Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Hronicna Bol Vulve/Vulvodynia
PostPoslato: Pet Apr 11, 2008 10:41 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:38 am
Postovi: 71
Postovane ucesnice/i foruma,

nakon jednogodisnje i mukotrpne borbe sa Escherichiom Coli(pisala o tome na forumu Polne Bolesti), moji nalazi su konacno negativni.

Urinokultura, bris cervixa i uretre, sve negativno. Gljivice negativne, chlamydia neg. Radjena prosle godine i myco, ureaplasma, takodje neg. KKS i sve biohemijske analize su u redu.

Hormonalni status u redu. Policisticni jajnici uzrokovani porastom insulina(trebala bih na glucophage, ali nikako da krenem zbog postojecih tegoba).

Medjutim, ono sto me muci i sad se pitam da li je EC uopste bila uzrok mojih simptoma, koji i dalje perzistiraju unatoc negativnim nalazima?!

Simptomi su sledeci: bolnost i gotovo konstantno pecenje ili zarenje okolo ulaza u vaginu(ako uzmemo npr. da je ulaz vagine sat :), onda bi to pecenje i bol bili izrazeni na recimo, 4,5,6,7 i 8 sati,vise donji deo vagine, a ponekad i na 11 i 2 sata!). Nema znakova iritiranosti, poput crvenila i sl. Ima nesto vaginalne sluzi.

Vrsljajuci po netu, naisla sam na pojam Vulvodynia/ Vulvar Vestibulitis i ostala zapanjena, jer kod nas u Srbiji to nije poznato. Moja ginekologica zasigurno nije cula za to, a i pitanje da li slusa kada joj opisujem svoje tegobe... Njeno poslednje je bilo: Ne znam sta ti je, bilo bi dobro da posetis urologa...

Urolog me naravno vraca k njoj...Uskoro idem i na cistoskopiju, IV Urografiju sam vec uradila, sve je u redu...

Molim ako neko vise zna o ovome da napise koju rec, vidim da se u lecenju koristi svemoguci amitryptiline, zapadnjaci ga bas vole prepisivati za sve hronicne bolesti,

Hvala unapred svima na odgovoru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 11, 2008 10:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 07, 2007 10:38 pm
Postovi: 22
Lokacija: Bg
Verovatno ti je oštećena sluzokoža i iziritirana pa bi možda trebala da piješ LACTOGYN-za ravnotežu ženine flore.
Probaj da posle tuširanja na parče gaze staviš 3% rastvor borne kiseline(acidi borici) kao oblog i držiš par minuta.
A nije loše ni da se ispiraš sa žalfijom.
Nešto od ovog spomenutog će valjda pomoći....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 12, 2008 10:16 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jul 15, 2006 11:20 pm
Postovi: 72
Lokacija: 111
Strašno je što se kod nas malo ko bavi takvim problemima,jer malo žena ima takve probleme i dr to nije profitabilna grana ginekologije.
Prvi put nakon dužeg vremena drĐurđević iz Novog Sada mi je napisao tu dijagnozu.Do tada sam obišla mnoge ordinacije,ostavila mnogo novaca ,ali nikakve koristi.
Zaista sad nas ima 5 ili 6 na ovom forumu.Kada sam se javila na forum i zatražila pomoć niko se nije javljao s takvim problemima.
Prije god. dan kupila sam Vitu i slučajno pronašla članak o vulvodiniji koji je pisala dr Anka Dorić iz Zagrba.Članak je bio veoma detaljan.
Probala sam svašta jer sam mislila da ću izluditi.Pomoć nam je obećala dr Obgyn,ali još uvek nismo dobili adresu dr koju ona poznaje.Još uvek se nadam da će nam pomoći.
Pozdrav od Zvučnika.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 12, 2008 10:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 07, 2007 10:38 pm
Postovi: 22
Lokacija: Bg
Pozdrav za Zvučnik od mene.(nadam se da si dobila moje pp)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 1:15 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
1991, ISSVD je opisao hroničnu nelagodnost vulve koju karakteriše osećaj žarenja, osećaj do bolnog peckanja, vlaženja i nadraženosti.

vulval pain syndromes:
1.Vulval Vestibulitis
2. Dysasthetic Vulvodynia

Vulval vestibulitis, izaziva dispareuniju kod žena u reproduktivnom periodu.
dysasthetic Vulvodynia je stanje stalnog lokalizovanog bola,

Zajednički oblik “vulval pain syndromes” dovodi se u vezu sa infekcijom ili je organskog porekla.

vulval dermatosis (lichen sclerosus), vestibular papillomatosis i cyclical vulvitis ne obuhvata diagnoza of vulval pain syndrome već predstavljaju tzv."kožne bolesti".
Vestibular papillomatosis gde se tanki končasti izraštaji nalaze po sluzokoži ulaza u vaginu i "malih usana" je samo varijanta normalne sluzokože, često biva zamenjena sa kondilomima!

Cyclical vulvitis
izaziva povremeni otok i bol labija obično pred menstruaciju, koji prolaze ubrzo nakon ciklusa.
Tretman antifunfgicidima dovodi do poboljšanja stanja.

Tri kriterijuma su za dijagnozu VULVODINIJE
1. Jak bol na dodir ulaza u vaginu
2. Osećaj pritiska na vaginalnom ulazu
3. Nalaz crvenila oko vaginalog ulaza
Test čak i osvetljavanje ulaza vagine izaziva bol tzv. allodyna!
Preosetljivost može biti fokalna tj. ograničena i difuzna.
Infekcije mogu izazvati slična stanja ali ne i hiperesteziju sluzokože.
Pacijentkinje sa ovom bolešću imaju između 20 i 40 godina i bele su rase.

Obično prođe bar 6 meseci između pojavljivanja simptoma i postavljanja dijagnoze Vulvodinije!
Bolest se češće javlja kod žena sa konzervativnim stavovima o seksu.
Bolest može dovesti do psiho seksualne disfunkcije kao što je npr: Vaginizmus i Anorgazmija.
Diferencijalna dijagnoza :

1.Bračni konflikt
2.Seksualna disfunkcija
3.Lichen sclerosus
4.Eczema
5.Tight post fourchette
6.Fragile fissured vulval syndrome
6.Symptomatic dermographism
7.Apthous ulceration
8.Erosive lichen planus
8.Bullous disorder
9.Herpes simplex infections
10.sacral meningeal cysts.
11.Pudendal canal syndrome.
Učestalost bolest se kreće između 1,3 do 15%.

Lečenje anestetskim kremama-gelovima , interferonom, tricikličnim antidepresivima i kod najtežih slučajeva operacija.

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 12:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:38 am
Postovi: 71
Hvala svima na javljanju,

izgubila sam toliko vremena tragajuci za svojim problemom, ginekolozi u NS se bakcu uglavnom bakterijama i virusima, nema ko se od mladih ljudi ne leci od neke bakterije, a svaki treci par ne moze imati decu...


Interesantno je, da se niko od silnih ginekologa i urologa nije osvrnuo na ono sto govorim,jer kad kazem da prepisani antibiotici ne ublazavaju moje simptome, valjda je to pokazatelj da treba traziti dalje uzrok, a ne prepisati drugu turu novih antibiotika i tako u beskonacnost!

Kud sam imala problem, tu sam ga jos nebrojenim antibioticima, verovatno i pogorsala...


Zali boze novaca ostavljenog privatnicima i laboratorijama....

Lory, krenula sam sa ispiranjem i stavljanjem obloga, ne znam da li da stavljam lactogyn vag., strah me vise ista stavljati :)), zasad samo pijem probiotske jogurte...

Pozdrav svima!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 3:10 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jul 15, 2006 11:20 pm
Postovi: 72
Lokacija: 111
Dr Pedja, 1991, ISSVD je opisao hroničnu nelagodnost vulve koju karakteriše osećaj žarenja, osećaj do bolnog peckanja, vlaženja i nadraženosti,ali šta s tim kada je većina nas koje imamo takve probleme tek nakon dužeg vremena došla do takve dijagnoze.Dakle kako reče Eliza njena doktorka nije ni znala da postoji takav problem,moja dr isto tako,te sam obišla mnoge dr koji se sam čudili i pripisivali takvo stanje psihičkim problemim na poslu ili u porodici.Samu sebe sam od nemoći,a i od jake boli dovela u još gore stanje.
Niko mi od dr nije prepisao ništa od navedene terapije,već sam pokušavala sama sebi da pronalazim lek protiv bolova i način na koji ću se izvući iz takve situacije.
Pozdrav dr Pedji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 3:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jul 15, 2006 11:20 pm
Postovi: 72
Lokacija: 111
Lory,ostavila sam ti poruku na pp.
Zvučnik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 8:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 07, 2007 10:38 pm
Postovi: 22
Lokacija: Bg
Eliza
LACTOGYN su kapsule-ima ih 15 komada i koštaju oko 10 e.Možeš slobodno da ih piješ po dve prvih 7 dana a kasnije po jednu i to najmanje 4 nedelje,a mislim da nisu štetne i da se piju stalno po jedna preventivno.
Zvučnik
nisam dobila tvoje pp-mislim da nešto nije u redu jer sam ti prošli put slala 3 puta istu poruku i tek si onda dobila.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 9:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Drage dame
Zaboravio sam da napišem puno ime asocijacije koju sam citirao a koju čine stručnjaci raznih specijalnosti INTERNATIONAL SOCIETY FOR THE STUDY OF VULVOVAGINAL DISEASE (ISSVD)

Lactogyn su kapsule koje sadrže laktobacil i služe da povrate mikrofloru vagine. Ne znam da li i koliko mogu biti efikasne kod vulvodinije?

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 14, 2008 8:49 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jul 15, 2006 11:20 pm
Postovi: 72
Lokacija: 111
Dr Pedja,zanima me u kojoj gin. ordinaciji u Srbiji može da se dobije tačna dijagnoza,ako postoji neko obolenje vulve.Kako sam pisala dr mi je rekao da ukucam u gugl vulvodinia,te da te stranice malo pročitam.TO je početak i kraj priče.
Zvučnik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 14, 2008 1:16 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:38 am
Postovi: 71
Pozdrav svim ucesnicima,

upravo se vratih iz bolnice sa cistoskopije. Urolog je prvo odlucio da me pogleda ginekoloski, saslusao me i konacno neko da obrati paznju na opisane tegobe...


Dakle, po njemu je moj problem cisto ginekoloske prirode, uroloski je sve u redu!, upucena sam u bolnicku ginekologiju na specijalisticki pregled, jer po njegovom misljenju trebam promeniti ginekologa.

Njegov izvestaj glasi: Bolesnica se zali na bolnost u predelu perineuma.

Pri pregledu u ginekoloskom polozaju palpatorno bolna osetljivost u predelu 5 i 7 sati sa zadebljanjem zida vagine.

Prisutna belicast sekret.

Po njegovom misljenju se radi o zapaljenju jajnika koje se podvuklo(zaboravila sam gde) i prosirilo na predeo perineuma, koji je takodje i otvrdnuo.

U cetvrtak idem kod profesora na pregled u bolnicu, pa cu znati vise.

Pozdrav svima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 17, 2008 7:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:38 am
Postovi: 71
Drage moje Zvucnik i Bony,

danas mi je zvanicno dijagnosticirana vulvodynia et vestibulitis.

Poruka od lekara: informisi se na internetu, kod nas se malo zna o tom oboljenju.

Pozdrav svima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 18, 2008 10:49 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jul 15, 2006 11:20 pm
Postovi: 72
Lokacija: 111
Draga moja,mi smo već prošle kroz sve to,već evo treća godina.
Juče sam bila na redovnoj kontroli kod svog ginića.Baš sa pisala Boni kakav je nastup imala dr.Dovela me je u situaciju da sam se osramotila što sam došla kod nje nakon 9 meseci.Papa test ne rade pre god. dana,jer kako kaže u Engleskoj se radi svakih 7 godina.
Nisam imala snage išta da joj kažem.
Ne mogu da verujem da čovek završi tako težak fakultet,da sebe, da bi kasnije bio arogantan,drzak.Nismo mi studirali med.da bi sve znali.
U čemu je problem lepo komunicirati s ljudima.
Samo da dodam da moja dr dok dr iz Novog Sada nije ni čula za naziv vulvodinija.
Zvučnik.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 18, 2008 11:45 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:10 pm
Postovi: 717
Pobogu, nigde se papa test ne radi na 7 godina, ne mogu da verujem sta ti je rekla! Ponekad zene idu na pregled i svakih 6 meseci, za svaki slucaj...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 82 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: