potuno kriminalno koristenje ultrazvuka.

Trudnica koja ima normalno nisko rizicnu trudnocu, treba da ima najvise 3 ultrazvuka u trudnoci:
- prvi treba da bude 3-4 nedjelje nakon izostanka menstruacije da se potvrdi intrauterina trudnoca
- drugi je izmedju 11 i 14 nedjelje zbog vec opisane NT
- i treci izmedju 18 i 20 nedjelje zbog fetalne anatomije.


Svaki drugi ultrazvuk od strane ginekologa izveden u normalnoj trudnoci bez komplikacija, je cista prevara i uzimanje para...kao i davanje klomida bez monitoringa ovulacije i hormonalnog odgovora, davanje utrogestana poslije 12.nedjelje trudnoce, radjenje cervikalnih briseva kod zene bez problema i simptoma i bombardovanje istih antibioticima...Vi kao pacijenti morate da budete svjesni da je to nekorisno i postavljati pitanja svojim ginekolozima zasto nesto rade ako rade i traziti objasnjenja !!!...jako me zanimaju ti odgovori koji opravdavaju ovakva popstupke.

Puno pozdrava,
Vas ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 05, 2005 8:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Izvinjavam se Dashi i Mashi...zbog zamjene imena...Tox i Era su u drugoj prici...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 06, 2005 4:00 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 11, 2004 1:52 pm
Postovi: 73
Hvala puno na ovako detaljnom odgovoru.
Javicu se posle kontrole.
Pozdrav svima. Dasa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 06, 2005 8:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Draga Ob Gyn,

Posto ste napomenuli da Vas zanima koja je cena tih analiza u Beogradu, evo ja cu Vam reci koliko je kostalo u mom slucaju.

Pomenute analize krvi (u privatnoj laboratoriji) - 1.200 dinara (oko 14 eur.) i ultrazvuk (merenje NT) - 2.500 dinara (oko 30 eur.). Napominjem da su cene pregleda u privatnim ginekoloskim ordinacijama razlicite i variraju i po 10-ak eur. Laboratorijske analize su "tu i tamo" slicnih cena.

Drago mi je sto ste nas obavestili koliko puta treba raditi ultrazvucne preglede u normalnoj trudnoci. Moj dr mi za sada zakazuje preglede na mesec dana (svaki put ultrazvuk), a posto mi je nadjen taj miom, predlozio je da se vidjamo na 3 nedelje, radi kontrolisanja mioma. Da li je to ok i da li moja trudnoca spada u visoko rizicnu?

Pozdravljam Vas puno!

PS. Daso, javi rezultate merenja NT!
Srecno!

Masha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 08, 2005 2:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 3:42 pm
Postovi: 368
Lokacija: Bgd
Meni su NT radili u 13.nedelji, da budem preciznija 13+2, to je bio zadnji rok a cekali smo ga zbog 2 bebe kojima je trebalo to odraditi.
Moj dr koji mi je utvrdio trudnocu je takodje rekao da se kod normalne trudnoce radi 3 ultrazvuka + 1 ultrazvuk u 36-37 nedelji da se proveri polozaj bebe, upozna sa dr koji ce poradjati i slicno, medjutim posto sam ja imala malo komplikovaniju trudnocu UZ su mi radili na 2 nedelje, vise zbog toga sto mi se grlic znacajno skratio u trudnoci, a dr nije hteo da radi serklaz a i pritisak mi je bio povisen, inace sve ove uz su mi radili u KBC Zvezdara, samo na uput, bez novcane nadoknade


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 08, 2005 7:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Draga Veki,
Eto ti si imala "srece" da ides u KBC Zvezdara na preglede, a ne privatno. Mene vodi dr iz KBC Zvezdara, ne bih ga sada imenovala, ali uvek mi zakazuje privatno. Izuzetno sam zadovoljna sa njim, ne bih ga menjala, jer mi je uspesno vodio i prvu trudnocu, ali ipak sve to kosta.
Ali, sta da se radi...
Pozdrav,
Masha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Sta ciniti?
PostPoslato: Uto Nov 15, 2005 1:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 29, 2005 3:45 am
Postovi: 12
Ja sam sinoc bila na privatnoj klinici koja nudi besplatan UZV pregled do 10. nedelje trudnoce. Inace ja sam 10+3, ali tako su mi zakazali, i bilo je besplatno. Vaginalnom sondom, trajalo je 10 min, pustili su mi i otkucaje srca (trazila sam), videla sam kako beba mase rukicama i nogicama, i dobila sam dve prelepe 3D slicice, savrsene. inace, ja sam apsolvent, i trudnocu vodim na Studentskoj poliklinici u Bg, i potpuno sam zadovoljna, iako oni nemaju neku modernu opremu, ali doktorka mi je super.
Sinoc me je zbunio sledeci savet: da za 10 dana dodjem na 4D ekspertsko-dijagnosticki pregled ploda (anatomija, rast i razvoj; biomarkeri na odredjene anomalije; protoci- materica, pupcanik, plod; fetalna ehokardiografija; snimanje 4D filma i 3D slike na CD), a to kosta 100 evra, pacijenti sa besplatnog pregleda imaju 20% popust, pa je 80 evra (bez snimka na CD je 80, sa popustom 64 evra). Biohemijski markeri se rade u privatnoj laboratoriji, oko 2000 din (oko 25 evra), i bitno je da budu bas iz te lab, jer su im aparati kompatibilni... Iskreno, meni sve to deluje preskupo... Nisam pametna. Za biomarkere mogu dobiti uput i uraditi besplatno, i mislim da mi na poliklinici mogu izmeriti nuhalni nabor, ili opet dati uput... Ne znam... Naravno da pare nisu najvaznije, ali ne bih bas da se upecam na neciju slatkorecivost... Stvarno je prelepo gledati onaj 3D snimak, ali vredi li bas toliko...
Imate li neki savet, da li slediti savete iz Doma zdravlja i od lekara kome verujete, ili iskoristiti svu modernu tehnologiju? Da dodam, trudnoca mi je skroz uredna.
Nadam se da nisam previse udavila. Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 15, 2005 1:55 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Avg 06, 2005 11:23 am
Postovi: 87
Meni taj besplatni pregled deluje kao mamac za skuplje analize. Insistiranje da se analize obave u bas odredjenoj laboratoriji ima smisla samo utoliko sto oni ocigledno imaju profit od toga, inace su profesionalno uradjeni rezultati validni iz koje god laboratorije bili.

Procitaj pazljivo sta pise u tekstu obgyn, i mislim da sve to mozes obaviti i u svojoj poliklinici, besplatno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 15, 2005 4:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 3:42 pm
Postovi: 368
Lokacija: Bgd
Cico jedan savet, markere sam i ja radila u privatnoj laboratoriji, ali isto tako se naplacuju i recimo u KBC Zvezdara, pa cak iako imas uput, a inace u KBC Zvezdara ti je pregled UZ sto ukljucuje i NT sa uputom besplatan, a bez uputa oko 600 dinara. Ja licno sam silno zelela da imam CD sa bebama iz stomaka, ali kad sam shvatila da mogu ceo krevetac da kupim za te pare, odustala sam, uzela slicice, koje takodje skoro svaki DZ daje, a sad gledam svoje bebe uzivo i nije mi nimalo zaop sto nemam CD. Prema tome odluka je na tebi
E jedino sto mislim da se UZ u KBC Zvezdara zakazuje 10 dana ranije zbog guzve, pa ti odluci


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 15, 2005 4:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Za Cicu i ostale koje razmisljaju o analizama

Ja mislim da nisam mogla jasnije objasniti ono sto se radi u savremenom svijetu bazirano na dokazanim naucnim istrazivanjima i uzasavam se na tom prodajom bez ikakve kontrole...kakav 3D i 4D ultrazvuk u 11 nedjelji ??? to je kako LJubicica rece mamac za otimanje para od onih koji nisu obrazovani i koji lako postaju roba...to je kriminal !!! zasto ne objavite to u nekim novinama sa ovim mojim komentarom, i ja cu se potpisati punim imenom i prezimenom...pa koji su to doktori tamo u toj klinici ? imaju li website ?

ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta ciniti?
PostPoslato: Sre Nov 16, 2005 2:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 02, 2002 2:00 am
Postovi: 36
CicaBg je napisao:
Biohemijski markeri se rade u privatnoj laboratoriji, oko 2000 din (oko 25 evra), i bitno je da budu bas iz te lab, jer su im aparati kompatibilni... Iskreno, meni sve to deluje preskupo... Nisam pametna. Za biomarkere mogu dobiti uput i uraditi besplatno, i mislim da mi na poliklinici mogu izmeriti nuhalni nabor, ili opet dati uput... Ne znam... Naravno da pare nisu najvaznije, ali ne bih bas da se upecam na neciju slatkorecivost...


Cico, da li su ti rekli da u laboratoriji kazes koji te je lekar/ustanova uputila? Koja je to laboratorija koja je "kompatibilna" ?
Zalosna je praksa da lekari uzimaju 10-15% provizije od nekih privatnih laboratoriji dok pacijenti kruze okolo i po par puta rade istu analizu, bacajuci novac i troseci dragoceno vreme.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ...
PostPoslato: Sre Nov 16, 2005 11:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 29, 2005 3:45 am
Postovi: 12
Ok, drago mi je da vidim da i ostatak sveta razmislja kao ja... Brinula sam se da nisam mozda previse istripovana, i ne bih bas da budem cicija kad je trudnoca u pitanju, ali ne podnosim kad me neko gleda u oci i pravi ovcom...
Raspitala sam se u okolini kod svezih mamica, niko nije isao na takav UZV, a sve su rodile zdravu decicu.... Ma, otprilike je fora: ko se upeca, upecao se.... Uzas... Nadam se da ce zdravstveni sistem jednog dana da se uredi, i da ce ovakve gluposti prestati da postoje...
Znam da su cene u laboratorijama vrlo razlicite, vec sam isprobala na svojoj kozi... I znam neke neizvikane koje imaju skroz pristojne cene.... Zato su me iznervirali ovi sto moras bas gde ti oni kazu, jer sa njima imaju dogovor o procentu... Uzas!
Bezobrazno, gadjaju te tamo gde si najosetljiviji, svako bi sve ucinio za zdravo dete...
No dobro...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 70 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: