Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Varicella kod odraslih i komplikacije
PostPoslato: Pon Jan 14, 2008 10:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 14, 2008 10:43 am
Postovi: 4
Dobar dan, evo mog pitanjca. Suprug (29g) je dobio vodene kozice (varicelle) i trenutačno je hospitaliziran zbog visoke temperature (39 i više) koja se spušta samo uz Voltaren supp i febrilnost dolazi na mahove. Tlak je uredan. Pošto varicelle kod odraslih mogu uzrokovati ozbiljne komplikacije zanima me koja je mogućnost da dobije upalu osrčja ili miokarda? Rtg pluća i srca je uredan, dok EKG nije rađen. Osim febriliteta ima i suhi kašalj. U povijesti bolesti ima česte upale gornjih dišnih puteva, jednu upalu pluća, i jednu epizodu kako on kaže "tlakovi su mu se izjednačili" kada je došlo do kardiopulmonalnog aresta u dobi od 17 godina. Th u bolnici je aciklovir (Virolex), Glucosalina i još kojekakve infuzije. Ispričavam se ako sam preiscrpna, ali sam preplašena jer otprilike znam što sve može biti. Prokletstvo profesije. Unaprijed hvala svim postovima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 14, 2008 11:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 14, 2008 10:43 am
Postovi: 4
Zaboravih napomenuti da je danas 6 dan od izbijanja osipa i da se većina osipa osušila ili je u fazi sušenja, znači uglavnom su kraste. Temperatura traje peti dan. Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 14, 2008 11:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Posto ste napomenuli "prokletstvo profesije" pretpostavljam da ste doktor, pa samim tim ste i upuceni u svega pa i u mogucih komplikacija...

Ali nemojte se brinuti.. Vas suprug prima Aciklovir, prima simptomatsku terapiju, hospitalizovan je pa mu se prati stanje....
Nadam se da ce sve biti u redu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 14, 2008 11:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 14, 2008 10:43 am
Postovi: 4
Nisam doktor, sestra sam, ali se ne libim reći ako nešto ne znam i pitati za savjet. Upravo zbog arogancije i neznanja jedne kolegice prolazimo kroz ovo, ali hvala na riječima podrške.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 14, 2008 12:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Posto su ospe u odmaklom stadijumu i u stadijumu kraste, a jos uvek ima temperaturu, mozda bi bilo dobro da se urade laboratoriski testovi da nije mozda kojim slucajem doslo do neke intrahospitalne superinfekcije, ili neke od mogucih komplikacija....
Ne bih Vas htela plasiti, nadam se da ce sve biti u redu....
PS
Ja jesam doktor, ali i ja , kao sto ste i Vi rekli, ne libim se da priznam da ne znam....
Ipak je medicina mnogo siroka i svako je najbolji u onoga sto radi....
Kao i u zivotu, ako covek hoce uvek i od svakoga moze nesto da nauci...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 14, 2008 3:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Komplikacije koje se najcesce mogu javiti kod varicelle su varicelozni cerebelitis(manifestovan ataksijom,dismetrijom i ostalim pozitivnim cerebelarnim probama)ili kao varicelozna intersticijalna pneumonija ili do bakterijske superinfekcije.To sto je hospitalizovan je sasvim dobro uradjeno jer moze da bude pod nadzorom lekara i da prima aciklovir iv. Najavaznije pitanje:Iz kog razloga je hospitalizovan da li je vec doslo do neke komplikacije??Da li ima poremecaj imuniteta zbog koga bi moglo da dodje do komplikacija??Ne mislim da su miokarditis i perikarditis najcesce komplikacije varicelle i to kod imunokompetentnih pacijenata.Kod imunokompromitovanih je vec druga prica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 02, 2008 4:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 04, 2007 1:09 pm
Postovi: 30
Zdravo! Pred 5 dana primetila sam na rbetu odmah ispod vrata nesto kao bubuljicu, koja se naredno jutro formirala u plik, a u njenoj blizini od leve strane crvena fleka (kao da sam izurkana koprivom). Uz ovo pratio me silan bol u levoj ruci...poise bol je po kozi.Istog dana otisla sam na koznoj klinici i rekli su mi da imam herpes zoster.
Narednog dana kad sam ustala imala sam jos nekoliko takve sitne bubilcice na stomaku ruci u glavu jednu pod stomaku dole na koicme jednu, pod leve i desne grade , a danas i na saku levu. Vise ih je sa levom nego sa desnom starnu. Juce bila sam na infektivno i rekli mi da imam varicellu, jer se herpes ne pojavluje tako.
Zbog ovo rekli su mi da prekinem terapiju sa vitaminskim koktelom( injekcije vit, b1, b6, b12), a da nastavim sa aciklovirom 5 puta na dan po 2 kapsule.
Danas mi je 5-6 dan i prvi plik je potemneo megutim mene na dodir jos boli koza po levoj strani tela, glava ruka i torzo. Dali je to normalno i dali imam varicellu ili herpes zoster, ako moze neko da mi kaze.
Juce uradila sam i krvnu sliku i evo rezultate. temperatura tela za celo vreme nije veca od 37,3, medzutim za celo vreme prati uzasan zamor.
WBC 5,3 (4,0-9,0) MCV 103 ( 82-92)
RBC 4,30 (4,20-5,50) MCH 30.8 (25,8-33,6)
HGB 132 (125-171) MCHC 300 (385-350)
HCT 441 (370-540) RDV 13.3 ( 10.5-15.0)
PLT 259 (140-350) MPV 7,2 ( 6.8-11,0)
PCT 186 ( 100-500) PDW 11.7 ( 10,0-18.0)

WBC Flags G1 G2
%LYM 23.6 % (17.4-25) #LYM 1.2 (1,2-2.5)
%MON 4.9 % (4.5-9.0) # MON 0.2 (0.2-0.8)
%GRA 71.5 % (43.4-71) #GRA 3.9 (1.2-7.1)
Jos jednom molim za odgovor[/b]


Poslednji put menjao gorata dana Pet Maj 02, 2008 4:32 pm, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 02, 2008 4:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 04, 2007 1:09 pm
Postovi: 30
Zaboravih da pisem da imam 29 godina


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 02, 2008 5:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Bilo jedno ili drugo Aciklovir je adekvatna terapija. Da li ste imali variclu da vi znate? Lezite i odmarajte, po o[pisu se slazem sa kolegama sa Infektivne da pojava lici na varicelu jer se zoster ne pojavljuje na nacin koji opisujete.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 02, 2008 5:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 04, 2007 1:09 pm
Postovi: 30
Garfield, hvala puno na odgovoru.
Ja, kako moja majka kaze nisam prelezala dosad ni mali ni veliku sipanicu. Mene brine bol u levoj ruci...neznam jeli to normalno. Danas osecam i neku vrelinu i neugodan osecaj u ustima i jeziku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 03, 2008 9:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Mislim da imate varicelu, a ne herpes zoster jer on se uglavnom siri prateci dermatome, a kod vas su promene isuvise difuzne, mada postoje opisani retki slucajevi diseminovanog herpes zostera, ali ipak mislim da to nije slucaj kod vas. Osecaj u ustima je verovatno posledica pojave promena i na sluznicama.
Nastavite sa propisanom terapijom, kao sto vam je Garfield rekla ista je terapija i za jedno i za drugo, i budite strpljivi i mirujte.

Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 04, 2008 11:55 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 04, 2007 1:09 pm
Postovi: 30
Hvala Drm i vama na odgovoru.
Evo danas je 6 dan, i ja se osecam mnogo bolje. Pijem aciklovir i lezim, prvi plik na pocetku rbetu je vec krasta, a one crvene fleke kao da sam izurkana koprivom na zglobu leve sake i na pocetku legja so postale temno crvene. Bol u levoj ruci do lakta je prestao.. osecam ga sad u rame levo i levi deo torza. Pozdrav svima!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot], larsfloris i 84 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: