Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Vezbanje??
PostPoslato: Pon Nov 26, 2007 3:12 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Predpostavljam da smo svi u slicnoj stisci sa vremenom pa mislim da bi mnoge interesovao odgovor na ovo pitanje.

Naime, interesuje me da li je efektivnije vezbati krace ali intezivnije ili duze ali manjeg inteziteta?

To pitanje mi je palo na pamet u teretani pre par dana. Radila sam vezbe tegovima - 30 repeticija sa po 5kg u svakoj ruci. Do mene je stala devojka koja je podigla skoro duplo toliko ali uradila mozda 15ak repeticija. Naravno da je njena vezba trajala krace pa me interesuju misljenja o tome koji od ova dva oblika vezbanja je zdraviji. Sigurno ima jos takvih paraleli, npr da li trcati najbrze moguce 10min ili lagani jogging 30min, itd.

Ukoliko su obe vrste vezbanja fizicki moguce, koja je bolja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 26, 2007 3:22 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Kratke serije sa velikim masama daju snagu. Duge serije sa manjim masama daju definiciju. To je uvod, a duza rasprava, odnosno objasnjenje stici ce verovatno od momaka i devojaka koji o ovome znaju vise.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 26, 2007 6:36 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Hvala - nisam do sada cula za tu razliku, ali ima smisla.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 26, 2007 3:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 4:09 pm
Postovi: 300
Totalno laicki, ali mislim da je logicno, odgledaj neki atletski miting pa vidi kao izgledaju devojke koje se takmice na 100 m i one koje trce duze pruge..prve su pune snage, velikih misica, nabijene, krupne itd, a druge su isto misicave ali sve je tako zenstveno, sa merom,vretenasti misici, elegantna definicija misica....

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 27, 2007 11:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 3:51 pm
Postovi: 11
Tematika je verovali ili ne izuzetno slozena.Student sam dif-a,dosta ucim i citam o tome jer me to dosta zanima.U jednu stvar sam 100% siguran, nema sablona.Sve je indivudalno i zavisi prvenstveno od tvog cilja.To sto je rekao doktor vezano za broj ponavljanja je samo donekle tacno.Jer cilj vezbanja(masa,definicija,smanjenje masti u organizmu,poboljsanje brzine,snage,izrdrzljivosto,skocnosti,eksplozivnosti,istezanja...) ne zavise samo od broja ponavljanja nego i od mnogo vise faktora.Sto se tice broja ponavljanja sa 15 i sve preko toga najvise se radi na misicnoj izdrzljivosti. Moj ti je savet napisi sta tacno zelis(koji ti je cilj) i potrudicu se da ti sto konkretnije i jednostavnije odgovorim,ako imas nekoga u teretani ko je strucno obrazovan(NE KO VEZBA CEO ZIVOT) to je velika razlika , pitaj njega. pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 27, 2007 11:03 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Pocela sam da idem u teretanu jer sam dobijala bolove u ledjima posto stalno sedim savijena i verujem da su mi ti misici atrofirali :oops: Imam dobru kilazu, ne treba mi da smrsam. Evo sta bih zelela:

1. Da razvijem dobru kondiciju, jer se inace ne bavim sportom i verujem da to steti kardiovaskularnom sistemu (zamka onih koji imaju dobar metabolizam - posto se ne goje, pretvore se u kifle u foteljama)

2. Da poboljsam definiciju/oblik misica.

U teretani sam imala neke privatne sesije sa trenerom i on mi je pokazao par standardnih vezbi koje mogu bilo gde da radim. Inace idem sledecim ritmom: kik-boks trening 2x nedeljno po 45min (izdahnem vec posle 30min) i druga 2x nedeljno, isto po 45min ono sto ovde zovu "total body workout", radi se u grupama, uglavnom vezbe bez masine, eventualno sa slobodnim tegovima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 4:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 3:51 pm
Postovi: 11
Ok. Da li ti pod kondicijom podrazumevas izdrzljivost? da neki napor manjeg intenziteta mozes dugo da ponavljas.posto kondicija predstavlja celokupnu fizicku pripremu odnosno sve njene aspekte(brzinu,snagu,izdrzljivost,gipkost,okretnost-po nekim autorima ih ima 9 i vise) dosta ljudi koristi termin kondicija,zapravo bi hteli da budu izdrzljivi.Da podnesu ceo dan sa mnogo obaveza bez puno umora-recimo.

1.U koliko ti je trening kik boxa bez velikih pauza odnosno da si svih 45 min u pokretu(sa promenom intenziteta vezbanja) to ti je odlicno za kardiorespiratorni sistem.A i negde posle 20 minuta umerene aktivnosti pocinju da se tope masti,sto ce ti omoguciti bolju definiciju misica. Sto se tice tvoga misljenja za sport nisi upravu,posto neki sportovi(plivanje,trcanje)upravo sluze za poboljsanje kardiorespiratornog sistema,samo treba znati kako.

2.Da bi postigla bolju definiciju misica prvo treba sto vise da smanjis kolicinu masti u organizmu,sto je manje masti to ce ti se misici vise videti.To podrazumeva izbegavanje ili totalno odsustvo belog secera(slatkisi),proizvoda sa puno masti(majonez,ulje),sve sto moze integralno(hleb,makarone,pirinac) a NE beli hleb,pirinac itd.Cim je ishrana ok vec se vide rezultati a kada se pravilno vezba onda su rezultati dvostruki.
sto se vezbanja tice, znaci vezbas 2x nedeljno sve grupe misica(celo telo)
neki autori pisu da je najbolji broj ponavljanja za definiciju oko 15.Sto znaci da nadjes opterecenje(tegove,bucice)koji ti dozvoljavaju 15 pravilnih ponavljanja,kada budes u stanju da tri serije radis preko 15 ponavaljanja povecaj opterecenje(teret) i sve tako. Tako ces dobiti lepu definiciju misica ali ces donekle povecati i snagu,a najmanje misicnu masu(sto je ono sto i ti zelis) Takodje gledaj da ti pauza izmedju serija bude samo 60 sekundi da ne bi doslo do potpunog oporavka misica,jer se onda koriste masti kao izvor energije,sto ce ti takodje pomoci za razvoj definicije.

Problem sa slabim misicima ledja mozes resiti sa par vezbica koje mozes raditi svakog dana koje ce ti popraviti drzanje i ojacati donja ledja.
najjednostavnija je da legnes na stomak,ruke stavis iza ledja, podignes trup nagore,drzis taj polozaj 1-5s i spustis se,radis to do pojave zamora ili do otkaza. ako si imala "sesije" kod nekog trenera sigurno ti je pokazao i vezbice za donja ledja ona ce ti resiti problem bolova ukoliko nema trauma na prsljenovima.
Nadam se da sam ti pomogao. zeljno ocekujem da cujem rezultate. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 5:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Suzukic - hvala ti puno!

Te vezbe za donji deo ledja znam - mogu da ti kazem da mi najteze padaju, pogotovu jer je ovaj trener insistirao da, dok se tako dizem, drzim stomak uvucen uz kicmu. Joj

:roll:

Imam jos jedno pitanje vezano za postepeno povecavanje tereta - ako ga postepeno povecavam, da li to znaci da ce se i misicna masa povecati? Jer to definitivno ne zelim.

Eto, kako je lepo kad covek sedi i izvoljeva.

A drugim foteljaskim kiflama kao sto sam ja preporucujem da kupe onu loptu za pilates. Stavila sam to umesto stolice na poslu, prvo su mi se smejali, pa kad su probali sad i oni traze da kupe. Tera vas da stalno sedite pravo kad ste na njoj i balansirate misicima stomaka i ledja tako da ako se savijete - padate, sto je najbolji razglod/podsetnik da drzite ledja pravo. 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 7:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 3:51 pm
Postovi: 11
Nema na cemu,nadam se da ces biti istrajna i da ces postignuti svoje ciljeve.
A stomak se uvlaci da bi vezbala i unutrasnje misice trbuha koji su jako bitni(oni zajedno za ledjima predstavljaju tkz. "jezgro"). mozda ce ti biti lakse kada znas zasto uvlacis stomak.

Dokle god se budes drzala broja ponavljanja-15, popravljace ti se definicija misica.Naravno sto veci teret budes mogla da dignes 15 puta to ce ti biti veca i snaga(tj. bices jaca) uz minimalno povecavanje misicne mase.Jer iako se ovim nacinom vezbanja ne povecava masa,razumi jednu stvar,bilo koju vezbu da radis sa bilo kojim opterecenjem do otkaza,tj kada vise ne mozes uraditi nijedno ponavljanje malo utice i na povecanje misicne mase. Primer: neko moze da radi na primer sklekove i da pri maksimalnom naporu moze da uradi 15 on ce generalno raditi na definiciji(zapravo na misicnoj izdrzljivosti,ali zbog jednostavnosti i lakseg shvatanja koristim ove termine) ali zbog toga sto je to njegov maksimum izazvace i malo povecanje mase. Ne brini nece ti se znacajno povecavati masa misica,to se radi na drugaciji nacin.mada mene dosta drugarica pita kako da povecaju misicnu masu na pojedinim mestima(npr. Gluteus odnosno misic zadnjice) sto moras priznati da i nije lose,bar za nas muskarce. :)
p.s. odusevila si me sa svajcarskom loptom umesto stolice za posao. imam i ja jednu. ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 8:10 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Ja samo nisam htela da postanem Svarceneger, to je sve :D

Ok, da prionemo na posao. A da, lopta je stvarno fenomenalna. Kupila sam jednu i za kucu, samo sto muzic-puzic voli da skakuce na njoj po radnoj sobi sto me nervira, pa ne znam da li cu zbog sloge u kuci morati krisom da je izbusim :-)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 73 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: