Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 29, 2007 8:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Dec 18, 2007 12:18 pm
Postovi: 99
Ja ću pozvati sve moje prijatelje koji imaju veze sa medicinom da posete ovaj forum i ako mogu da se učlane i pomognu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 29, 2007 9:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Samo da pozdravim Milicu-pilicu povodom toga da medicina nije egzaktna nauka. U pravu si. Nazalost - nije, jer se bavi ljudima a sve sto se desava bioloski vezano je sa psihom, zao nam je, drago vojno-medicinari, sto niste uspeli da budete fizicari ili hemicari, to jesu egzaktne nauke (mada, i kada se u njima uznapreduje, vidi se da nema uvek pravila).

Ovaj forum treba da bude razlicit od ordinacije: znaci bez sturih nadmenih instrukcija koje treba uzeti kao rec Bozju. Zao mi je sto nasi lekari nisu navikli na neki korektan odnos sa pacijentom, i uvek se u sebi sita ismejem kad procitam neke tako nadobudne komentare, tipa "Ja sam lekar = Bog, sta ja kazem tako je, nema pitanja i dileme".... jer bilo gde u normalnom svetu gde postoji meritokratija, odavno bi bili u bankrotu zbog isplacivanja odsetata pacijentima koje su tako nipodastavali :lol: :lol: :lol:

P.S. Dragane, to da se moj komentar "ne ponovi"... pa stvarno, kao da sam dete koje je nesto prosulo na kompjuter pa mu majka (nadrndana od balkanskog spremanja kuce) podvikne: "Da te vise nisam videla". Promasili ste forum, nije vojno-medicinski, kako lepo rece Jane-Doe 8) I ne brinite, vaznim se smatraju i komentari koji nisu zadebljani i podvuceni :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 29, 2007 9:59 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
girl_from_nowhere je napisao:
Evo ga opet: lekari protiv svih :lol:


Ko ce kome ako ne kolega kolegi! :wink: Eto i ja da se malo nasalim a da ne bude vojnicki!
Ubismo se ovde da Vam pomognemo a Vi nikako da to shvatite!
Moramo malo da kanalisemo pricu, kako se forum ne bi pretvorio u mesto na kome svi cavrljaju i na kraju niko ne dobija strucan odgovor na trazeno pitanje.
Sve ovo je iskljucivo za vase dobro!
Sto pre to budete shvatili, bice Vam korisnije a nama lakse da radimo ono sto umemo!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 02, 2008 8:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Dec 17, 2007 3:34 am
Postovi: 57
Vise se nego slazem sa ovde prisutnim "civilima", pogotovu sa:
" Ovaj forum treba da bude razlicit od ordinacije: znaci bez sturih nadmenih instrukcija koje treba uzeti kao rec Bozju. Zao mi je sto nasi lekari nisu navikli na neki korektan odnos sa pacijentom, i uvek se u sebi sita ismejem kad procitam neke tako nadobudne komentare, tipa "Ja sam lekar = Bog, sta ja kazem tako je, nema pitanja i dileme".... jer bilo gde u normalnom svetu gde postoji meritokratija, odavno bi bili u bankrotu zbog isplacivanja odsetata pacijentima koje su tako nipodastavali"
Zaista, polu-kolege lekari, zar se ne mozete ponasati makar onoliko dostatno ljubazno kako se ponasaju neki od vas u delu dana kada rade svoj privatni dodatni posao?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 7:45 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 31, 2007 12:34 pm
Postovi: 11
Lokacija: Nis
Majmunche je napisao:
Eto, o tome sam pricala - to je pausalna procena, o sest nedelja. Sta ako lohije prestanu ranije (kao sto je u ovom slucaju)? I zasto ne voditi racuna a emotivnom momentu a ne samo davati odgovore kao neki automat, sta je najbezbednije u smislu saveta a ne sta je najbolje (i psihicki) za odredjenog pacijenta?


Mislim da je dr. Ivica dao pavi odgovor, kao zena koja je radjala znam da svi lekari preporucuju toliko, i koliko sam ja shvatila nije samo zbog lohija, vec i zbog skupljanja materice, a i posle 6 nedelja i dobre volje nisam mogla da imam odnose, iako su se lohije uredile vec posle 4 nedelje, jer sam osecala veliku bol na mestu epiziotomije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 3:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Mozete vi ovako do u nedogled. Ako je cilj da dobijete odgovor onakav kakav vam se svidja, to od mene necete docekati. Ja delim strucno ispravne savete, koji ce razjasniti nedoumice i pomoci onom kome je pomoc potrebna a ne savete po zelji, koji ce zvucati fino, simpaticno, slatko i prihvatljivo.
Ako nesto nije preporucljivo, onda to jednostavno nije preporucljivo i ne vidim nacin, niti razlog da se to saopsti na drugi nacin a da ne promeni sustinu.
No, ni tu ne vidim problem! Oni, kojima strucan savet nije potreban, nece ga traziti a ja iste necu "maltretirati strucnim odgovorima".
U ostalom, oni koji su na ovom forumu zbog ozbiljnih zdravstvenih problema, ono mi se mahom obracaju na pp. Onima koji ucestvuju na forumu radi "praznjenja da bi otisli kuci muzu mirni kao bubica"/ovo je citat/, njima moji saveti i nisu potrebni, pa nema razloga ni da polemisemo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 7:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Na VMA zabranjena ironija, sala, itd? (povodom citata) To je bila moja reakcija na Vas vrlo patrijarhalni odgovor.

"U ostalom, oni koji su na ovom forumu zbog ozbiljnih zdravstvenih problema, ono mi se mahom obracaju na pp."

Sto uopste nije u duhu foruma. Stura dijagnoza je (nazalost) ono sto se najcesce dobije od lekara u ordinaciji. Ovde je diskusija i alternativna misljenja bas poenta.

Ali to nas vraca o onome da postoji samo jedan, egzaktan savet, i da nista u medicini nije diskutabilno, a to je opet stvar misljenja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 9:48 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Evo vam malo pojasnjenje zasto nije preporucljivo stupati u sexualne odnose nakon porodjaja.U puerperijumu se desavaju sledeci dogadjaji koji zenu vracaju na stanje pre trudnoce:Ablacija proliferisalog endometrijuma koji se odstranjuje u vidu lohija,zarastanje razlicitih povreda(erozije i laceracije sluznice vagine,i endometrijuma jer prolazak fetusa kroz porodjajne puteve je pracen fizickom tarumom od istih),a u konkretnom slucaju zarastanjem rane od epiziotomija.Uz to nakon ablacije placente zaostaje poveci koagulum krvi sto je isto i na svim mestima povreda.Dakle kavum materice je pun hematoma ,koaguluma,nekroticnog endometrijuma milina za raznorazne bakterije.Ako iste dospeju ascedentno(pa recimo putem koitusa npr.)komplikacije mogu da se krecu od banalnih infekcija rana do puerperalne sepse,septickog endometritisa koja se leci histerektomijom i sa potencijalnim fatalnim ishodom.
Zato je savet potpuno strucan.I ne treba rizikovati ovakve opasne komplikacija zbog "trenutka strasti".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 10:16 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Nije preporucljivo, zlazem se. Ali svako ima izbor, i zelela sam da podelim, iskustvo onih zena koje su izabrale drugacije pa im se opet nisu desile nikakve ruzne stvari, cak na protiv. Bila sam protiv tog pristupa da se na svakom primenjuje isti savet, jer svaka situacija je individualna i nekada intima koju pruza seks (ne radi se, najcesce, i ne u ovakvom slucaju) o "trenutku strasti", nego o potrebi opstenja na taj nacin, zelji da se u tom delu gde se desilo nesto ruzno (u ovom slucaju) desi i nesto lepo, itd... od pridrzavanja ovog saveta moze da bude vise emotivne stete nego fizicke koristi. Ja sam samo htela da se povede racuna da je 6 nedelja procena, kao sto je prosecni broj sati koje trudnica provede u porodjaju isto tako procena a ne neki bioloski zakon koji za sve vazi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 10:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Govorite o nekoj emotivnoj steti zbog prolazne apstinencije .A sta da se navedeno pa zena ostane bez materice.Koga ce da krivi za svoju nesrecnu situaciju u kojoj se nasla .Ili umre ??Kako ce se onda njen suprug osecati i koga ce on da krivi??Sta mislite kakav ce biti emotivni i psihicki zivot ljudi koji se nadju u ovakvim groznim situacijama??Ne postoji bioloski zakon ,ali postoji medicinska nauka da da jedan takoreci sigurnosni interval.A kada se desi nesto od gore navedenog vec je kasno,a makar i samo jedan ovakav slucaj je previse.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 10:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Evo sta mislim... podseca me to na onu pricu da je najbolje i najbezbednije da se zena porodi u bolnici. Uz to se navedu sve strahote koje mogu zeni da se dese ako se ne porodi u bolnici.

I onda izadje vladina statistika o tome da je u zemlji gde se najveci broj porodjaja desava u bolnici i gde je medicina najnaprednija (u Americi) smrtnost novorodjencadi i broj komplikacija na porodjaju ogromna. A da je najmanja na svetu u skandinavskim zemljama gde - zene rutinski radjaju kod kuce, bez ikakvih infuzija, "sterilnih" uslova (a znamo da je operaciona sala manje sterilna od prosecne dnevne sobe) i "neophodnih" intervencija.

Znaci, tacno je da postoje neki sigurnosni inervali ali je isto tako tacno da medicina ne zna uvek najbolje i nekada pacijentove potrebe premasuju ono sto je rutinsko pravilo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 11:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Zamolio bih vas gospodjo da mi u par recenica, onako taksativno, bez mnogo ulazenja u detalje, objasnite postupak i nacin sterilisanja hirurskih sala, obzirom da ja nisam znao za takav podatak, pa se naprosto osecam neobavesten.
Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 4:44 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
U Americi (koja, priznacete, ne zbog humanizma nego podivljalog sudstva, vodi vise racuna o tome nego nase bolnice) se u proseku inficira 1 u 20 pacijenata U BOLNICI. Znaci, svaki peti pacijent zavrsi sa infekcijom iz bolnice...

http://abcnews.go.com/2020/Health/story ... 180&page=1

Takodje, infekcije koje se zarade u bolnici su cesto agresivnije i teze se lece od onih koje se dobiju na drugim mestima:

http://www.hpa.org.uk/infections/topics ... AI2006.pdf

I istrazivanje koje pokazuje da verovatnoca prezivljavanja je direktno vezana sa sto kracim ostankom u bolnici. Znaci, sto pre izadje pacijent, to bolje, sot narusava nas staromodni odnos bolnice kao i mesta za oporavak a ne samo za najakutniu negu...

Takodje, infekcije zaradjene u bolnici ubiju vise ljudi godisnje nego SIDA, rak dojke i saobracajne nesrece:

http://www.healthtruthrevealed.com/full ... ge=article

Dakle, nije bitno kako se sterilise, ocigledno nedovoljno. Poenta je samo poredjenje da je nekad priroda dovoljna i da medicinsko "znanje" nekad moze da bude stetno. U primeru koji sam dala vezano za porodjaje: klistir, brijanje, epiziotomija, porodjaj na ledjima, sve divni pokloni medicine, dokazano stete porodiljama a ne koriste...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 7:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Vi ocigledno pricate o "intrahospitalnim superinfekcijama", tu ste u pravu, vrlo su opasne, tvrdokorne, prilicno rezistentne na vecinu antibiotika, ukratko teske za lecenje. Mahom se javljaju kod pacijenata sa ozbiljno narusenom imunoloskom barijerom, pacijenata sa vec perzistirajucim septicnim stanjima, pacijenata na imunosupresiji i sl.
To nisu infekcije iz hirurskih sala, hvala Bogu! One su 100% sterilne.
P.S.
Ovde ne govorim o privatnim hir. ambulantama, u sta nisam upucen, za to postoje inspekcije ministarstva zdravlja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 7:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Vi ocigledno pricate o "intrahospitalnim superinfekcijama", tu ste u pravu, vrlo su opasne, tvrdokorne, prilicno rezistentne na vecinu antibiotika, ukratko teske za lecenje. Mahom se javljaju kod pacijenata sa ozbiljno narusenom imunoloskom barijerom, pacijenata sa vec perzistirajucim septicnim stanjima, pacijenata na imunosupresiji i sl.
To nisu infekcije iz hirurskih sala, hvala Bogu! One su 100% sterilne.
P.S.
Ovde ne govorim o privatnim hir. ambulantama, u sta nisam upucen, za to postoje inspekcije ministarstva zdravlja.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 99 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: