Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Savet o problemu sa testisima
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 10:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 30, 2008 10:10 am
Postovi: 4
Vec sam pronasao par tema koja delimicno daju odgovor na moje pitanje, ali bih voleo i jos par pojasnjenja...

Levi testis mi je upadljivo veci od desnog - desni je recimo malo manji od oraha, a desni velicine cele sake skupljene u pesnicu (mada ja imam male sake :) ). OD kad znam za sebe postoji razlika u velicini i uvek je bila izrazita. Medjutim imam utisak da taj levi sve vise raste.

Posto nisam do sada bio "bolesljiv" jako retko sam isao kod lekara, sto je svakako lose. Oni obavezni pregledi sto na fakultetu sto prilikom zaposljenja su pokazali da su mi rezultati krvi i urina jako dobri, pa je mene to jos vise osokolilo da ne idem kod lekara. Pretpostavljam da je sada vise nego pravi trenutak da odem na pregled.

Mozda ce zvucati glupo, ali kome da se javim? Tj. koja je procedura? Da li moram kod lekara opste prakse po neki uput, ili direktno kod urologa i gde da nadjem urologa? Moj dom zdravlja je savski venac...

NIsam do sada imao nikakve probleme zbog velicine testisa. Nisam imao bolove, niti krvarenja, nisam imao ni bolove u stomaku (prepostavljam da to izazivaju ti limfni cvorovi koji se mogu stvoriti), i jedino sto me brine je upravo ta velicina.

Ukoliko se ispostavi da to jeste rak testisa, viedo sam da je % izlecivosti 90% te da se radi odstranjivanje testisa. Koliko takva operacija traje, i koliki je period oporavka (da li post operativni period zahteva neko mirovanje, eventualno lezanje u bolnici...)? Sta sve podrazumeva period oporavka (da li ima zracenja ili nekih drugih terapija)?

Takodje me zanima kolike su sanse da tumor bude malgni a kolike da bude benigni i kakve mogu biti posledice u oba slucaja?

Dalje me zanima da li se i koliko ta operacija placa? Takodje me intresuje i da li se nakon intrvencije ogranicavaju neke moje aktivnosti - bavljenje sportom (rekreativno), ogranicenje ishrane i slicno... Koliko sam procitao, to ne bi trebalo da utice na moju seksualnu aktivnost, odnosno ono sto mene vise brine da cu moci da imam decu i pored eventualnog uklanjanja jednog testisa (trenutno imam 28 godina i planiram da osnujem porodicu u neko skorije vreme)

Izvinjavam se ukoliko sam bio malo konfuzan, a narocito sto sam prilicno nestrucn sa medicinskim terminima (ipak sam ja samo inzenjer :) ) i unapred se zahvaljujem na odgovorima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 11:06 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Testis velicine skupljene pesnice :o ,ne cekaj ni jednog momenta nego odmah kod urologa,i nema mesta nikakvom razmisljanju bez obzira sto karcinom testisa ima odlicnu prognozu lecenje treba zapoceti sto pre .Sto se tice fertilne sposobnosti ako je drugi testis ocuvane funkcije onda ne postoji prepreka za reprodukciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 12:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 30, 2008 10:10 am
Postovi: 4
Hocu svakako, mada bih voleo i da se malo vise informisem i pre odlaska kod lekara... nije mi bas sve jedno :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 12:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ne treba cekanjem gubiti dragoceno vreme u onkologiji ponekad i dani mogu biti presudni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 3:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 30, 2008 10:10 am
Postovi: 4
Otici cu cim pre, samo me zanima da li moram prvo kod lekara opste prakse, jer ne znam da li u svakom domu zdravlja postoji urolog?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 4:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Naravno prvo kod lekara opste prakse,da bi dobio uput za urologa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 9:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
U redu je,severus,ali nemojmo odmah sa konacnim dijagnozama a narocito ne takvim kako gore navedenim....

Do dijagnoze karcinoma testisa je malo poduzi put tako da je neophodno da se momak javi urologu ali to svakako ne znaci da on ima karcinom testisa.
Molim te da se na dalje suzdrzis od postavljanja ovakvih preliminarnih dijagnoza.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 10:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Trebao sam biti malo detaljniji u predhodnim postovima ,naravno nista bez biopsije i ultrazvuka ,ali za pocetak uput pa kod urologa.Ali ne treba gubiti vreme ako je bilo sta ozbiljno u pitanju,a ako nije nista onda sva sreca.
Hvala na sugestijama koleginice


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 1:37 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
:D

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 18, 2008 7:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 15, 2008 11:50 pm
Postovi: 10
Nisam znao u koju temu pa hajde u ovu///
Sutra treba da odem u General zdanovu na snimanje testisa..
e sad dal neko zna koliko otprilike to kosta??? i kako se tacno zove, da ne ispadnem glup.. :D posto ne mogu da se setim tog strucnog naziva :) :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 19, 2008 3:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Ultrazvucni pregled testisa.
Ne znam koliko kosta.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 19, 2008 4:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 30, 2008 10:10 am
Postovi: 4
Evo da javim i ja kako sam prosao...

Ako sam dobro povezao i meni je radjen ultrazvucni pregled testisa - nekim uredjajem prelazi preko testisa, a na monitoru gleda snimak :)

U svakom slucaju nije rec o karcinomu testisa, cega sam se ja pribojavao, vec je u pitanju "vodena kila testisa" koja je nastala usled jakog udarca (posledica fudbala od pre 2 nedelje)...

Doktor mi je rekao da se to uklanja hirurskim putem, ali ako me ne boli da nije neophodno. Za mesec-dva idem na kontollu pa ako bude i dalje raslo onda cu na operaciju. Takodje mi je rekao da se jako retko desava da otok splasne, tj. da se ta kila povuce.


@milosh88: ako imas zdravstvenu knjizicu i zakazan pregled trebalo bi da je besplatno - ja sam doduse bio u Dragise Misovica, ali pretpostavljam da je u svim drzavnim institucijama isto. Placa se samo ako dodjes nezakazan a nisi hitan slucaj.


Hvala svima na savetima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 19, 2008 8:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 15, 2008 11:50 pm
Postovi: 10
e poz ljudi.. :)
bio sam danas i uopste nije bilo potrebno snimanje...Kada sam dosao u tu sobu gde se radi ultrazvuk oni su me poslali kod urologa da on proceni da li uopste treba da ga radim... pregledao mi je testise i rekao da je ta kvrzica sto sam je napipao cista i da nije nista ozbiljno...i da pratim stanje... i da ne placa se.... a mislio sam da da, posto kad sam isao kod zubara morao sam da platim jer sam punoletan...
a najgore od svega mi je bilo sto je u toku pregleda u oko mene bilo 15 studenata... mozete samo da zamislite kako je to bilo neprijatno
:oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 19, 2008 10:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
mozemo.
da su bile studentkinje,ne bi ti bilo neprijatno...ovako muskarac pred muskarcem...nije sve jedno


;) :-D

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 19, 2008 11:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 15, 2008 11:50 pm
Postovi: 10
ha ha ha ha :D :D :D :D lol
pa bile su sve studentkinje, ali opet :oops:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: