Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 827 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 56  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Biohemijske i hematoloske analize
PostPoslato: Ned Feb 03, 2008 8:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 8:18 pm
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Ovom temom mozete podeliti Vase interesovanje, porbleme, polemike... u svemu sto se tice laboratorijske dijagnostike, tj. biohemije i hematologije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 07, 2008 1:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 12, 2008 6:17 pm
Postovi: 29
zdravo nikola

moja krvna slika je u redu imam samo povisenu sedimentaciju 22 ( posle 1 sat), 42( posle drugi sat ) a trebalo bi da bude 10/20. koje analize treba da uradim s time sto se spremam za HSG a ta mi je povisena sedimentacija. Nemam bakterije, brisevi u redu al ipak ne primaju me ako je iznad 10. Sta preporucujes da uradim ? mozda neki poseban pregled?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 07, 2008 10:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 8:18 pm
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Pozdrav svima.
Prvo da Vas utesim da Vasa povisena sedimentacija nemora biti nista strasno. Ujedno kod obicne zubobolje moze se pojaviti povisena sedimentacija. Ali moze ukazati i na neku upalu u organizmu
Moj predlog Vam je da ponovite sedimentaciju i pored toga da uradite krvnu sliku,fibrinogen,cinilac koagulacije, C-reaktivni protein koji ce potvridi `` ukoliko postoji neka upala`` svaku sumnju .... , sve se da resiti, i zato bez brige.
O ovim mojim predlozima posavetijte se jos kod Vaseg lekara.

_________________
Mr ph Nikola M.
spec. med.biohemije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 07, 2008 10:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 8:18 pm
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Ovo je sazetak teksta o sedimentaciji i nadam se da ce Vam pomoci i pored gore navedenog mog predloga

Određivanje sedimentacije eritrocita je pretraga kod koje se u promatra brzina sedimentacije eritrocita citratne krvi. Uzrok sedimentacije eritrocita je povećana količina bjelančevina plazme: fibrinogena i globulina velike molekularne mase u raznim patološkim stanjima što dovodi do stvaranja tzv. rouleaux formacija eritrocita koje se talože na dno. Rezultati testa se izražavaju u milimetrima na sat. Sedimentacija se najčešće određuje nakon prvog sata.

Sedimentacija eritrocita je vrlo koristan test u praćenju toka upalnog procesa. Sedimentacija eritrocita ubrzana je kod bolesti uzrokovane bakterijama, kod reumatskih bolesti, neoplastičnih sindroma i degenerativnih bolesti.

_________________
Mr ph Nikola M.
spec. med.biohemije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: pitanje
PostPoslato: Sub Mar 08, 2008 10:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 06, 2008 2:47 pm
Postovi: 4
Lokacija: Niš
zabrinuta sam za zdravlje svog deteta i molim za pomoc.
Naime, dete ima 9 god. i 23.02 dobila je neku virozu kako kaze doktorica, 3 dana je temp. bila oko 39, nakon toga dan ipo je bila bez temp. a potom do osmog dana od prve temp. kretala se od 37-38.*varirala.
25.02 uradjena je labor. analiza> WBC 2.7, lym 1.4(51%),mid 0.3(10%),grn 1.0(39%), RBC 5.20,hgb 138,hct 0.435,plt 153, nakon nedelju dana i prestanka temp. (01.03), 03.03 je uradjena druga lab.anal. i rezultati su sledeći: WBc 2.2,lym 1.4( 63%), Mid0.1(6_%), grn 0.7(31%), rbc 5.48.hgb 135,hct 0.468 i plt 176. Da li je ovo normalno nakon virusa i temperature ili može da ukazuje na nešto ozbiljnije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 08, 2008 7:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 8:18 pm
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
S` obzirom da u ovo vreme vladaju visusi i raznovrsne infekcije veoma je moguce da je Vasa doktorka upravu. A posle virusne infekcije moguc je pad imuniteta. Zato Vam predlazem da posle mesec dana uradite ponovo krvnu sliku, i potom protumacite krvnu sliku. Nadam se da ce Vasem detetu biti bolje.

_________________
Mr ph Nikola M.
spec. med.biohemije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: hvala na odgovoru
PostPoslato: Sub Mar 08, 2008 7:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 06, 2008 2:47 pm
Postovi: 4
Lokacija: Niš
Interesuje me da li je normalno to da leukociti padnu jos nakon prestanka temperature? i dali nalaz moze da govori o necemu ozbiljnijem?
Nisam napisala i to da je CRP 1.01


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 09, 2008 9:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 12, 2008 6:17 pm
Postovi: 29
hvala ti puno nikola ,prvo cu da uradim zube (smenim neke plombe) a onda proverim i to sto si mi napisao C reakt. protein i te stvari. Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 10, 2008 7:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 8:18 pm
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Molim i drugi put.

_________________
Mr ph Nikola M.
spec. med.biohemije


Poslednji put menjao Nikola M. dana Pon Mar 10, 2008 7:53 pm, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 10, 2008 7:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 8:18 pm
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Od 1.aprila 2008 mozete me pitati i o stvarima vezane za mikrobiologiju.

_________________
Mr ph Nikola M.
spec. med.biohemije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za Ivanu1800
PostPoslato: Pon Mar 10, 2008 8:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 8:18 pm
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Uz tu analizu CRP tzv. C-reaktivni protein moze se lako zakljuciti da li u organizmu postoji neki upaljinski proces. Njegova referentna vrednost je: 0-3mg/L, a Vasem detetu je 1. Sada sa sigurnoscu moze se reci da je ono jednostavno bio pad imuniteta i da ne postoji nikakva upala, bakterijska ili virusna infekcija.

_________________
Mr ph Nikola M.
spec. med.biohemije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hvala najlepše!
PostPoslato: Uto Mar 11, 2008 1:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 06, 2008 2:47 pm
Postovi: 4
Lokacija: Niš
Toliko su me ubacili u razmišljanje da ne mogu da ti opišem.
Sada si me malo opustio. Hvala još jednom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 11, 2008 8:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 11, 2008 8:31 pm
Postovi: 10
Pozdrav :D

Da ne pricam sad celu pricu,radi se o mom detetu(15 godina) kojem su pronasli neku promenu na slezini,pod sumnjom da se radi o ehinokoknoj cisti,poslati smo u INEP odakle sam danas dobila nalaz koji uopste ne razumem,molila bih doktore da mi objasne da li ovo znaci da moje dete ima ehinokokus ili nema,evo copy rezultata:

rsta uzorka: serum
Izveštaj o ispitivanju
Vrsta ispitivanja / Metoda Jed.
mere
Dobijena
Red.br. vrednost Opseg referentnih vrednosti
Broj protokola: 7257 Strana:1
1 titar antitela prema Echinococcus granulosus titar <1:40 titar < 1: 40fluorescentna mikroskopija
.

Nadam se brzom odgovoru,hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za Izabel
PostPoslato: Pet Mar 14, 2008 4:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 8:18 pm
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Unapred se izvinjavam jer server me nije obavestio da je neko poslao poruku na moju temu o laboratorijuskoj dijagnostici.

Sto se tice Vaseg deteta nista konkretnije nemogu reci osim da uradice jos neke analize koje su na neki nacin obavezne ukoliko se odredjuje takva vrsta dijagnoze. Analize koje su ``obavezne - u pojedinim slucajevima `` cu: CRP - C-reaktivni protein, a posto ce radi o infekciji koja ``napada`` organe za varenje neophodno je uraditi i transaminaze ALT,AST i gGT. Ukoliko nalazi bugu izvan granica normale posaljite nalaz opet na forum gde ce mo ga razmotriti. Ovo je iz literature,pa mozda nesto i nadjete... ``Ehinokokoza je crevna,parazitska bolest pasa i mačaka.Izaziva je pantljičara koja pripada klasi Cestoda i rodu Echinococcus.Odrasli oblik pantljičare-Echinococcus granulosus je stanovnik tankog creva i njeno prisustvo najčešće protiče bez vidljivih simptoma,a njihov broj u crevu psa može iznositi nekoliko hiljada.
Gradja pantljičare je člankovita, zadnji članci se odvajaju od parazita i sa izmetom izbacuje u spoljašnju sredinu.Zreo članak je ispunjen jajima,kojih može da bude I nekoliko stotina.Tako jaja dospevaju u spoljašnju sredinu i predstavljaju infektivni materijal za stoku i čoveka.
Jaja uneta u prelaznog domaćina (svinja,krava,ovca ili čovek) se raspadaju,iz njih se oslobadjaju embrioni koji ulaze u krv ili limfu i dalje se rasejavaju po organizmu.Organi u kojima se zadržavaju su:jetra,slezina,pluća,bubrezi,mišići,srce,kosti i mozak.Na mestima gde se zadržavaju embrioni stvaraju se CISTE ispunjene tečnošću.Veliki broj cista na organu ugrožava život obolele životinje ili čoveka,zbog opasnosti od pucanja mehura i pojave reakcije organizma koja dovodi do šoka.Ova bolest se ne leči kod prelaznih domaćina-svinje,krave,ovce,koze.
Psi i mačke se zaraze kada pojedu organe na kojima se nalazile ciste.Iz njih se u crevima razvijaju odrasli oblici od kojih se u spoljašnju sredinu ,putem izmeta izbacuju jaja pantljičara.
Širenje ove bolesti može se sprečiti redovnim čišćenjem naših kućnih ljubimaca od crevnih parazita.Tretman dehelmitizacije treba sprovoditi na 4 meseca.Na Echinococcus
deluje više aktivnih materija,a najčešće se koriste preparati koji sadrže Prazikvantel.
Čovek se može zaraziti jajima Ehinococcusa direktnim kontaktom sa psom ili mačkom , kao i konzumiranjem neopranog voća i povrća na kojima se nalaze jaja parazita.Iako su vlasnici pasa I mačaka kategorija sa povećanim rizikom,ni ostali nisu poštedjeni ove opasnosti. Naročitu opasnost predstavljaju psi lutalice,koji su bez veterinarskog nadzora i kod kojih se ne vrši redovna dehelmintizacija.
Razvojni put kod čoveka je isti kao i kod domaćih životinja.Kad čovek unese jaje ove pantljičare kod njega se razvijaju mehurovi-hidatidozne ciste.
Njihova lokalizacija varira,jer postoje dve vrste echinococcusa.Najčešće se nalaze na jetri I plućima,a zatim na slezini,mozgu i kostima Cista raste,pritiska okolno tkivo organa i ometa njegovu funkciju .Život obolelog je ugrožen u slučaju pucanja ciste. Najefikasniji način lečenja ehinokoknih cista je(ukoliko je moguće) njeno kompletno hirurško odstranjivanje.Prema statistici,kod dece je najfrekfentnija pojava cisti na jetri i bubrezima .
Ova bolest ima ekonomski značaj za uzgajivače stoke,zato sto se zbog odbacivanja mnogih organa smanuje vrednost zaklane životinje.
Na vlasnicima pasa I mačaka je da sprovodjenjem redovnog čišćenja protiv parazita zaštite svoj i život svog ljubimca.Organe zaklanih životinja ne treba koristiti u njihovoj ishrani.Sumnjivi organi za koje se utvrdi da su oboleli se spaljuju.Da bi smo zaštitili sebe neophodna je redovna higijena nakon svakog kontakta sa životinjom. ``

_________________
Mr ph Nikola M.
spec. med.biohemije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 14, 2008 8:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 11, 2008 8:31 pm
Postovi: 10
Hvala do neba na isrcpnom odgovoru.
Naime,juce sam bila u INEP-u i dobila odgovor da je rezultat seruma u granicama normale.

Moje dete je pod sumnjom na streptokok,poslato na infektivno,gde mu je sasvim slucajno pri UZ pregledu pronadjena ta promena,promera 5cm....infekcija streptokokom se sanirala penicilinom (10 dana jugocilin),slezina koja je bila uvecana se smanjila ali promena je ostala ista,tri UZ pregleda su radjena za 12 dana i svaki put je promena bila istog promera 52mmx42mm :-?

Poslati smo kod hematologa,da bi nas ona poslala dalje u Tirsovu(iz Panceva smo),gde je dete pregledala hematolog koja je trazila da uradimo tu analizu na ehinokokus i novi UZ(koji se naravno ceka),sledecu kontrolu imamo 31.marta.

Radjene su transaminaze,razmaz,razne druge analize krvi,sve je dobro i u granicama normale.

Moram vam reci da ste me sad bacili u rebus sa ovim textom,to u stvari znaci da ovaj rezultat ne mora da znaci da je negativan bez tog CRP-a?(mozete li mi reci malo vise o tome?)
Hvala.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 827 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 56  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: