Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 30, 2008 5:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Sa opstim medicinskim obrazovanjem mogu da se slozim, ali da neko bas moze da zna celu medicinu od A-S i da je drzi u glavi sa tim nikako. Ko to tvrdi taj o medicini pojma nema. Kada sam rekao plastika nosa nisam mislio da se ne uci opsta medicina. Nego da to bude specijalizacija. Kada bi svaki doktor mogao da zna celu medicinu to bi bilo super ali to nije bas tako. Specijalizacije uostalom sluze da bi se smanjili rizici od gresaka, jer zamislite da svaki doktor radi sve, samo bi bilo pitanje kada bi napravio gresku jer mu se nesto pomesalo u glavi.

Slazem se potpuno, od silnog ucenja komplet medicine, na kraju nemas pojma nista, a potrosio silno vreme... A zasto ne dozvoljavaju volonterske specijalizacije, stvarno mi nije jasno, njih ionako zanimaju samo pare, sto ne dozvole ljudima da se usavrsavaju o svom trosku...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 30, 2008 9:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
dannina je napisao:
Sa opstim medicinskim obrazovanjem mogu da se slozim, ali da neko bas moze da zna celu medicinu od A-S i da je drzi u glavi sa tim nikako. Ko to tvrdi taj o medicini pojma nema. Kada sam rekao plastika nosa nisam mislio da se ne uci opsta medicina. Nego da to bude specijalizacija. Kada bi svaki doktor mogao da zna celu medicinu to bi bilo super ali to nije bas tako. Specijalizacije uostalom sluze da bi se smanjili rizici od gresaka, jer zamislite da svaki doktor radi sve, samo bi bilo pitanje kada bi napravio gresku jer mu se nesto pomesalo u glavi.

Slazem se potpuno, od silnog ucenja komplet medicine, na kraju nemas pojma nista, a potrosio silno vreme... A zasto ne dozvoljavaju volonterske specijalizacije, stvarno mi nije jasno, njih ionako zanimaju samo pare, sto ne dozvole ljudima da se usavrsavaju o svom trosku...


Ja bi svakome ko se dokazao dozvolio da bude mentor. Zasto meni recimo hirurg koji radi za mog oca i koji je fenomenalan sa 20 i kusur godina iskustva ne bi mogao da bude mentor? Da jos na fakultetu krenem da asistiram i gledam kako se radi. Pa jedno 3 godine zadnje na fakultetu asistiranja i posle 3-4 godine specijalizacije to bi bila prava stvar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 30, 2008 9:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm
Postovi: 352
Hajde onda da se okupimo i organizujemo, da se borimo za volonterske specijalizacije ali da imamo uvid u dokumentaciju onih koji su se zaposlili u skorije vreme i koji ce se sad zaposliti preko ovih konkursa pa cemo tako videti da li su zaista najbolji kandidati prosli na konkursu!! Hajde, evo neka krene sa ovog foruma pa cemo prosiriti ideju!!! Znate nas ima u hiljadama , pa valjda nesto mozemo da uradimo i za sebe i za ovo drustvo, jer kako stvari stoje njega ce leciti sve sama mamina i tatina deca i ljudi koji su na ovakav ili onakav nacin zavrsili fax, pa ce to imati dalekosezne posledice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ....
PostPoslato: Uto Jul 01, 2008 2:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Pitanje je sta je to najbolji kanidat to je dosta skatljivo. Kako ces da odredis ko je najbolji? Na osnovu proseka? Hmmmm tesko. Uzmi koliko se gluposti uci na fakultetu , tipa raspored celija i organela u istima ili cuveni lanci iz biohemije. Veliko je pitanje koliko je neki bubac bas sposoban da resava medicinske probleme. Lako je dok dobija probleme opisane u knjizi ali kad zapadne nesto sto nema u knjizi e onda ide teze ili ne ide nikako. Ocene na nasim fakultetima su dosta nerealne i tesko oslikavaju to neko znanje potrebno za posao.

Ko sto sam negde napisao, neki student koji po ceo dan sedi i buba teoriju ce mozda na usmenom dobiti vecu ocenu od nekog ko pola vremena buba teoriju a pola vremena se mota po klinici, gleda i pomaze, ufura se da radi neke intervencije sa profesorom ili gleda. Dakle bubac ce imati sigurno veci prosek, ali je sigurno da ce se ovaj sa manjim prosekom koji se motao po klinici imati dakleko vise prakse u glavi. Ko je tu bolji strucnjak?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 01, 2008 10:59 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 4:35 pm
Postovi: 133
Pa slazem se u vezi ovoga za ocene. Medutim, nash sistem je veoma nerealan po pitanju ocenjivanja. U Francuskoj postoji sistem od 16 ocena i svaka ocena se razlikuje za nijansu od ove druge , a ne kod nas gde imash petice koje se medusobno razlikuju ili desetke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 01, 2008 11:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 02, 2008 1:37 pm
Postovi: 45
Lokacija: Cacak -Ns
Relativno sam nova na forumu i jako mi je zanimljivo da citam vase diskusije. Ne studiram medicinu, studiram stomatologiju, ali i kod nas je situacija ista. Ali treba se boriti za sebe, ako ti neces, nece ni drugi.
Samo mi jedno nije jasno, zasto neke osobe svesno ili nesvesno degradiraju svoje profesije, svodeci ih na cist zanat. Evo vidim da neki zele uze specijalizacije, pa kao hirurg moze pomesati :o . Uz svo duzno postovanje istim clanovima ovog foruma, mislim da je to uvreda.
I to sto ocene nisu glavni parametar?? PA sta onda jeste, ok, slazem se da one nisu APSOLUTNO merilo znanja, ali svakako sebe ne smatram 'bubacem' [kako ruzan naziv studenata sa losim prosekom za one sa dobrim].
Zar zaista mislite da se sve to moze tako uprostiti? Da li mislite da sad abdominalnu hirurgiju mozemo podeliti na hirurga za debelo crevo, hirurga za tanko,... smesno.
Mislim da bi nekim kolegama mnogo bolje bilo da uzmu knjige u ruke, da ne postavljaju skaradna pitanja, jer je i mene kao studenta 2. godine sramota kad procitam tako nesto, a trebala bih da ucim od starijih kolega... I pojedine bih molela da ponekad prelistaju gramatiku srpskog jezika. Stvarno je sramota da se jedan doktor tako izrazava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 01, 2008 2:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa draga koleginice dok ne postanete stomatolog svega cete se nagledati bas kao sto sam ja.Internisti koji imaju fixaciju na srce pa samo forsiraju kardiologiju a da pri tome nisu u stanju da procitaju snimak kolena na kome se vidi artroza iz aviona.Ili subspecijalista koji forsira samo svoju oblast a da pri tome ne zna da protumaci hepatogram i skok GGT-a oglasava za neku svezu leziju jetre :o .Imate raznih slucajeva.Ali opet bila mi je velika cast da upoznam specijaliste koji imaju Harissona u malom prstu ili kardiohirurge koji ordiniraju svojim bolesnicima i internisticku th.Uvek imate u svakoj profesiji i prosek i ispod proseka ,ali i velike strucnjake.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ....
PostPoslato: Uto Jul 01, 2008 10:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Draga moja Lenice kad budes krenula da prolazis kroz praksu ako se ono na Beogradskom stomatoloskom fakultetu sto se ima moze nazvati praksom onda mozemo da pricamo. Ja sam vidjao dete sa apcesom u donjoj vilici i jasnim pokazateljima da je u pitanju zub donje vilice i to premolar koje su otvarali gornje keceve i dvojke na zivo u pokusaju da ga rese apcesa.

Ne govorim ja o banalizovanju stvari, nego o svodjenju stvari na adekvatnu meru. Svuda u svetu se svaki ulazak sa profesorom u salo , makar i dobrovoljni, studentu belezi kao debeo plus, svaki minuta proveden na klinici dobrovoljno ulazi u taj prosek.

Moj prosek nije los, dakle od toga , ali ja sam se intervencija nagledao oj ha, i jos cu ih se nagledati, sto laksis sto onih hiruskih. 100 puta mozes da imas veci prosek od mene zahvaljujuci nekom nabubanom znanju ali cu se ja uvek bolje znaci sa pacijentom od tebe. Jer sam ja mnogo puta u svom zivotu imao prilike da vidim takozvane genijalce sa prosecima preko 9 koji su u rukama invalidi, a kad im das pacijenta ko da si im dao van zemaljca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 02, 2008 12:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 02, 2008 1:37 pm
Postovi: 45
Lokacija: Cacak -Ns
Hm... studiram u Novom Sadu :D . No nema veze, ne znam zasto ste ovako burno odreagovali, nisam samo na vas mislila. No dobro... to je vec neko drugo pitanje.
Citiraj:
100 puta mozes da imas veci prosek od mene zahvaljujuci nekom nabubanom znanju ali cu se ja uvek bolje znaci sa pacijentom od tebe.

:D Samouvereno, nema sta. Eto ja bih volela da vam se bar priblizim u znanju i praksi. :D
I drago kolega, kaze se apSces, ne apces, ali nema veze, bitno je da vi baratate kolenjakom.. I posle kazu da je stomatologija [a i medicina] zanat. Zbog nekih je i svedena na to. Tuzno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 02, 2008 1:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
Nema sta, stvarno se pise apsces, sad sam proverio... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 02, 2008 1:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 02, 2008 1:37 pm
Postovi: 45
Lokacija: Cacak -Ns
^hahahaha, evo je cacanska podrska :D .
A pa sta tu ima da se proverava, ccc.. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 02, 2008 8:03 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Lena_ je napisao:
Hm... studiram u Novom Sadu :D . No nema veze, ne znam zasto ste ovako burno odreagovali, nisam samo na vas mislila. No dobro... to je vec neko drugo pitanje.
Citiraj:
100 puta mozes da imas veci prosek od mene zahvaljujuci nekom nabubanom znanju ali cu se ja uvek bolje znaci sa pacijentom od tebe.

:D Samouvereno, nema sta. Eto ja bih volela da vam se bar priblizim u znanju i praksi. :D
I drago kolega, kaze se apSces, ne apces, ali nema veze, bitno je da vi baratate kolenjakom.. I posle kazu da je stomatologija [a i medicina] zanat. Zbog nekih je i svedena na to. Tuzno...


Kolenjak bi svaki dan trebala da poljubis kad ga uzmes u ruku jer ce ceo zivot da ti donosi pare ako bog da. To da je stomatologija zanat su mi rekli stomatolozi koji primaju u proseku pacijenta na 15-20 minuta koliko posla imaju i koliko rade. Naravno ima tu i teorije ali je 70% manuelnost a 30% teorija. Ako nemas u rukama pozdravi se. Bez da znas da prepoznas da li je tumor maligni ili benigni pod mikroskopom mozes da uspes sa stomatologijom ali ako nisi u stanju da obrusis zub ljudski pisi propalo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 02, 2008 6:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 18, 2005 2:09 pm
Postovi: 34
podrzavam inicijativu da se borimo za volonterske specijalizacije!
hajde da to rasirimo medju kolegama, svako zna barem 2-3 bliskih kolega, pa nek se ideja procuje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 02, 2008 8:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Zeks je napisao:
Ne mogu da verujem sta ovde cujem......
Pa volonterske specijalizacije su unistile sistem, pored ostalih stvari. Drzava uzme pare a lekari umesto nezaposlenih lekara opste prakse postaju nezaposleni specijalisti. Znaci, nista se ne menja, osim sto je jos gore! Da ne spominjem da onda svi uzimaju popularnije specijalizacije pa njih ima u visku a onih manje popularnih sve manje.

Zato treba smanjiti broj upisanih studenata na fakultetima! Zabraniti lekarima da rade i u privatnoji u drzavnoj praksi. Povecati plate u drzavnim zdravstvenim ustanovama. Omoguciti pacijentima da se ravnopravno lece i u drzavnim i u privatnim ustanovama. To ce biti proces koji ce kod nas trajati godinama, ali i godinama je sistem propadao.........

P.S. Nekih 6 meseci, koliko pratim ovaj forum jos nisam procitao nista pametno osim prepucavanja, hvalisanja, jadikovanja, praznih prica. Ne znam sta da kazem vise.....


Usitniti specijalizacije. Opet kazem mene kao studenta stomatologije recimo zanima plastika nosa. Zasto da ne postoji specijalizacije iz plasticne hiturgije nosa? Sad ce neko da kaze da ne mozes
da budes plasticn hirurg za nos ako ne znas da radis plastiku grudi to je totalni nonsens. U svetu se odavno ide na te sitne specijalizacije. Sto ne bi bila posebna specijalizacija iz rinoplastike. Sto ja da moram da zavrsavam i medicinu i da ucim i grudi, i zadnjicu, i plastiku penisa , i predjadjivanje koze i sta vec ako mene zanima iskljucivo nos i evenutalno usi.

Samo da kazem nesto onima koji kazu da doktor mora sve da zna, SACUVAJ ME BOZE KUGE I DOKTORA KOJI SVE ZNAJU. Takvi su najopasniji po pacijente. Samo covek treba da moli boga da ne upadne kod takvh koji kao sve znaju i drze kompletnu medicinu sa svim specijalizacijama u malom prstu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 1:13 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
Kada smo upisivali nase fakultete, opredelili smo se za to da se borimo za zdravlje obolelih... Humane pobude, dakle. Humane pobude su jedini ispravni razlog za upisivanje medicine/stomatologije. Cinjenica da ces sutra nekoga izleciti od neke bolesti bi trebalo da te ispuni do te mere, da treba da ti je svejedno da li ces mu leciti srce, bubreg, kosti, zube... Svaka grana medicine/stomatologije nudi ogromne mogucnosti usavrsavanja i svaka od tih grana poseduje ogromne fondove znanja i ako ti je uzivanje da se bavis poslom za koji se obucavas, bice ti uzivanje da proucavas bilo koju od tih grana...
Drugo, ti kao doktor nemas pravo na to da volis ili ne volis neke delove svoje profesije, jer ako neko sutra tvojom greskom strada, nikoga nece biti briga sto ti nisi voleo da se bavis mozgom ili nekim drugim organom.
Eto, to ja mislim o filozofiji "Ja hocu da se bavim tim i tim..."
Ako gresim, ispravite me...
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: