Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 2:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Rezinske komponente,naveo sam to u jednoj od stavki,verovatno nisi obratio dovoljno paznje.Misli se ne na TOKSICNOST,vec toksicnost,minimalnu,ali hronicnu i definitivnu-ispun je definitivan.

Kada se razmatra toksicnost u ovakvim slucajevima,moraju se u obzir uzeti i karakteristike restaurativnog materijala,ali i tzv. urodjeni,genetski preformirani pulpni odgovor na ispun,sam nacin rada koji,dakako igra veoma znacajnu ulogu u pulpnom odgovoru.Zato se i namece zakljucak (koji ne mora biti i definitivan,niti se svi sa njime slazu) da je upravo ta korelacija najodgovornija za nekrozu-pulpa dva ista zuba kod dva razlicita pacijenta,sa istim klinickim slucajem (uslovno),i koriscenjem istih restaurativnih postupaka,moze odreagovati sasvim razlicito,od stvaranja tercijarnog dentina,do nekrobioze.

Naucna istrazivanja naravno jos uvek traju i daju ponekad potvrdne,a ponekad oprecne rezultate.I sam znas da se za definitivan odgovor u naucnim istrazivanjima mora dobro pozabaviti,i pacijenti pratiti,sto nije uvek u potpunosti omoguceno,pa je sve "usporeno".To ti je isto kao kod pravde-i neki konacni naucni odgovori su dostupni,ali spori.

Zao mi je sto to moram istaci,ali ni predavaci nisu "sveta lica",vec u svojim radovima,predavanjima i seminarima ponekad (ali ponekad) potenciraju samo dobre strane,a "akademski" zaobilaze one,na neki nacin nepovoljne po njih.Da li si se zapitao da li ce Voco,Roche,Galenika,ili bilo ko od predavaca koji ih zastupa (veruj mi,najveci deo njih "forsira"nekog),ikada napomenuti stetne osobine nekog preparata? Isto vazi i za gotovo sve farmaceutske kuce.Mislim da sada shvatas da je trziste i konkurencija jaca od bilo kojeg naucnog istrazivanja,i tu nastaju svi nesrecni nesporazumi sa konkretnom praksom.

Evo i konkretnog primera:u jednoj studiji koja se bavi perkolacijom kod amalgamskih ispuna,u kombinaciji sa organskim athezivnim sistemima,doslo se do zakljucka da je najbolje rubno zaptivanje postignuto koriscenjem OptiGuard-a,a najslabije koriscenjem Ionosit Baseliner-a.Proizvodjac prvog je Kerr,a ovog potonjeg DMG Hamburg.Dovoljno je takvo istrazivanje (uz duzno postovanje na trudu istrazivaca,i njihovoj akademskoj nepristrasnosti) "proturiti",i Kerr ce na sva zvona da govori o efikasnosti primene njihovih preparata.A niko se nije pozabavio i eventualnim stetnim dejstvom tih istih preparata (u istrazivanju ih je bilo ukupno cetiri). Ono sto nedostaje je -Audiatur et altera pars.

Sada moram odati priznanje predavacima koji su istakli da se,pored ostalog,i sami stomatolozi,u praksi, moraju, kako si naveo, pozabaviti i SVOJIM RADOM.Slazem se u potpunosti,i vecina stavki koje sam naveo u prethodnom postu, se upravo i odnosi na to-dakle nacin rada.

Sve u svemu,ne zastupam ni jednu "stranu" u ovoj prici,vec se kriticki odnosim prema rezultatima teorijskih saznanja i prakticnih iskustava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 4:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 3:36 am
Postovi: 7
Ok! Slazem se u potpunosti sa tobom! Ipak, hteo bih naglasiti da se na pomenutom seminaru nije upotrebio ni jedan naziv proizvodjaca, niti samog proizvoda! Dakle, bilo je reci o uopstanim stvarima, tacnije principima vezanih za preparacije kavitete za kompozitne ispune kao i samim osobinama kompozitnih materijala i adhezivnih sistema! Ove stvari jesu uopstene ali licno smatram mnogo korisnije! Poznavanje tih principa nam omogucava da u bilo kom trenutku i upotrebom bilo kog materijala unapredimo, kako sopstvenu, tako i efikasnost neceg sto nije niti ce ikad biti savrseno (materijal) a sto pacijenta koji placa ne zanima toliko koliko tebe i mene! Slazem se da su faktori nekroze brojni ali mi ponekad zasmeta iznosenje nekih prihvacenih cinjenica u stomatologiji (kao da su aksiomi) bez imalo teznje da se zapitamo da li je to sve tako ili zasto je sve to tako, pogotovu ako smo i sami svedoci promenljivosti i nestalnosti mnogih stvari sa kojima se srecemo u radu! Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 7:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Ne moraju se na seminarima pominjati proizvodjaci,jer,u ovom konkretnom slucaju,specifikacije sastava athezivnih sistema su tako slicne,da sitnice odlucuju o tome ko sta proizvodi-dakle koncept athezivnosti je danas u svakodnevnoj praksi prihvacen sa svim svojim prednostima i manama,ali u nauci se tezi kritickom posmatranju.

Naravno da su opste stvari jako bitne,upravo iz razloga gore navedenog,ali moje je iskustvo,da pre nego sto upotrebim neki novi lek,materijal i sl.,uvek prethodno procitam sta su proizvodjaci o njemu napisali.

Svi restaurativni materijali (hajde da govorimo samo sa konzervativno-restaurativnog aspekta) imaju dakle i prednosti i mane.Naravno,slazem se sa tobom,ni jedan ne zadovoljava sve zahteve.Upravo kada sam govorio o toksicnosti,pomenuo sam je kao samo jedan od cak 11 ( ima ih vise) faktora.O svakom od njih moze se razgovarati,pojedinacno.Govoreci o bioloskom pristupu u restaurativnom radu,i bioloskom odgovoru pulpe na razlicite materijale,iznosi se zakljucak da je principijelno losiji pulpni odgovor na kompozite,npr.,u odnosu na amalgam,posmatrajuci sa aspekta nekroze i eventualne gangrene,koje su opet,uz adekvatnu dijagnozu,pravilnu preparaciju (ne vezano za Black-ove principe),i pravilan izbor materijala,relativno retke.Ne mozemo govoriti o ucestaloj gangreni i toksicnosti pojedinih komponenti kompozitnih materijala,uzimajuci u obzir neciji neadekvatan postupak pri restauraciji,jer bi to estetske materijale stavilo na optuzenicku klupu.

Ja navodim,dakle,prognozu pulpnog odgovora na osnovu adekvatnog celokupnog restaurativnog postupka,i kao zakljucak se navodi da prevalencija negativnog pulpnog ogovora usled toksicnosti kompozita (razumes,kada kazem toksicnost,sta govorim) ipak postoji,u odnosu na npr.,amalgam.Ali,posmatrajuci pulpni odgovor uopste,uzimajuci u obzir mnogobrojne restaurativne materijale,nepovoljan ishod je mali (necu reci zanemarljivo mali).Dakle ja konkretnu toksicnost kompozitnih materijala posmatram u tom svetlu.

Samo nisam razumeo o kojim tezama se radi,a prihvataju se kao aksiomi,zdravo za gotovo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 11:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 09, 2008 3:36 am
Postovi: 7
Teze koje se odnose na podele na bolje i losije! Teze koje kazu da amalgamske plombe imaju znatno vise prednosti u odnosu na kompozite a da se mnogi u sustini, na kraju, podjednako opredeljuju kako za upotrebu "boljih" tako i za koriscenje "onih kojih imaju veci potencijal da stetno deluju na zub"! A gde smo tu mi? Nas rad? Nasa odgovornost za eventualni neuspeh? Nesto ne verujem da postoji mnogo stomatologa koji ce se kod nekroze zapitati, postoji li njegova odgovornost za to!?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 17, 2008 2:12 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Teze o "boljim" i "losijim" restaurativnim materijalima (koliko sam ja razumeo),danas su toliko relativizovane,da je razgovor u smislu apsolutnog prihvatanja jednih,a apsolutnog odbijanja drugih,zaista bespredmetan.

Amalgam ima neke prednosti u odnosu na kompozitne materijale.Kompozitni materijali imaju takodje neke prednosti u odnosu na amalgam,ali ni jedan materijal za sada nema ZNATNU ili ZNATNIJU PREDNOST I PRIMAT nad ostalim,ukljucujuci tu i savremene GJC i keramicke materijale.

Postavio si upravo ona pitanja,koja kao da za stomatologe predstavljaju tabu temu (da li nam to tada proradi sujeta,ne znam)-gde su tu prakticari,kakva je njihova dgovornost,kakav je njihov nacin rada?

Danas se takodje pominje jedan koncept po puplu atraumatskog rada.Termin i nije bas najsrecnije izabran,jer atraumatski ne postoji-svaka preparacija je trauma za pulpu bez obzira koliko ona bila udaljena od radnog prostora-kaviteta.Mislim da bi bilo bolje izraz adaptirati u smislu hipotraumatizacije pulpe.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: