Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Problemi sa kicmom-oboljenje diska, bolovi u butini noge....
PostPoslato: Čet Feb 28, 2008 4:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 28, 2008 4:45 am
Postovi: 13
Lokacija: Brisbane
Postovani!
Ja sam novi clan ovoga foruma koji mi se jako dopada.
Zeleo bih da mi neko ko je strucan odgovori i objasni zasto imam povremene bolove u ledjima i butini desne noge kada malo vise hodam ili stojim, a na osnovu snumaka koje dole prilazem (snimci su na engleskom, nadam se da ce se naci neko ko ce sve to da razume):
QUEENSLAND X – RAY
September 18, 2007

History: Low back pain radiating to right leg.

CT SCAN OF THE LUMBAR SPINE:

Technique: Axial and sagittal reformats. Segmentation is assumed to be normal with the lumbosacral disc taken to L5/S1.

Findings:

At L2/L3 , there is a broad based central left paracentral and intraforaminal disc protrusion. There are hypertrophic degenerative changes in the facet joints and ligamentum. There is mild canal narrowing. The nerve roots exit normally.

At L3/L4, there is a broad based right paracentral intraforaminal and extraforaminal disc protrusion which in conjunction with hypertrophic degenerative facet joints is associated with right lateral recess and mild foraminal narrowing.

At L4/L5, there are marginal end plate osteophytes and hypertrophic degenerative changes in the facet joints and ligamentum. The canal and lateral recesses are of relatively normal dimensions. There is right sided foraminal narrowing involving the exiting L4 nerve root.

At L5/S1, there is a shallow left paracentral disc protrusion. There is mild effacement of S1 nerve root in the left lateral recess at its origin, the canal is of normal dimensions. There is bilateral foraminal narrowing due to hypertrophic changes in the facet joints, this is worse on the left than the right.

On the sagittal reconstructions, there is noted to be a crush fracture of the body of the L4 which is reduced in height centrally by 50%. This has a chronic appearance.

COMMENT:

1. ADVANCED SPONDYLOTIC CHANGE WITH MULTILEVEL FACET JOINT OSTEO-ARTHROSIS, DEGENERATIVE DISC AND END PLATE DISEASE.

2. RIGHT PARACENTRAL, INTRA AND EXTRAFORAMINAL DISC PROTRUSION AT L3/L4 ASSOCIATED WITH LATERAL RECESS NARROWING AND INVOLVING THE ORIGIN OF THE RIGHT L4 NERVE ROOT. THERE IS VERY MILD RIGHT L3 FORAMINAL NARROWING.

3. MARGINAL END PLATE OSTEOPHYTES AND HYPERTROPHIC CHANGES IN THE FACET JOINTS PRODUCING MILD LATERAL RECESS NARROWING, MORE SO ON THE RIGHT THAN THE LEFT AT L4/5 WITH SIGNIFICANT RIGHT SIDED FORAMINAL NARROWING DUE TO MARGINAL END PLATE OSTEOPHYTES INVOLVING THE EXITING RIGHT L4 NERVE ROOT, THIS MAY BE THE SYMPTOMATIC LESION.

4. LEFT SIDED FORAMINAL NARROWING AT L5/S1 DUE TO FORAMINAL OSTEOPHYTES.

5. PROBABLY OLD COMPRESSION INJURY OF THE BODY OF L4.

QUEENSLAND X – RAY

October 16, 2007

Clinical Details: Neck and brain pain. Crush fracture L4 - ?? osteoporosis.

CERVICAL SPINE X – RAY

Findings: There are marginal osteophytes at the C5/6 level. The vertebral bodies are normal in height and alignment. The facets joints are normally aligned. There is no significant foraminal stenosis. There were no cervical ribs and no destructive apical lung or bone lesions.

THORACIC SPINE X – RAY

Findings: There are marginal osteophytes at multiple levels. There is wedging of one of the mid dorsal vertebra measuring almost 30 – 40% in severity. The posterior elements and end plates are intact with no paraspinal soft tissue masses.

COMMENT: COMPRESSION FRACTURE MID DORSAL SPINE.

LUMBAR SPINE X – RAY

Findings: There is a compression fracture of the body of L4 reduced in height by approximately 20%. There are marginal osteophytes at this level in keeping with spondylotic change and degenerative change in the L5/S1 disc. There are no anterolisthesis and the sacro-iliac joints are normal.

COMMENT: COMPRESSION INJURIES INVOLVING L4 AND 1 MID DORSAL VERTEBRA SUSPICIOUS FOR OSTEOPOROTIC RELATED INJURY.

Moj lekar opste prakse mi savetuje da se operisem, a ja nisam za to, a i da jesam na operaciju se ceka dugo, a kod privatnika je to skupo i ja nemam za to novac, a ne znam koliko je sama operacija sigurna. Ja sam naklonjen vise za alternativne metode lecenja, voleo bih da mi neko predlozi i druge nacine lecenja osim operacije.
Unapred se zahvaljujem i spreman da dam dodatne podatke i razjasnjenja ukoliko to bude bilo potrebno.
Napominjem da L4 nisam ostetio u nekom udesu ili bavljenjem nekog sporta. Ima mozda i toga sto sam mnogo nosio teret u proslosti, mozda se nisam hranio kako treba, mozda nisam dovoljno radio vezbe, mozda nisam pio dovoljno vode, mozda nisam vodio dovoljno racuna o svom zdravlju, ali sta je tu je.
Voleo bih da mi neko kaze da li ima nacina da se ja izlecim i koji su to nacini.
Unapred se zahvaljujem

Pozdrav Rade


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 28, 2008 4:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Ukratko, radi se o hronicnim degenerativnim procesima na kicmi, i suzenju kicmenog kanala, koji za posledicu ima pritisak na pojedina nervna vlakna, otuda i senzacijne bola u desnoj nozi koje nevodite.
Lecenje ovoga je dvojako: operativno koje Vam je predlozeno i koje je dosta sigurno u danasnje vreme, cime se skoro trenutno oslobadjate tegoba, uz dosta paznje da se ovako nesto ne dogodi opet. I konzervativno lecenje, koje je daleko dugotrajnije, i ukljucuje vezbanje za aj deo muskulature. Ovaj drugi nacin, da vam ne stvaram iluzije ne moze da dovede do izlecenja, ali moze da Vam ublazi tegobe, odnosno da se bolovi smanje.
Svaka dalja odluka je Vasha.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 5:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 28, 2008 4:45 am
Postovi: 13
Lokacija: Brisbane
Hvala Miodrage, moracu da ispitam sve varijante, ali zeleo bih ako neko ko je strucan u ovom delu medicine da mi kaze kakve su to sve druge mogucnosti lecenja osim operacije, jer operacije bez obzira koliko je medicina napredovala nisu sigurne tj. lekari ne daju stopostotnu garanciju, postoji mogucnost da se ostane paralizovan.
Voleo bih da cujem i iskustva onih koji su isto ili slicno imali i kako su to resili: da li je to bila operacija ili neki drugi nacini alternativne medicine?
Unapred se zahvaljujem.

Pozdrav Rade


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: operacija za i protiv
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 10:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 11:22 am
Postovi: 14
Ja sam 2003 imala operaciju discusherinije L5/S1. Tri meseca posle povremenih bolova u krstima sam iznenada, posle 3 sata sedenja pocela da vucem nogu. Bolovi u nozi su bili uzasno jaki i krenula sam na preglede, i posetila razne neurologe i fizijatre.Nisam imala Ahilov refleks, i jos neke reflekse. Na magnetnoj rezonanci je utvrdjeno da je kanal potpuno zatvoren, i neurohirurg mi je savetovao hitnu operaciju,uz cudjenje da uopste hodam i da ne urlam od bolova.
Osim jos jednog neurohirurga u inostranstvu, koji je smatrao da moram odmah da se operisem, svi ostali, ukljucujuci i doktora koji me je operisao, smatrali su da moram sama da odlucim, jer naravno postoji rizik operacije, a ja ipak hodam.
Fizijartar mi je rekao da treba da idem na terapiju bar 2 meseca, ali da nije sigurno da ce mi to uopste pomoci, mada je tvrdio da cu za operaciju biti kad ne budem mogla da kontrolisem stolicu i mokracu!!!!!!!
Usput sam procitala sve do cega sam mogla doci na tu temu, i shvatila da odlaganje samo ostecuje nerv, cija se funkcija nakon toga verovatno nece potpuno obnoviti.
Dakle, operisala sam se posle dva meseca od kako sam pocela da vucem nogu, odmah sam bila dobro, tj, nestalo je bolova, hodala sam normalno, posle 10 dana mi je lekar dozvolio da vozim, ali samo relacije do 100 km. Kuci sam iz bolnice otisla posle 24 h, a ustala sam iz kreveta cim sam se probudila iz anestezije.
Nakon 3 nedelje sam otisla na more i plivala, opet po savetu neurohirurga koji me je operisao. Blagi bol u nervu je ostao jos oko 3 meseca, tj pomerao se od butine nanize, i posle oko 3 meseca je sasvim prestao.
Prve godine sam osecala nerv pri promenama vremena, i to je sve.
Jedino mi je rekao da ne nosim tesko, sto ja uglavnom postujem, mada ne bas uvek, i da u vodu ne skacem na glavu.

Bavim se sportom, ronjenjem sa bocama, plivam, vozim bez problema 1000 km, nemam nikakve smetnje.

Ta dva meseca sa strasnim bolovima mi u secanju izgledaju kao 2 godine.

Moj zet, naprotiv, nije hteo da se operise, dobijao je blokade, isao na razne terapije, i sad je dobro, zivi pristojno, ali noge u kola ubacuje rukom, svi pokreti su mu napor, hoda kao starac...........

Napominjem da sada imam 46 godina.

U svakom slucaju, odluka mora da bude Vasa, i kakav zivot zelite sebi u buducnosti.
Ja sam jako aktivna i nisam mogla da podnesem ogranicenja koja sam imala , a takodje i neizvesnost eventualnih terapija.

Sve najbolje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 5:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 28, 2008 4:45 am
Postovi: 13
Lokacija: Brisbane
Postovana "olgak"!

Hvala Vam puno na iznosenju Vaseg primera tj. slucaja sa kicmom.
Ja nemam diskusherniju, bar nije mi moj doktor opste prakse rekao. Kada sam mu odneo oba snimka sa izvestajima koji su gore u postavljanju teme, on mi je rekao da nije ni dobro nije ni tako lose, pogledao je i snimke i objasnio mi je da se radi o povremenom iskakanju diska koji je izmedju dva kostana prsljena, radi se o disku L4, onda on dodiruje koren nerva i nastaju bolovi i u ledjima, a sto je jos gore veci su mi bolovi u butini desne noge, narocito to osecam kada ili sedim puno na neudobnoj stolici ili kada malo duze stojim ili pesacim, ako sam u stanu onda ja legnem potrbuske sa opruzenim rukama uz telo i bude mi bolje, a ako sam negde vani onda gledam malo negde da sednem i malo mi bude bolje.
Juce mi je moj doktor dao da idem kod jednog reumatologa, specijaliste u jednoj javnoj bolnici u Brizbejnu, cekam pismo za termin od njih, mada cu verovatno duze da cekam da ga vidim, a za privatne specijaliste nazalost nemam pare. Cak i kada bi isao i na operaciju, kako mi moj lekar opste prakse preporucuje, kod javnih bolnica to je cekanje vise od dve godine, a kod privatnih bolnica to kosta puno, puno novaca koje ja nemam da platim.
Na sajtu SC http://www6.serbiancafe.com/lat/diskusi ... oge.html?7 sam pitao za taj isti problem i jedan mi je dao dosta interesantnih predloga, verovatno je taj "Pradjed" strucan oko toga ili je imao iskustva sa time?
Videcu da vidim i za neke terapije, mozda i magnetnu terapiju, firma Nikken ima neke proizvode koji bi mogli da mi pomognu, ali to sve moram malo vise da istrazim.
Ja se bojim da ako budem u krajnjem slucaju da idem na operaciju, da to bude neuspesno, jer tu nema garancije, pa da onda ostanem invalid, ja sam 60 godina star, pa moram da vidim sve alternativne metode lecenja, gledacu to preko interneta, a videcu i za neku knjigu, vec sam nasao jednu koju mi je taj "pradjed" preporucio u svom komentaru na SC.
Voleo bih da cujem jos komentara ili primera nekih osoba koje su to imale.
Unapred zahvalan.

Pozdrav Rade


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 5:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Ne znam koje su Vashe materijalne mogucnosti, ali u nashoj zemlji su operacije mnogo jeftinije, a kada platite na cekate nista. Mislim da je do 3-5 hiljada Evra. Raspitajte se pa vidite. I Vi imate blagu discus herniu... da se razumemo. Dalje je do Vas i neurohirurga.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 05, 2008 3:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 28, 2008 4:45 am
Postovi: 13
Lokacija: Brisbane
Postovani "Miodrage"!

Zahvaljujem se na Vasem drugom kratkom komentaru. Pretpostavljam da ste po profesiji medicinske struke i da se razumete u ove stvari tj. probleme koje imam dobro.
Za operaciju ja nemam novaca, ne zivim sada tamo kod nas u Srbiji. Da bih dosao tamo na operaciju morao bih da platim put, boravak tamo pre i posle operacije, za samu operaciju i ostalo, pa to bi me izaslo sigurno preko 10000 evra ili mozda cak blizu 15000 evra, ja taj novac nemam.
Ne znam zasto mislite da mi je jedino i najbolje resenje operacija, da li ima i drugih alternativnih resenja? Koliko sam ja dosada tragao i pronasao, mislim da ima i drugih resenja osim operacije, a jos cu da tragam i vidim kakve su mi sve mogucnosti da resim taj moj veliki problem. I taj dobronamerni diskutant "pradjed" na diskusijama za zdravlje na web sajtu Serbiancafe mi je dao dosta korisnih saveta, ali ja cu da vidim i ostale nacine, ako postoje, da prebolim tu moju boljku.
Uskoro cu da znam kada ce da me primi ovde doktor specijalista reumatolog, a mozda cu da odem i na pregled kod nekog privatnog specijaliste?
U svakom slucaju puno Vam hvala na komentaru.
Ocekujem jos neki koristan i dobronameran savet.
Unapred zahvalan

Pozdrav Rade


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ja izlecio discus herniju!!!
PostPoslato: Sub Maj 17, 2008 6:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 17, 2008 6:34 pm
Postovi: 3
Ljudi, patio sam se sa discus hernijom dok nisam zavrsio u krevetu, sa uputom za hirurga i operaciju. Medjutim, nekako sam dosao do doktora koji se tek vratio iz Svedske, ima svoju ordinaciju u Sarajevu ali dolazi jednom mesecno u Beograd, odradio mi tri tretmana,juli, avgust i septembar 2007 a vec u decembru sam bio na skijanju na kopaoniku, lomio se na crnoj stazi, bez ikakvih problema i posledica!!! Vozac sam po struci ali ni do danas nemam nikakvih problema a zivim sasvim normalno, podizem teret koliko god su mi ruke jake, trcim skacem...

Zato, polako sa operacijama....Ako nasi lekari nemaju dovoljno znanja ne znaci da ne postoje i druga resenja!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: fizikalna terapija
PostPoslato: Ned Jun 08, 2008 6:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 08, 2008 6:45 pm
Postovi: 1
Postovani
Interesuje me koliko pomaze fizikalna terapija kod dijagnoze atroticne promene na desnom kuku i blago izrazene sinistrokonvekska skolioza lum. dela kicme. Primenom fizikalne terapije moze li se izbeci ugradnja vestackog kuka? Postoji li neki drugi nacin lecenja ove bolesti Puno pozdrava. Jelena.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: fizikalna terapija
PostPoslato: Ned Jun 08, 2008 8:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
bevkom je napisao:
Postovani
Interesuje me koliko pomaze fizikalna terapija kod dijagnoze atroticne promene na desnom kuku i blago izrazene sinistrokonvekska skolioza lum. dela kicme. Primenom fizikalne terapije moze li se izbeci ugradnja vestackog kuka? Postoji li neki drugi nacin lecenja ove bolesti Puno pozdrava. Jelena.


Sve zavisi koliko su artroticne promene uznapredovale.Svakako da fizikalna terapija moze odloziti operaciju izvesno vreme,ali da je potpuno zameni mala je verovatnoca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 13, 2008 9:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 12, 2008 7:57 am
Postovi: 2
molila bih za savet
imam bolove u mišićim nogu kao kad imaš upalu mišića i često osećam nestabilnos na nogama i utrnutost
može li neko da mi da neki savet šta da radim i kome da se obratim
unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 13, 2008 8:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
saska73 je napisao:
molila bih za savet
imam bolove u mišićim nogu kao kad imaš upalu mišića i često osećam nestabilnos na nogama i utrnutost
može li neko da mi da neki savet šta da radim i kome da se obratim
unapred hvala



Lekar opste prakse ce vas uputiti na pravu adresu.
Potrebno je da vas pogleda ortoped,neurolog,fizijatar ili samo jedan od njih,a to ce vam reci dr opste prakse posle pregleda.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa kicmom-oboljenje diska, bolovi u butini noge....
PostPoslato: Ned Dec 30, 2012 1:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 30, 2012 1:40 pm
Postovi: 1
pozdrav ekipa, evo javljam se iz Zagreba.
prvo me je ukočilo, zatim me je lupio auto dok sam se vozio na biciklu, pa sam otisao na more i nije mi se dalo ići okolo pa sam skocio s 1m visoke mocire.
sta da kazem, kicma boli, pijem voltarene i normabele ko bonbone.
al nisam se dao. odem slikati i te neka lordoza te kao mali puknuli mi 3 pršljena (l2, l3 i l4)... doktorica kaze fizikalna terapija. a ja bez dopunskog osiguranja. (nalaze cu poslati naknadno).

pa ja odlucio:Yoga. nasao na moru knjigu Joga od Anna Trokes, i radio, radio stanje u poboljsanju ali jos to nije to. boli i dalje premda manje. i dalje sam pio medikamente ali upola manje. kad nadjem na net-u link: http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 9bFWVT-1s#!

napravim vjezbe (nema veze sto nisam uspio spagu) i odem spavati do jutra. ujutro booooli, sta da kazem mislio sam da sam zahebao. ali bolovi prestali i nestali (za ovu vjezbu koju sam stavio link ne odgovaram, svako ju radi na svoju odgovornost). meni je pomoglo. sada kada vidim da cu se pokociti napravim te vjezbe, a jogu peglam svaki dan. pozdrav i sretno :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: