Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: urea i kreatinin u krvi!?
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 5:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 19, 2007 5:39 pm
Postovi: 6
Dijabeticar pita zbog cega dolazi do povecanja uree i kreatinina u krvi? Kako se to leci, odnosno dovodi na normalu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 7:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Poviseni urea i kreatinin su znak oslabljenje bubrezne funkcije cija je uloga da cisti krv od ovih stetnih metabilickih produkata.
Kod dijabeticarastradaju krvni s udovi tako da su povisena urea i kreatinin znaci da je nastalo ostecenje krvnih sudova u bubregu.Na zalost,to se ne moze popraviti.
To je jedno od objasnjenja.
Naravno,moguce je da dijabetes nije jos uvek u stadijumu angiopatije vec da je povisenje uree i kreatinina posledica neceg drugog zbog cega bubreg nije u mogucnosti da isfiltrira krv.
Mnogo je faktora koji na to uticu i potrebno je uraditi detaljno ispitivanje kako bi se otkrio uzrok povisenja uree i kreatinina.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 20, 2007 1:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:01 pm
Postovi: 206
Samo cu dodati da je najbolje za tri meseca ponoviti analizu isto tako preporucujem da se uradi i mikroalbuminurija iz dijureze koja se skuplja 24h.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: uremija
PostPoslato: Sub Dec 22, 2007 9:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Mikroalbuminurija je od znacaja ali kod jos neprepoznatih bubreznih insuficijencija.
Potrebno je kontrolisati glikemiju i HbA1c /glikozilirani hemoglobin/. Potrebno je da se glikemija odrzava u granicama do 9 a HbA1c do 7, onda se to smatra dobro regulisanim secerom u krvi.
Ukoliko vec postoji povisena ureja u krvi, ne ceka se 3 meseca, vec se ide kod nefrologa, kako bi se na vreme uradila sva potrebna med pretrazivanja i otpocelo sa adekvatnom nefro i angioprotektivnom terapijom.
Stanje se retko moze vratiti na potpuno zdravo ali se donekle bubrezna funkcija moze oporaviti i spreciti ili makar usporiti njeno napredovanje.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: uremija
PostPoslato: Ned Dec 23, 2007 2:41 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Da ne zaboravim, vrlo je vazno da se zna da cesto, posebno kod starijih ljudi - usled gotovo redovnog konzumiranja nesteroidnih antireumatika usled hronicnih reumatskih tegoba dolazi do unutrasnjeg krvarenja iz digestivnog trakta. Kod dijabeticara je to cesca pojava, jer su im krni sudovi znatno vulnerabilniji. Jedan od prvih znakova, uz pad krvne slike, je i uremija, koja ne prati nivo kreatinina u serumu pacijenta za razliku od izolovane hronicne bubrezne slabosti.
Malo je podataka dato od strane zainteresovanog, da bi se mogao dati egzaktniji odgovor.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 23, 2007 12:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Pozdrav draganevma :lol: dobro dosli !!!

Dalje...bilo koje oskudno krvarenje u digestivnom traktu dace izolovano povisenje uree.Pa cak i prisustvo parazita koji prave mokropovrede crevnog epitela.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 5:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Hvala "Vragolasta" na dobrodoslici!
Ovu izolovanu uremiju na bazi prekomerne upotrebe NSAIL sam pomenuo vise kao savet za u buduce, jer mi imamo velikih problema zbog iste i u ne malom broju slucajeva zavrsavaju se gastroskopijom, hemostazom-sklerozacijom i HD... pa bolje spreciti nego...
Neka svaki drugi citalac prihvati savet, ja zadovoljan!
Potrudicu se, kada god budem imao vremena da Vas odmenim, koliko je to u mojoj moci. Nista maliciozno, jednostavno predpostavljam da ni malo nije lako odgovarati na ovako brojna pitanja.
Puno pozdrava i srecna Vam Nova!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 7:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Slobodni ste da ucestvujete o odgovaranju na postavljena pitanja i hvala vam na pomoci :)
Pitanja ima dosta ali se dosta njih i ponavlja,zato vam se moze uciniti da su mnogi odgovori sturi a to je iz prostog razloga jer je zamorno pisati po hiljaditi put jedno te isto.
Takodje,odgovore na pitanja u vezi informacija o nekim bakterijama ili nesto sto svaki pismeni korisnik interneta moze sam da sazna na isto,ne dajem.Ali ako vas ne mrzi,vi mozete pisati i o tome.
Na ovom podforumu nije praksa "propisivati" terapiju i savetovati upotrebu ovih ili onih lekova jer ljudi bukvalno to shvataju i mogu pogresno da se lece bez odlaska lekaru.Jedino dozvoljavam pricu o antibiotskoj terapiji hlamidije iz prostog razloga jer se ona leci svime i svacime u svim mogucim kombinacijama,dozama,trajanjima,prosto neverovatno...lekari bukvalno eksperimentisu pa sta pomogne.
Dalje,nove teme o fimozi obicno zatvaram i upucujem na vec postojecu temu koja ima dosta strana.Isto se odnosi na teme u vezi "crvenih tackica na glavitju" kojih,videcete, ima uzasno mnogo :) te sam zato i postavila istoimenu lepljivu temu.
Ako ne smatrate za uvredom,volela bih da mi na pm posaljete vase zvanje.
Pozdrav !

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 61 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: