Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 22, 2005 10:23 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
... svakako je najbolje da kupim knjigu o tome, ali, eto neka informacija dok ej ne kupim.
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 22, 2005 10:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
Danka, moj dnevni jelovnik izgleda otprilike ovako:

Ujutru cim ustanem jedem musle sa prosenim ili pirincanim mlekom (posto im ne volim ukus sa jogurtom), nekoliko kasika musli, u zavisnosti od gladi, koje sama napravim i kojima dodam i psenicne klice.

Do rucka grickam suvo grozdje, badem, indijski orah ili sl. semenke, ali ne sad da se najedem od njih, nego samo da zavaram glad. A kad sam skidala kriticnih 2-3 kg viska, u ovom intervalu sam jela avokado ili jednu-dve banane, ili suvo voce (tad nije bio neki izbor svezeg, tek je kretalo prolece), ili bonzite (koje sam sama pravila sa medom ili malteksom).

Rucak
- Kifla (jedna-dve) ili hleb (crni, ili od integralnog brasna ili od razenog), nekad sa namazom od maslinki, ili sa maslacem (koji ima vise masti nego belancevina, te se moze kombinovati sa UH)
- Puno salate, sto razlicitije, sa maslinovim uljem i jabukovim sircetom
- Povrce u bilo kojoj varijanti osim kuvanog na visokoj temperaturi. (Recimo, juce sam "na meniju" imala: salatu od psenice i mahunarki, salatu od kukuruza secerca, salatu od sargarepe i cvekle.) Danas cu verovatno jesti neko belo meso ili ribu, ali cu izbaciti kiflu i zitarice. Znaci, ostaje samo puno salate i puno povrca uz meso.
-. desert: uz jucerasnji obrok i UH obroke banana (ja je jedem odmah posle rucka, jer tad osecam potrebu sa secerom), a posle mesa jedem bilo koje kiselo voce (breskve, jabuke, ananas, kivi...) Inace, cesto napravim neku jednostavniju poslasticu, npr: sameljem u blenderu suvo grozdje i dodam malo samlevenog belog badema ili pecenog (nesoljenog) kikirikija i od toga napravim tzv. energetske bombice. Ili, ako sam jela meso, napravim vocnu salatu.

Uzina
- najcesce, napravim sama vocni jogurt, ili vocnu salatu (ja je jedem sa umucenom pavlakom umesto slaga). Ili opet grickam semenke, badem, lesnik, suvo grozdje...

Uvece izbegavam da jedem ista osim voca, ili samo pijem kvas (vi se svakako secate tog super napitka, koji se opet pojavio kod nas i ima ga u Maxiju)

P.s. Znam da vecina nutricionista smatra da voce treba jesti na prazan stomak, ali meni ipak najvise prija posle jela.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 22, 2005 10:46 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
I napomena za br. 9: ovo je MOJ jelovnik, jer me je Danka pitala kako se JA hranim, nije naucna teza, nije manifest zdrave ishrane, vec nesto MOJE, sto je na mene delovalo i sto mi i dalje deluje i prija!

Zato molim broja 9 da ne kvalifikuje moj jelovnik kao BUDALASTINU, GLUPOST isl, ili, ako ne moze da se suzdrzi zbog prirode svoje licnosti, neka onda barem zaviri u recnik sinonima i nadje neki drugi epitet, malo primereniji bontonu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 22, 2005 10:50 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 16, 2005 12:33 pm
Postovi: 121
SnezanaR... Ne znam od kog proizvodjaca kupujes kvas? Ja sam pila Bip-ov dok nisu najzad stavili na njega sastav. Bila sam ubedjena da kao i svaki pravi kvas on ima samo slad kao zasladjivac....a ono..secer samo tako...i boju ima isto kao i coca-cola.., preprzen secer :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 22, 2005 11:04 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
Vidi ti to! Kakvi prevaranti!
Ja sam bas pokusavala da nadjem koji je sastav ali na etiketi nista ne pise. Gde si to videla? :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 22, 2005 11:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 20, 2005 10:49 pm
Postovi: 35
Ne bih da kvarim vas idilicnu diskusiju, a sto se tice (neko rece) vremena, malo ga imam, ali osecam potrebu bar nesto da kazem u prilog osobi koja (za mene neshvatljivo) misli da je proganjam


SnezanaR je napisao:
Znam da vecina nutricionista smatra da voce treba jesti na prazan stomak


Snezana, a i svi ostali, bezite od onog "nutricioniste" koji Vam to kaze!

To je jos jedna od suludih pretpostavki sa pocetka proslog veka bezbroj puta opovrgnuta praksom (sto i Vi navodite), a i prostom logikom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 22, 2005 11:19 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
9 je napisao:
Ne bih da kvarim vas idilicnu diskusiju, a sto se tice (neko rece) vremena, malo ga imam, ali osecam potrebu bar nesto da kazem u prilog osobi koja (za mene neshvatljivo) misli da je proganjam


SnezanaR je napisao:
Znam da vecina nutricionista smatra da voce treba jesti na prazan stomak


Snezana, a i svi ostali, bezite od onog "nutricioniste" koji Vam to kaze!

To je jos jedna od suludih pretpostavki sa pocetka proslog veka bezbroj puta opovrgnuta praksom (sto i Vi navodite), a i prostom logikom.


Hvala, broju 9, vi ste zivi dokaz da covek zna i da pozitivno iznenadi. Ovo je vec pristojan nacin iznosenja sopstvenog (citaj: vaseg) misljenja, bez obzira da li ide meni u prilog ili ne.

P.s. Mozda sve ovo (ova diskusija) rezultira sledecim:
1. Broj 9 lepo nama izlozi nova saznanja koja nama nisu poznata i mi mozda usvojimo neko od njih (ja sigurno hocu, ako je argumentovano i blisko zdravoj pameti). I nisam ni najmanje ironicna u ovome.
2. Nas nekoliko ipak uspe da nauci broja 9 kulturnom vodjenju dijaloga bez uvreda i uvredljivih kvalifikacija, te postovanju tudjeg misljenja.

:D :lol: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 22, 2005 12:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 16, 2005 12:33 pm
Postovi: 121
Ja sam narucivala kvas is Bip-a. Njih zoves oni ti besplatno donesu kuci gajbicu i uzmu staru. To naravno nema veze sa temom ali mnogo dobra fora a i cena je kod njih najbolja, pa moram da ih pohvalim.
E, a sada ovo drugo.. Sada svi (da bi izasli i na druga trzista) pocinju da pisu sastav na proizvodima. Oni su stavili novu etiketu, na kojoj pored istaknutih vitamina i ima i napisano secer. Ne secam se da li pise i kolicina istog, ali meni je i to da ga ima vec dovoljan podatak. Uvek mi je bilo sumnjivo zasto tako podseca na coca-colu a i imala sam prilike da probam pravi ruski kvas i veruj mi nije bilo ni nalik.
Moje misljenje je da je to samo slatka vodica :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 22, 2005 5:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Snezo, mnogo ti hvala - ovo ce puno znaciti mojoj sestri koja ima sasavim drugacije navike od mene (sto se ishrane tice).
Mislim da takav jelovnik bas njoj odgovara.
Bas si vrlo jasno sve napisala, ja sam. rekoh vec, studirala ishranu i shvatila sam da je sve to podlozno stalnoj promeni, zato nikada nemam neki krut stav bas po pitanju ishrane. Uvek volim da saznam nesto novo.

Broj 9 ima problem da misli da sve zna, ali to je, rekoh, njegov problem i najbolje ga je ignorisati.... sem ako on to ne pokazuje neku posebnu simpatiju prema tebi, ko to zna! :) :)

Inace, ja voce jedem iskljucivo pre obroka, odmah da dodam da jedina ja to u siroj porodici radim (bas tako mi godi). :)

Puno ti hvala na savetima............ jos samo kada bi mi dala recept za domacu bonzitu (za taj recept sam vise puta pitala na raznim sajtovima, ali niko pojma nema), bonzita je svima u kuci draga.
:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 25, 2005 10:35 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
Dannka, ja bas i nisam neka kuvarica, a „svoju“ božitu spremam ovako (količine kod mene idu „odokativno“):

Najviše suvog grožđa
Beli badem
Susam
Neslani kikiriki (malo)
Malteks ili med (sta vec imam)
Maslac, ili sojin puter (malo)

Corn-flakes (ili pahuljice ovsene, razane, jecmene isl, ili ekspandirani pirinac – a sve to prokuvam u pirincanom mleku da omeksa)

Kod mene nema nikakvog pečenja u rerni. Sve ove sastojke (osim poslednjeg) ja stavim u blender, dobro izmiksam i kad to postane jedna homogena masa, dodam pahuljice ili corn fleks, umešam i napravim kuglice od toga, koje uvaljam u samleveni kikiriki, ili samleveni indijski orah, ili u samleveni badem. I ostavim negde na hladnijem mestu da se stvrdne.


A ovo su tudji recepti, koje sam svojevremeno skinula sa nekih sajtova:


BONŽITA

U šerpu staviti 250 gr putera,100 gr šećera u prahu i 8 kašika meda da provrije.U to dodati 200 gr čokolade za mešenje da se rastopi zatim 200 gr. usitnjenog "Čar na dar"(ekspandirani pirinač preliven čokoladom),zatim 200 gr. suvog grožđa, 200 gr. susama i 200 gr. neslanog kikirikija. Ja ne volim kikiriki
pa stavim krupno tucani pečeni lešnik.vo sve izmešati .Podmazati pleh i razliti.
Odozgo poravnati i staviti da se stegne. Seći na štangle.


Bonžita kuglice


Sastojci
100 gr susama
150 gr seckanih oraha
200 gr ratluka
Priprema
Susam i orahe propeći u rerni. Dodati seckani ratluk i ostaviti 5 min. da se otopi. Dobro izmešati i praviti kuglice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 25, 2005 11:24 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
Zaboravih da imam jos i ovaj recept za bonzitu:
(ali ga nisam nikad probala, kao ni gornja dva)

SASTOJCI

150 grama šećera
100 grama čokolade
250 grama margarina
4 kašike meda
100 grama seckanih oraha
100 grama suvog grožđa
1 kutija korn flejksa
NAČIN PRIPREME
Otopiti margarin sa šećerom, dodati med i čokoladu, pa u još toplu masu i ostale sastojke. Razliti u plići sud i ostaviti da se ohladi i stegne. Seći na štanglice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 25, 2005 1:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Snezo, mnogo ti hvala.
Prvi rp mi deluje najjednostaniji.
Obavezno cu probati da napravim.

u ove tople dane ja pravim jednu jednostavnu poslasticu:
potrebno je:
-kesica pudinga (to je oko 50gr praha) od vanile (ili po svom izboru)
-par sezonskog voca (danas sam uzela 3-4 breskve)
- par supenih kasika muslija (3-5, i ja sve radim odokativno)
- 3 kasike secera ili meda.
- slag (moze ali i ne mora) (i njega spremam sa vodom)

priprema:
Napravim uobicajen puding (samo sto umesto mleka stavim obicnu vodu).
Kada pocne da se masa zgusnjava, dodam musli (koji sam stavila u malko vode da omeksa), pa dodam i seckano voce.
Dobro se varjacom umuti i odmah sipa u veci sud (koji je pokvasen kao za puding).
Ostaviti da se dobro ohladi.
Slag spremiti uobicajeno i dodavati ga po zelji uz porcije.
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 26, 2005 8:53 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
Hvala, Danka.

Kao bivsi dugogodisnji strastveni pusac, ja bas i nisam neki preterani ljubitelj slatkisa (bonzita je redak izuzetak), ali probacu ovo za moju jacu polovinu kad se vrati s mora, pa cu vam javiti kako mu se dopalo.

Pozdrav :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Prvenstveno za Danku
PostPoslato: Uto Jul 26, 2005 11:08 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
Danka, slucajno sam videla da sutra (27.7.) uz Politiku izlazi ona knjiga o zdravom kombinovanju hrane, po ceni od 300 din.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 28, 2006 2:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 07, 2005 2:19 am
Postovi: 5
Evo korisnog linka:

BORBA PROTIV GOJAZNOSTI PROGRAM ENERGETSKE ISKORISTLJIVOSTI NAMIRNICA

http://www.duomedic.co.yu/gojaznost_dijeta.htm


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: