Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 1:20 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
bumbar je napisao:
Kada smo upisivali nase fakultete, opredelili smo se za to da se borimo za zdravlje obolelih... Humane pobude, dakle. Humane pobude su jedini ispravni razlog za upisivanje medicine/stomatologije. Cinjenica da ces sutra nekoga izleciti od neke bolesti bi trebalo da te ispuni do te mere, da treba da ti je svejedno da li ces mu leciti srce, bubreg, kosti, zube... Svaka grana medicine/stomatologije nudi ogromne mogucnosti usavrsavanja i svaka od tih grana poseduje ogromne fondove znanja i ako ti je uzivanje da se bavis poslom za koji se obucavas, bice ti uzivanje da proucavas bilo koju od tih grana...
Drugo, ti kao doktor nemas pravo na to da volis ili ne volis neke delove svoje profesije, jer ako neko sutra tvojom greskom strada, nikoga nece biti briga sto ti nisi voleo da se bavis mozgom ili nekim drugim organom.
Eto, to ja mislim o filozofiji "Ja hocu da se bavim tim i tim..."
Ako gresim, ispravite me...
Pozdrav!


Sta treba da specijaliziram kardiohirurgiju za slucaj da mi u stomatolosku ordinaciju dodje pacijent koji je imao neku kardiohirusku intervenciju? Pa i onkologiju bi mogao da specijaliziram za slucaj da mi dodje neki onkoloski pacijenta?

Covek treba da se specijalizuje i da ima jedno sirokoopste obrazovanje koje ce mu pomoci u poslu. Da mi dodje pacijent i kaze da leci srce recimo prvo bi pozvao telefonom specijalistu koji ga vodi i konsultovao se sa njim oko daljih poteza. Ne bi mi palo na pamet KO STO MNOGIMA PADA, da nesto preduzmem na svoju ruku u ima i prezime moje opsto medicinske obrazovanosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 3:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
Kolega, vodjenje ovakvih rasprava je zaista apsurdno, rekao sam sta mislim i to je to. Izmenili ste kontekst onoga sto sam rekao (namerno ili slucajno), na nacin na koji vama odgovara. Zaista nemam volje da se nosim sa pesimizmom kojim odisu vasi postovi. Nemojte biti ogorceni sto ne postoji specijalizacija za plasticnog hirurga nosa i usiju, jer i da postoji, ona sigurno ne bi bila skrojena po vasoj meri, pa bi vam se tako agonija studiranja produzila i na agoniju specijalizacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 12:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 02, 2008 1:37 pm
Postovi: 45
Lokacija: Cacak -Ns
O Boze :o .
JA hocu specijalizaciju samo za prednje zube!?? Sto da mi ne omoguce to. :o :roll:
Sto je najgore i juce mi je jedan brucos ispricao da ce anatomiju, biohemiju i histologiju poloziti uz pomoc veze, a strucne predmete ce uciti. :o Zao mi je samo sto ne mogu da iskuliram takve slucajeve, uvek udjem u raspravu.
JAdni ljudi, ko ih sve leci [a ko ce ih tek leciti]...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 9:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Lena_ je napisao:
O Boze :o .
JA hocu specijalizaciju samo za prednje zube!?? Sto da mi ne omoguce to. :o :roll:
Sto je najgore i juce mi je jedan brucos ispricao da ce anatomiju, biohemiju i histologiju poloziti uz pomoc veze, a strucne predmete ce uciti. :o Zao mi je samo sto ne mogu da iskuliram takve slucajeve, uvek udjem u raspravu.
JAdni ljudi, ko ih sve leci [a ko ce ih tek leciti]...


Anatomija na stomatoloskim fakultetima je sasvim ok. Ni premalo ni previse taman koliko treba, sve iz glave i ono iz tela da steknes neku sirinu.

Biohemija, mogli bi da izbace one maratonske lance to ni za sta ne sluzi. Ali bukvalno ni za sta. Nema nikakvu primenu. I da ubace vise klinicke biohemije, da studenti uce da citaju nalaze.

Histologija je ok, ali se ne secam da sam igde u stomatoloskoj ordinaciji ili bilo kojoj lekarskoj ordinaciji vise mikroskop i da stomatolog gleda recimo jetru pod istim. To gledanje i pogadjanje preparata je zaista bolesno preterivanje. Postoji specijalizacija iz patologije i to ne za dzabe.

Lena ne znam koliko doktora znas. Ali vlada medju mnogima misljenje da su ti profesori sa opstih predmeta tj. institutskih predmeta kocnice medicinskih i stomatoloskih fakulteta. Ok je sve to. Ali cesto stvarno znaju da preteraju. Mislim sta mene ko buduceg stomatologa boli k**** na koliko mikrometara u kom pravcu se nalazi mitohondrija u celiji jetre? I od kakavog je to generalno medicinskog znacaja?

Jel ti kad zabodes skalper da seces gledas da prolazis izmedju celijskih organela pa je bitan raspored tih organela toliko?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 10:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
ja bih da malo vratim sve ovo nazad - a buducim kolegama da predlozim da ipak manje brinu o reformi studija i specijalizacija, jer im to nije domen. da ima stvari koje se uce bez potrebe - ima, kao i na svakom fakultetu, Da ne postoji jasno uobliceno usmerenje da medicinski fakultet treba da skoluje LEKARE OPSTE MEDICINE, pre svega, pa tek posle da od specijalizanata pravi specijalizante a od postdiplomaca magistre, doktore nauka, docente i profesore - i to je sve sasvim jasno. Dajte lkearima opste medicine koji imaju po 15 i 120 godina staza da vam proberu sta je vazno iz nekog lekarskog prirucnika - na primer, ja koristim Meck-ov prirucnik, 19. izdanje - od preko 2.000 strana izdvojice vam oko 300 strana i kraj...

Ali, to nije tema. Tu se nista ne moze, to odredjuju profesorski krugovi, katedre, ljudi koji imaju znanje i zele da ga prodaju, makar ono i ne trebalo bas svima. Profesor plasticne hirurgije drzi predavanje studentima koji tek treba da postanu lekari. I onda on objasnjava operativne metode za povrede koje se lece samo na nivou tercijarne zdravstvene zastite. Nit ce ti lekari to da lece kao lekari opste medicine, nit ce da se secaju sta su slusali na tom predavanju kad diplomiraju. Ali, ajte vi sad smanjite nastavnbi fond gospodinu profesoru, neka umesto njega samo informativno sve to predje sa studentima neki osti hirurg, pa da vidite kakva ce bura da nastane na fakultetima...

Pitanje - izazov:

Udjite bu bilo koju ordinaciju u Srbiji kod bilo kog starog i li novog lekara opste medicine - specijaliste ili tek zaposlenog, i pitajte da vam opise Krebsov ciklus, nabroji esencijalne aminokiseline, opise venski sliv donje suplje vene... Previse? u redu. Onda evo nesto lakse: neka po redu nabroji 12 kranijalnih nerava! necete verovati sta cete zateci... Ali to ne znaci da ti ljudi ne znaju da zbrinu pacijenta sa hipertenzijom, astmom, lumbalgijom, akutnom dijarejom, pneumonijom...

Da se vratimo na ovo:

Citiraj:
P.S. Nekih 6 meseci, koliko pratim ovaj forum jos nisam procitao nista pametno osim prepucavanja, hvalisanja, jadikovanja, praznih prica. Ne znam sta da kazem vise.....


Ama bas nista nije pametno? A predlazete isto sto i ja- restriktivnu politiku upisa?

Ne znate sta da kazete? A na primer, kako zvuci ovo: "Smenite dozivotnog ministra".

Eto sta :D

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 11:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm
Postovi: 352
Pridruzujem se peticiji za smenjivanje ministra, mada u kakvoj zemlji zivimo molgo bi se desiti da nam dodje i gori?!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 1:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Sa Dr Ivicom se slazem u svemu. Ja bi da dodam da bi trebalo na sve predmete dovesti doktore sa iskustvom pa cak i na predmete tipa histologije jer oni znaju sta je korisno.

Mene su recimo tri stomatologa ubedjivala da kroz canalis mandibulae prolazi n. mandibularis a ne njegova grana alveolaris inferior. Dok im nisam pokazao knjigu. Ali tu se zavrsava cela prica. Radi se o tri vrhunska doktora koji vrhunski rade svoj posao i kod kojih se zakazuje po par nedelja unazad. A da li se nerv zove ovako ili onako nije toliko ni bitno. Vazno da oni bez greske pogode anesteziju. I po meni je mnogo vaznije iz anatomije od naziva da imate jednu virtuelnu sliku u glavi "aha ako ovde zasecem nailazim na nerv, malo dublje se nalazi veliki krvni sud, dobro, moram da ga zaobidjem" e to je pravo znanje anatomije. Nazim mozete da pogledate i u knjizi, ali ako tokom operacije ne znate da nailazite na veci krvni sud ili na nerv nece vam mnogo pomoci napamet nabiflani nazivi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ....
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 1:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
A kako ja ima jos neke informacje , zeznuto je sa specijalizacijama za medicnu zato sto je tesko naci mentore za specijalizante, izmedju ostalog razlog tome je sto se mentorima ne da da sami biraju koga ce da poducavaju nego im se najcesce uvaljuju tatini i mamini sinovi, koji vrlo cesto blage veze nemaju. Mislim stavite se vi u situaciju nekoga ko je godinama gradio svoju karijeru i sada treba da polozi svoju odgovornost za nekog tatinog sina koji je faks zavrsio kako je zavrsio a nije video ni k od klinike i sad ti njega uvedi u operacionu salu i daj mu da radi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 1:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 02, 2008 1:37 pm
Postovi: 45
Lokacija: Cacak -Ns
studentbgd je napisao:

Anatomija na stomatoloskim fakultetima je sasvim ok. Ni premalo ni previse taman koliko treba, sve iz glave i ono iz tela da steknes neku sirinu.

Biohemija, mogli bi da izbace one maratonske lance to ni za sta ne sluzi. Ali bukvalno ni za sta. Nema nikakvu primenu. I da ubace vise klinicke biohemije, da studenti uce da citaju nalaze.

Histologija je ok, ali se ne secam da sam igde u stomatoloskoj ordinaciji ili bilo kojoj lekarskoj ordinaciji vise mikroskop i da stomatolog gleda recimo jetru pod istim. To gledanje i pogadjanje preparata je zaista bolesno preterivanje. Postoji specijalizacija iz patologije i to ne za dzabe.

Lena ne znam koliko doktora znas. Ali vlada medju mnogima misljenje da su ti profesori sa opstih predmeta tj. institutskih predmeta kocnice medicinskih i stomatoloskih fakulteta. Ok je sve to. Ali cesto stvarno znaju da preteraju. Mislim sta mene ko buduceg stomatologa boli k**** na koliko mikrometara u kom pravcu se nalazi mitohondrija u celiji jetre? I od kakavog je to generalno medicinskog znacaja?

Jel ti kad zabodes skalper da seces gledas da prolazis izmedju celijskih organela pa je bitan raspored tih organela toliko?


Slazem se sa tobom da su neki predmeti zaista preobimni i da su neke oblasti nepotrebne, ali kao sto vec rece dr Ivica to jednostavno mora tako jer su ti planovi nastave napravljeni ko zna otkad i ko zna ko ih je pravio. Ali da on kao brucos planira sve to da uz vezu polozi, to je meni suludo. :evil:
Sta ce on raditi sa patologijom??? Ako ne zna histologiju, tesko ce se on snaci na patoloskim preparatima. I slazem se da su ti patoloski preparati za nas stomatologe nepotrebni, ja sam za to da akcenat stave na makroskopske preparate i na prepoznavanje patoloskih promena.
Igrom slucaja moj tata je doktor i on misli da su nam neke stvari nepotrebne, ali da moramo steci osnovno medicinsko znanje jer smo mi sutra doktori stomatologije. Ako cemo tako uproscavati stvari, sta ce meni protetika, ako npr. zelim da specijaliziram oralnu hirurgiju.
Ali ja jednostavno ne zelim da tako razmisljam. Ko zna kad ce mi nesto od toga zatrebati. NAse je da ucimo i zavrsimo i postanemo dobri stomatolozi/lekari. Ne mozemo mi menjati sistem, moramo ga prihvatiti.. I mnogo mi je lakse da tako razmisljam nego da lupam glavom o zid sto nije sprovedena reforma skolstva...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 27, 2008 2:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 26, 2008 8:31 am
Postovi: 216
Lokacija: planet earth
dr ivica je napisao:
Udjite bu bilo koju ordinaciju u Srbiji kod bilo kog starog i li novog lekara opste medicine - specijaliste ili tek zaposlenog, i pitajte da vam opise Krebsov ciklus, nabroji esencijalne aminokiseline, opise venski sliv donje suplje vene... Previse? u redu. Onda evo nesto lakse: neka po redu nabroji 12 kranijalnih nerava! necete verovati sta cete zateci... Ali to ne znaci da ti ljudi ne znaju da zbrinu pacijenta sa hipertenzijom, astmom, lumbalgijom, akutnom dijarejom, pneumonijom...

Sve najbolje.


Problem je u tome sto je opsta medicina, opsta praksa davno zgazena, u zemljama EU netko tko zeli radit u primarnoj zastiti, odn. opcoj/porodicnoj medicini mora nakon fakulteta OBAVEZNO upisat specijalizaciju porodicne (familly medicine) medicine koja traje 4 godine, gde lekar nauci sta znaci voditi hronicnog pacienta, sta znaci biti up-to-date sa svim granama medicine, sta znaci geriatrijska praksa itd... I takvi doktori su najveci strucjnaci za razliku od supspecijalizanata"majstora" po bolnicama koji osim svojih 5 lekova nemaju pojma jer je sa njihove strane pacijent "cist" pa ako ima erozivni gastritis dok lezi na kardijologiji to je poptpuno irelevantno -a rezultat svega su "konziljarni pozivi" onamo tamo po bolnicama.

Dok na balkanu najtezi posao opste medicine vode freshman-i sa fakulteta koji tek da znaju napisat "Da scatulam originalem No..." ni pravilno ispuniti uputnicu. Ili specijisti medicine rada koji nikad nisu citali nista ni u terapiji ni o diagnostici jer je njihov posao/specializacija citanje ekg-a i spirometra a hronicne bolesti poznaju kao elektroniku na Appolu 11.

Ali danas to nema veze, svako poslepodne naplacuje svoje vrhunske supspecijalisticke usluge u kombinaciji za shamanskim lekovima pa nema ni veze sto je prava medicina toliko u penisu!

Pozdrav i sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 27, 2008 2:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Hahahaha,

Moram da unapred rasteram eventualne sumnje - ja nisam uzeo nadimak Guevara, i ne postavljam svoje stavove pod dva razlicita imena - Guevara jednostavno ima 100000...% iste poglede u odnosu na opstu medicinu kao i ja.

Jedina mala ispravka - sugestija: specijaisti medicine rada u Srbiji koji su se masovno zavukli u primarnu zdravstvenu zastitu umeju u ogromnom procentu da NE VIDE veoma krupne promene u EKG-u i da prilicno ignorantno posmatraju spirograme, krive volume-protok itd...

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 27, 2008 2:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 26, 2008 8:31 am
Postovi: 216
Lokacija: planet earth
Naravno, danas svaki malo skuplji EKG ima auto-dijagnostiku pa lekar medicine rada nemora ni gledat nista, sve pise, ako aparat to napise :D

Dg. Normogram ali QRS-i su malo (pre)siroki :lol:

Primer u regijonu:

Slovenija: Opstom(prodicnom) medicinom mogu da se bave samo specijalisti opste/porodicne medicine. Nakon fakulteta i staza NEMA dozvole za rad u opstoj medicini, nego kao za sve klinicke znanosti mora se upisat specijalizacija. 4 godine. 2 godine radi se u bonici i usavrsava o bolesima koje su najcesce u opstoj medicini, znaci neke kronicne bolesti, regulacija terapije itd. a naredne 2 godine usavrsava se u ambulanti gde uz medicinu ide i paprirologija, zakoni i prava pacijenta.

Hrvatska: (As far as I know). Od ove godine skida se licencija za rad svim doktorima medicine rada, a lekari u opstoj medicini obavezno/neovisi o godinama lekara i rada moraju na specializaciju.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: