Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Neredovne menstruacije "DABROSTON" ILI NESTO DRUGO
PostPoslato: Ned Sep 14, 2008 7:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 5:19 pm
Postovi: 112
Cao,
imam neredovan ciklus od kako sam prvi put dobila menstruacijui obicno 40-50 dan dobijem mada se to nekada duzilo i na 2 meseca, moj ginekolog se nadao da ce se to vremenom regulisati ali ja sad evo imam 25 i stanje je sve gore i gore, a u zadnjih godinu dana ugojila sam se sigurno 12-15 kg trenutno mi menstruacija kasni 3 meseca, i ocajna isla sam danas kod ginekologa, propisan mi je DABROSTON 10 dana po 2 .
Ocajna sam i ne znam sta da radim? :oops: :oops:
da li sam mogla da se ugojim zbog neredovnog ciklusa (jer mi hormoni nisu mozda uredu)?
Strahujem da pijem propisani "DABROSTON" da se mozda ne bih jos vise ugojila, jer mi je u poslednje vreme cak i pritisak poceo da skace pa sad i za to pijem terapiju ( takodje ne znam da li je to od hormona ili povecanja kilaze)?
Pomozite mi molim vas jer ne znam vise odakle da krenem :(


Poslednji put menjao jana_82 dana Ned Sep 14, 2008 7:27 pm, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 14, 2008 7:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
lanchana reakcija: povecanje kilaze, povecan broj celija, povecan broj celija koje luche hormone, povecana kolichina hormona utiche na ciklus, ciklus na tvoje psiholoshko stanje...

Baci se na dijetu! :)

I ne bi bilo loshe da prekontrolishesh hormone!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 14, 2008 7:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 5:19 pm
Postovi: 112
Hvala puno tamara mislis da treba da idem kod nutricioniste i da ce to resiti ceo moj problem? i da li mislis da ipak treba da pijem Dabroston?
hvala :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 14, 2008 7:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
ne bi bilo loshe da potrazish mishljenje josh nekog ginekologa!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 14, 2008 7:44 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
SASTAV

Jedna filmom obložena tableta sadržava 10 mg didrogesterona.
Pomoćne tvari: laktoza monohidrat, hipromeloza, kukuruzni škrob, titan-dioksid (E 171).

FARMACEUTSKI OBLIK I VELIČINA PAKIRANJA

Filmom obložena tableta.
Kutija s 30 tableta (2 blistera s 15 tableta).

FARMAKOTERAPIJSKA SKUPINA I DJELOVANJE

Didrogesteron je spolni hormon iz skupine progestagena, derivat pregnadiena.


NAČIN I MJESTO IZDAVANJA

Na recept specijaliste, samo u ljekarnama
TERAPIJSKE INDIKACIJE

DABROSTON tablete se primjenjuju u sljedećim slučajevima:

1. Hormonsko nadomjesno liječenje
Za poništenje učinaka estrogena na endometrij kod hormonskog nadomjesnog liječenja žena u prirodnoj ili kirurški induciranoj menopauzi s očuvanim uterusom.

2. Manjak progesterona
Terapija stanja kod kojih postoji manjak progesterona kao što su:
- dismenoreja
- endometrioza
- sekundarna amenoreja
- nepravilni ciklusi
- disfunkcijska krvarenja uterusa
- predmenstruacijski sindrom
- prijeteći i habitualni pobačaj povezan s dokazanim manjkom progesterona
- neplodnost zbog insuficijencije žutog tijela.

KONTRAINDIKACIJE

DABROSTON tablete ne smiju se primjenjivati u slučaju preosjetljivost na didrogesteron ili neki od pomoćnih sastojaka lijeka.

MJERE OPREZA

U manjeg broja bolesnica može se pojaviti probojno krvarenje koje je moguće spriječiti povećanjem doze.
Ako se didrogesteron primjenjuje u kombinaciji s estrogenima (npr. u okviru hormonskog nadomjesnog liječenja HNL), trebaju se uzeti u obzir kontraindikacije i upozorenja koje se odnose na liječenje estrogenima.
Prije početka primjene ili ponovnog uvođenja u terapiju navedene kombinacije lijekova u okviru hormonskog nadomjesnog liječenja, potrebno je uzeti detaljnu osobnu i obiteljsku anamnezu bolesnice.
Kod fizikalnog pregleda, uključujući pregled zdjelice i dojki, treba uzeti u obzir dobivene anamnestičke podatke te kontraindikacije i upozorenja pri uporabi spomenutih lijekova u okviru HNL.
Vrsta i učestalost redovitih liječničkih pregleda koji se obavljaju tijekom liječenja trebaju biti prilagođeni svakoj pojedinoj bolesnici.
Bolesnice je potrebno upoznati sa svim vrstama promjena na dojkama koje trebaju prijaviti liječniku.
Dijagnostičke pretrage, uključujući i mamografiju, trebaju se obavljati u skladu s trenutno prihvaćenim metodama probira (screening) koje se prilagođavaju kliničkim potrebama svake od bolesnica.
Kroz vrijeme trajanja hormonskog nadomjesnog liječenja, odnos između rizika i koristi potrebno je oprezno procjenjivati.
Tijekom prvih mjeseci liječenja može se javiti probojno krvarenje ili sukrvica. Kod pojave probojnog krvarenja ili sukrvice u bolesnica koje već duže vrijeme koriste HNL ili su prekinule s primjenom HNL, potrebno je istražiti uzrok krvarenju što može obuhvatiti biopsiju endometrija u svrhu isključenja maligniteta endometrija.

Stanja koja zahtijevaju nadzor

Bolesnica bi se trebala pažljivo nadzirati ako se prethodno pojavila neka od neoplazmi ovisnih o progesteronu, npr. meningeom, i/ili se pogoršala tijekom trudnoće ili prethodnog hormonskog liječenja. Treba uzeti u obzir da ova stanja mogu recidivirati ili se pogoršati tijekom liječenja didrogesteronom.

Ostala stanja

Bolesnice s rijetkim nasljednim poremećajima nepodnošljivosti galaktoze, manjka Lapp laktaze ili glukoza-galaktoza malapsorpcije ne smiju uzimati didrogesteron.

INTERAKCIJE

Iako nisu poznate interakcije didrogesterona s drugim lijekovima, prije primjene DABROSTON tableta izvijestite liječnika o svim lijekovima koje uzimate!

POSEBNA UPOZORENJA

Trudnoća

Prema današnjim spoznajama, nema razloga zbog kojih se didrogesteron ne bi smio primjenjivati u trudnoći.

Dojenje

Didrogesteron se izlučuje u majčino mlijeko.

DOZIRANJE I NAČIN PRIMJENE

Hormonsko nadomjesno liječenje
U kombinaciji s kontinuiranom estrogenskom terapijom, 1 DABROSTON tableta na dan tijekom 14 uzastopnih dana u 28-dnevnom ciklusu.

U kombinaciji s cikličkom estrogenskom terapijom, 1 DABROSTON tableta na dan tijekom posljednjih 12-14 dana estrogenske terapije.

Doza se može povećati na 2 DABROSTON tablete na dan ako se biopsijom endometrija ili ultrazvukom otkrije neodgovarajući odgovor na progesteron.

Dismenoreja

2 x 1 DABROSTON tableta na dan od 5. do 25. dana ciklusa.

Endometrioza

2 do 3 x 1 DABROSTON tableta na dan neprekidno, ili od 5. do 25. dana ciklusa.

Amenoreja

Estrogeni jedanput na dan od 1. do 25. dana ciklusa zajedno s 2 x 1 DABROSTON tabletom na dan od 11. do 25. dana ciklusa.

Poremećaji menstruacijskog ciklusa

2 x 1 DABROSTON tableta na dan od 11. do 25. dana ciklusa.

Disfunkcijska krvarenja (za zaustavljanje krvarenja)

2 x 1 DABROSTON tableta na dan tijekom 5 do 7 dana.

Disfunkcijska krvarenja (za sprečavanje krvarenja)

2 x 1 DABROSTON tableta na dan od 11. do 25. dana ciklusa.

Predmenstruacijski sindrom

2 x 1 DABROSTON tableta na dan od 11. do 25. dana ciklusa.

Prijeteći pobačaj

Početna doza su 4 DABROSTON tablete odjednom, a zatim svakih 8 sati po jedna DABROSTON tableta do povlačenja simptoma.

Habitualni pobačaj

2 x 1 DABROSTON tableta na dan do 20. tjedna trudnoće.

Neplodnost uzrokovana insuficijencijom žutog tijela
1 DABROSTON tableta na dan od 14. do 25. dana ciklusa. Liječenje mora trajati najmanje tijekom šest uzastopnih ciklusa, a preporučuje se primjenu DABROSTON tableta nastaviti i tijekom prvih mjeseci trudnoće (na način koji je naveden kod habitualnog pobačaja).
PREDOZIRANJE

Nisu poznati klinički učinci predoziranja didrogesteronom.
Unutar 2 do 3 sata od uzimanja velikih doza didrogesterona preporučuje se ispiranje želuca.
U slučaju predoziranja terapija je simptomatska.
U slučaju predoziranja treba prekinuti primjenu Dabroston tableta i obratiti se liječniku!


NUSPOJAVE

Hematološki poremećaji
U pojedinim slučajevima zabilježena je hemolitička anemija.

Poremećaji imunološkog sustava
Vrlo rijetko su zabilježene reakcije preosjetljivosti.

Poremećaji živčanog sustava
Često se može javiti glavobolja/migrena.

Poremećaji hepatobilijarnog sustava
Rijetko se mogu javiti poremećaji funkcije jetre, ponekad praćeni gubitkom snage, žuticom i abdominalnom boli.

Promjene kože i potkožnog tkiva
Rijetko se mogu javiti alergijski kožni osip, svrbež i urtikarija.
Angioedem je vrlo rijetko zabilježen.

Poremećaji reproduktivnog sustava i dojke
Mogu nastupiti probojna krvarenja (vidi poglavlje «Mjere opreza»).
Rijetko se može javiti bolnost/osjetljivost dojki.

Opći poremećaji i reakcije mjesta primjene
Vrlo rijetko je zabilježen edem.

U slučaju nuspojave treba se obratiti liječniku ili ljekarniku!
ROK VALJANOSTI

Otisnut je na pakovanju.
Lijek se ne smije primijeniti nakon isteka roka valjanosti!
NAČIN ČUVANJA LIJEKA

Čuvati pri temperaturi do 25 oC.
Lijek treba čuvati izvan dohvata djece!
DATUM REVIZIJE UPUTE

Srpanj 2006.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 15, 2008 12:50 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 5:19 pm
Postovi: 112
pa to cu i da uradim poseticu jos nekoga da vidim misljenje, a da li je neka od zena na forumu imala slicne probleme i pila DABROSTON , i kakva su iskustva?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 5:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 26, 2008 10:44 pm
Postovi: 4
Lokacija: Beograd
Jance, evo mozda je kasno ali sam ipak odlucila da ti se javim, s obzirom da sam imala i jos uvek imam probleme kao i ti. Od kad sam dobila prvu menstruaciju one su bolne, ne redovne. Problemi su se samo povjacavali svakom godinom. Moram priznati da sam zbog sopstvene neodgovornosti takvo stanje ostavila po strani i pravdala ga stresom i slicnim stanjima. Prosle zime problem je kulminirao kada nisam dobila vise od 4 meseca. U strahu, s obzirom da zelim potomstvo kao i svaka zena, krenula sam od ginekologa. Izazvala mi je menstruaciju ORGAMETILOM 2 tablete deset dana, pa sam nakon pet dana po zavrsetku napokon dobila, medjutim posle desetak dana od zavrsetka ponovo sam dobila i uplasila se naravno jer je krvarenje bilo obilno. Opet kog doktorke na ultrazvuk, kaze sve je ok. Napominjem ti da sam radila kompletan pregled i da je sve bilo ok. Prva pomisao je bila da su u pitanju hormoni, posto sam i ja krupna, a pogotovo u poslednjih godinu dana dobila sam na tezini takodje 15kg. Sledeci korak je bilo vadjenje krvi i hormonalni status, plus analize stitne zlezde. Rezultati su manje vise bili ok, sve u nekim granicama, koji ne mogu biti razlog ovako drasticnog izostanka menstruacije. Da bih bila mirna i sa strane stitne zlezde otisla sam na VMA i takodje dobila potvrdu da ta manja odstupanja nisu takodje razlog tome. Naravno na kontrolu cu otici za dva meseca cisto da mi je mirna savest. Opsti zakljucak je bio da je svemu kriva moja kilaza i da su se masti u mom telu pobrinule da poremete citav moj metabolizam, od povisenog holeserola do izostanka menstruacije. Evo ja se i dalje borim sa istim problemom, s tim sto sam uz pomoc odlicnog nutricioniste otpocela sa dijetom i do sad skinula nekih 6 kg, pa cemo vremenom videti da li ce se moje stanje stabilizovati.
Sve sam ti detaljno objasnila cisto da razumes kroz sta sam prosla. Ne znam ni sama koliko sam novca potrosila za sve to... Preporucujem ti da prvenstveno proveris hormonalni status, stitnu zlezdu koja moze jako poremetiti kojesta u organizmu... ako je to sve daj Boze, u redu baci se na dijetu, vezbaj i videces da ces se i ti osecati lepse, sigurnije, i sa mnogo vise samopouzdanja. Ja sam u ovom periodu i bezuspesno pokusavala da zatrudnim, a svemu je kriv izostanak menstruacije, a samim tim i izostanak plodnih dana i potpuni haos u mom organizmu. Eto na zalost cesto nam je potrebno da nas neka muka snadje pa da se trgnemo i pokrenemo. Veruj mi zdravlje je najbitnije od svega, a mi to cesto zaboravljemo. GLAVU GORE I SAMO NAPRED Ukoliko ti treba pomoc i ukoliko imas neko pitanje slobodno se javi.... Puno pozdrava


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 68 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: