Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Da li se opstrukcija moze dijagnostikovati bez biopsije?
PostPoslato: Uto Jan 15, 2008 3:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Apr 13, 2007 12:01 am
Postovi: 96
Jedna doktorka kaze da se opstrukcija semevoda moze dijagnostikovati ultrazvukom i palpatornim testom, jer se tada primecuju prosireni i nabrekli pasemenici.

Druga doktorka kaze da samo biopsija testisa moze da kaze da li je u pitanju opstrukcija ili ne.

Ko je ovde u pravu?
Da dodam da ja nemam azoospermiju, nego jaku oligospermiju (oko 170.000 u mililitru i oko 1 milion u celom ejakulatu).

Sad cu mozda da lupnem, ali da li je moguce da pasemenici izgledaju normalno i pored opstrukcije jer spermatozoidi ipak izlaze? Mozda u imalom broju, ali uz ceste odnose, ipak izadju pa nema nekih promena na epididima?
Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 15, 2008 11:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Klinicki pregled nije dovoljan da bi se utvrdila opstrukcija epididima,zato su potrebne druge dijagnosticke metode.
A opet,biopsija govori o stanju na parenhimu testisa ali ti imas spermatozoide sto znaci da produkcija od strane testisa postoji tako da ni biopsija prakticno ne govori nista o prohodnosti epididima.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 15, 2008 11:51 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Apr 13, 2007 12:01 am
Postovi: 96
Vragolasta Amfibija je napisao:
Klinicki pregled nije dovoljan da bi se utvrdila opstrukcija epididima,zato su potrebne druge dijagnosticke metode.
A opet,biopsija govori o stanju na parenhimu testisa ali ti imas spermatozoide sto znaci da produkcija od strane testisa postoji tako da ni biopsija prakticno ne govori nista o prohodnosti epididima.


Dobro, znaci obe doktorke nisu bas bile precizne... sta mi savetujes da uradim?
Samo ukratko: morfoloski i ultrazvucno kod mene je sve normalno, hormoni normalni (bar su bili, radicu neke nove testove opet), nema nikakve upale, sperma normalna... ali malo spermica.

Druga doktorka je bila u fazonu da bi biopsija pokazala npr. ogromnu ili bar vecu kolicinu spermatozoida nego sto je uopste u ejakulatu....ako je u pitanju opstrukcija.

I da - zasto se pregled testisa kod urologa vrsi u lezecem stavu? To sam zaboravio zadnji put da pitam... Dva puta su me pregledali i oba puta sam lezao... Znam da nama muskima uvek savetuju da se pipkamo dok stojimo.
Ovo pitam jer se kod mene prilikom erekcije i u uspravnom stavu pojavi kao neka "budza" sa desne strane, u predelu korena penisa, bas kod ingvinalnih kanala. Medjutim, oba doktora su naglasila da nemam nikakvu kilu i da su to moguce misici koji regulisu podizanje/spustanje testisa.
Hm! Ja znam da to pre 10-15 godina nisam imao, e sad, da li to uopste utice na celu ovu stvar kod mene, jos uvek mi niko nije rekao bilo sta.

Ajd' jos jednom hvala! :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 35 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: