Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: TUMOR MOZGA KOD DECE
PostPoslato: Sub Dec 22, 2007 1:12 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:47 am
Postovi: 58
Lokacija: beograd
Evo i ja da vam se pridružim kao nov član a tema je veoma važna za mene. Moj sin je operisan pre 5 godina od tumora na malom mozgu ( PH - Pilocytic astrocytoma WHO grade I ). Ostao je deo na kičmenoj moždini i došlo je vreme za drugu operaciju koja treba da se obavi u Veroni ( pr.Bricolo ). čekamo termin u januaru. Pitanja su brojna: kako prevazići moju trenutnu krizu, kako objasniti detetu od 8 godina da će ga ponovo operisati, kako se pripremiti na posledice opercaije...
Ako neko zna više od mene o astrocitomima - zašto, kako, koji je razlog,..??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 24, 2007 3:37 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
na zalost,nemam neke specijalne novosti o astrocitomima...Kao roditelj koji se bori toliko vremena,verovatno znate sve sto se moze znati...Vasu krizu,ne znam,pokusajte da izvucete energiju da mislite kko cete sa detetom vesli izaci u februaru 2008. i prosetati po Veroni...Kazu da je divan grad!Imajte vere da je sve stoVam se dogodilo i dogadja samo put ka necenu dobrom!Niko od nas ne zna sta ga sutra ceka!Vi bar imate sansu da se pripremite za sutra!Iz prilozenog,uradili ste sve u Vasoj moci,sada je red na Boga!Detetu recite da je to zadatak koji mora da se uradi,neko teske zadatke u zivotu dobije pre,neko kasnije,niko ih ne mimoidje!On,a ,je verovatno posebno hrabar,a ,kada je svoj zadatak dobila tako rano!A posle takvog perioda ide veslje!!!Recite mu,joj i kako ce izgledati,nece je,ga boleti jer je sada analgezija tako dobra da se bol ne oseti!!bice par dana malo slabiji,a a posle ce sve biti normalno!!!Ako Vam je neka uteha,ovo nisu naucene lekarske utesne floskule...Ne razmisljajte o negativnim mogucim posledicama .one su jako retke!!Ako Vam je potrebno,potrazite strucnu pomoc.Sigurna sam da sada samo mislite na dete,ali i Vi Vas stav su jako vazni i za dete,a boga mi posle takve borbe stvarno ste zasluzili bar malo brige...Ako Vam treba neki strucan savet,pitajte,a javite kako ste!Pokusajte da Novu godinu i Bozic provedete u radosti,bez prevelike strepnje!Znam da ce biti dobro!U najboljim ste rukama!!!! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: tumor mozga kod dece
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 12:38 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:47 am
Postovi: 58
Lokacija: beograd
Hvala u svakom slucaju na podrsci. Ponekad i ovako nesto znaci. Pred Stefom se trudim da budem jaka i da nista ne oseti, ali noci tesko podnosim jer mi tada hiljadu misli prodje kroz glavu. Na lose i na negativno ne zelim ni da mislim, uvek kazem o tome cu drugi put.
U Veroni sam skoro bila prvi put (na konsultacije sa hirurgom )i jeste lepa. I krenucemo dva dana ranije pre zakazanog prijema u bolnicu bas da ne pamti grad i odlazak po necem ruznom, tj. da misli da idemo i u malo razgledanje grada.
Naravno da i mene uhvati kriza i samu sebe tesim da moram dalje ali sam shvatila da moram i sa nekim da podelim svoje probleme da bih makar malo lakse izasla sa svim.
I tebi sve najbolje za predstojece praznike.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 1:12 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
u celijama mozga, pored neurona tj. nervnih celija koje prenose nervne impulse i cine mozak i nerve onim sto jesu postoje i druge celije, tzv. glija-celije koje vrse pomocne funkcije (hrane nervne celije, metabolicke funkcije, itd...). glijalnih celija ima vise vrsta, jedna od njih su astrociti, ime su dobili zbog zvezdastog izgleda (aster-zvezda).
kod vaseg deteta je doslo do stvaranja tumora koji dakle pripada gliomima (tumorima glijalnih celija) - podvrsti astrocitomima-to znaci da je nastao preobrazajem astrocita.
tumori centralnog nervnog sistema su bolest decijeg doba, a konkretno astrocitomi se najcesce dijagnostikuje oko 12-te godina zivota, kod vaseg deteta se on ispoljio ranije nego obicno, ali ni to nije tako retka pojava.
gradusima se oznacava maligni potencijal koga u ovom slucaju (podele astrocitoma) nema.
tumori nervnog sistema mogu biti maligni po lokalizaciji, tj. imati benignu histologiju ali mogu biti locirani na poziciji koja je nedostupna danasnjim tehnikama operacija, sto kod vaseg deteta na srecu nije slucaj.
prezivljavanje na vreme otkrivenih i operisanih astrocitoma I stepena je nesto ispod 100%
nije iskljuceno da ce mozda nekada u zivotu biti potrebna jos neka operacija.
da biste resili dileme kako da detetu predstavite situaciju u kojoj se ni krivo ni duzno naslo, nemojte oklevati da potrazite pomoc psihologa.
pozdrav i srecno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: tumor mozga kod dece
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 1:35 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:47 am
Postovi: 58
Lokacija: beograd
Dodatak
1. Pitanje koje mi se stalno vrti u glavi. Stefi je posle prve operacije sprovedena samo radioterapija i znam da se u srb i astrocitomi tzv.zrace. Da li zavisi od slucaja do slucaja ili kako, jer sam upoznala majku kojoj je profesor rekao da ne treba rad.ter. - takodje astrocitom u pitalju i ista lokacija
2. Jedna od mogucih posledica operacije je traheotomija i koliko znam da je to postavljanje cevcice u dusnik. Da li je to privremeno resenje?
Nisam med.radnik ali sam mama koja zeli da sazna sto vise.
Poz jos jednom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: tumor mozga kod dece
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 1:50 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:47 am
Postovi: 58
Lokacija: beograd
Za drbgd
Daj boze na nasu srecu ali evo-
Nalaz poslednje MR:
U mozdanom stablu, dominantno po levoj stani vidi se ekspanzivna formacija ciji je donji pol u visini velikomozdanog otvora, gornji u cisterni v.cerebri magne, cije je solidni deo lokalizovan u produzenoj mozdini, mozdanom mostu levo, levom donjem i srednjem melomozdanom kraku, a cisticna komponenta kranijalno velicine oko 4.8 x 3.4 x 3.1 cm, sa deformacijom IV komore i stenozom akvedukta. Visina solidnog dela je oko 3.6cm sirina 2.1cm a AP dijametar oko 4cm. Vidi se ilak perifokalni edem. Treca i bocne komore su prosirene, bez periventikularnog intersticijalnog edema i redukcije sulkusa duz konveksiteta.
Nema znakova krvavljenja
Zakljucak: Evolucija rezidualnog Tu u mozdanom stablu, vermisu i levoj cerebelarnoj hemisferi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 10:52 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
Nadam se da se drzite,imala am problem sa kompjuterom,pa nisam mogla da odgovorim. :( Na prvo pitanje,odgovor je_zavisi od slucaja.Ukoliko je tumor potpuno odstranjen operacijom,uglavnom se ne zraci.ako deo tumora zaostaneposle operacije(zbog tehnicke nemogucnosti da se odstrani-losa lokalizacija tu-pristupa se radioterapiji).O tome se odlucuje konzilijarno i u potpunosti zavisi od slucaja,do slucaja...Na drugo pitanje,odgovor je komplikovaniji_"cevcica" nije posledica operacije,to je privremeno resenje koje u postoperativnom toku omogucava bezbedno disanje.U delu mozga koji je Tu zahvacen nalazi se i centar za disanje,te ce ova"cevcica' najverovatnije biti neophodna izvesno vreme posle operacije,sto ne znaci, naravno nista lose_prosto,takav je uobicajeni postop.tok cesto!NMR Nalaz nije "naivan",sto i sami znate,ali je problem resiv. :) Nadam se da mozete da spavate...

_________________
Sve prolazi,samo dela ljubavi ostaju!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 28, 2007 7:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Dobili ste strucni odgovor..
Ja samo hocu da Vama i Vasem detetu pozelim sve najbolje i da Novu Godinu a i sve naredne prozivite radosni i bezbrizni....
Neka Vas Bog cuva....
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 29, 2007 12:51 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:47 am
Postovi: 58
Lokacija: beograd
Hvala Vam svima na ovoj vrsti podrske, znaci mi mnogo a i verujte da mi je lakse kad cujem i druga misljenja.
Sada nam preostaje da cekamo termin posto i njima administracija nije jaca strana, ceka se po mesec dana.
I Vama svima zelim sve najlepse za Bozic i Novu Godinu.[/img]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 31, 2007 10:11 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
Srecni vam Nova godina,a neka iVama i stefi to bude godina u kojoj cete sve ruzne stvari ostaviti za sobom i uci u period u kome cete mogo manje misliti na lekare!!! :D

_________________
Sve prolazi,samo dela ljubavi ostaju!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 31, 2007 4:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Dec 18, 2007 12:18 pm
Postovi: 99
Samo volite svoje dete. Volite ga iz dubine duše, volite ga iz stomaka, volite ga iz srca, volite ga punim plućima, volite ga i "zasipajte" ga svojim emocijama. I kad ste pored njega, ili čak i kad niste, ne razmišljajte o njemu zajedno sa brigama i sa strahom. Odbacite i strah i brige, i bol, jer sve mu to "šaljete". "Šaljite" mu samo čistu ljubav. Kad god razmišljate o svom sinu, sakrijte u sebi i ugasite u sebi svu bol koja vas tišti. Čistite iz sebe sve što je negativno, tako da prema vašem sinu ostane samo prava i najčistija ljubav.

Od te i takve ljubavi se i kancer plaši.

I osluškujte prirodu, i svet. Negde će vam "nešto" reći gde je i šta je lek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 01, 2008 3:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:47 am
Postovi: 58
Lokacija: beograd
SRECNA VAM SVIMA NOVA 2008 GODINA

Veeeliki pozdrav od Stefe i mene i da Vam pozelim puno zdravlja i ljubavi.

Hvala Vam na dosadasnjim recima utehe i pomoci.

Javljamo Vam se kad se vratimo iz Verone, naravno sa opsirnim izvetajem, jer cete mi tek tada znaciti.

Kiss od nas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Valjda ste vec u Veroni!
PostPoslato: Ned Jan 06, 2008 1:58 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
Samo sam mislia na vas,pa eto da vas pozdravim!Nadam se da cete ubrzo zavrsiti posao i doci,pa izmedju ostalog i na forum!!! :D

_________________
Sve prolazi,samo dela ljubavi ostaju!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Nismo jos otisli u Veronu
PostPoslato: Ned Jan 06, 2008 5:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:47 am
Postovi: 58
Lokacija: beograd
Svima srecan Bozic :D :D :D

Predlozite mi pitanja koja bih mogla da postavim profesoru a vezano za operaciju i post op.tok koja bi mi bila od znacaja.

Micooo jel PP stigla od nas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 06, 2008 7:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
Pp nije stigla:( Hristos se rodi!!! :D :D :D

_________________
Sve prolazi,samo dela ljubavi ostaju!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 102 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: