Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 314 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 27, 2008 9:58 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Avg 23, 2008 7:25 pm
Postovi: 70
ontario je napisao:
Ma pregled je uzasan radila sam 2 puta i s obzira da ste muskarci izgleda vecinom pa ne znate osecaj jer je slican naponima prilikom poroda.Neugodan je i ne tolilko bolan i ovde gde sam ja rade bez anestezije i mogu vam reci da bi dobro doslo nesto za opustanje ako ne i za spavanja.
Pozz


hmmm pa meni je, iskreno, jako čudno to sa anestezijom... sad svi nesto spominju anestezija anestezija a kada sam ja to radio meni niko niti je ponudio anesteziju niti je bilo pomena o tome... uznapredovala današnja medicina ili smo mi postali "svileniji" :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 28, 2008 4:26 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Ma da ni meni isto,daju za zub/popravak zuba injekciju a za ovo ne :cry:
Nije bas ugodno....ja idem na barijum za dve nedelje i isto mi nije svejedno jer teraju me da pijem "kredu"ali me jako boli stomak od nje...a i dugo traje dok me isnimaju.Daju mi prvo neke sitne kuglice da popijem(kao susteci bomboni)da mi naduvaju creva i onda pij tu kredu dok mi ne pocne vracat se na usta......uh...isla sam prije dva puta i salju me opet....
bez anestezije :lol: :lol: :lol:
cuti i trpi :lol: :lol: :lol:
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 28, 2008 7:32 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Avg 23, 2008 7:25 pm
Postovi: 70
hehe nije barijum kreda, ali tako liči kad ga dobiješ u onoj čaši :)
ajde ajde još je barijum i neinvazivan u odnosu na druge metoda i načine snimanja... kontam da ti je muka od njega, i nije prijatno, ali kad prođeš ono bez anestezije, onda :lol:
ajd' držim ti fige...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 28, 2008 2:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Ja sam apsolutno za anesteziju kada je kolonoskopija u pitanju. Nisam prosla varijantu bez anestezije, ali sam cula komentare ljudi koji su prosli obe varijante. Uglavnom ne mogu da veruju kolika je razlika u pitanju. To sto je ovo izgleda relativno novo kod nas ne znaci da ne treba da postane standard. Bez anestezije ima sanse i da ne izdrzite pregled do kraja, pa ste se uzalud mucili. Jedino u situaciji kada je neophodno da pacijent ostane budan da bi saradjivao sa lekarom ( ispravljanje creva npr.) opravdano je "muciti se" na zivo.

Ovo je kratkotrajna anestezija, i ne moze da se poredi budjenje iz nje sa budjenjem iz anestezije posle npr hirurskog zahvata. Ni ja, ni dva ostala pacijenta sa kojima sam malo odlezala posle intervencije, nismo imali nikakve probleme, tipa mucnine, vrtoglavice i slicne, kojih sam se plasila na pomen anestezije. Na protiv. U salu sam usla izmucena fortransom, dehidrirana i bleda. Posle pregleda posto su me prvi put probudili, ostavili su me da malo odspavam (mogu misliti kako sam izgledala). Probudila sam se drugi put, odlezala kratko gasove po stomaku i ustala kao nova. Nisam mogla da verujem kada sam se pogledala u ogledalu u WC-u koja razlika u odnosu na iscrpljeno lice pred anesteziju i pregled. Naravno da dajem glas za anesteziju.

Sto se tice gastroskopije, koja se ovde isto pominje, ona je jako kratak zahvat i anestezija je nepotrebna u toj prici.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 28, 2008 2:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Avg 23, 2008 7:25 pm
Postovi: 70
@ ejmi
mi smo samo čavrljali i razmenjivali iskustva o gutanju sonde... stvarno nemam pojima kako je to kod kolonoskopije, vidim da se ljudi masovno pate i žale na neprijatnost.
ja se slažem sa tobom da čovek treba tražiti anesteziju ako se muči, osim u slučajevima kada je budnost pacijenta neophodna...
e al' super je to što si eto podelila iskustvo koje će, možda, trebati svakom od nas (ako dođemo u tu situaciju u kojoj si ti već bila).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 29, 2008 3:07 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Pozdrav TLCBGD--gde pronade ime :wink: :wink: :wink:
Hvala na podrsci...
Prosla sam sve vise pretrage,isprobala sve metode i znas sta sam se zaprepastila.Ovde je bio gastoenterologist na televiziji prije par dana i pricao je kako se na barijumu ne moze videti gornji deo stomaka dobro jer ide u slovo S i inace ako je ne daj Boze neka izraslina i manja je od 1cm ne mogu je videti.On kaze da zato salju na analizu stolice i koliko je to dobro i vazno....
Uh,kada sam cula za barijum nije mi bas bilo svejedno...
Ma taj barijum meni lici na kredu,gusto,odvratno :cry: :cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 29, 2008 9:35 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Avg 23, 2008 7:25 pm
Postovi: 70
ontario je napisao:
Pozdrav TLCBGD--gde pronade ime :wink: :wink: :wink:


Thin Layer Chromatography - TLC :lol:
pa rekoh ti ja da sam hemičar... što me koštalo proređivanja kose tokom studija, ali ajde mora čovek da se žrtvuje za nešto što voli 8)
koliko ja znam, barijum se pije za snimanje creva a ne gornjeg stomaka...
a ne znam, valjda ti doktori tragaju za svim mogućim načinima da vide šta ti se to dešava u stomaku :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Analgosedacija
PostPoslato: Sub Avg 30, 2008 2:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 30, 2008 1:35 am
Postovi: 3
Lokacija: Beograd
[quote="Ejmi"]Ja sam apsolutno za anesteziju kada je kolonoskopija u pitanju. Nisam prosla varijantu bez anestezije, ali sam cula komentare ljudi koji su prosli obe varijante. Uglavnom ne mogu da veruju kolika je razlika u pitanju. To sto je ovo izgleda relativno novo kod nas ne znaci da ne treba da postane standard. Bez anestezije ima sanse i da ne izdrzite pregled do kraja, pa ste se uzalud mucili. Jedino u situaciji kada je neophodno da pacijent ostane budan da bi saradjivao sa lekarom ( ispravljanje creva npr.) opravdano je "muciti se" na zivo.

Slazem se sa Ejmi, za anesteziju sam u svakom slucaju, posto sam ja jedna od tih kojoj pregled nije zavrsen do kraja, tacnije samo je zapocet. Naime, cim je doktor usao endoskopom u sigmu, sestri je rekao da nece moci nista ovde da urade, jer je sigma izvijugana jako (pitao me je da li sam imala neku operaciju - nisam imala nikakvu). I pored te konstatacije, pokusao je da obavi pregled, dosao do sredine sigme i onda, valjda na nekom sledecem zavoju, odustao. Pre intervencije sam citala vase odgovore "da se pripremim", ne spadam u razmazene, ali su ti bolovi koje sam ja dozivela neizdrzivi. Poredili su neki ovaj pregled sa porodjajem - ja sam karlicne kontrakcije imala 19 sati, na stolu nisam glas pustila, a ovde su mi suze isle, jecala sam i mislila da cu da umrem. Posle toga sam posebno besna bila na nas zdravstveni sistem, sa uputom za kolonoskopiju mozete samo pregled dobiti "na zivo", osim ako vas doktor to sam ne predlozi (u mom slucaju ko je mogao da to zna), ne ostavlja vam se mogucnost da tu anesteziju platite, vec morate ceo pregled sa anestezijom. Znaci, mene ceka novo mucenje sa Fortransom, prolivi, hemoroidi...
Moje pitanje je sledece - da li je neko radio kolonoskopiju u analgosedaciji (lokalna intravenska anestezija), posto se takva anestezija daje na BK. Kakva su vam iskustva, da li boli, jer sam ja sada zabrinuta da li ce ta anestezija uopste biti dovoljna za "moj slucaj", ili da platim negde sa totalnom. Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 30, 2008 5:03 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Gabak,ja sam napisala da je pregled jako neugodan ali ne boli kao sto kazes.Prvo kako kada i ja imam suljeve,kakve to ima veze kada oni sigmonoskop namazu sa gelom.Naravno da ude lepo da se ne osteti nista.Ja verujem da je tako i kod nas....
Imas osecaj kao da te jako potera na wc a ne mozes,pritisak u donjem delu stomaka je veliki.To je jednini nacin na ti pregledaju donji deo stomaka....
Ovde u Kanadi nema anestezije za kolonoskopiju i ne MOZE SE KUPITI zato svima rade nazivo.Nije ne izdrzivo,covek svasta izdrzi ali je jako bitno reci DA NE BOLI!
Kemicaru,vide zeludac i ezofagus zato su mi rekli da imam GERD veliku kiselinu/prosle godine.Pitacu sestru kada budem isla pa cu ti javiti da znas 100%
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 30, 2008 10:35 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Avg 23, 2008 7:25 pm
Postovi: 70
ontario je napisao:
Kemicaru,vide zeludac i ezofagus zato su mi rekli da imam GERD veliku kiselinu/prosle godine.Pitacu sestru kada budem isla pa cu ti javiti da znas 100%
Pozdrav


@ ontario
držaću se ipak one sonde koju sam gutao pre neku godinu hehehe
imao sam i ja povećanu želudačnu kiselinu, pa sam pio i Rupurut i Ranisan/Ranitidin... :roll:
ako vam trebaju hemičari u Kanadi, slobodno zovi :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Analgosedacija
PostPoslato: Uto Sep 16, 2008 11:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 30, 2008 1:35 am
Postovi: 3
Lokacija: Beograd
ontario je napisao:
Gabak,ja sam napisala da je pregled jako neugodan ali ne boli kao sto kazes.Prvo kako kada i ja imam suljeve,kakve to ima veze kada oni sigmonoskop namazu sa gelom.Naravno da ude lepo da se ne osteti nista.Ja verujem da je tako i kod nas....
Imas osecaj kao da te jako potera na wc a ne mozes,pritisak u donjem delu stomaka je veliki.To je jednini nacin na ti pregledaju donji deo stomaka....
Ovde u Kanadi nema anestezije za kolonoskopiju i ne MOZE SE KUPITI zato svima rade nazivo.Nije ne izdrzivo,covek svasta izdrzi ali je jako bitno reci DA NE BOLI!


Ontario, stavrno sam bila zacudjena tvojim odgovorom, a i sada sam. Ti kazes da je pregled neugodan, ali ne boli. Moj pregled stvarno NE MOZE TEBE DA BOLI, ALI JE MENE MNOGO BOLEO. Ne znam kako mozes u tudje ime da govoris. Nisam imala snage da pisem o tome do sada, jer sam juce zavrsila pregled u analgosedaciji. RAZLIKA JE NEUPOREDIVA! Niti sam znala sta mi rade, niti me je nesto bolelo u toku pregleda, niti posle pregleda. Kakva elegantna varijanta, svakome bi je preporucila. Inace sam bila u takvom stresu zbog ponovljene kolonoskopije da mi je doslo da odustanem ili skupim mnogo para za multislajsnu skenersku kolonoskopiju. Inace, decka koji se pregledao pre mene je bolelo kada su ulazili u vise delove kolona (verovatno zbog kolitisa). Steta sto nije citao sta je Ontario napisala, onda ga sigurno ne bi bolelo :wink: !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 17, 2008 9:42 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
I mene je pregled BOLEO, a nisam neka pekmeza. Svako moze da govori samo u svoje ime.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Analgosedacija
PostPoslato: Sre Sep 17, 2008 10:09 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 01, 2007 8:45 am
Postovi: 6
Inace sam bila u takvom stresu zbog ponovljene kolonoskopije da mi je doslo da odustanem ili skupim mnogo para za multislajsnu skenersku kolonoskopiju. :wink: ![/quote]

Da li znas gde se ovo kod nas radi, koliko kosta? Da li je priprema ista kao i za klasicnu kolonoskopiju (ciscenje)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Multislajsna skenerska kolonoskopija
PostPoslato: Sre Sep 17, 2008 1:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 30, 2008 1:35 am
Postovi: 3
Lokacija: Beograd
Da li znas gde se ovo kod nas radi, koliko kosta? Da li je priprema ista kao i za klasicnu kolonoskopiju (ciscenje)?

Jedino znam za Ostrog, tamo kosta 24.000 dinara i moze da se plati karticom. Kada sam pitala kakva je priprema, receno mi je da je drugacija, recice mi, i odmah su me pitali da li hocu da zakazem, pa posto mi je to bila poslednja varijanta, odustala sam od daljeg zapitkivanja. Njihov sajt mozes pogledati na www.h-ostrog.co.yu i tamo imas sve telefone. Cula sam da, mozda, taj aparat postoji i u Zeleznickom domu zdravlja, mada je to pod velikim znakom pitanja, ali treba proveriti. Ja nisam proverila jer nisam imala vremena, sutradan sam isla na klasicnu kolonoskopiju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Analgosedacija
PostPoslato: Sre Sep 17, 2008 10:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
[quote="videofreak"]Inace sam bila u takvom stresu zbog ponovljene kolonoskopije da mi je doslo da odustanem ili skupim mnogo para za multislajsnu skenersku kolonoskopiju. :wink: ![/quote]
quote]

Jao potpuno te razumem. Ja sam posle prve kolonoskopije mislila da sam sa tim pregledom zavrsila zauvek. Onda odem kod drugog lekara i on mi kaze da bez toga ne moze nista da mi kaze. Celu noc nisam spavala i na kraju sam ipak odustala. A prvi put su mi radili sa anestezijom (mada mislim da nije funkcionisala jer sam bila polu budna i dobro osecala bol). No, moze biti da s obzirom da sam imala ozbiljna suzenja a oni upumpavali vazduh ko ludi da je to uzrokovalo da i onako omamljena jecim od bolova. Imala sam srecu sto mi crevo nije prilikom pregleda puklo. Drugi put sam radila bez anestezije ali je lekar bio izuzetno pazljiv i mada je bolelo izdrzala sam. No posle toga, s obzirom da bolujem od Krona i da ovakve preglede radim relativno cesto, ne mogu da se oslanjam na to da li je lekar pazljiv ili ne, nego dobijem anesteziju (mada se to ovde gde ja zivim podrazumeva)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 314 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: