Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 19, 2008 10:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 15, 2008 4:27 pm
Postovi: 9
Ja sam cuo da kod nas primaju mnogo malo ljudi na spec koju oni zele. A primljeni su skoro stalno ljudi koji imaju roditelje u struci ili neki drugu vezu... sto mene iskljucuje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 19, 2008 11:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 19, 2008 10:47 pm
Postovi: 4
Ovako.... posto sam student medicine, brucos, smatram se kompetentnim da ti odgovorim... Pre svega, na nasem faxu postoje izuzetni strucnjaci... Profesori su ono, stvarno super... Neki vise, neki manje... Ali sve u svemu, voljni da ti pomognu i prenesu svoje znanje i iskustva na nas, buduce lekare... Tako da oko toga nemoj da brines...

Malo su nam samo uslovi za rad njesra.... Oprema, lesevi....

Na nasem faxu takodje postoje studije na engleskom.... Grupice se sastoje od max. 15 studenata, sto je po mom misljenju extra.... Manje ljudi, sto omogucava komunikaciju izmedju profesora i studenata efikasnijom... Inace, plan studiranja na engleskom je potpuno isti kao i na srpskom... Koristi se samo americka i engleska literatura.... Tako da ako zelis da se prebacujes, licno bih ti savetovao da prvo zavrsis prvu godinu na srpskom jeziku, a u drugoj godini predji na engleski, kao sto to planiram ja... Tako ces se upoznati sa stranom terminologijom... Studije ti kostaju za prvu godinu 6000 dolara, a za sve ostale 7000 dolara....

A da prvo zavrsis dve, tri ovde, a ostatak u inostranstvu.... Okaci macku o rep.. Ili sve u inostranstvu ili nista.... Imaces vise problema oko priznavanja pojedinacnih ispita nego na kraju oko priznavanja celog fakulteta.. Nisu svi fakulteti uskladjeni... Drugo bi bilo ako bi svi fakulteti imali isti plan i program, ali to sve zavisi od samog statuta fakulteta.... Onda ne bi bilo frke... Jer bi svi fakulteti radili isto... Evo, cak i u Srbiji nemaju svi Medicinski fakulteti isti plan nastave....

Inace sto se tice priznavanja.... Nije da samo nasa diploma nije priznata u inostranstvu, ima takodje nekih zemalja EU koje npr. ne priznaju diplome drugih drzava EU, vec i oni trebaju da polazu ispite...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 19, 2008 11:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 19, 2008 10:47 pm
Postovi: 4
Eh, da.... zaboravih da kazem jos nesto.... Prica se na faxu da ce ove godine smanjiti uspinu kvotu brucosa.... Sa dosadasnjih 450 na 200... Naime, ako bi zatvorili faxultet za narednih 5 godina u Srbiji bi bilo jos uvek dovoljno lekara... (Zasto onda ne sprovede isti sistem i fax u NS ili NI?) Ja imam drugu verziju... na nacin koji profesori pricaju, moze se lako primetiti da se radi o tome da hocu da fakultet dobije opet na reputaciji... Manji broj mesta, vece interesovanje.... Samim tim, potreban je veci broj bodova....Prosle godine kada sam se ja upisivao, bilo je najmanje zainteresovanih ne znam koliko generacija unazad... Za jedno mesto se je borilo svega 3 studenata, dok se je generaciju unazad 5.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 19, 2008 11:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Ja stvarno ne znam gde vi zivite! Sada je takva situacija da su specijalizacije stopirane, zbog nagomilanih brojnih specijalista iz prethodnog perioda, jer je upisivao ko sta hoce, bez neke kontrole sta je tog momenta bilo potrebno. Treba imati dobar prosek, ali samo ako se raspise konkurs za neke od specijalizacija koje se trenutno nadju u deficitu te godine l judi ce imati sansu da probaju! Kazem PROBAJU zato sto vec ima masa dr koji volontiraju godinama ili rade kao lekari opste prakse, pa je velika navala. Ili da bas imate srece da ustanova u kojoj radite, hoce da vam plati specijalizaciju,sto ako nemate dobru vezu, nemojte ni da sanjate. A specijalizacije na VMA, da vidim kako doci do nje i sa prosekom ili bez...
A da ne pricam o masi ljudi koji su dobili specijalizaciju, a da ih niko nije pitao kakvi su studenti bili...
Ne kazem da to tako treba, naprotiv, ali nazalost, to je nasa realnost...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 20, 2008 4:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jan 12, 2008 5:36 pm
Postovi: 145
A jel se mozhe sa 3 ili 4 godina studija prijaviti za neku stipendiju u inostranstvu?I kako se prijavljuje za tu stipendiju? :wink:

_________________
Salux ae grotti,prima lex esto!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 22, 2008 6:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Zato i kazem - prvo zavrsiti ovde fakultet, pa ni klinicka pitanja nece biti problem u nostrifikovanju diplome.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 25, 2008 3:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 11, 2008 3:02 pm
Postovi: 24
Kakva je to glupost da u Americi ne koriste latinski u medicini ????


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 25, 2008 3:48 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
naravno da koriste!

ko shiri dezinformacije??? :o

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Upis na medicinu
PostPoslato: Uto Mar 25, 2008 4:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 11, 2008 3:02 pm
Postovi: 24
[quote="Vladanz"]Jako sam zainteresovan da se upisem na medicinu



Cuo sam da se diploma sa naseg ( ili svih eu ) uni ne racuna u USA pre ego sto se polozi neki test jer kolko sam shvatio oni nekoriste Latinske nazive za bolesti ili nesto slicno... Da li je to istina ?
[/b][/u]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 25, 2008 4:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
hmm to nije u pitanju novi jezik i ne korishcenje latinskih rechi i naziva,
rech je samo o americhkom engleskom, mislim da je dovoljno da neko polozi TOELF i mozda da zavrshi neki od medicinskih kurseva koji se koriste, samo u cilju savladavanja jezichkih barijera tipa skracenica koej oni korist eu medicinksom engleskom!

svi gledamo serije o medicini, vidite koliko se i kako koristi latinski, mozda su u pitanju samo tehnike plashenja a zapravo se radi o skracenicama glupavih amerikanaca!


HTEDOH DA VAM ISPISHEM I SVE RECHI KOJE SU LATINSKE A KORISTE SE U ENGELSKOM JEZIKU ALI TO BI ZAISTA POTRAJALO....



:wink:

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ....
PostPoslato: Sre Mar 26, 2008 9:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Amerikanci ne koriste doslovno latinski zato sto su same reci i preuzeli iz latinskog.

Nece biti recimo

Arteria carotis externa nego ce biti External carotid artery

Nece biti

Nervus Vagus nego ce biti Vagus nerve

i slicno tome.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 27, 2008 12:07 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
pa isti andrak aman!


ko to ne savlada zaista je debil!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 27, 2008 6:58 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
tamaraft je napisao:
pa isti andrak aman!


ko to ne savlada zaista je debil!

Zasto ,ja sam vidjao i takve. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 27, 2008 10:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 11, 2008 3:02 pm
Postovi: 24
tamaraft je napisao:
pa isti andrak aman!


ko to ne savlada zaista je debil!








:D :D :D :D :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 27, 2008 11:39 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
VIDJAO jesi ali se ne druzish sa istima :)

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 84 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: