Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 06, 2006 4:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 4:49 pm
Postovi: 14
Hvala na savetima i na preporuci za literaturu.Voleo bih da, ono sto je do mene, promenim u svom zivotu i ne budem "rob" lekova.Gledacu da potpuno ostavim cigarete (i inace pusim pola pakle dnevno u proseku...i manje) i da se vise "oslonim" na plavu morsku ribu (:oops: :lol: ) u ishrani uz vise kretanja i druzenja sa zenama! :wink:

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 19, 2006 6:14 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 4:49 pm
Postovi: 14
Kako sam, cini mi se, obecao - evo mojih anliza holesterola u krvi nakon 30 dana terapije sortisom 10mg.
Dijete sam se pridrzavao, naravno. Svinjsko meso, zumance, zivinsku kozicu, konzerve i sve mesne preradjevine, masne mlecne proizvode sam apsolutno izbacio iz ishrane.
Greske koje sam pravio pri dijeti su te sto nisam do pre par dana znao da i med, marmelade, grozdje, banane, smokve, urme, suseno i kandirano voce, orasi, bademi, lesnik i kakao spadaju u "zabranjenu hranu".To ne znaci da sam sve od toga i konzumirao.
Dakle, mesec i po dana od prosle anlize:

glucosa - 3.9
trigliceridi - 1.77 (pre terapije sortisom 1.89)
holesterol - 7.65 (------------------------ 8.92)
HDL holesterol - 1.23 (------------------- 1.29)
LDL holesterol - 5.63 (------------------- 6.78)

Verovatno cu morati da nastavim terapiju jos neko vreme, uz prethodnu konsultaciju sa lekarom.Nadam se ne vise od jos ovoliko.
Cigaret nisam ostavio, ali mi kutija traje i 2-3 dana, fizicke aktivnosti sam malo povecao i jos planiram, alkohol sam sdve ISKLJUCIVO na pivo, povremeno - 2 do 3 piva nedeljno.
Zna li neko koliko je puzdan francuski recept za casu-dve crnog suvog vina posle rucka (Vranac "Pro corde") kao preventiva protiv nagomilavanja holesterola u krvi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 21, 2006 12:12 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
SlikaSlikaSlika

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 22, 2006 5:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 4:49 pm
Postovi: 14
Filip je napisao:
SlikaSlikaSlika


Ovo bi trebalo da shvatim kao podsticaj i da je mesec dana proteklo uspesno... :) drago mi je sto je tako. Moja supruga rezultate komentarise kao "slabo"! Ja ne, mada sam se nadao negde na kraju pameti da ce kojim cudom biti sve u granicama normale.Ali, mesec dana je u pitanju. To se talozi godinama!

Hvala za bodrenje! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 24, 2006 8:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Pa, supruge su uvek u pravu, da nisi nešto zabušavao, možda supruga hoće da kaže:"Moglo je i bolje." :wink:

U svakom slučaju, ako se tako nastavi do sledećeg meseca, biće sve u referentnom opsegu.
Samo tako nastavi i slušaj ženu :D

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 29, 2006 5:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 4:49 pm
Postovi: 14
HA! :wink:

Malo kasnim sa odgovorom, ne zamerite!
Odlucio sam da probam bez sortisa narednih mesec i po dana.Uradicu kontrolnu analizu krajem juna-pocetkom jula, pa se javljam.Normalno, uz maksimalno prilagodjen rezim ishrane i sve ostalo kako je bilo kao i kad sam bio pod terapijom sortisom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 12:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 4:49 pm
Postovi: 14
Evo me. Dugo me nije bilo. Izvinjavam se svima koji su pratili ili se trudili da prate ovu temu.
Ziv i zdrav, hvala Bogu, sto zelim i vama!
Opravdanje za moje ovoliko odsustvo ima i nema. Sad to nije vazno.
Da se vratim na temu:
Poslednji rezultati koje (nakon jednomesecne sortisom 10mg.) imam su:

Holesterol ---------------------6.19 (ref. vredn. - <6.1)
HDL Holesterol----------------1.63 (ref. vredn. - 0.9-1.9)
LDL Holesterol ----------------4.12 (ref. vredn. - <4.5)
Trigliceridi ---------------------0.98 (ref. vredn. - <1.7)
Index arteroskleroze ---------2.53 (ref. vredn. - <3.7)
Faktor rizika -------------------3.8 (ref. vredn. - <5.2)
ALT(SGPT) ---------------------18.3 (ref. vredn. - z<32, m<42)
AST(SGOT) --------------------24.1 (ref. vredn. - z<31, m<40)

06.februar 2007.

Trudim se da se, pre svega, hranim zdravo, sa minimalnim unosom masti zivotinjskog porekla, osim kad mora. Preferiram ribu, belo meso i biljnu ishranu. moglo bi se reci da sam, maltene, ostavio cigarete krajem avgusta. Naprasno su mi se gotovo ogadile, bez ikakve posebne namere s' moje strane. Zapalim i od tada, cisto "cefa" radi. Popusim ~2 kutije raznoraznih cigareta mesecno. Trudim se da imam dovoljno kretanja u toku dana i da mi reeeetko koji dan pocne bez jutarnje gimnastike. Alkohol konzumuram umereno i u posebnim situacijama. Zestoka pica samo za zdravicu u stvarno posebnim prilikama. Najruznija navika koje nisam uspeo da se oslobodim je neuredan zivot, u smislu naopakog bioritma - malo spavam. Uglavnom prilicno kasno odem na spavanje i retki su dani kad se osecam ispavano i potpuno odmorno. To je mozda i kljucni razlog sto se malo ozbiljnije ne posvetim redovnom bavljenju sportom u rekreativnom smislu. Tu se, pretpostavljam, u ne zanemarljivom obimu krije deo uzroka mojoj poliholesterolemiji.

Pozdrav i mnogo srece, ljubavi, smeha i zdravlja u novoj 2008-oj godini! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 8:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
doca je napisao:
Naravno pre svega treba napraviti analizu funkcije jetre iz razloga sto lek tamo deluje i u slucaju nekog problema moze jos da ga pogorsa...potrebno je znati i tvoje godine, koje lekove uzimas trenutno...tvoje trenutno zdravstveno stanje. No sve su to stvari koje ili ti nisi napisao ili tvoj lekar nije uradio po redu stvari..

Najlakse je pacijentu dati lek, i za mesec dana prekontrolisati holesterol i posto ce sigurno pasti reci mu da je holesterol uspesno spusten i da vise nema problema...


Pozdrav, mene ovo zanima.

Hiperlipidemija tip IIb.

Holesterol posle 2 meseca dijete: 6.8 ; Trigliceridi 5.1 ;

Transaminaze: GOT: 45 GPT: 82

Da li krenuti na terapiju sa SORTIS-om, posto su vrednosti Holesterola spale ali ne previse? Za oko 1 "stepen"... trigliceridi su spali za 1.5.

Koje su kontraindikacije ovog leka, posto jetra konstantno varira sa transaminazama od 50-80, ref. vrednost do 40.

Hvala unapred

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 21, 2008 2:32 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
Ima li neko odgovor? :)

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 01, 2008 4:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Pozdrav.

U poslednje vreme zauzet sam vise odgovaranjima i komentarisanjem na poruke u kojima se velica nadrilekarstvo :)

Da se vratimo malo redovnoj praksi...

Nikako Vam ne bih dao Sortis, prvo, imate leziju jetre, drugo, sada treba skidati trigliceride, prece je dati Lipanor, Boluzin ili slicno. Savetovao bih pre svega dijetu, uz onu poznatu narodnu surutku kao lek, kad se normalizuje funkcija jetre i krene normalna proizvodnja apoproteina koji ucestvuju u prometu masnoca, bice i ostalo dobro. Pre neki dan videh, ne secam se, da li u apoteci ili u prodavnici, velika kutija, SURUTKA U PRAHU! Nije to lose, posebno za one koji vole i da malo cesce ili malo vise popiju...

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 02, 2008 1:44 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
Najiskrenij hvala na odgovoru doktore, i jos jednom izvinjenje na uznemiravanju!


Ni meni to nije bilo jasno, da li je moguce da lekari lece samo ono sto je njihova uza specijalnost? Posto je ovo savetovao kardiolog - iz njegovog ugla holesterol je rizik za srce. I on leci taj problem Sortisom. A za trigliceride i tu leziju jetre ga bas briga! :roll: Verovatno da bi sutra mogao da kaze: ja sam moj deo posla odradio... pa ispade da covek treba da se leci kod 5 specijalista za nesto sto iskusni doktori kao Vi mogu sami da srede i prepisu odgovarajucu terapiju i savet za dijetu.

Inace, dijeta je na snazi ali po doktoru nije pokzala dobre rezultate (sto se tice vrednosti masnoca u krvi, ali samo bi nerealni i bolesni optimista ocekivao da ce se za 1.5 mesec sve vratiti u normalu ako se talozilo godinama...) Tacnije: rezultati su odlicni (skidanje KG) ali vrednosti masnoca padaju sporo, pa da malo ubrzamo sa Sortisom. : :-?

Ja mislim da je ipak uspeh sa 6.5 skinuti trigliceride na oko 5 bez ikakvih lekova, samo dijetom i pomocnim sredstvima kao sto je surutka i omega3 i jabukovo sirce sa extraktom articoke.... naravno alkohol je daleka proslost, mada nikada ga nije bilo u kolicinama, kao i svi 2-3 puta godisnje...

Znaci imaju tendenciju pada, sto je najbinije, kao i holesterol stoga cu poslusati Vas savet ali ne znam za taj Lipanor, ako bih rekao doktoru da necu da pijem Sortis sigurno bi se uvredio/naljutio a jos da se pacijent pravi pametan i trazi sam drugi lek... :roll:

Jos jednom zahvaljujem na odgovoru i strucnom savetu.

Pozdrav!

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 03, 2008 6:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 26, 2008 2:55 pm
Postovi: 15
Molila bih za informaciju,
koja je cena Sortis-a, 10 ili 20 mg?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 03, 2008 8:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
od 10 mg je oko 950 din u drzavnoj apoteci, kazu da je pojeftinio ali nisam proveravao u privatnim bilo je zadnji put pre oko mesec dana 1200 din cena.

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Zamolio bih za misljenje
PostPoslato: Pon Avg 04, 2008 5:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 04, 2008 5:50 pm
Postovi: 4
Holesterol ---------------------7.61
HDL Holesterol----------------1,32
LDL Holesterol ----------------5,22
Trigliceridi ---------------------2,35
ALT(SGPT) ---------------------91(?!)
AST(SGOT) --------------------42

Nedavno izmereni rezultati, umerena fizicka aktivnost, muskarac 33 godine, 172cm/78kg, blago gojazan.
Narocito me zabrinjava visok novo ALT.
U ishrani sam gurman ali ne bih rekao da se nezdravo hranim.

Veoma zahvalan za komentar!

Ako je potrebno mogu dodati jos neke od rezultata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zamolio bih za misljenje
PostPoslato: Čet Avg 07, 2008 1:41 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
nikiliki je napisao:
U ishrani sam gurman ali ne bih rekao da se nezdravo hranim.


Nije sija nego vrat :) Od kada je to gurmanski nacin ishrane = zdrav?

Ne moz' jetra da obradi toliko masti i zacina.... pa postane i ona masna i skoce transaminaze.

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: