Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta: shvatam
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 3:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
hvala Garfild za "tu haepatae". Sumnja je otklonjena jer us svi tumor markeri u granicama i odlicni su, i CRP je pri dnu...maligniteta svakako nema. jer sam se uglavnom zdravo hranila osim par meseci...bila sam kod specijaliste internisticek medicine, i ona kaze da nema nikakvih razloga za brigu neko za emsec-dva ponoviti biohemiju. Uposte nije ni sumnjala na hepatitise, vec usled lose vidljivosti na ehou jednog dela koji jepodosvetljen u odnosu na deo koji je preosvetljen samo na tumor ili ehinokokus (nemam kucne ljubimce).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 9:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Odlicno, svakako mi je drago. I - ne morate imati kucne ljubimce da biste dobili ehinokokus. ALi valjda hepatolog zna sta prica...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 10:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Vi imate inverzne transaminaze koje bi mogle da ukažu na neku hroničniju stvar. Svakako se testirajte na HBsAg i anti HCV, neće da škodi, a moglo bi da pomogne rasvetljavanju stvari. Ako postoji sumnja na ehinokosus, onda uradite antitela na ehinokokus (koja mogu doduše biti i lažno negativna).
Ja bih vam takođe predložila i CT ili NMR, koji bi mogli da razjasne stvar oko te hipoehogene promene viđene na UZ-u...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: NASH
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 10:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
Uz duzno postovanje drM, nije tacno to sto ste naveli! Transaminaze nisu inverzne. Kod NASHa (nealkoholna masna jetra) je UVEK slucaj da je SGOT nizi od SGPT a to je moj slucaj. Imate te navode i na PLIVA sajtu...
meni je GOT(AST)=59.5 a GPT(ALP)=93.6


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 10:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Inverzne u smislu da je ALT veći od AST, obično ih viđamo u hroničnim hepatitisima, a steatohepatitis jeste upravo to.
Nisam želela da vas uznemirim, samo da vam pomognem.
Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 10:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
Sada sam zbunjena, meni je AST nizi od ALP. Nigde nisam navela ALT niti znam sta je!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 11:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
AST (aspartat aminotransferaza) je isto što i serumski GOT, a ALT(alanin aminotransferaza) je isto što i serumski GPT, u vašem prvom postu navodite njihove vrednosti... oba su enzimi jetre...
ALP je alkalna fosfataza...
[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 11:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
pogresno pise na njihovom stampanom papiru. ALP umesto da je ALT! ALP mi je 77 (39-117). Pa kod NASHa stoji bas ovako AST nizi od ALT. E sada takodje stoji da je vrlo mala verovatnoca da je uzrok tome hepatitis, pre ishrana, recimo u kasnim vecernjim satima, masnoce, dosta slatkog, gaziranog i kokakole...u nekim izvorima za masnu jetru se kao uzrok ni ne navodi da je virusnog porekla (A, B, C, D), samo alkohol, debljina, intoksikacija, hipervitaminoza, dijabetes...hvala svima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: http://www.zdravobudi.hr/Default.aspx?sid=1990
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 11:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
Eto i linka za druge, moze pomoci svima. Evo, ja spadam po dijagnozi u prvu grupu statosis hepatis, a ne u stetohepatitis...iako je vrlo slicno. Svako se moze prepoznati. Pa neka je nauk svima da se cuvaju masnoca i kasnog hronicnog jedenja...

Što je nealkoholna masna jetrena bolest?
NAMBJ uključuje široki spektar bolesti jetre: masna jetra poznata kao steatoza (nakupljanje masti u jetri), potom nealkoholni steatohepatitis koji je teži oblik (mast dovodi do upalnog procesa u jetri), te najozbiljniji oblik jetrena ciroza koja predstavlja ireverzibilno oštećenje kao posljedica kronične upale i stvaranja veziva u jetri. Za sva ova tri oblika se smatra da su posljedica inzulinske rezistencije, a BMI (index tjelesne mase) u korelaciji sa stupnjem jetrenog oštećenja. Dakle, veća tjelesna težina, veće jetreno oštećenje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 03, 2007 12:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Kad budete radili kontrolni UZ, idite bez jela i dobro ispražnjeni da bi UZ mogao korektno da se uradi. Pošto vidim da ste prvo napisali da je promena 100mm, ali ste se kasnije ispravili i napisali da se to odnosilo na veličinu slezine, a da ta promena nije dobro opisana jer je bila slaba vidljivost na UZu. Permutacija ALT i ALP u vašem nalazu ne znam kako je nastala, ali svejedno bitno da smo to razrešili. I da, vi nemate inverzne transaminaze.
Hiperehogena jetra (svetlija) zaista imponuje kao masna, vi navodite da ste se nepravilnije hranili u poslednje vreme , ne znam da li postoji i mali poremećaj lipidnog statusa, sve to svakako ide u prilog dijagnoze vašeg interniste, on ima više iskustva od mene i specijalista je za oblast o kojoj govorimo, verovatno i subspecijalista... Ja sam mlad doktor i uvek želim sve urgentno da isključim, što je uradio i vaš internista šaljući vas da uradite tumor markere zbog te promene viđene na UZ-u, ja bih vas još npr. poslala da uradite CT ili NMR, zbog vaše i moje sugurnosti.
Moj stav je da u slučaju masne jetre i porasta transaminaza savetujem dijetu kao što je pretpostavljam i vaš internista uradio, a onda predložim i druge analize (između ostalog i biopsiju) da isključim i sve ostale moguće uzroke jer se porast transaminaza ne javlja kod svake masne jetre, ona je na mnogim ultrazvukovima uzgredan nalaz.

E, a sad imam jedno malo pitanje za dr Ivicu, a i za ostale doktore.

Koje pretrage doktor opšte prakse ili specijalista opšte medicine ima pravo da zahteva kad se radi npr. o lesio haepatis ili nekoj promeni viđenoj na UZu? Ne mislim na imidžing tehnike CT i NMR, scintigrafija i sl., to pretpostavljam i sama da ne može, već na virusne markere, tumor markere, autoantitela, bakar i sl... I koliko su vam ruke vezane kad radite bilo kakvu dijagnostiku u Domu zdravlja? Mene (nadam se) uskoro to sve čeka pa da budem spremna na vreme...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 61 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: