Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: masna jetra
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 9:30 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 26, 2008 9:20 am
Postovi: 2
imam masnu jetru isvetlu.u poslednja cetri meseca rezultati su .ast.37,5/25,8/41,4. alt.63,7/44,9/58,6.Hteo bi nesto vise da saznam o tome .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 9:46 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 19, 2008 5:31 pm
Postovi: 36
Koliko imate godina? Da li konzumirate alkohol, neke lekove? Da li ste preležali žuticu i da li imate neke bolove, promene boje stolice ili urina?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 3:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Pozdrav!
Muz mi ima isto masnu jetru i samo dijeta........dijeta.......
Pazi koje lekove pijes jer mnogi skode.....
Njegov je ALT 290,ALT 198,ne znam sada zadnji rezultat ali mu je receno da su bolji.......
Tvoji nalazi nisu toliko losi u odnosu na mog muza :o :o :o
Ja sam veoma zabrinuta,ali nalazi se poboljsavaju.....
Nije alkoholicar i ne pije,mogu ti samo reci da ako pozelis pivo ili nesto drugo......NE.......NI SLUCAJNO!
Izbaci gazirano,masno......sto vise ribe i kuvanog mesa.......
Mleko ne masno......pazi na hranu i bice sve ok,kontrolisi redovno i to je to.......
Masna jetra nije sala i mora se kontrolisati da ne bi doslo do ostecenja.....
Ima dve vrste:ne alkoholicarsaka i alkoholicarska masna jetra u koju spadas ti?
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 3:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Nije masna jetra usko povezana sa alkoholom vec sa svakim ostecenjem jetre bilo kakvo etiologije ali toksicni faktor je dominantan(pomenuti alkohol,lekovi,toksini,neadekvatna ishrana konzervansi) a u svom morfoloskom smislu razlikuje se makrovezikularna masna promena(alkohol i gojaznost) i mikrovezikularna promena(toksini i lekovi),da li ce se ili na takvom terenu razviti toksicni/etilicni hepatitis zavisi da li perzistira unos supstanci koje su uzrokovale toksicno ostecenje .Porast aktivnosti serumskih aminotransferaza govori u prilog nekroze hepatocita ,ali zbog izuzetne regenerativne sposobnosti jetre po prestanku delovanja noxi ona se regenerise.Inace primera radi dijagnoza akutnog virusnog hepatitisa se postavlja ako postoji desetostruki porast aktivnosti ALT,AST( cisto da se zna na koji red velicine mogu otici transaminaze).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 5:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
A hronicnog? Ne videh nigde virusologiju kod pomenutih?

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 5:52 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa ne navode je nadam se da je bar u ovom slucaju odradjena uz sve blagodeti kanadskog zdravstva,a aktivnost AST ,ALT u hronicnom virusnom zavisi od inflamacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 6:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Zasto? Zato sto su Kanadjani, sve znaju i ne grese? Ma hajde molim te....! :evil:

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 7:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ma nisam mislio na gresku radilo se o ironiji mom kumu su za anginu dali paracetamol i 7-UP :o , pa mi on salje mail jel normalna leukocitoza 12 i fotku upaljenog pharynxa.Naravno KKS je uradio o svom trosku jer rece GP nije indikovano to je common cold.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 3:43 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Moj muz nema hepatitis testiran je nego masnu jetru sa tolikim enzimima :o :o :o :o :o :o
Sta se onda desava?
Ne pije alkohol,nema hepatitis sta bi onda moglo da bude?
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 3:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Skok transaminaza se javlja u holestazi zbog kalkuloze ili tumora, zastojnoj jetri kod srcane insuficijencije i u zapaljenskim procesima u kojima je primarno ili sekundarno zahvacena jetra. Dalja prica, ovako napamet je besmislena, bez uvida u dosadasnju kompletnu dijagnostiku.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 7:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 14, 2008 11:37 pm
Postovi: 4
Uh nemojte nas plasiti. Ja sam recimo prelezao žuticu i imam od 94 prvo u redu nalaze pa se pre 3 godine povećale transaminaze pogotovo y-gt , čim izvadim nove nalaze sledeće nedelje pokazaću Vam ih, pa ocenite situaciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 8:07 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
severus je napisao:
Inace primera radi dijagnoza akutnog virusnog hepatitisa se postavlja ako postoji desetostruki porast aktivnosti ALT,AST( cisto da se zna na koji red velicine mogu otici transaminaze).


Ne znam za akutni, ali za hronični znam da transaminaze mogu biti u granicama normale ili tek neznatno povišene (to su tzv "šetajuće transaminaze" ) a da je virus prisutan. O njemu se sa sigurnošću može govoriti samo i isključivo na osnovu virusoloških analiza.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 27, 2008 8:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
majja je napisao:
severus je napisao:
Inace primera radi dijagnoza akutnog virusnog hepatitisa se postavlja ako postoji desetostruki porast aktivnosti ALT,AST( cisto da se zna na koji red velicine mogu otici transaminaze).


Ne znam za akutni, ali za hronični znam da transaminaze mogu biti u granicama normale ili tek neznatno povišene (to su tzv "šetajuće transaminaze" ) a da je virus prisutan. O njemu se sa sigurnošću može govoriti samo i isključivo na osnovu virusoloških analiza.


Tako je aktivnost transaminaza zavisi od stepena inflamacije u jetri,odnosno od toga koliko je imuni sistem aktivan u unistavanju virusom inficiranih hepatocita ,a bodovanje je procenjeno biopsijom jetre.Virus je prisutan ali imuni sistem je taj koji pravi stetu(iz najbolje namere)zato pacijenti sa hronicnim hepatitisom virusne etiologije se stalno prate da bi se video stepen aktivnosti transaminaza,jer sto je aktivnost bolesti je veca a samim tim i progresija do komplikacija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 28, 2008 12:02 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
severus je napisao:
majja je napisao:
severus je napisao:
Inace primera radi dijagnoza akutnog virusnog hepatitisa se postavlja ako postoji desetostruki porast aktivnosti ALT,AST( cisto da se zna na koji red velicine mogu otici transaminaze).


Ne znam za akutni, ali za hronični znam da transaminaze mogu biti u granicama normale ili tek neznatno povišene (to su tzv "šetajuće transaminaze" ) a da je virus prisutan. O njemu se sa sigurnošću može govoriti samo i isključivo na osnovu virusoloških analiza.


Tako je aktivnost transaminaza zavisi od stepena inflamacije u jetri,odnosno od toga koliko je imuni sistem aktivan u unistavanju virusom inficiranih hepatocita ,a bodovanje je procenjeno biopsijom jetre.Virus je prisutan ali imuni sistem je taj koji pravi stetu(iz najbolje namere)zato pacijenti sa hronicnim hepatitisom virusne etiologije se stalno prate da bi se video stepen aktivnosti transaminaza,jer sto je aktivnost bolesti je veca a samim tim i progresija do komplikacija.


Severus, imam jedno pitanje. Ne znam da li sam dobro povezala sada ovo sa imunim sistemom, ali zanima me, da li osoba sa hron hep C sme da uzima kapi Ehinacee (reče mi apotekarka da osobe sa bilo kojim autoimunim oboljenjem ne bi trebalo, a ovaj C za koji ja pitam nije onaj autoimuni). Da li to ima veze ili sam ja sada "tresnula pa ostala živa"??! :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 28, 2008 12:15 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ne vidim zasto da ne ,jer autoimune bolesti nastaju kada se imuni sistem iz nekog razloga okrene protiv sopstvenog organizma,a kod ovde se on bori protiv C virusa.Inace zabranjeno je konzumirati alkohol,izlagati se hepatotoksicnim agensima (organski rastvaraci ,boje,lakovi,lepkovi ostalo),ako se zbog nekog drugog oboljenja uvodi neki drugi lek po mogucnosti izbeci hepatotoksicne,ne opterecivati jetru masnom hranom vec uglavnom ishranu bazirati na ugljenim hidratima i proteinima iz mleka i jaja (bioloski najvredniji a najlakse svarljivi)ali opet samo belanca iz jaja i to barena.A sve ostalo ne vidim kako bi moglo da skodi.Pretpostavljam da ste na terapiji Pegasys+Ribavirin,ne znam kakav je odgovor.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 55 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: