Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: objasnjenje dijagnoze (cistoskopija, radiorenografija)
PostPoslato: Pet Sep 09, 2005 7:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 09, 2005 4:51 pm
Postovi: 2
Molim vas za objasnjenje sledecih nalaza:
Cistoskopija besike:prostaticna uretra produzena, vrat besike izdignut zidovi bez prolif procesalipom vel zrna kukuruza na vratu besike. Desni orificijum edematozan, levi uredan, mikcije bistre.
Radiorenograafija bubrega:Krivulja levog bubrega je pravilna. Krivulja desnog bubrega je sa nesto nizom vaskularnom, normalnom sekretornom fazom i lako sporijom, potunom eliminacijom radiofarmaka u toku 25 min.
Kod cistoskopije besike posebno me zabrinjava konstatacija «procesalipom vel zrna kukuruza na vratu besike», a takodje na razumem sta znaci « desni orificijum edematoazan».
Kod radiorenograma bubrega me intresuje sta je potrbno da se dalje uradi radi otklanjanja uocenih nedostataka dok desnog bubrega. Posebno sta je to IVP ili IVU i dali se prilikom radioloskog uzimanja IVP-a odnosno IVU-a, koje se vrsi pod opstom anestezijim, vrsi neka intervencija i kakva?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 09, 2005 9:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 11, 2004 2:09 am
Postovi: 103
Lokacija: Beograd
Ne znam odkud ti to da se IVU i IVP rade pod opstom anestezijom?! Znacenje je IntraVenska Urografija/Pijelografija. Posle ubrizgavanja kontrasta u venu vrsi se rendgensko snimanje stomaka(urotrakta) posle odredjenih vremenskih intervala. Jedina neprijatnost je zategnuta manzetna koja drzi dve kesice iznad prepona dok lezis na stolu za snimanje. Znaci tu nema nikakvog bola pa ni potrebe za bilo kakvom anestezijom.
Taj lipom sam po sebi je binigna stvar ne znam da li bi trebalo da pravi neke probleme u m.besici.
To sto je lako sporija potpuna eliminacija radiofarmaka sa desne strane mislim da moze biti zbog tog edematoznog takodje desnog orificijuma. Zasto je edematozan trebalo bi da se vidi.
Zasto si uopste sve to radio?

_________________
Sapienti sat!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: