Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Bol u stopalu
PostPoslato: Pon Jan 28, 2008 7:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Postovanje,

U poslednja dva meseca imam jako neprijatan bol u stopalu, odozdo, od sredine (mekog dela stopala) ka peti, tacno tu negde na pocetku pete... Ovo pripisujem tome sto sam se pre 6 meseci zaposlio pa najveci deo vremena nosim cipele koje doduse nisu neudobne. Ranije nikada nisam imao ovaj problem.

Najvise me boli ujutru kada se probudim a posle nekoliko minuta hoda stopalo se "razmrda" i manje boli, mogu normalno da hodam iako i tada pomalo osecam bol, nekada manje, nekada vise a nekada uopste. To je u stvari bol u jednoj tacki, bukvalno, kada pritisnem prstima tu tacku zaboli me jako. Mislio sam da nije mozda trn posto moj ortac vec duze vreme ima problema sa time (a ja sam poneo sve njegove lose fizicke osobine :)) medjutim njemu se trnovi nalaze skroz pozadi, na samom kraju pete, ispod ahilove tetive a ovo sto mene boli se nalazi tamo gde sam opisao. Mislim i da trn ne boli ovako i da je to mnogo jaci bol, kao da vam neko zabada iglu u petu... meni se cini kao da su mi se "uplele" koscice, tako nekako...

Nekada stopalo "seva" odjednom neko vreme... ne pogorsava se ali se ni ne poboljsava situacija i ne mislim da ce samo od sebe prestati...

Da li neko zna u cemu bi mogao da bude problem?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 28, 2008 9:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
To zaista i moze da bude "trn pete", spina calcanei, siljasta promena na hrskavicavom delu petne kosti. Potreban je RTG stopala.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 28, 2008 11:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Slozicu se sa kolegom Ivicom, moze da bude spina calcanei, ali najverovatniej da se radi o plantarnom fasciitisu. Naime, kod spine, stopalo uvek boli na pritisak, dok kod fasciitisa, samo dok se ne "zagreje" Nakon toga mozete nesmetano da obavljate sve vashe aktivnosti. Ako sednete, i stopalo se "ohladi", pri ponovnom ustajanju, opet imate bol.
reshenje je vrlo prosto, morate da kupite uloske za cipele sa lako uzdignutom petom, i silikonskom rupom na mestu bola. Ovo sad zvuchi jako rogobatno ali slike govore vishe od 1000 rechi. Pogledajte OVAJ LINK i OVAJ LINK.
Na prvom cete videti neke vezbe koje bi bilo dobro da sprovodite, u smislu istezanja prstiju, a na drugom je taj ulozak za petu koji sam pomenuo. Takodje pregledajte forum, nadjite sta je bilo vec pisano o ovome, cujte i iskustva drugih.
Ukoliko ovaj prvi tretman ne pomogne, moguce je za pocetak dati blokadu u mesto pripoja, medjutim, vrlo je verovatno da ce tegobe ponovo da se jave. U najtezim slucajevima, moguca je operacija, koja iako Vas lishava bola, kasnije dovodi do brzeg propadanja stopala... da ne ulazim sada u sitne detalje.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 29, 2008 12:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Boli me tacno tamo gde lik na prvom linku drzi dva prsta! Ja zaista mogu da obavljam aktivnosti normalno iako je to normalno relativna stvar zato sto me ipak malo boli... ali dok mi je stopalo podignuto sa zemlje onda me ne boli... ili kada se ne oslanjam na njega...

Zasto dolazi do toga, sta je to u stvari, nisam najbolje shvatio ono sto pise na linku? Collagen degeneration? Pocelo je tek tako.

A ulosci zaista zvuce jako ruzno... onda bih morao da nosim oba da ne bih hodao kao frik... postoje li sanse da to sasvim prestane jer sudeci po vasim recima i to je jedan u nizu neizlecivih problema... cuo sam za neki laser koji sluzi za "topljenje" trna u peti, da li to moze da pomogne?

Kada nosim patike skoro da i ne osecam bol a kada nosim cipele osecam... djon je meksi pa zbog toga...

U svakom slucaju cu morati na RTG.

Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 29, 2008 12:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Evo procitao sam jednu duzu temu o ovom problemu i vidim da se spominju nekakve blokade pa me zanima sta je to i kako funkcionise?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 29, 2008 1:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 28, 2006 2:19 pm
Postovi: 5
Procitao sam ovaj topic i ja imam problem trnovitog bola u peti vec desetak dana ali samo kad ujutro ustanem a na sta ja dosad nisam obratio paznju sve misleci proci ce i slicno, pa me zanima ako se zaista radi o spina calcanei kako se to lijeci?Unaprijed zahvalan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 12:14 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Huh moracu izgleda da se raspishem.
Fasciitis plantaris je hronicna upala plantarne fascije koja se nalazi razapeta na stopalu izmedju petne kosti i glavica metatarzalnih kostiju, sluzi da podupire svod stopala. Ukoliko postoji hronicni pritisak na odredjeno mesto, moze da dodje do ovakvog stanja. vremenom problemi postaju dosta teski jer jako boli. Prva pomoc su vezbe istezanja, aplikacija leda lokalno, i nosenje ulozaka. (ovo poslednje sam isprobao na sebi jer sam imao ovaj problem, i u roku od mesec dana je bol nestao kao rukom odnesen). Ukoliko ovo ne pomogne, ili se pacijent ne pridrzava ovoga, moze da se pokusa davanjem blokada u bolno mesto, ali to najcesce ne resava problem. Poslednja opcija u najtezim slucajevima gde zaista nista ne pomaze je operacija kojom se plantarna fascija isece, i taj degenerisani deo izvadi. Pacijent se time trenutno oslobadja bola, medjutim zbog nedostatka potpore, svod stopala pocinje da propada i sitni zglobovi stopala pocinju brze da propadaju. tegobe se onda vracaju u vecoj meri, i tu pomoci nema.
Sto se petnog trna tiche on moze da bude lokalisan dvojako:
Spina calcanei se javlja na pripoju Ahilove tetive, znachi na zadnjoj strani petne kosti. Calcar calcanei se javlja sa donje strane na mestu pripoja plantarne fascije.
U prvom slucaju operacija daje sasvim solidne rezultate, dok u drugom iz gore navedenih razloga bas i ne. Savetuje se nosenje ulozaka iz prethodnih postova. Inace visina tih ulozaka je svega 1.25 cm, takod a cak i nosenje samo jednog nece izazvati poremecaje u hodu. Medjutim, preventivno, mogu se nositi oba, da se ista situacija ne bi ponovila na drugoj nozi, zbog veceg opterecenja na nju.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 12:15 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Huh moracu izgleda da se raspishem.
Fasciitis plantaris je hronicna upala plantarne fascije koja se nalazi razapeta na stopalu izmedju petne kosti i glavica metatarzalnih kostiju, sluzi da podupire svod stopala. Ukoliko postoji hronicni pritisak na odredjeno mesto, moze da dodje do ovakvog stanja. vremenom problemi postaju dosta teski jer jako boli. Prva pomoc su vezbe istezanja, aplikacija leda lokalno, i nosenje ulozaka. (ovo poslednje sam isprobao na sebi jer sam imao ovaj problem, i u roku od mesec dana je bol nestao kao rukom odnesen). Ukoliko ovo ne pomogne, ili se pacijent ne pridrzava ovoga, moze da se pokusa davanjem blokada u bolno mesto, ali to najcesce ne resava problem. Poslednja opcija u najtezim slucajevima gde zaista nista ne pomaze je operacija kojom se plantarna fascija isece, i taj degenerisani deo izvadi. Pacijent se time trenutno oslobadja bola, medjutim zbog nedostatka potpore, svod stopala pocinje da propada i sitni zglobovi stopala pocinju brze da propadaju. tegobe se onda vracaju u vecoj meri, i tu pomoci nema.
Sto se petnog trna tiche on moze da bude lokalisan dvojako:
Spina calcanei se javlja na pripoju Ahilove tetive, znachi na zadnjoj strani petne kosti. Calcar calcanei se javlja sa donje strane na mestu pripoja plantarne fascije.
U prvom slucaju operacija daje sasvim solidne rezultate, dok u drugom iz gore navedenih razloga bas i ne. Savetuje se nosenje ulozaka iz prethodnih postova. Inace visina tih ulozaka je svega 1.25 cm, takod a cak i nosenje samo jednog nece izazvati poremecaje u hodu. Medjutim, preventivno, mogu se nositi oba, da se ista situacija ne bi ponovila na drugoj nozi, zbog veceg opterecenja na nju.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 1:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 01, 2007 12:48 pm
Postovi: 31
Jasam vec otvarao topik na ovu temu ali ajde da zbog svog sapatnika napisem svoje iskustvo :wink:

Imao sam problem sa oba stopala. Ali koriscenjem ulozaka bol u desnoj peti je nestao. Ne javlja se ni prilikom opterecenja stopala (Basket, fudbal...) Kao difovac, ne mogu da mirujem :D
Kod leve imam blage bolove. Ne one najjace, ali gajim nadu da ce kod leve takodje bolovi nestati obzirom da je problem prvo nastao na desnoj (koja je prestala da boli) pa tek na levoj
Vodeci se tom logikom, ocekujem da sve bude ok.
Doktore, valja li ova moja logika? :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 7:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Ja sam prethodne dve veceri pre spavanja par minuta izmasirao bolno stopalo i vec sutradan (juce) me je ono bolelo dosta manje (u cipelama koje najvise nosim) a danas me je ujutru bolelo mnogo, mnogo manje a tokom dana me prakticno nije ni bolelo (danas sam nosio cipele-patike sa meksim djonom).

Bio sam danas kod ortopeda. Trebalo je prvo da snimim stopalo ali mi je gospodja rekla da nema potrebe, ispipala mi je stopalo vrlo kratko i napisala sledece:

Citiraj:
Klinicki nalaz: Palpatorno bolna osetljivost u nivou plantarne fascije. Bez prisustva burse kao i zadebljanja na fasciji.

Th: Lokalno antireumatike.
Indikovana je i UZ i lasero Th u nivou fascije.
Nosenje rasteretnog uloska.

Kontrola ortopeda p.p.



Kupio sam FASTUM GEL i njega cu koristiti. Sto se tice uloska, bas sam je pitao za onaj sa rupom i rekla mi je ne taj nego neki kojim se tezina prenosi na srednji deo pete tako da fascija ne trpi pritisak. Negde na Novom Beogradu ima da se kupe neki dobri, to cu saznati kasnije.

Takodje mi je rekla da imam spusten svod stopala, prijatelj koji me je odveo kod ortopeda koji je i sam fizioterapeut mi je rekao da je i to u velikoj meri uzrok, povezano sa cipelama koje u poslednjih par meseci najvise nosim (za razliku od vremena pre zaposlenja kada nisam izuvao patike), jer mi je fascija dosta blize podlozi i pritisnuta je.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 6:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Ka1, videli ste sliku ulozaka koje Vam preporucujem. Ako su takvi, u redu je, ako ne, nece Vam reshiti tegobe.
Aleksandre, logika bas i nije na mestu, ali ne znam koliko vec dugo boli ta leva noga. Radite istezanja, stavljajte led lokalno, i nosite uloske. Meni se stanje popravilo.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 8:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
A gde mogu da se kupe bas takvi ulosci? Meni je receno da pogledam na uglu Beogradske i Njegoseve, neka nemacka firma ili nemacki ulosci...

Dakle, receno mi je da su mi potrebni ulosci koji ce mi podici petu malo tako da pritisak vise nece biti na svodu pete... zasto mislite da mi to nece pomoci?

Inace, danas sam krenuo na terapiju, ultra zvuk + dve vrste struje. I tako deset dana.

Da li ok terapija, da li je ok gel, recite mi nesto o tome.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 11:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Za terapiju cemo da vidimo, ja sam prosao bez icega (sam svoj lekar :D ) i sada je zaista dobro. Uloske sam nabavio u Rusiji, posve slucajno sam nabasao na njih, i odmah uzeo. Nije samo bitna lako podignuta peta vec i smanjenje pritiska na tacku pripoja plantarne fascije, putem tog mekanog silikonskog jastuceta, i oklono nesto tvrdjeg silikona na koji ce se ostatak pete oslanjati.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 01, 2008 12:23 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Kada je spina calcanei u pitanj odlicne rezultate pokazuje shock wave ili udarni talas uz.
Ova metoda podrazumeva udarne velike doze uz na mestu na kojem se spina pojavila.Ne znam za drzavne ustanove,ali jedna privatna se nalazi u bgd-u u Kosovskoj ulici.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 01, 2008 1:09 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Miodrage, da li znate mozda ima li taj ulozak da se kupi u Beogradu, vidim da postoji radnja koja prodaje te uloske kod Ortopedske bolnice na Banjici, ne znam da li ste u toku?

Terapeut, moj otac ima trnove na oba stopala, nacuo je da navodno na VMA postoji neki kao laser, tako nesto, koji razbija trn. Ne znam da li je to to o cemu govorite.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: