Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 21, 2008 8:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
:D izgleda da nema objašnjenja za tu misteriju zvanu "uuupaaala jajnikaaa" :evil:
mene ,eto,opet pomalo bolucka stomak,al mi se ne ide kod gin. a i šta ću,daće mi opet antibiotike... :roll:
:D majmunche pozdrav od zmaja!!!!!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 21, 2008 10:15 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Ej, i tebi pozdrav. Bas me je razocaralo sto se niko nije javio jer nije naivno da se zene plase i daju im se antibiotici tek tako a da niko ne moze da nam objasni o cemu se radi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 16, 2008 12:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 15, 2008 11:53 pm
Postovi: 2
E, trazila sam ovu temu... ali kao i vi ne nadjoh odgovor :cry: Pre nekoliko meseci su poceli da me bole jajnici , odem kod ginekologa, ispipa, zaboli me do mozga (znate vec kako to ide), konstatova upalu jajnika,dade mi antibiotike i posle 7 dana opet kontrola, i nema bola. Ne prodje ni 2 dana opet poce da me boli ,odem, opet isto i opet antibiotici. Na kontroli- nema bola. Jos me iskritikovala kako sam verovatno stala na hladne plocice ili nosila kratku majcu (sto nije istina) pa se upala vratila! Proslo je od te kontrole 5-6 dana i mene je opet pocelo da boli i ja sad nemam pojma sta da radim. Opet da se trujem antibioticima i tako u krug...ocigledno nema vajde... Moze li neko da mi kaze sta da radim?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 16, 2008 6:36 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Da promennis ginekologa ili, u najmnaju ruku da trazis drugo misljenje gde ce ti dati objasnjenje na pitanje koje i mi ovde postavljamo - kako postavljate tu dijagnozu, po kom osnovu mi dajete antibiotike (znate li o kakvom se patogenu radi ili dajete napamet)...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 16, 2008 10:03 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Drage moje dame Vaš problem je pre svega u definiciji problema!

Da počnem redom: Upala jajnika (oophoritis) je jako retka vrsta upala. Najčešće se radi o upali jajovoda koju i ginekolozi i pacijentkinje pogrešno nazivaju "upala jajnika" ili "prehlađeni jajnici".

PID što reče Gđa "majmunče" je ozbiljna dijagnoza ali ni to nije naziv za upalu jajovoda već do PID-a dolazi kod uznapredovalih bakterijskih upala u maloj karlici, a predstavlja krajnje ozbiljnu i po život opasnu gnojnu upalu kojom su zahvaćene skoro svi organi male karlice.

Adnexitis acuta ili preciznije salpingitis ac. je upala jajovoda nastala infekcijom raznim bakterijama pre svega Chlamidi-om i Gonoccoc-om!

Dakle prenose se nezaštićenim seksualnim odnosima (kondom!!!) , čestim promenama partnera, ili seksom sa nekim "kazanovom"!
Da li vam nešto govori kada vam kažem da je jako retka kod devica i kaluđerica!? :wink:

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 16, 2008 11:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 15, 2008 11:53 pm
Postovi: 2
Trazila sam drugo misljenje, ali sam naisla na potpuno isti tretman. Ok, recimo da smo drugacije definisali problem... Kako se taj problem resava ako antibiotici ne pomazu???Kako?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 16, 2008 4:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Dr. Pedja - hvala sto ste se javili. I meni se cinilo da je cudno da se tako cesto dobijaju te misteriozne "upale" ali mi onda nije jasno:

- Ako su tako retke, onda kako to da ih je skor svaka zena na ovom forumu dobila po nekoliko puta od svog lekara?
- Kako to da se dijagnostikuju samo manuelnim pregledom ako je u pitanju infkecija?
- Kako se odredjuje tretman antibioticima ako nije izolovana bakterija u brisu?

Nadam se da cete naci trenutak za ovih par pitanja, vidite da prave "majmunchice" od nas :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 16, 2008 8:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
EEEEE,konačno malkice razjašnjenja!!! :D :D A sad mi nije jasno šta je to meni gin.napipavala na jajniku kad god bih joj se žalila na bolove,a što je ona dg kao upalu i prepisivala antibiot. što kaže majmunche bez antibiograma!
Čoveče,koliko sam ih samo popila , pa zagrevanje, pa vaginal. pa primala neke injekcije,sad ne mogu da se setim,nešto na p.. polifenol..ili..sad lupam,uglavnom neko mi je rekao da mogu posle njih lako da zatrudnim :roll: , ma znaće već neko koje su...elem,šta li je to meni lečeno? Ja imam od tad policistične jajnike,bar mi tako reče ginek.tad kad sam samo jednom bila kod nje na UZ,a to je bilo jaaaaako daaavno...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: upala jajnika
PostPoslato: Pon Feb 18, 2008 10:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 12, 2008 6:17 pm
Postovi: 29
zelela bih da pitam dali svako ko je imao infekcije s chlamidijom, candidom al su one uspesno izlecene , znaci da ima problem sa jajovodima t.e. te infekcije nuzno znace da mozes imati neke priraslice koje mogu biiti precka pri trudnoce? treba li svako ko je imao chlamidijom ici na HSG pre planiranoj trudnioci?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 19, 2008 8:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Mislim da nije nuzno ici na HSG, osim ako posle godinu dana seksa bez zastite i dovoljno cesto (npr. svakog drugog dana) se ne ostaje u drugom stanju. Infekcije bi trebalo da se lece pre nego sto zahvate jajovode. Postoji mogucnost da su ostala zacepljenja kao posledica infekcije, ali to nije pravilo, pogotovu ako je infekcija blagovremeno lecena i uspesno izlecena.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 20, 2008 1:12 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Drage Dame
upale jajovoda (pogrešno proglašene upalom jajnika) nisu retke, naprotiv. Kao što sam napisao povezane su sa promiskuitetom bilo partnera ili partnerke!

Najčešći mikrobi izazivači akutnog salpingitisa su N gonorrhoeae i Chl. trachomatis (15-75%).
Za razliku od infekcija drugih delova tela akutni salpingitis je obično polimikroban po prirodi!
Ostali najčešći mikroorganizmi su Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma genitalium, Trichomonas vaginalis, Gardnerella vaginalis i mešavina anaerbnih i aerobnih bakterija.

U USA 4 od 1000 žena starosti između 15-44 ima ak. salpingitis tj. upalu jajovoda!

"However, the true incidence is probably much higher because of incomplete and untimely conventional nonelectronic reporting methods and because many cases of silent or smoldering salpingitis occur and are discovered only when patient develops late chronic complications of the disease. "

Konačno smatra se da od salpingitisa u USA oboljeva aproksimativno 11% žena u reproduktivnom periodu.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) uspostavio je minimalne kriterijume za postaljanje dijagnoze akutnog salpingitisa

According to the CDC 1998 Guidelines for Treatment of Sexually Transmitted Diseases, initiate empiric antibiotic coverage in sexually active young women and others at risk for STDs if all of the following minimum criteria are present and no other causes for the illness can be identified:

MINIMALNI KRITERIJUMI ZA DIJAGNOZU AKUTNE UPALE JAJOVODA:
Osetljivost donjeg dela stomaka
Adneksalna osetljivost
Osetljivost na pomeranje grlića

Dodatni preporučeni kriterijumi od strane CDC su sledeći ( ne moraju biti svi prisutni):

Oralna temperatura 38.3°C
Abnormalni sekret iz grlića ili vagine
Povišena SE sedimentacija eritrocita,
Povišen C-reactivni protein

Dakle prezervativ u džep ko misli na sebe, a njegova upotreba neka bude mali test koliko vas (naročito novi) partner ako ne voli bar ceni!

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 20, 2008 6:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Dr. Pedja,

Hvala puno, zaista iscrpan post. Znaci upala jajnika je u stvari upala jajovoda t.j. prosirenje infekcije dobijene vaginalno kada nije lecena na vreme. Znaci li to da ako su svi brisevi negativni (ukljucujuci i one na gonoreju, hlamidiju, i mico i ureaplazmu) da je upala iskljucena? Uvek me je plasilo da nesto "tinja" a da je ne znam, kao sto je bio slucaj sa ureaplazmom kod mene "zar Vas nije boleo stomak, zar niste nista osetili, zastop tek sada dolazite???" A ja u cudu, nista mi nije falilo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 24, 2008 9:53 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Gđo
Vi ste veoma aktivni na forumu, valjda se sećate šta sam pisao o Ureaplasmi, pa ona je uslovno patogena bakterija i ne mora da izaziva nikakvu upali pa ni simptome!
Sterilni brisevi grlića materice ne znače da infekcija nije prisutna u "višim partijama" genitalnog trakta, niti da bakterija prisutna u brisu grlića mora postojati i u višim.
Ako ste pažljivo pročitali infekcije jajovod najčešće izazivaju više bakterija istovremeno.
Naveo sam i minimalne kriterijume za prisustvo infekcije sve ostalo je u zoni fobija.

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 25, 2008 3:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 24, 2008 4:13 am
Postovi: 17
eto i ja naucih nesto citajuci ovaj post ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 25, 2008 10:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:06 pm
Postovi: 35
Ne mogu, a da se ne uključim u ovu diskusiju...
“Najčešći mikrobi izazivači akutnog salpingitisa su N gonorrhoeae i Chl. trachomatis (15-75%). “
Ja sam opširno pisala o mom problemu – gonoreji, ali sem osobe „majmunche“ (hvala na tome), niko se nije uključio u diskusiju, i prestala sam da forsiram temu. Ali moram da se uključim u ovu diskusiju, jer se plašim da je pomenuta bolest ostavila traga na mojim jajovodima.
Meni je gonoreja otkrivena 2005, a poslednji odnos sam imala 2001!
Sada imam muža i radimo na bebi, ali ne ide.
“MINIMALNI KRITERIJUMI ZA DIJAGNOZU AKUTNE UPALE JAJOVODA:
Osetljivost donjeg dela stomaka - ne
Adneksalna osetljivost - ne
Osetljivost na pomeranje grlića “ - ne
“Dodatni preporučeni kriterijumi od strane CDC su sledeći ( ne moraju biti svi prisutni):
Oralna temperatura 38.3°C - ne
Abnormalni sekret iz grlića ili vagine - ne
Povišena SE sedimentacija eritrocita, - 15/30 do 20/40, u proseku se tako kretala, pa i sad
Povišen C-reactivni protein “ - u ovo nisam upućena
“Naveo sam i minimalne kriterijume za prisustvo infekcije sve ostalo je u zoni fobija. “
Pošto ja nisam imala nijedan od ovih simptoma, a pogotovo prva 3, ja ili nikad nisam imala gonoreju, ili ona nikad nije zahvatila jajovode I matericu, već samo grlić.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 67 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: