Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Operacija kamena u zuci
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 5:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 5:35 pm
Postovi: 9
Pozdrav svima,
Molio bih ako neko moze da mi pomogne,jer uskoro 20.1. imam operaciju kamena u zucnoj kesi,a malo sam i hipohondra i plasljiv pa bih voleo ako neko moze da mi kaze sta da uradim pre operacije i da mi pojasni ovo sa ultrazvuka:Jetra pravilnih kontura granicnih vrednosti velicine,steatozna,bez fokalnih promena.Zucni putevi nisu prosireni.Zucna kesa zadebljalog zida napeta 118x43mmsa velikim kalkulosom u infudibulune oko 27mm.pankreas hiperehogen slezina i oba bubrega nalaz uredan prostata odgovara zivotnom dobu ali prozeta kalcifikacijama.
Imam 32 god.Napominjem da imam i visoki pritisak a da sam pre 15 dana kada sam radio uz.imao secer cak 14!Da li je ovo sve zbog upale zucne kese?Ranije sam pio alkohol sada ga naravno ne pijem.Primio sam dok cekam operaciju 14 inekcija penicilina+7 gentamicina.Koje analize treba da uradim pre operacije?Da li je porast secera zbog upale zuci ikamena?Masna jetra zbog cega hoce li posle moci bez zuci?Hvala,Dragan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 6:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Tumacenje EHO nalaza je sledece:Jetra je masna sto je posledica konzumiranja alkohola,a u infundibulumu koji predstavlja jedan suzeniji deo zucne kese nalazi se kamen ,inace zid zucne kese je zadebljan kao posledica hronicnog zapaljenja.Sve nevolje koje mogu da nastanu iz ovoga dolaze iz cinjenice da kada se kamen zaglavi u zucnom vodu ili potpuno zatvori infundibulum dolazi do porasta pritiska u lumenu zucne kese ,okluzije intramuralnih krvnih sudova ,ishemije ,nekroze zida zucne kese i njene perforacije .Ovo sve odgovara akutnom holecistitisu , odnosno nacinu na koji vasa bolest moze da se pogorsa te zato najbolje da uklonite zucnu kesu da ne bi rizikovali ovakve komplikacije.A kolika vam je sad glikemija,da li ste radili nalaz na prazan stomak,koliko ste dugo koristili alkohol i da li koristite nesto od lekova za dijabetes??Inace od alkohola propada i jetra ali i moze da se dobije i hronicni pankreatitis sa posledicnom egzokrino/endokrinom insuficijencijom, a mozda je i ova hiperglikemija prolaznog karaktera ali njena vrednost u svakom slucaju zahteva dublje ispitivanje(odredjivanje jutarnje glikemija pa u zavisnosti od nje OGTT-a,C-peptid i glikolizirani hemoglobin).A jetra ce moci bez zuci kao i kod svih ostalih kojima je ucinjena holecistektomija ,ali alkohol zaboravite jednom za svagda.A sto se tice HTA i hiperglikemije to nije nista sto se ne moze sanirati dobrom preoperativnom pripremom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 11:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Samo se opusti, ima da se resis jedne velike bede! Posle ces da zivis lepo.

Ja sam se svojoh kamenja oslobodila (2 velika) pre 2 godine. Iz Bgda sam putovala u N. Sad u jednu privatnu bolnicu i super sam zadovoljna.
Operacija je bila laparoskopska (birala sam lekara koji to radi rutinski i stvarno su dobri), sad jedva da i vidim neki kao oziljak.
Ma, nema da brines, videces!

Ja sam se sasvim bespotrebno plasila opste anesetzije jer se lecim od hipertenzije, ali to nije bio problem.

Oslobodices se jedne bombe u sebi!
Ali, ono sto moras znati je da posle operacije nema da se jede i jede (ja sam inace genetski bila prosto predodredjena za to kamenje) vec manji a cesci obroci, ne masno, u najkracem treba da je ishrana zdrava i pravilna, a upotreba alkohola je i posle operacije ogranicena... ali to je nista u odnosu na onu brigu pre operacije.

Pre operacije je jako bitno da pazis na ishranu: jedi samo bareno posno meso, bareno povrce nista masno, uzimaj acidofilni jogurt sa najmanje masnoce, posne sireve.
I sve u malim kolicinama (3 obroka + 2 uzine).
Nikako ne pravi neke kikseve sto se ishrane pre operacije tice (na jaja zaboravi) kao i na alkohol.

Nemoj brinuti, oslobodices se velike bede, iz iskustva ti govorim.
Puno te pozdravljam


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 11:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 5:35 pm
Postovi: 9
Hvala na odgovorima,vec sam napisao da sam alkohol zaboravio i nema sanse da ne pazim i na ishranu jer sam prilicno plasljiv.Nadam se da da ovo nije nista opasno sto se tice pankreasa.Sledece nedelje ponovo kontrolisem krvnu sliku,secer i ostalo nadam se da se sve ovo moze izleciti...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 12:02 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Dec 18, 2007 10:52 pm
Postovi: 53
10 godina sam se mucila sa kamenom u zuci i na kraju morala i meni je bio i pritisak visok i secer valjda zbog straha tek u sali mi je pritisak drekno ali oni su to zacas spustili i odradili sve za cas da sam znala prije kako je to ne bi se mucila 10godina najteze ti je prvi dan jer i spavas i nespavas spavao bi ali sve cujes a sto se tice bola to se ne brini vidjeces da ces reci kud nisam ranije kasnije se pazi sa hranom nemoj ko ja pa sad i jetra i pankreas u masnoci sretno i bez brige


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 12:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 5:35 pm
Postovi: 9
Sad sam nesto gledao po net-u,jer se uplasih zbog ovoga sto napisaste o alkoholu i hronicnom pankreatitisu,ja uopste nisam imao bolove sa leve strane kao sto je kod pankreatisa,nisam povracao a i na ultrazvuku pise da je pankreas hiperehogen a ne da je prozet kalcifikacijama,sto pise za prostatu,ali za nju kazu da je normalne velicine.Da nisam zbog upale zucne kese dobio uvecan pankreas?Da li se ovo leci?
Mislim nemoguce da je sve od alkohola.Masna jetra verovatno moze da se izleci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 12:36 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa ne morate imati klasicnu formu hronicnog pankreatitsa sa karakteristicnim pato-anatomskim nalazom(atrofija,fibroza,kalcifikacije) i ispoljenom klinickom slikom u vidu amiloreje,steatoreje,kreatoreje,malapsorpcije,hipovitaminoze,gubitka u tezini,pojasnih bolova,intolerancije glukoze/dijabetesa mellitusa.Alkohol ostecuje sve organe tako da je i pankreas sigurno malo vise"propatio"posto jetra sigurno jeste.A hiperehogenost pankreasa je posledica njegove fibroze i edema.Bilijarna kalkuloza takodje precipitira nastanak pankreatitisa kako akutnog tako i hronicnog .Ali opet ste mladi za ovakvu hiperglikemiju pa vam savetujem da se detaljno ispitate u tom smeru.Sympexioni u prostati ne treba da vas uzbudjuju to je uzgredan nalaz.A masna jetra jeste reverzibilna promena i sa apstinencijom od alkohola ce se povuci,a alkoholni hepatitis i ciroza nisu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: