Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: masna jetra i omega 3
PostPoslato: Čet Apr 23, 2009 3:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 26, 2007 10:50 am
Postovi: 65
Postovani,
pre dve i po godine mi je na UZV detektovana svetlija jetra, i od tada je sve OK, ali imam malih problema sa povremenim skokovima transaminaza, AST i ALT su u principu OK,ali GGT nekad malo poraste do 60-65-70 (do 55normalno) (naračito kada jedem slatko, masno, itd) . Čim postim malo, sve je u redu i vrate se ispod granice. Nikakvih drugih problema nemam
E sad, pošto su mi našli i povećan holesterol 5.4-5.8, a i odnos dobar loš nije baš najbolji,pritisak mi nekad skoči na 140/90, i puls, pa mi kardiolog rekao da uzimam omegu3.

Pitanje, da li ja smem da uzimam omegu 3 obzirom na osetljivu jetru? znam za ajkulino ulje da ne bi smeo, ali za ovo mi nije najjasnije,

Kardiolog internista kaže da nema veze, i da omega 3 masne kiseline ustvari izbacuju masti iz organizma...
Ako neko ima neku ideju, bio bi zahvalan...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 24, 2009 12:18 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Holesterol koji imate je sasvim uredan, nemojte da Vas zavaravaju "normalne" vrednosti koje nam natura farmaceutska industrija. Nisu Vam poitrebni nikakvi lekovi, uzivajte u zivotu.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 24, 2009 12:20 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Viktore naravno da je uredu da uzimas.Ovde to lekari isto kazu!
To ti moze samo pomoci i nikako odmoci.
Viktore tvoj holesterol nije toliko opasan pa nije bilo potrebe da ides na lekove.Moj je 7,4 :o :o :o i opet me nisu stavili na lekove.Ja moram regulisati kilazu jer inace :roll: :roll: :roll:
Imam i ja masnu jetru,sve je to od nepravilne ishrane.
Uzimaj te kapsule i regulisi ishranu,pazi sta jedes i sve ce biti uredu.Nema potrebe da se sekiras :lol:
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 24, 2009 12:21 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Pozdrav doktore Ivice :lol: :lol: :lol:
Drago mi je pa ste ovde sa nama!
Sta da ja radim za moj 7,4......a trigliceridi 4,9?
Nisu me hteli staviti na lekove,a nisam imala nikada toliko veliki.
Veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 24, 2009 12:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 12, 2008 8:54 pm
Postovi: 138
na zalost,i ja imam isti problem,trigloceridi 3.90,holesterol 8,4...Takodje mi lekari nisu odredili terapiju vec samo higijensko dijetetski rezim. Moj problem je sto ja tim rezimom zivim celog zivota...Od kada sam se rodio ne podnosim slatkise,meso i preradjevine od mesa,uzimam puno voca i povrca ali,eto,jedinice su povisene. Jako sam ljut na moj metabolizam,dodje mi da mu svasta uradim ali ne znam sta...Pozdrav svima i hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 24, 2009 1:03 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 26, 2007 10:50 am
Postovi: 65
Slažem se u potpunosti sa Dr Ivicom, da nam farmaceutske kuće naturaju kroz marketing gomile nekih suplemenata koje nam nisu neophodne...
Medjutim, zaista treba biti oprezan, jedan moj drugar je pio Ekomer ili već nešto sa ajkulinim uljem, i nabio transaminaze katastrofa!
zato i pitam.
Problem je u holesterolu i trigliceridima. Meni je problem što je dobar i loš malo van granica. Artičoka je odlična, kao i Sojin lecitin, uzmite uveče po kašiku pred spavanje, mila majka!
Ali slažem se sa kardiologom-internistom, najbolji lek za sve te probleme (u suštini povezane) je regulisanje ishrane i Sport!
Bez sporta ništa, džabe sve.
:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 24, 2009 6:15 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ja se u lecenju pacijenata drzim jednostavnih pravila:

1) kod pacijenata koji nemaju druge faktore rizika (dijabetes, hipertenziju, pusenje...) lekove ne ukljucujem dok holesterol ne predje 8 i/ili trigliceridi ne predju 3.

2) kod pacijenata koji imaju i druge rizokofaktore lekove predlzem cim holesterol predje 6,5, a nije moguce dijetom u roku od dva meseca spustiti nivo holesterola, ili ako trigliceridi predju 2, a nije dijetom moguce spustiti ih.

Ako su udruzeno poviseni holesterol i trigliceridi (DLP tip 2b), dajem statin + Fenolip. Ako je samo povisen holesterol, dajem najjeftiniji statin (Cholipam). Ako postoji i srcano oboljenje, dajem Atacor. Ako su poviseni samo trigliceridi, dajem Boluzin, Lipanor ili Fenolip.

Svima koji imaju povisene lipide savetujem da prestanu da puse.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 24, 2009 6:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 29, 2009 9:18 am
Postovi: 12
Ljudi, promenite nacin zivota, ubrzajte metabolizam povecanom fizickom aktivnoscu. Za pocetak - setnja, pa kad steknete kondiciju onda pomalo trcanja. Pisali smo vec o tome:
Trcanje je ZAKON. Kreni svakog drugog dana na trcanje umerenim tempom. Trcis 2 minuta (ne zaboravi, polagano), 1 minut hodas. Tako ponovis 7 puta. Sledece trcanje trcis 6 puta po 3 min, 1 minut hodas izmedju. Svaki sledeci put produzavas vreme trcanja ( 6 puta po 4, 6 puta po 5, pa 5 puta po 6 minuta itd). Na kraju stignes do 2 puta po 10, pa 2 puta po 15 i posle par nedelja moci ces da trci u "cugu" svih pola sata. Tada si vec "na konju", imas kondicije i uveliko se bolje osecas.
Za skidanje holesterola pokusaj sledeci recept: 30 cenova belog luka i 5 limunova sa korom, sve samleti ili izmiksirati u seckalici. Dodati 1 lit vode i kratko prokuvati, tek da baci jedan kljuc. Procediti i piti rakijsku casicu posle rucka naredne 3 nedelje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 2:53 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Trcanje nije preporuceno ni od jednog strucnog udruzenja, niti od AHA, niti od WHO, niti SLD, niti je deo Vodica dobre klinicke prakse... Posebno je opasno ovako generalizovati pristup, pa neutreniranim osobama reci da pocnu sa 7x2 minuta trcanja (pri cemu veliki broj onih koji imaju visoke lipide imaju i umerenu ili vecu hipertenziju i/ili su gojazni, pa su im zglobovi u opasnosti)... Hodanje je prvi vid rekreacije i jdini siguran, sve ostalo dolazi tek naknadno.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 3:23 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Doktore i ja se slazem sa vama.Sa ovom recimo mojom kilazom i ovolikim holesterolom ja ne mogu izdrazati trcanje.
Zivim na 5 spratu i idem peske vec godinu i vise ali uvek mi malo usta poplave i srce jako lupa.Nemam kondiciju,kilaza a i pusenje.
Ne mogu zamisliti da potrcim :roll:
Koliki mi je rizik za srcani ili mozdani udar ako ne snizim 7,4 hole. i trig.4,9?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 3:27 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Zlatiborac ja i ti preterasmo :wink:
Viktore ti mirno spavaj :lol: :lol: :lol:
Zlatiborac mozda jedes sir i pijes mleka puno,nesto ti smeta....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 11:43 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 12, 2008 8:54 pm
Postovi: 138
Zdrava ishrana je moj nacin zivota. Ja se tako hranim od kada znam za sebe,ne iz razloga neke bolesti,nego naprosto ja obozavam sve te namirnice koje su uvrscene u tzv. zdrav jelovnik. Ne podnosim masno,sireve,kajmak,mesne preradjevine,brzu hranu a gotovo sva tri obroka jedem kasikom. Zgranut sam bio kad se problem pojavio pre par godina i za sve su prilike da cu morati da krenem sa lekovima. Ponasanje mog organizma i njegovog metabolizma ja ne mogu da shvatim. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 27, 2009 5:49 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
I ja se zdravo hranim i kuvam svaki dan.Jedem puno voca i ne volim mleko,ali negde gresimo
:roll: :roll: :roll:
Ne moze tolika masnica biti ni od cega :wink:
I ja kuvam na ulju godinama,ne jedem slaninu,sunku itd ne podnosim slatko retko kada mi dode da moram i to kada sam jako umorna valjda padne secer,kupujem 100%crni hleb koji preporucuju svi,ne jedem jaja(retko) i opet velika masnoca.Znaci nesto sa hranom koju jedem........


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 27, 2009 11:58 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 12, 2008 8:54 pm
Postovi: 138
...Jos kad mi je lekar opste prakse rekao da ne koristim biljna ulja vec samo ulje zivotinjskog porekla,nista mi vise nije jasno...Dodje mi da udarim po virslama,hamburgerima,cvarcima,coca-coli...Mozda se u nasem slucaju stvarno klin sa klinom izbija.... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 28, 2009 11:45 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 26, 2007 10:50 am
Postovi: 65
Ja se izvinjavam, ali meni je potpuno neprihvatljivo da se ovde ne preporučuje fizička aktivnost! Dakle, ne možemo mi samo sedeti i bedačiti što su nam holesterol ili trigliceridi ovoliki ili onoliki, i filozofirati šta treba ili ne treba da se jede!
Ja sam u životu, (imam 43 god) tri puta u zadnjih deset godina skidao po 20+ kila. I nisam imao problema sa krvnom slikom. Nije bilo lako, slažem se da je dijeta neophodna, ali bez da proliješ litar znoja dnevno nema ništa! Ja sam prošle godine joggirao lagano pola sata, plivao na Adi, vozio bajs, radio trbušnjake...
E sad što mi se posle zalepi, to je moj problem, što odustanem od sporta na neko vreme pa me mrzi :lol: ...Naravno, ovo su drastični primeri, svako treba da tempira u skladu sa svojim mogućnostima i savetima nutricioniste.
Svako treba da izabere aktivnost u skladu sa svojim mogućnostima i afinitetima. Slažem se da neki ljudi ovde imaju gomilu nekih drugih zdravstvenih problema, ali dajte pronadjite neku aktivnost! Ja bi se osećao bolesno da ležim tako par dana i da ne fizički radim ništa.
Pogledajte kako divno proleće, kako divni dani, svi u prirodu na rolere bajs bilo šta, radite nešto ljudi, nemojte da se gnjavite ovde na Forumu, iskoristite dane... najdobronamernije Vam kažem kao drug... :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 205 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: