Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Lumbalna punkcija (privatno/samofinansirajuca)
PostPoslato: Pet Okt 09, 2015 5:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 11, 2015 11:35 pm
Postovi: 4
Lokacija: Chicago | Beograd
Kao sto sam naziv teme kaze - gde se u Srbiji moze izvrsiti lumbalna punkcija privatno ili samofinansirajuce (tipa VMA, isl.), pod anestezijom (!), koja je cena i gde je najbolje uraditi istu?

Imam drugaricu koja ima (i) neuroloske probleme, a lekari vrlo odvratno ignorisu iste; u nekoliko navrata je hospitalizovana u urgentnom zbog kocenja vilice, nogu i ruku, pritiska od 177/120/144 bpm, konstante temperature od 37.4c u poslednjih 5 godina, u poslednjih par meseci se zali da gubi funkciju ruku i nogu, odrzavanja pravca, sve se teze kordinira i orijentise, a lekari je kolektivno ignorisu ili salju kod psihijatra, koji je vracaju nazad i tako ad infinitum. Kako zivim u SAD, prosledio sam kolegama sa medicinskog departmentana (University of Chicago) simptome i oni su njeno stanje oznacili kao alarmantno. U Srbiji su je naravno pustili kuci.

Ne znam taksativno koje sve simptome ima, moguce da ima i zenske tegobe o kojima mi nije rekla, ono sto znam jeste da s vremena na vreme ima nesto krvi u stolici i da u poslednje vreme ima konstantnu mucninu nakon jela ili pica. Ono sto vidim kod nje jeste nenormalno bledilo i nenormalno blede ruke, za koje kaze da ima utisak da ih, kada su recimo iza glave, ne prepoznaje kao svoje. Naprosto mi je neverovatno da 10 lekara specijalista punih 5 godina ignorise ove simptome i salju je u takvom stanju kuci.

Poslao sam je da odradi MRI, tamo je dijagnostikovan meningeom od 2 cm, srpski lekari odgovorno tvrde da on nije uzrok tegoba i devojka je opet poslata kuci. Kolege sa mog univerziteta gde studiram kazu da meningeom ne mora da pokazuje simptome, ali da kod nekih 40% pacijenata pokazuje neuroloske ispade koje devojka prijavljuje. Dobila je terapiju nebiletom za obaranje pritiska i tahikardije, ali je morala sama da prestane sa uzimanjem istog, jer kaze da joj se otkucaji i sa polovinom i bez uzimanja spustaju do 50 bpm, a onda naglo skoce na 100+ bpm. C reaktivni protein joj je povisen za jedan bazni poen iznad granice, medjutim, ona je trenutno u Vojvodini gde zivi, pa ne znam tacno koja je referentna granica u pitanju, ali znam da je povisen. Limfociti su joj spusteni na 15 ili 18, nisam siguran, uglavnom su ispod referentne granice.

Kako sam trenutno u Srbiji, hocu da joj pomognem dok sam ovde, platicu joj sve preglede, vec kada paraziti u belom mantilu (drzavni budzet, prim. prev.) ne obavljaju svoj posao uredno i kasape mlade svojim bezobrazlukom i neukoscu.

Platio sam da joj odradi hemokulturu, kaze da je odradila, ali da mora da ceka nekih 10 dana, uglavnom ide sledece nedelje po rezultate.

Ne znam sta joj se desava i zabrinut sam, zelim da joj pomognem, nije mi zao jednog dolara koji joj dajem, ali ne znam kako da joj pomognem. Ima 22 godine i srBski lekari je po dobrom starom obicaju kasape pred nasim ocima.

Kolega koji studira medicinu na mom univerzitetu je rekao da sumnja da neku virusolosku ili bakterijsku upalu, te da je vrlo moguce da su se virus ili bakterija "popeli" do mozga i napali srce, kako vec godinama nije lecena. Kolega tvrdi da je lumbalna punkcija najpouzdaniji metod za dijagnostikovanje meningitisa, ali da nije prijatan. Da je ne bih mucio, platicu joj koliko god treba za anesteziju.

Stoga, posto ne moze da stoji koliko joj je lose, a lekari govore da ne znaju sta joj je (pritom odbijaju da urade bilo kakvu dijagnostiku), platicu joj da odradi sve provere privatno koje su mi kolege sa medicinskog departmenta naveli; od ultrazvuka abdomena, kolonoskopije, gastroskopije, rendgena pluca, MRI i CT je vec odradila, hemokulturu je uradila ovih dana, urinokulturu je uradila ili ce uraditi ovih dana, nisam pitao, za sve pretrage smo pronasli klinike gde mogu da se obave pretrage, osim za lumbalnu punkciju.

Ovde cu biti jos desetak dana, pa ko god zna gde se ova procedura izvodi, neka napise kako bi devojka to uradila sto pre.

Hvala,
Marko.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 76 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: