Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: c 34 d 50
PostPoslato: Pet Jan 25, 2008 12:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 12:05 pm
Postovi: 25
Lokacija: Beograd, Srbija
Dg.st.post resecta.atyp.seg.VI lobi inf. pulm.dex.pp Casarcomatoides( Ca gigantocelulare-Spindle cell Ca Anaemia gravis

Konzilijum mi predlaze da ispitam kostanu srz jer taj tip karcinoma VRETENASTI nikada na plucime nije primaran vec sekundaran. Molim vas malo mi pojasnite ovo.pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 25, 2008 1:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Koliko ja vidim ovo je bio primarni tumor pluca ali veoma mali obzirom da je resekovan samo jedan segment ,a resekcije cesto ukljucuju lobektomije i pneumonektomije.Ne znam kolika je anemija mada sifra D50 oznacava nutritivne anemije a ne anemije usled infiltracije kostane srzi.Ako je anemija jako izrazena sa niskim hemoglobinom i hematokritom moze se nadoknaditi transfuzijom opranih eritrocita,ali nalaze ispitivanje uzroka (moze biti i da je neoplasticna infiltracija u pitanju).Jos jedna stvar moze da dodje u obzir da je na plucima bio metastatski sarkom(sarkomi inace u svojoj morfologiji imaju vretenaste celije )ali definitivan odgovor bi mogla samo da da imunohistohemija u zavisnosti od stepena pozitivnosti pojedinih epitelnih i mezenhimnih markera.Mada za potpuniji odgovor je potrebno malo vise podataka.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: C34 D50
PostPoslato: Pet Jan 25, 2008 4:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 12:05 pm
Postovi: 25
Lokacija: Beograd, Srbija
Jako Vam hvala na odgovoru ali jedan od podataka vam nisam napisala i to da je hgb 69 i tr 540, mada mi uopste nije jesno zasto nisam dobila hemioterapiju jer je grudni hirurg to izricito zahtevao odmah posle operacije. U nadi da ce te mi malo razjasniti sta se dogadja, srdacan pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 25, 2008 6:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ne mozete na takav hemoglobin i anemiju generalno dobitit hemioterapiju ,dok se nalaz ne normalizuje .Hemoterapija kao svoj nezeljeni efekat ima supresiju hematopoeze,tako da moze sniziti eritrocite do granica koje su zivotno ugrozavajuce.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: c 35 d 50
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 12:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 12:05 pm
Postovi: 25
Lokacija: Beograd, Srbija
nije mi samo jos jasno zasto se trazi vadjenje kostane srzi i sta iz nje moze da se utvrdi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 12:24 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Mada ja nemam detaljnih podataka o vasem hematoloskom statusu,biopsija kostane srzi moze dati podatke o :celularnosti i sekvencama hematopoeze koje se desavaju u kostnoj srzi.Na osnovu ovoga sto ste izlozili hemoglobin je stvarno mnogo nizak vec ispod 80 g/l je indikacija za transfuziju opranih eritrocita a trombociti su neobicno visoki,tako da ne znam odakle takav disbalans ,kod bilo kakve aplazije ili neoplasticne infiltracije postojala bi pancitopenija u perifernoj krvi,a citostatike niste primali,a imate po ovoj dijagnozi primarnu neoplazmu pluca sa vretenastim celijama(?),tako da bi jos pored ove biopsije kostne srzi ja uradio i imunohistohemiju za tacnu identifikaciju tumora,mada opet ja ne znam kakvo je egzaktno stanje kod vas u pitanju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 5:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
[b][i]
Samo par opaski:
1. ne opranih tj filtrovanih vec deplazmatisanih a oprane samo kod autohemoliznih stanja.
2. Ne 80 vec 70Hb i 20 Hct a moze i kod 80 i 90, zavii od opsteg stanja pacijenta i brzine nastanka anemije tj kako je pacijent podnosi
3. Moze anemija sa sekundarnom trombocitozom u sklopu NEO procesa i to cesto!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 5:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Dr dragane pa sad ste i meni stosta razjasnili ,a i ti kriterijumi za tranfuziju su se dosta izmenili cini mi se da je indikacija za transfuziju vec bio hematokrit 30% ili 35%(ako jedna jedinica krvi podize hematokrit za 3%-4%).Ja sam ovde mislio da bi ipak trebalo sto pre korigovati anemiju zbog HT.A nisam znao za tu mogucnost anemije sa sekundarnom trombocitozom kod neoplastickog procesa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 6:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
ovo uslovno, u zavisnosti od opsteg stanja. Moze neko sa 110 ako je nagolo nastalo da dobije AP! Inace kriterijumi su hematoloski i nefroloski. Vrednosti od 90 i vise pa po nekada i nize mogu biti za Th Fe i Recormonom, pre nego transfuzija. Zavisi i od toga kako je, zasto i kojom brzinom anemija nastala. Nista nije bas od-do.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 7:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa svasta se da nauciti cak i kroz forum .Narocito je interesantno da i taj eritropoetin ulazi u primenu(samo mi jos recite vremenski koliko treba da zreli eritrociti udju u cirkulaciju)jer bolje mu je dati i eritropoetin pa da sintetise sam svoje eritrocite nego citava prica o komplikacijama transfuzije(alergije I ,II i III tipa,hemohromatoze).Sto se tice uzroka slazem da ako je u pitanju neka akutno nastala tipa hemoragija ,transfuzija spasava zivot,a u internistickim stanjima treba evaluirati uzrok(dzaba mu sve transfuzije ako ima neka topla antitela a ako ima neku sferocitozu dozivotno je na transfuzijama).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 7:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
E pa cela prica i jeste od prilike takva...vitalna ugrozenost = transfuzija. Ako je hemoliza = filtrovani Er pa nekada i KS kao premedikacija.
Inace humani epoetin se koristi godinama ali mahom na HD i PD a ostali su manje upoznati sa istim.
I da, dzabe EPO ako nema Fe! Znaci prvo Fe i.v. (zbog event. malapsorpcije ili B-vit deficita) pa kada se depoi "napune" - EPO.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 7:48 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
E da, hemohromatoze nema godinama...jako retko je da se dobije visestrukim ponavljanim transfuzijama jer se o tome vodi racuna...ranije je bilo dok se hrana spremala u metalnim posudama i vino pilo iz slicnih...ja videh 2 slucaja za 5 godina (u citavoj ZU).

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 190 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: