Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 25, 2007 9:47 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Majo sto se tice rane dijagnoze, znaci samo toliko da mozes na vreme da se adaptiras. Ne treba zbog toga da budes depresivna. Kronova bolest iako je neprijatna je bolest sa kojom se nauci da se zivi. Ja u poslednjih 7 godina, cak i posle operacije imam problema pa bih ipak sebe okarakterisala kao vrlo vedru i optimisticnu osobu. Mnogo je onih i koji godinama nemaju simptome. U smirivanju mi je pomogao jedino Budenofalk, koji kako neko pre rece je skup (na srecu za mene ne jer zivim u inostranstvu i dobijam ga na recept) i bebica koju upravo nosim. Strasno sam se plasila trudnoce jer sam mislila da ce biti strasno opterecenje, ali od kad sam trudna svi simptomi su nestali. Bilo bi divno kad bi to potrajalo.
Sto se hrane tice moraces sama da otkrijes sta ti prija a sta ne. Meni licno alkohol strasno smeta i ne konzumiram ga, ali mozda nekom ne smeta. Cokoladu licno ne volim, ali ako neki put pojedem kockicu ne vidim nikakvu razliku. Bitno je samo da hrana nije teska (pohovono, masno.....). Pre neko vece sam pojela malo kiselog kupusa iako sam znala da ne smem i stomak je odmah reagovao. Dakle, moraces polako sama da nadjes sta ti prija a sta ne. Ono sto je bitnije iz tvoje price (vezane za posao i sl) je da ces morati da naucis da sto bolje reagujes na stres, tj. da nadjes neke metode da ga se oslobodis, jer koliko sam primetila on najvise utice na pogorsanje situacije. Jednostavno moraces malo da usporis i da naucis da se opustas i odmaras.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 25, 2007 9:54 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Moj psiholog mi je dao savet: Nemoj nikad da kazes ja sam bolesna, vec ponavljaj sebi da si zdrava. Psiha i te kako utice na Krona. Kada budes malo organizovala svoj zivot u skladu sa tim, videces da su skoro sve aktivnosti moguce sa malim izmenama. Ja sam uvek bila kako su me svi moji prijatelji zvali Pozurko, ali sam vremenom naucila da ipak malo koristim i kocnicu. Radila sam sve ove godine sasvim normalno, cak i u najgoroj fazi pred operaciju. Jednostavno par trenutaka koliko mi je lose malo stanem, pa onda nastavim....meni bar jako pomaze kad sam bolesna da ne moram da lezim u krevetu. Ovo su individualni saveti. Neke stvari ce ti koristiti a neke moras i sama da iskusis.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 25, 2007 4:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
Majo ne bi trebalo da se plasis bolesti.Jer strah je sam po sebi vrsta stresa,a dokazano je da stres pogorsava bolest.Mene cudi da si od terapije samo na pronizonu.Pronizon sluzi samo za uvedjenje bolesti u remisiju,nema nikakvo dejstvo na odrzavanje remisije.Sta ces kad prekines sa njim.A cilj terapije je uvek da se sto pre prekine sa pronizonom i uvedu salicilati,jer pronizon ima mnoga nezeljena dejstva.Morala bi da pijes 5-ASAi to 3x500-750 mg.za odrzavanje remisije.Dokazano je da on smanjuje broj relapsa bolesti.5-ASA se bas i daje bolesnicima koji imaju nezeljena dejstva od Sulfasalazina.Plus sto Sulfasalazin nema dejstvo na tanko crevo.Ne znam kakvo je stanje u Vrscu ali u principu u provinciji ima malo lekara koji su dobri za zapaljenske bolesti creva.Krem je u Beogradu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 12, 2007 9:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 15, 2007 8:55 pm
Postovi: 4
Lokacija: vrsac
Dragi moji, ja jedem sve sto stignem i to u ogromnim kolicinama....i nista mi ne smeta. Inace pijem 10mg pronizona ujutru, za sada! Uvek kada procitam vase odgovore, ubedacim se jer se ja jako dobro osecam! Jel to moguce? Pozdrav...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 13, 2007 11:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
Isto jedem sve,ljuto,slano,kiselo,sve sem presnog mleka.,vec godinama.
Pijem 2 grama Sulfasalazina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 20, 2009 2:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 20, 2009 2:30 pm
Postovi: 2
hey izwinite shto se ubacujem u rasprawu ali interesuje me kakaw je to lek taj Budenofalk jel moze ko molim was da mi pojasni njegowa stetna dejstwa .....

Budenofalk sam poceo da pijem pre 3 dana... 2 godine nisam pio nikakwe lekowe... a crohnowu bolest su mi ustanowili kada sam imao 12 godina... i poceo sam da pijem pronizon i imuran.... onda sam , prestao da pijem te lekove kada sam imao 16 godina i tek sada u devetnaestoj godini mi se bolest ponowo wratila ... ako mozete da mi kazete shtetna dejstwa poshto nisam mogao da ih nadjem na netu :P hwala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sta je to kronova bolest?
PostPoslato: Čet Avg 20, 2009 3:02 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
PA ako ga pijes imas u samom pakovanju papiric na kome pisu moguci negativni efekti.
Meni Budenofalk prija i licno nisam primetila nikakve stetne efekte od njega (cak sam popila par komada i dok sam bila trudna i sve je bilo ok). Meni je to jedini lek koji uspeva da mi smiri upalu (sem klasicnih kortikosteroida ali od njih imam vec dosta propratnih poteskoca).

Ovo sam nasla od stetnih dejstava za Budenofalk (na nemackom je) pa ako neko zna neka prevodi, ja sad nemam vremena....
Häufigkeit: Möglich
Schweregrad der Nebenwirkung: Schwerwiegend/Gefährlich
Bauchspeicheldrüsenentzündung ; Gefässverschluss-Gefahr durch einen Blutpropf erhöht
Schweregrad der Nebenwirkung: Bedeutsam/Wichtig
Herzklopfen ; Blutdruckanstieg ; Magengeschwür ; Grüner Star ; Verschwommenes Sehen ; Depression ; Euphorie ; Nervosität ; Seelische Erkrankung ; Knochenentkalkung ; Gewebeuntergang des Knochen ohne Infektion ; Sekretionsstörung der Geschlechtshormone ; Fehlende Beischlaffähigkeit ; Männlicher Behaarungstyp bei Frauen ; Fehlende Regelblutung ; Menstruationsstörung ; Vermehrte Kaliumausscheidung ; erhöhtes Infektionsrisiko
Schweregrad der Nebenwirkung: Mittlere Bedeutung
Verdauungsbeschwerden ; Beschwerden, Magen ; Muskelkrämpfe ; Muskelzittern ; Muskelschwaeche ; Glukosetoleranz, verminderte ; Hautausschlag ; Hautreaktion ; Allergische Hautreaktion ; Nesselsucht
Schweregrad der Nebenwirkung: Nicht klassifiziert
Gereiztheit ; Unterdrückung der Hypothalamus-Hypophysen-Nebennieren-Achse ; Inaktivität der Nebennierenrinde ; Atrophie der Nebennierenrinde ; Natriumretention mit Ödembildung ; Masern mit schwerem Verlauf ; Windpocken mit schwerem Verlauf ; verzögerte Wundheilung


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 21, 2009 2:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 20, 2009 2:30 pm
Postovi: 2
hwala ti puno :-) ma znam ali papiric je isto na nemackom poshto sam lek nabawio iz nemacke ... mislim nisam uspeo da ga nadjes owde nigde.. hwala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sta je to kronova bolest?
PostPoslato: Pet Avg 21, 2009 3:16 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Joj ja stvarno nemam vremena da se bavim prevodom, ali ako uzimas lekar po nalogu lekara, nemoj nista da brines. Definitivno mnogo bolja varijanta nego klasican kortikosteroid.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sta je to kronova bolest?
PostPoslato: Pet Avg 21, 2009 6:28 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Budenofalk, Budosan i sl. su sintetski glukokortiokoidi i vaze iste nuspojave za za sve kks analoge: Kusingov sidrom zaobljenosti i debljine, kortikomineralni efekat u vidu osteoporoze, imunosupresija kostane srzi (reverzibilna), neselektivna redukcija cele bele krvne loze...obzirom da je Budesonide inakativiran u prvom hepatickom prolazu najveci procenat leka stize u creva kao bolus i sistemska resorpcija je minimalna, mozda nekih 10-20% raspolozivosti u krvnoj plazmi, cime se znatno redukuju - posledice na HPA osovinu. Zato je lek jako dobar za Kronovce sa lokalizacijama na tenkom i pocetku debelog creva, ali nije toliko efikasan za distalnije delove kolona: descedens i sigma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sta je to kronova bolest?
PostPoslato: Pet Maj 21, 2010 6:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 21, 2010 6:47 pm
Postovi: 3
Mom bratu je potrebna Budenofalk pena. Imam velikih problema oko nabavke tog leka, tj. nemoguce ga je naci u Beogradu. Video sam u nekoliko postova da su neki ljudi koristili isti lek. Da li mozete da mi kazete kako i gde ste nasli lek? Bio bih vam veoma zahvalan ako bi mogli da navedete i cenu leka.
unapred hvala...:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sta je to kronova bolest?
PostPoslato: Čet Jun 24, 2010 5:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 24, 2010 5:22 pm
Postovi: 2
meni je otkriveno da imam kron pre dve godine, sa 19, pila sam pronizon, i imuran pijem i dalje, trenutno sam pocela sa bioloskom terapijom-remikejd, interesuje me da li je neko primao ovu terapiju i kako mu je bilo... hvala unapred na odgovoru


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sta je to kronova bolest?
PostPoslato: Pon Jun 28, 2010 9:15 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ne mogu da ti pomognem sa iskustvom, jer to je jedina terapija koju jos nisam probala, ali bi me jako zanimalo kako to kod tebe protice....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sta je to kronova bolest?
PostPoslato: Pet Apr 15, 2011 4:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 24, 2010 5:22 pm
Postovi: 2
Izvinjavam se sto tek sad dogovaram. Vec godinu dana, na svakih 4 nedelje venski primam remi kejd, tj biolosku terapiju, prima se dva sata, na WMA, mene leci dr. Dino Tarabar, mnogo sam zadovoljna njime, i svakom bih preporucila da ide kod njega ako ima ovu bolest. On je najbolji strucnjak za Kronovu bolest na ovim prostorima, ja garantujem! Od prvog primanja terapije sve mi se poboljsalo, krvna slika idealna, nikada se bolje nisam osecala, preporuceno mi je da pocnem sa primanjem jer sam bila u jako losem stadijumu. Nakon 4meseca primanja terapije uradjena mi je kolonoskopija isto na WMA od strane mog doktora i on je odusevljen, kaze sve se povuklo, kao da ga nikad nije bilo! Samo 12ljudi u Srbiji prima ovu terapiju, verovatno zbog cena, jedna doza kosta 750E tj. jedna bocica, prima se na osnovu tezine, ja primam 3 bocice na svakih 4 nedelje. Sva sreca pa mi socijalno pokriva troskove, na inicijativu doktora. Ja sam prezadovoljna i nadam se da ce jos dugo biti tako, bez simptoma. Upoznala sam ljude koji primaju i duze od mene i ok im je.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sta je to kronova bolest?
PostPoslato: Sre Apr 16, 2014 11:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 12, 2010 11:34 pm
Postovi: 26
Postoji odlično rešenje - LDN (Low Dose Naltreksone). Potražite malo po Internetu pa mi se javite ako mislite da vredi: zseatovic/et/gmail.com


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 50 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: