Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Visok krvni pritisak, lupanje srca, bol u grudima
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 7:05 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 31, 2007 12:34 pm
Postovi: 11
Lokacija: Nis
Posto se nisam javljala od kad sam postavila svoje pitanje do sad, zelim da se sad zahvalim dr.Ivici, puno mi je pomogao svojim odgovorom. Sad imam pitanje vezano za mog supruga.

Moj suprug unazad godinu dana im apovisen krvni pritisak, krece mu se od 140/90 do 160/110, puls mu je izmedju 80 i 100. Kod lekara je otisao tek pre mesec dana i kao terapiju dobio concor 5, cetvrtinu tablete ujutru. Koliko sam shvatila iz vaseg jednog odgovora i citajuci o leku, lek ne bi trebalo deliti...Recite mi da li gresim u tom zakljucku, i nesto vise o samom leku, kao i ovoj bolesti.
Sad se je probudio sa bolom u grudima, sto se je vec ranije desavalo, da danima oseca bol u grudima, koji je nestajao i opet se vracao.

Unapred hvala na odgovoru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Visok krvni pritisak, lupanje srca, bol u grudima
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 5:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
VekaNis je napisao:
Posto se nisam javljala od kad sam postavila svoje pitanje do sad, zelim da se sad zahvalim dr.Ivici, puno mi je pomogao svojim odgovorom. Sad imam pitanje vezano za mog supruga.
Moj suprug unazad godinu dana im apovisen krvni pritisak, krece mu se od 140/90 do 160/110, puls mu je izmedju 80 i 100. Kod lekara je otisao tek pre mesec dana i kao terapiju dobio concor 5, cetvrtinu tablete ujutru. Koliko sam shvatila iz vaseg jednog odgovora i citajuci o leku, lek ne bi trebalo deliti...Recite mi da li gresim u tom zakljucku, i nesto vise o samom leku, kao i ovoj bolesti. Sad se je probudio sa bolom u grudima, sto se je vec ranije desavalo, da danima oseca bol u grudima, koji je nestajao i opet se vracao.Unapred hvala na odgovoru!


Dok ne stigne dr Ivica:
1. Manji dozni oblik je 2,5mg. Tako se i pravi da se ne bi delio, jer ima retard funkciju /sporo se oslobadja i deluje 24h/, pa to ne treba ni raditi.
Sto se doze "1/4 od 5mg" tice, ili se lek uzima ili se ne uzima!
1,25mg definitivno nije terapijska doza.
Ukoliko se neko plasi doziranja za njega novog preparata, bolje je da se drzi njemu poznatih.

2. Koliko je dobar, toliko moze da bude i opasan u anginoznom sindromu, kao i svaki drugi beta bloker, zato se i ne koristi kao monoterapija, vec u kombinaciji sa ACEI, AT antagonistima, Ca-blokatorima, alfa blokerima, diureticima, antiagregacionom terapijom...

3. Ako je osnovna dijagnoza arterijska hipertenzija, ne vidim razlog za ukljucenje beta blokade. Lecenje se svodi na trojnu antihipertenzivnu terapiju sa sto vise ACEI u cilju prevencije hipertrofije leve srcane komore. Druga 2 leka su obicno neki od Ca-blokera i diuretik. A zasto tri leka? Pa bolje 3 u manjim dozama od jednog u maksimalnoj dozi, zbog minimalizovanja nezeljenih efekata a i tri leka deluju na tri razlicita nacina, sto je dakako bolje! Ukoliko je propisan zbog frekvence, onda je to potpuno pogresno, jer se leci uzrok tahikardije a ne usporava tahikardija beta blokerima. Znate, srce i radi brze jer se trudi da savlada povecan afterload i praeload /pre i postsrcano opterecenje/ izazvano hipertenzijom tj povisenim sistolnim i dijastolnim pritiskom. Takvim svojim radom on i sebi dovodi vise kiseonika kroz koronarne arterije, makar koliko je to u stanju. Sta se desava kada takvnom pacijentu usporite lekom srcani rad - napravite mu tegobe koje je vas suprug i dobio/anginu pectoris/. Druga je vec prica sa Dilatrendom/Karvilex/, koji ima i Alpha blokadu! Ali necemo sada o tome.

4. Svakako je vazno da znate da se ni jedan beta blokator ne sme naglo izostaviti iz terapije, vec se mora prekidati terapija postepenim smanjivanjem doze beta blokatora.

5. idite kod nekog kardiologa da vasem suprugu utvrdi uzrok hipertenzije, stanje srcanog misica i koronarne rezerve a na kraju i propise adekvatnu antihipertenzivnu i ostalu suportivnu terapiju.

6. Bol u grudima se nikako ne leci beta blokatorima, vec nitratima! Beta blokatori su u ni malo naivnom procentu, kod pacijenata sa nestabilnom anginom pectoris, cak i po zivot opasni!

7. Toliko od mene, dok ne stigne dr Ivica. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 8:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Hahahaha :D

Sad posle dr Dragana, ja nisam ovde ni potreban, sve je receno. Ja bih se samo malo uzdrzao od pominjanja anginoznog bola i angine pectoris uopste, jer ne znam nista o pacijentu, mozda inema anginu... Mozda je bol mijalgijski, pleuralni, ... Svakako treba posetiti lekara, kardiologa po mogucstvu.

Concor svakako ne treba davati u tako malim dozama, licno nisam sreo ni jednog pacijenta kome bih dao manje od 5mg dnevno.

Samo jedan komentar iz moje klinicke prakse: iako je Concor (bisoprolol) zvanicno beta-blokator sa produzenim dejstvom, i navodno jednom dozom pokrivamo pacijenta u toku 24 casa, vrlo cesto se susrecem sa situacijom da pacijenti imaju jutarnju hipertenziju pre uzimanja leka. Spojimo ovo sa cinjenicom da se najveci broj kardiovaskularnih "udara" desava upravo u jutarnjim casovima, dobijamo dilemu: ili dati lek kasnije u toku dana (de ne prestane da deluje bas kad je najvise potreban) ili dajmo jos neki lek u popodnevnim casovima. Prva opcija nije preporucena, pa najcesce dajemo popodne Ca-antagoiniste na primer amlodipin (Amlodipin, Vazotal, Alopres, Norvasc...)

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 2:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 31, 2007 12:34 pm
Postovi: 11
Lokacija: Nis
Hvala na vasim odgovorima, odgonetnuli su nam mnogo toga.
Imam jos jedno pitanje za doktore, sta Vi preporucujete od analiza. Mom suprugu nije uradjeno nista od analiza, a lek je ipak propisan na osnovu jednog merenja pritiska od strane lekara, pri tom ne boluje od angine pectoris, vec je konstatacija lekara bila "stres- vi bolujete od menadzerske bolesti".

Vec koliko danas ce ici po uput za kardiologa, sta bi trebalo od analiza da bude znacajno?

Ja malo smorih, ali....nadam se da cete biti opet biti ljubazni i odgovoriti nam...mislim da treba da napomenem i to da se radi o coveku od 32 godine.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 2:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Dok se ne javi neko do lekara ,a stvarno svaka ima čast na postizanju i volji da savetuju ljude ,mogu vam sa sigurnošću reći da bi trebalo da se uradi klasičan kardiološki pregled ( EKG, ultrazvuk,merenje pritiska normalno i možda nešto od krvnih analiza) Moguće da će savetovati da se uradi 24časovni holter pritiska .......

Za sve ostalo će Vam se javiti neko od ovih ljubaznih doktora i reći tačno šta treba.Ovo sam rekla iz iskustva ,kad sam ja radila kardio pregled,samo što je meni rađen EKG holter 24 časovni ( imam 34 godine i probleme sa aritmijama) tako da Vam samo prenosim!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 5:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Pozdrav i ako moze - 'ajde da se manje hvalimo, da se ne pokvarimo :)

Ako ste mislili na lab. analize, svakako je pozeljno uraditi hematologiju (eritrocite, leukocite, hemoglobin, trombocite, indekse boje i volumena, sedimentaciju), elektrolite obavezno (pre svega kalijum i kalcijum), kao i biohemiju - glikemiju, transaminaze, lipide, Ck, LDH, ureju, kreatinin.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 6:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
dr ivica je napisao:

Ako ste mislili na lab. analize



Naravno, pa dok sam pisala ne znam gde mi je mozak odleteo ,a kad sad pročitah izraz ''krvne analize '' :o stvarno ne znam odakle takav izraz,pa tako ne kaže ni onaj ko je prvi put otišao kod dr ,a ne onaj ko je ''redovan gost'' istih :lol: !

A što se tiče pohvala, pa došlo mi jer zaista je retko da se javljaju lekari koji ne prebacuju ''em se javljam ,em sam nadrndan/a , pa ću još i da se svađam'' a ovde ima takvih ''lekara'' koji kao da su na moranju ovde !
I baš mi je došlo da Vas pohvalim ( posle 2 godine gostovanja na ovom sajtu :lol: - pa red je ,bar jednom.....i neću više časna Titova pionirska :wink: :lol: )


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 6:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 31, 2007 12:34 pm
Postovi: 11
Lokacija: Nis
Hvala na odgovorima, a pohvale svakako zasluzujete. Javicemo vec rezultate analiza, verovatno sa jos kojim pitanjem :wink: pa mozda i zazalite sto ste ljubazno odgovarali :D ( malo se salim za ovo, ali zaista znaci dobiti ovakav opsiran odgovor od lekara).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 6:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Kako su minjab i dr Ivica naveli vecinu pregleda i lab. pretraga, da dodam par stavki kako bi pregled bio potpun:
1. UZ srca ali i bubrega i nadbubrega sa doplerom krvnih sudova bubrega
2. Pregled ocnog dna
3. uz pomenute lab. analize jos i hormone stitne zlezde
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 1:31 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
A mozda pacijent ima i anksiozne ili panicne napade koji takodje daju delimicnu hipertenziju i povisenje pulsa? Mozda postoji neki stresor od pre godinu dana, neki emotivni gubitak, trauma, problem na poslu? Mozda je potrebno da pacijenta vidi i psihijatar, i eventualnom psihijatrijskom terapijom resi problem hipertenzije, bola u grudima i tahikardije a u potpunosti bez primene kardio terapije? Svakako da je detaljan somatski (telesni) pregled apsolutno neophodan, no mozda valja razmisljati i o psihickom aspektu......?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 1:47 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Nemam nista protiv. U danasnje vreme svakako znatno je ispoljenija psihosomatika nego ikada.
no, navedeno mora da se uradi, kako bi se iskljucila organska podloga.
To sto sam ispisao, "od Kulina Bana", je iz razloga pogresne dosadasnje dijagnostike i sto je jos gore - pogresnog lecenja, koje je u ovom slucaju evidentno!
Mislim na pregled srca, k.s., bubrega, nadbubrega, st. zlezde...a
ocno dno je u smislu procene eventualnih ostecenja k.s. usled HTA i odluke o daljoj vazoprotektivnoj Th.
A zasto ja ovo uopste pisem, kad vi to znate?!
Naravno, ukoliko nema organske podloge, morace je potraziti u psihogenoj komponenti. Slazem se.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 1:52 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
E, kad bi bar u zdravstvenim ustanovama o pacijentima razmisljali na konzilijumima, sagledavsi njihove probleme iz svakog moguceg ugla - bolje bi nam zdravstvo bilo...Treba pokriti sve opcije. Naravno - somatski pregledi uvek na prvom mestu, da se iskljuce organiciteti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 2:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 31, 2007 12:34 pm
Postovi: 11
Lokacija: Nis
Stres na bivsem poslu je definitivno bio okidac jer se u vreme njegovog stresiranja pritisak i javio. U medjuvremenu je promenio posao, prestao da se nervira, jedno vreme je pritisak bio u redu, ali se opet javio, kako sam vec rekla. Tako da ste u pravu da je potreban detaljan pregled.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 3:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Skupite sve prethodno na gomilu, pa na pregled.
Svi saveti koji su vam dati ovde su maksimalno ispravni i dobronamerni.
Ako sve to primenite tj uradite, necete ostati bez dijagnoze i adekvatne terapije.
U svakom slucaju, javite se da cujemo sta ste uradili, pa i po nesto korgujemo, ako treba.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 111 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: