Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta: pozdrav
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 3:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 2:26 pm
Postovi: 28
Evo citam ove poruke, pa kad Evelina spomenu tugu da presvisnes, nadjoh se u tim rijecima. Moja mama ima mikrocelularni Ca pluca, ocu je odstanjen rak grla 2005.godine. Sve do otkrica mamine bolesti nasa briga je bila skoncentrisana na tatu, ide redovno na kontrole, njegov hirurg cesto kaze da je izvukao lutriju, kad je njegovo stanje u pitanju. Medjutim, saznanje da je i mama bolesna i to od najgoreg moguceg Ca, nas je potpuno porazila. Ca je dijagnosticiran u maju prosle godine. Prosla je i hemoterapiju i zracenje, ali samo dva mjeseca nakon toga ponovo je uznapredovao. Propisana joj je hemoterapija ponovo po CAV protokolu, primila je dvije, trecu nije mogla, tada je prestala da jede, i nije vise mogla da ustane na noge od bolova u kicmi. Radjena joj je MR, metastaze nisu nadjene, propisana joj je fizikalna terapija??!! a ona nije u stanju da uopste ne ustane. Sve ovo vrijeme razvijena je citava filozofija da bi ona pojela jedan zalogaj, ali smo je nekako uspjeli odrzati, bila je i u bolnici deset dana. Izuzetno je jaka psihicki, svjesna je tezine situacije, ali se bori, svoju bol i tugu pred nama ne pokazuje. Ja gutam suze, necu da placem pred njom, pricam o nekoj daljoj buducnosti koju cemo zajedno da provedemo. Ne znam niti sta vise da napisem, zaista je tesko opisati situaciju u kojoj se nalazimo, opisati psihičko stanje kroz koje prolazimo moji mladi roditelji, brat i ja. Ni sanjali nismo u sta ce nam se zivoti pretvoriti.
Pozdravljam Vas, citam Evelinine poruke i divim joj se na snazi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 3:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Draga moja Ljiljana,

Kazu da dusa ne moze da boli, a mi znamo da to nije tacno.

Ja ne mogu da zamislim kako je bilo mojoj mami kada sam se prvo ja razbolela, a par meseci nakon mene i moj tata.
Ima tu jedna jako cudna stvar sa nama koji se razbolimo. Ne mislim da je tako sa svima, ali sam primetila da je kod vecine zena taj slucaj.
Bez obzira na tezinu situacije mi jednostavno ne zelimo da stanemo. Ne mislim da ne zelimo da vidimo istinu, ali kao da smo same sebe ubedile da je lecenje samo jedna stepenica ka novom zivotu. Cinjenica je da u takvoj situaciji covek i nema mnogo izbora. Sretala sam zene koje su se vracale na lecenje nakon 5, 6 i vise godina i sve su na to gledale kao na jednu sasvim normalnu stvar.
Mislim da i tvoja mama spada u tu grupu.

Stvar je u tome sto se iz ove koze ne moze. Zivis dan za dan. Nemoj traziti razloge zasto se je to vama desilo. Izgleda da je sve cista slucajnost.

Zao mi je tvoje mame. Meni je bilo dovoljno ono kratko vreme kada je tati bilo jako lose pa da vidim kako izgleda to mucenje. Na svu srecu tata se je izvukao.
Kazi mi jel tvoj tata operisan, zracen? Molim te, ako se secas, napisi mi sve sto znas o tatinom lecenju. Izvini, ako te sad jos i ja gnjavim sa svojim pitanjima.

Znas li ti da si ko zna koja po redu koja mi kaze da sam ja hrabra i da mi se divis na snazi? Cinjenica je da ja sebe uopste tako ne dozivljavam.
Mislim da u stvari vecina ljudi sa dijagnozom tako razmislja, ali trenutno smo na forumu samo Oldi i ja tako da i nemas prilike da saznas kako razmisljaju drugi bolesnici. Nisu svi spremni da govore o tome. Uostalom, ljudi izgrade neki svoj sistem odbrane i borbe. Eto Oldi je npr. vrlo duhovita zena i kada prica o nekim stvarima zbog kojih bi se drugima kosa dizala na glavi, ona to radi na vrlo duhovit nacin.

Jedino sto mogu da ti preporucim u ovom trenutku je da pises kad god osetis potrebu. Uvek cu naci vremena za tebe.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 9:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Kao i u nekim drugim situacijama, ljudi kojima se dešava to lično ili bližnjem - hibernizuju se, prestroje i nađu način da izguraju sve to i to je prava stvar i odlika jakog karaktera.
Ja ovako slovim za dosta racionalnu i tvrdu ličnost, ali kad su bolesti pocele u porodici mislila sam da ću svisnuti, onda ukapiraš da neko mora biti jak i kuražiti bolesne, baviti se logistikom, sedeti ispred računara i istraživati, raspitivati se o doktorima, davati snagu, neko mora biti jak, a njegova snaga se preliva dalje jer čvrsto verujem da su bliski ljudi sistem vezanih sudova.
Iskreno se nadam i želim vam zravlja i vama i voljenima.
Javljaj Evelina kako se sve bude odvijalo....ako ti se može pomoći nekako ( putujem puno van zemlje) - javi.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: tata
PostPoslato: Čet Jun 12, 2008 2:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 2:26 pm
Postovi: 28
Draga Evelina,
tata je operisan 2005.godine. Ca grla velicine 1X1X1,5 cm. Odstranjen je kompletan, svi granicni nalazi su negativni. Hirurzi koji su ga operisali kod nas u Banja Luci smatrali su da nema potrebe za HT, niti za zračenjem. I bili su u pravu bar za sada, a prošle su gotovo tri godine od tada. Glas mu je ostecen, otisao je u invalidsku penziju, ali je dobro, zaista. I kada smo saznali da je mama bolesna, pomislila sam-spasili smo tatu, spasicemo mi i nju. S tim da je tata puno psihicki nestabilniji, potpuno ovisan o maminoj snazi i energiji. Mama je malo bolje danas, ali je izgubila apetit, sto me jako zabrinjava. Kupila sam joj neke kapi od hajducke trave, ne znam da li ce joj pomoci. Znate li ista za poboljsanje apetita???
Malo sam bolje danas, snaga i volja mi se vratila, boricemo se, necemo dozvoliti da nam bolesti upravljaju zivotima. MI CEMO NJIH DA KONTROLISEMO, a ne one nas zivot.
Ljubim Vas i pozdravljam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 12, 2008 3:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Eh Ljiljana, ja kukam vec mesecima za savetom sta uraditi da bi se poboljsao apetit.
Izgleda da tu i nema nesto mnogo da se uradi. Tatin lekar je rekao sledece. Ako je anemican (a jeste), gubi apetit. Ako ne jede - postaje jos vise anemican. I tako se krug zatvori.
naravno, kod tate je i taj problem sa posledicama od zracenja pa je gutanje samo po sebi mucenje (nema pljuvacke, a do skoro je imao otvorene rane).
Mi smo krenuli sa popravljanjem krvne slike. Prvo sam uzela Tothemu ampule, ali u pocetku su ga pekle po jeziku, mada sada moze i to da uzima. Sada sam uzela deciji sirup sa gvozdjem i vitaminima sa okusom meda.
Kakva je mamina krvna slika?

Mnogo mi je drago za tvog tatu. Nadam se da ce i moj da se izvuce.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 23, 2008 10:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Danas je baki urađen pregled skenerom.
Tu gde je ranije bila rana - nema ničega, ali se sada tumor spustiop na kost i zahvatio površini od 30 mm.
Limfini čvorovi, vrat i sve ostalo je u redu.
Ima li dalje spasa, leka, mogućnosti......


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 23, 2008 11:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:52 am
Postovi: 360
Lokacija: Sr.mitrovica
E kako je zivot surov prema nama,ali ipak svi cemo mi na kraju umreti.

_________________
Testosterone man


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: tackica_ns
PostPoslato: Uto Jun 24, 2008 2:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 23, 2008 8:40 pm
Postovi: 9
Lokacija: Bgd
I ja sam prosla neki /ne zelim da pominjem tu rec/ na grlicu.
Naucila sam da za ispiranje koristim ZALFIJU koja se za ispiranje koristi ovako: PROKUVAS VODU, SKLONIS, JEDNA PUNA SUPENA KASIKA NA LITAR, PROMESAS I OSTAVIS OKO 20 MIN, PROCEDIS I ISPIRAS.
MOZES I JEDNA SOLJA KLJUCALE VODE I JEDAN PRSTOHVAT CAJA OD ZALFIJE, TAKO DA UVEK NAPRAVIS SVEZ. ZNACI NEMA KUVANJA. CIM VODA DOBRO PROVRI- UBACITI PRSTOHVAT CAJA U VODU, PROMESATI BRZO I POKLOPITI, ZATIM ISPIRATI KAD SE PROHLADI.
ZALFIJA SADRZI MNOGO ETARSKIH ULJA KOJI SU DOBRI ZA ISPIRANJE!!!

Za pijenje caja od zalfije: ETARSKA ULJA TREBA DA SE ELIMINISU. ZNACI PROKUVATI VODU, JEDNU SOLJU, STAVITI JEDAN PRSTOHVAT CAJA I KUVATI TACNO 3- TRI- MINUTA, KADA SE OSLOBADJA NEKI VEOMA VAZAN ELEMENT BITAN ZA SVE ZLEZDE, KICMENU MOZDINU, MEDJUPRSLJENSKE DISKOVE. KADA SE CAJ SKUVA, AKO JE BOLESNIKU MNOGO GORAK, MOZE I ODMAH DA SE PROCEDI A MOZE I POSLE NEKOLIKO MINUTA.
OVO SAM PREPISALA IZ PRIRUCNIKA KOJI SAM UZELA NA ONKOLOSKOM INSTITUTU I IZ KNJIGE RUDOLFA BROJSA.
JEDAN RIMSKI NAUCNIK JE DAVNO REKAO: "ZASTO RANO UMIRATI, KAD U VRTU JOS IMA ZALFIJE"?
MOLIM TE PROCITAJ KNJIGU I POGLEDAJ FILM "THE SECRET", MOOOOOLIM TE!!! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 25, 2008 12:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 10:56 pm
Postovi: 248
Super mi ovo s vrtom i zalfijom.

Koji Sikret, jel ovaj? http://www.imdb.com/title/tt0846789/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 28, 2008 11:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Izvinjavam se na kasnom javljanju, bila sam van zemlje.....
Hvala ti puno lorariash, baka je do sada samo ispirala usta žalfijom, ali nije pila, uvešćemo i ispijanje čaja.
Hvala ti puno, pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 28, 2008 1:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
I moj tata sada samo ispira sa zalfijom i fizioloskim rastvorom. Sve ostalo je pocelo da mu smeta, pece ga i otice.

U poslednje vreme nesto bolje jede, poslednja ranica na jeziku se je maltene zatvorila. Vidis li ti Tackice koliko to dugo traje? Uzas!

Imao je probleme sa oticanjem. Oticao mu je jezik, podbradak, obrazi. Njegov ORL mu je prepisao prvo injekcije Dexazona, a sada pije tablete. Sem podbratka (kazu da to moze biti oteceno cak i do godinu dana) sve ostalo je ok.
Njemu je bitno da mu lekar kaze da je to normalan tok oporavka nakon zracenja i nakon toga se on psihicki sredi.

Tackice, kako je baka?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 28, 2008 8:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Nije dobro mila, tj ona se sada subjektivno bolje oseća ovih dana, ali skener je pokazao da se Ca spustio na kost i napao kost oko 3 cm.
U jednom trnutku je čak i krv ispljunula.
Ona je posle zračenja imala bolove, bila je otečena, sad ima manje i bolova i otoka, može da drži hladne obloge pa hladi lice, ali u jednom trenutku je toliko bolelo da je čak i Trodone dobila.
Danas je bolje, pije Fresubin - to joj prija ( hvala ti Evelina još jednom na tome), inače je jako smršala, ali sada manje leži.
Ima perfektno jako srce, mozak joj radi 200 na sat, napravili smo grešku u startu i nismo joj rekli od čega boluje, pa se dešava da ne želi oko nekih stvari da sarađuje i mnogo toga se radi u skladu sa njenim subjektivnim osećajem.
To je to za sada, videćemo šta će dalje biti. Molim Boga samo da ne pati i da je ne boli.
Pozdravljam te i držim fige tati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Oporavak posle zračenja
PostPoslato: Čet Dec 17, 2009 7:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Avg 23, 2008 7:25 pm
Postovi: 70
pozdrav
nisam nikada pisao do sada u ovom delu foruma, ali muka natera čoveka...
elem, tati je prošle godine odstranjen rak prostate, išao je na zračenja zbog metastaznih tačaka na karličnim kostima, i da tskratim priču zadnji putje zračen jesenas i od tada mu je apetit drastično smanjen, smršao je baš baš puno. Pojede tokom dana nešto, ali uglavnom je to voće a jako malo mesa, hleba ili neke prave hrane.
vidim da se ovde spominje taj Fresubin, pa me interesuje kako se on koristi? to je kao suplement jelu ili se može uzimati umesto obroka?
planiram da mu to kupim sada, samo ne znam koliko se koristi dnevno i za koji period...
hvala unapred na odgovoru


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Oporavak posle zračenja
PostPoslato: Čet Dec 17, 2009 8:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Fresubin je kompletna tecna hrana. Najcesce ga koriste bolesnici koji vise nisu u stanju da uzimaju cvrstu hranu. Mom tati su zracili koren jezika i jezik mu je bio cudovisno otekao tako da nije bilo sanse da uzima bilo sta drugo.

Fresubin se moze koristiti dugo. Postoji okus cokolade, lesnika i vanile.
Tata je pijuckao u toku dana. Flasa je od 1/2 litre. To je doza za bolesnike koji ipak uspeju nesto da pojedu u toku dana. U protivnom je 1l dnevno.
Ja sam tati kupovala i proteine u onim radnjama za bodi bildere tako da je i to redovno pio.

Prosle godine sam Fresubin placala 550 dinara (1/2 litre). Nemaju ga sve apoteke, stavise, imaju ga najcesce samo one 3 pored IORS-a s time da je najskuplji u Priminoj apoteci.

pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Oporavak posle zračenja
PostPoslato: Pet Dec 18, 2009 12:14 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Avg 23, 2008 7:25 pm
Postovi: 70
hvala puno evelina
pogledaću u tim apotekama, cena je garant otišla gore u odnosu na prošlu godinu.
kupiću par komada, čisto da vidim kako će tata reagovati na to.
Ne kažem da on baš ništa ne jede, ali jako slabo jede u odnosu na prethodni period.
Nije ti losa ta ideja sa proteinima za bildere, mislim da mi je ostalo nešto od prošle kutije, pa ću i sa tim da pokušam.
Hvala ti puno u svakom slučaju :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: