Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Ljubičasti nokti
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 8:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 30, 2008 8:14 am
Postovi: 8
Šta bi mogao da bude uzrok ljubičastih noktiju?

Imam 23 godine, prosečne težine i visine. Nepušač, prezirem alkohol.

Bila sam u bolnici, radli analize pluća i srca i sve je OK! Takođe, digestivni trakt deluje OK.

Meni nekako deluje da imam slabu cirkulaciju, jer mi ruke brzo utrnu npr. ako se negde nalaktim ili naslonim. Moja doktorka je verovala da su u pitanju pluća, ali svi testovi su OK. Ali to nema nikakve veze sa noktima.


Koji su uzroci za ljubičasto nekad čak skoro plavičaste nokte?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 4:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
Smanjena prokrvljenost bi mogla da bude uzrok...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 10:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 30, 2008 8:14 am
Postovi: 8
ne znam da li je bitno ali uvek imam osećaj da su mi hladne noge ...

i što je čudno nokti na nogama nisu plavi samo na rukama


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 01, 2008 1:34 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 08, 2007 4:58 pm
Postovi: 85
Bilo kakav drugi problem? Npr. zlezde, zglobovi? Alergija? Izrazene vene po telu, neko crvenilo? Ako vam je transfer faktor za kiseonik u redu i spirometrijski nalaz u redu, onda verovatno moze biti samo slaba cirkulacija, ali pokusajte ipak da dobijete uput za kapilaroskopski pregled, i taj ce nalaz pokazati tip promena, da li su bezazlene ili ukazuju na nasto, u pitanju je gledanje prstiju pod mikroskopom, i pozurite, ceka se na pregled, moze biti bezazleno, ali nije se shaliti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 01, 2008 1:40 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 08, 2007 4:58 pm
Postovi: 85
E da obavezno CK, CK(MB), LDH, ako ne daj Boze budu poviseni, nista ne cekajte idite kod Reumatologa. A da nemojte nasedati na price da "nesto sprecava" krv da dotice do prstiju. Citiracu jednog doktora "moze to biti i rebro" kaze... :roll: :lol: eh... To je uglavnom promena na kapilarima. E pitanje je koja, kakva i zasto...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 01, 2008 2:35 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Meni su takvi nokti kada sam pod velikim stresom, što sa sobom ima posledicu i ledene ruke i noge. Kad sve prodje, povuče se i to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 01, 2008 2:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Kada je telo izloženo hladnoci, pokušava da ostane zagrejano. Kako se telo rashladuje, cirkulacija se pojacava u perifernim delovima tela - rukama, nogama, i nosu kako bi drugi delovi tela ostali topli.


Ruke i noge se hlade kada su krvni sudovi skupljeni ili blago zakreceni, što smanjuje dotok krvi u ekstremitete. Ruke i noge menjaju boju od ružicaste preko purpurne do plave cak i pobele. Kako se zagrevaju boja se ponovo menja u normalnu u obrnutom redosledu uz osecaj peckanja.


neki ljudi se sa dugotrajnim osecajem hladnih ruku i nogu se sažive, dok nekima postane ozbiljn problem jer i tokom letnjeg perioda i u toplim prostorijama nemogu da se zagreju.

Moguci uzroci su:


- Loša cirkulacija krvi zbok kardiovaskularnih oboljenja

- Rejnoldsova bolest - oboljenje koje utice na perifernu cirkulaciju pogotovo na dotok krvi u prste ruke i nogu

- Promrzline izazvane niskim temperaturama

- Posao vezan za vibrirajucu opremu (npr. elektricna testera)

- Kao sporedni efekat nekih lekova

- Oboljenja usled kojih je smanjena cirkulacija krvi u sitnim krvnim sudovina kože (žene koje puše su sklone ovim oboljenjima)

- Stres



Simptomi

Prsti na rukama i nogama postaju bledi, beli ili modri kao odgovor na hladnocu, promene su pracene peckanjem i ukocenošcu, koji javlja se bol



Simptomi zbog kojih se treba javiti lekaru:

- Posle izlaganja niskim temperaturama imate hladnu, utrnulu i ogrubelu kožu, kada prsti izgube funkciju i odsustvo bola, pojave se plikovi i ako je opšte stanje praceno nerazgovetnim govorom i zbunjenošcu.

- Ukoliko osecaj da su vam stalno hladne noge i ruke prati osecaj slabosti u rukama i nogama

- Ako uvak kada ste izloženi hladnoci ili stresu ruke ili noge postanu blede, plave pa crvene, bolne i utrnule.

Kako da pomognete sami sebi

- Prestanite da pušite, pušenje usporava cirkulaciju krvi

- Ostanite u zagrejanim prostorijama

- Nosite rukavice i termo carape

- Nemojte da nosite tesnu obucu, povremeno mrdajte prstima cime ubrzavate cirkulaciju

- Izbegavajte napitke sa kofeinom jer on skuplja krvne sudove

- Praktikujte vežbe za relaksaciju

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 01, 2008 3:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 08, 2007 4:58 pm
Postovi: 85
Literatura a? Fino... U literaturi je izgleda izostavljen jedan jako bitan momenat... katkad to plavilo shaka moze biti jasan znak upozorenja na postojanje jako ozbiljnog sistemskog oboljenja! I doktore, ako se ne pochne sa lecenjem jako brzo, to oboljenje se moze prosiriti i na druge organe a ne samo na kapilare... Pokusajte da nadjete i to u literaturi! Srecno, i obratite paznju na to ubuduce.
Sa druge strane znam da plavilo shaka (pogotovo ako ga nema na stopalima) moze biti bezazleno, ali mnogo je lakse proveriti odmah, nego nositi posledice nemarnosti lekara (onih koji se slepo drze literature) celog zivota. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 01, 2008 4:16 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
---Nevena--- je napisao:
Literatura a? Fino... U literaturi je izgleda izostavljen jedan jako bitan momenat... katkad to plavilo shaka moze biti jasan znak upozorenja na postojanje jako ozbiljnog sistemskog oboljenja! I doktore, ako se ne pochne sa lecenjem jako brzo, to oboljenje se moze prosiriti i na druge organe a ne samo na kapilare... Pokusajte da nadjete i to u literaturi! Srecno, i obratite paznju na to ubuduce.
Sa druge strane znam da plavilo shaka (pogotovo ako ga nema na stopalima) moze biti bezazleno, ali mnogo je lakse proveriti odmah, nego nositi posledice nemarnosti lekara (onih koji se slepo drze literature) celog zivota. Pozdrav!


Kakvog oboljenja???!?!

Meni se ranije dešavalo da mi prilikom tuširanja baš pomodre i stopala i šake?!??!! :o :o :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 01, 2008 7:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 08, 2007 4:58 pm
Postovi: 85
Autoimunog oboljenja. Jako opasnog da dodam. Ako je bilo davno i ako pored toga nije bilo nikakvih simptoma onda je verovatno nesto od ovoga sto je doktor naveo iz literature. Ali...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 01, 2008 8:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
---Nevena--- je napisao:
Autoimunog oboljenja. Jako opasnog da dodam. Ako je bilo davno i ako pored toga nije bilo nikakvih simptoma onda je verovatno nesto od ovoga sto je doktor naveo iz literature. Ali...


Kog??

Ja imam toliko simptoma da više ne znam ni kako hodam :lol:


Usput sam saznala da imam autoimuno oboljenje štitne.....

Hvala, pozz majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 02, 2008 1:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 08, 2007 4:58 pm
Postovi: 85
Pa znate kako, ako vam kazem reumatskog, suvise olako cete ga shvatiti. Postoji vise vrsta tog oboljenja ali kako god da se zove to je u sustini oboljenje vezivnog tkiva, a ako znate sta je vezivno tkivo, znate i koliko je ozbiljna situacija. Ono postaje sistemsko, sto je logicno obzirom na to u kojoj je meri vezivno tkivo zatupljeno u organizmu. Zahvata uglavnom kostano - misicni sistem, misic je i srce i jednjak, odrazava se na pluca a u zavisnosti od vrste oboljenja to mogu biti i koza, bubrezi, stitna zlezda... Znam da sve ovo zvuci strasno ali zato upozoravam da se uradi taj famozni kapilaroskopski nalaz. Moze biti i obicna sitnica ali moze biti i nesto ozbiljno ciji se dalji razvoj moze zaustaviti. A kakve simptome imate?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot], larsfloris i 92 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: