Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Analiza urina...
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 4:04 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 12, 2007 6:45 pm
Postovi: 74
Molim doktora ili nekog ko zna da mi razjasni analizu urina...
Detaljniji rezultati ce mi biti tek u cetvrtak :(
Da napomenem da sam u decembru imala problema sa bakterijom "klebsiella enterobacter" Tada sam pila eritromicin 2 kutije pa sam je izlecila....
Sada opet imam tegobe, ali ne znam o kojoj se bakteriji radi, pa dok mi ne stignu detaljniji rezultati molim nekoga da mi razjasni ove...

izgled- zamucen

boja- zuta

reakcija (ph)- 5

specificna tezina- 1015

proteini +/- trag

leukociti- 8-10

svezi eritrociti- retki

smezurani eritrociti- 2-3

plocaste celije- malo

bakterije- dosta

sluzi- dosta

Hvala unapred :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Analiza mokrace
PostPoslato: Pet Nov 23, 2007 4:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 3:28 pm
Postovi: 176
Lokacija: Planet EARTH
ANALIZA URINA

Urin ili mokraća je tečnost kojom se iz organizma izlučuju otpadni produkti metabolizma, štetne i strane materije. Zdrav čovjek izlučuje od 1 do 2 litra mokraće. Količina izlučene mokraće (diureza) u pojedinim bolestima može jako da varira. Oligurija, izlučivanje suviše malih količina mokraće javlja se kod bubrežnih, srčanih bolesti, trovanja teškim metalima itd.
Potpuna nemogućnost mokrenja, anurija, i retencija ili zaostajanje mokraće je česta kod opstrukcije mokraćnih puteva. Poliurija, izlučivanje velikih količina mokraće susreće se kod šećerne bolesti, u poodmaklim fazama bubrežnih bolesti i dr.
Za kvalitativni rutinski pregled mokraće uzima se svježa jutarnja mokraća, jer je ona najsličnija prosječnom 24-satnom uzorku mokraće.

Rutinski pregled mokraće sastoji se od 3 dijela i to:
1. Opis fizičko-hemijskih karakteristika kao izgled, boja, miris, pH, specifična težina
2. Hemijske pretrage
3. Mikroskopski pregled mokraćnog sedimenta.
Rezultati se označavaju sa; negativno (-), u tragu (±),slabo pozitivno (+),
pozitivno (++), jako pozitivno (+++).

IZGLED MOKRAĆE

Svjež urin kod zdravih ljudi je bistar. Poslije kraćeg stajanja javljaju se flokule sluzi, a nakon dužeg stajanja na hladnom, mokraća se zamućuje.
Iz kisele mokraće taloži se kalcijev oksalat, mokraćna kiselina i urati, a kod alkalne mokraće obično se nalaze fosfati i karbonati.
Mutan urin može biti od gnoja, leukocita, eritrocita, epitelnih ćelija, mikroorganizama, kod patoloških stanja. Ali kod glomerulonefritisu mokraća može biti bistra Ako je urin izgleda mlijeka u njemu ima masti-hilurija, do koje dolazi kada limfa dospije u mokraću zbog oštećenja limfnih sudova.



BOJA MOKRAĆE

Kod zdravih ljudi je obično žuta.Boja potiče od pigmenata i to urohroma koji nastaje razgradnjom porfirinskog prstena-hemoglobina. Kod jače diureze boja je svjetlija, a kod koncentrovanije je tamnija.
Na boju utiče i način ishrane i uzimanje nekih lijekova. Tako u mokraću prelaze antocijani iz cvekle ili kupina, boje iz bombona. Masna hrana daje mokraćI tamniju boju, biljna hrana svjetliju. Povišena tjelesna temperatura izaziva koncentrovanje mokraće pa je boja tamnija ili smedja.Aminopirin boji mokraću u crveno. Sulfonamidi je isto boje u crveno, urotropin u žuto, fenolftalein i antrahinon u crveno ako je alkalna, a senino lišće u žuto. Porfirini je boje u smedje ili crvenkasto, kao i kod hemoglobinurije. Pjena se javlja kod pojave bilirubina i disfunkcije jetre, a stajanjem ta mokraća poprima zelenkastu boju.


MIRIS MOKRAĆE

Miris normalan donekle je sličan govedjoj juhi ili podsjeća na miris badema.
Vrlo neugodan miris ima kod infekcije urogenitalnog trakta od gnoja, sumporvodonika i amonijaka.
Špargla izaziva karakterističan miris, pa kod ketonurije ima miris voća, terpentin izaziva miris ljubičice.






GUSTINA MOKRAĆE

Gustina ili specifična težina mokraće je u najužoj vezi sa njenom količinom. Gustina je manja kada se izlučuje veća količina urina, a gustina je veća kada se izlučuje manja zapremina, ali zato koncentrovanijeg urina.
Kod zdravih ljudi gustina je od 1010 do 1025 g/cm3.
Kod dijabetičara je visoka gustina bez obzira na povećanu diurezu.
Obično je gustina obrnuto proporcionalna količini urina, a direktno proporcionalna jačini obojenosti.


REAKCIJA MOKRAĆE, pH

Kod zdravih je slabo kisela do slabo alkalna tj. pH 4,8-7.2.
Hrana sa mnogo mesa i proteina izlučuje kiseliju mokraću, dok kod ishrane povrćem i žitaricama pretežno je alkalna.
Pri povišenoj temperaturi je kiselija mokraća, kao i kod malignih bolesti.
Pri infekcijama mokraćnih puteva mikroorganizmima (npr. Proteus vulgaris) zbog enzima ureaze urin je alkalan.




HEMIJSKA ISPITIVANJA MOKRAĆE

PROTEINI U URINU

U normalnoj mokraći ima samo proteina u tragovima, uglavnom mukoproteina i enzima, pa se stoga uzima da u zdravoj mokraći nema proteina.
Pozitivan nalaz proteina u proteinuriji je najčešće od albumina.

Prema uzroku proteinurije mogu se podjeliti na;
1. Funkcionalna proteinurija-javlja se posle teškog fizičkog rada i napora, te kod vojnika poslije marševa, te kod trudnica u kasnim mjesecima trudnoće. U ovu vrstu proteinurije spada i tzv. Ortostatska proteinurija kod djece i mladih od 16-18 god. kada se kreću ili stoje, a nema je dok leže i miruju. Kasnije se ona gubi tokom života.

2. Organske proteinurije-dijele se prema lokalizaciji patološkog procesa na:
a. Prerenalna proteinurija-kod procesa ispred samog bubrega, uzrokuju je bolesti srca, cirkulatornog aparata, hipertenzija. Zbog primarne bolesti dolazi do poremećaja glomerularne filtracije.
b. Renalne proteinurije-posledice nefritisa, nefroskleroze, nefroze, TBC bubrega,
c. Postrenalne proteinurije-od upale mokraćnog mjehura, uretera, prostate, uretre
d. Glomerularnu proteinuriju-kakrakteriše pojava proteina iz krvnog seruma u mokra}I kod nefroza, glomerulonefritisa i dr.
e. Tubularnu proteinuriju-pojava proteina male relativne molekulske mase koji potiču iz tubula kao beta-2-mikroglobulin, kod Fanconijevog sindroma i Wilsonove bolesti

3. Paraproteinurija-ozna}ava pojavu paraproteina u mokraći, a uzrok je greška u sintezi lakih i teških lanaca imunoglobulina.



ŠEĆER U URINU

Kod zdravih ljudi šećer se ne nalazi u urinu. Pojava glukoze u urinu zove se glikozurija. Kod dijabetičara najbolje je ispitivati 3 porcije urina, noćni i 2 dnevna. Glukoza u urinu može da se pojavi i kod niže koncentracije glukoze u krvi od 10 mmol/lit.
Kod prekomjernog uzimanja šećera javlja se tzv. alimentarna glikozurija.


KETONI U URINU

Aceton, acetoctena kiselina i beta-hidroksimaslačna kiselina zajednički se zovu ketonska ili acetonska tijela. Kod zdravih ljudi uobičajenim testovima se ne mogu dokazati jer se malo izlučuju .Ali u većoj količini stvaraju se kod dijabetičara, te kod poremećaja intestinalne apsorpcije, kod dužeg posta ili ako se izbace ugljenihidrati iz hrane.
Urin koji sadrži više acetona ima karakterističan miris po voću, dok kod acetoctene kis. i beta-hidromaslačne kis. nemaju mirisa, iako se više izlučuju od acetona.


ŽUČNE BOJE U URINU

UROBILINOGEN i sterkobilinogen izlu~čuju se urinom i fecesom. Kod zdravih ljudi ga rijetko dokazujemo jer su to male količine koje se izluče do 5 mg dnevno.Kod bolesti jetre i hemolitičkoj žutici je pozitivan i radi se samo u svježoj mokraći.

BILIRUBIN se izlučuje u patološkim stanjima, kada ga oštećena jetra ne može metabolizovati ili kad zbog opstrukcije žuči ne može oticati. Takva mokraća je intenzivno žuta ili žuto smedja sa karakterističnom žutom pjenom, stajanjem na vazduhu mijenja boju u zelenkastu zbog oksidacije bilirubina u biverdin. Pozitivan je kod ikterusa i svih jetrenih oboljenja.




KRV U URINU


Urin zdravih osoba ne sadrži krv, osim kod žena za vrijeme menzesa.
Kod hematurije urinom se izlučuje puna krv zbog mokraćnih kamenaca, upalnih procesa u bubrezima, kod infektivnih bolesti kao šarlaha, difterije, upale krajnika, upale slijepog crijeva, alergijskih bolesti, trovanjem živom Hg, fosforom P. Hematuriju prati najčešće i hemoglobinurija, to je kada se u urinu nalazi krvni pigment, hemoglobin.Hemoglobinurija se javlja kod hemolitičke anemije, kod velikih fizičkih napora. Kod hemoglobinurije uvijek se javlja i proteinurija.
Urin izgleda kao zadimljen, smedje crvenkaste boje.



NITRITI U URINU

U normalnom svježem urinu nitrita nema. Pojava nitrita u svježem urinu je posledica nekih infekcija urogenitalnog trakta. Bacili tuberkuloze, gonokoki i streptokoki ne stvaraju nitrite, dok koli-bacili, stafilokoki i proteus-bacili reduciraju nitrate u nitrite, pa je poptrebno uraditi i mikroskopski pregled sedimenta i bakteriološki nalaz urina.




SEDIMENT URINA

Pregled sedimenta je veoma važan. U sedimentu nalazimo organskih materija kao sluzi koja se zapaža kao pahuljasti oblačić i neorganske soli.
Iz kiselog urina taloži se kalcijev oksalat, mokraćna kis. i urati, a iz alkalnog urina fosfati i karbonati.
Normalno u urinu se nalazi ćelije pločastog epitela, pojedinačni leukociti, katkad spermatozoid, mikroorganizmi, ili dlačica, zrnce skroba, kapljica masti.
Abnormalan sediment sadrži: eritrocite, leukocite, bakterije, parazite i njihova jajašaca i razne vrste cilindara.



Izvor: S.Maslić- Protumacite sami svoje analize krvi i urina, Šamac, 2002.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 14, 2007 6:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
Sta uopste znaci ako pri svakoj analizi urina ima dosta sluzi? Jeli to normalno ili za brigu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 14, 2007 2:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 3:28 pm
Postovi: 176
Lokacija: Planet EARTH
ako ima dosta sluzi u urinu, a nisi imao sex npr. u toku noći, može ukazivati na neke procese u urinogenitalnom sistemu. Ali sluz može biti i od noćne polucije....zato se gledaju svi ostali parametri u urinu, bjelančevine, u sedmentu šta ima jos pored sluzi ....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 14, 2007 8:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
Ja sam zensko :D
Urin dajem sa pripremom, tj prvo higijena pa srednji mlaz.
Osim dosta sluzi ima leukocita 2-4, retkih svezih eritrocita, bledih eritrocita 1-3, plocaste celije retke, bakterija malo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 14, 2007 10:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 3:28 pm
Postovi: 176
Lokacija: Planet EARTH
oppss Mr Parker, zar to nije je muški rod...ali sve žene teže tom rodu u bilo kojem smislu zar ne heheheh

Kod žena takodje postoji sluz! a dosta i česta sluz u mokraći može govori o nekom upalnom procesu, ali isto tako stajanjem urina duže od 3 h do analize talože se organske supstance i soli u sedimentu. Znači ako ti uzmeš pravilno urin u 7h ujutro, a on na red-analizu dodje u 11h vrlo moguće da ima sluzi.

Eritrociti ako se pojavljuju treba obratiti pažnju na urino genitalni trakt, uraditi ultrazvuk ....ostalo imas u mome tekstu o urinu.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 16, 2007 12:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 16, 2007 12:41 pm
Postovi: 21
ja tragam za objašnjenjem tog jednog poz(+) u urinu ,nađeno mi je dosta leukocija....

dr.mi dao da pijem ZINNAT 500mg po 2 dnevno jer mi je zakazana lpsc za 5 dana...valjda do tada nestane i taj jedan(+)
urin sam kontrolirala 7 DC pa je možda nešto leukocita ostalo u kanalićima

jedno pitanje uz ovaj (+) poz...to je upala a sedimentacija mi je 14....kolika je gornja granica SE kod žena malo me zbunjuje ovo sve


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 10:21 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 3:28 pm
Postovi: 176
Lokacija: Planet EARTH
Zinnat je antibiotik novije generacije, koji pokriva mnogo toga, znaci dao vm je dr jako dobar lijek !

+, plus, krstić ili križić je samo oznaka prisutnosti neke supstance u vašem urinu, gdje imate na nalazu označen + ?
može biti +, ++, +++, ++++ što zavisi od količine....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 9:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 16, 2007 12:41 pm
Postovi: 21
+ je kod oznake ALBUMEN
vidim ima objašnjenje u ovoj temi :D (Pozitivan nalaz proteina u proteinuriji je najčešće od albumina) di sam ranije gledala ,valjda malo strah :oops:
a leukociju koji su nađeni u urinu ginekolog objašnjava činjenicom da je urin kontroliran 7DC i možda je ostalo u kanalićima jer je SE ipak normalna po mjerilima laboratorija gdje sam radila pretrage...

nadam se da će se s njegovim mišljenjem složiti i dr.koji me treba operirati :)

u svakom slučaju puno vam hvala na objašnjenjima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 18, 2007 12:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 3:28 pm
Postovi: 176
Lokacija: Planet EARTH
Albumini, proteini u mokraći se tolerišu do 10 mg/100ml, to malo bubrežni filteri propuste...., a onaka + znači slabo pozitivno, ++ pozitivno, +++ jako pozitivno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 18, 2007 5:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 16, 2007 12:41 pm
Postovi: 21
onda to i nije strašno nadam se da će pristati na operaciju sutra tj zahvat manji da me neće vratiti


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 23, 2007 11:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 16, 2007 12:41 pm
Postovi: 21
pristao,ponoila nalaze i odradila laparaskopiju i histero sve ok,danas izašla iz bolnice :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 10:35 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 3:28 pm
Postovi: 176
Lokacija: Planet EARTH
e, bas super!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: imam problem
PostPoslato: Pon Dec 31, 2007 5:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 31, 2007 5:31 pm
Postovi: 7
jel mozete da mi analizirate sta znaci ovaj nalaz urina
izgled: bistar
kiseo
boja: zut

relativna gustina 1030
eritrociti: 20-25 svezih:20-25
leukociti: redak
bakterije malo

hitno mi je... :(
evo vam moj mail,pa mi odgovorite [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 8:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 3:28 pm
Postovi: 176
Lokacija: Planet EARTH
dok imate eritrocita, krvi u urinu, to je alarm da treba obratiti paznju , da li ste od jace prehlade ili imate pijesak ili kamenje u bubrezima, najbolje uraditi i ultrazvucnu dijagnostiku,ali ja svakako ukljucujem neki uroantiseptik, Pipegal csp. 2x2 , pa kad ispijete dvije kutije opet uradite urin!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: