Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Pet Maj 20, 2011 1:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 16, 2008 11:10 pm
Postovi: 9
Razumem da ste ovde prvenstveno da se informiseste i nauciste nesto novo. I verujem da ces posetiti nekog 'geneticara' u dz ili gde vec :)

Da ponovim jos jednom, dobri hromozomi i geni u njima nikad nisu bili problem!
Incest sam po sebi nikad nije bio problem.
Da je to istina pola zivotinjskih vrsta bi bile istrebljene (jeleni, losovi, pacovi, zecevi, mnoge vrste majmuna) Prakticno sve vrste gde zenka relativno rano postaje plodna i muzjak zadrzava svoju plodnost relativno dugo i zive u kolonijama/coporima.
Cak se i kod lavova desava da sin dobije potomke sa svojom majkom. Koji su mu tada ujedno brat/dete ili sestra/dete.

Problem nastaje u 'losim' hromozomina. Osteceni geni, mutirani geni, duplo kopirani... To je ono sto u nekom slucajevima cini rizik, mogucnost a u nekim znaci 100% ispoljavanje odredjene osobine.

Zato i postoje genetske analize za parove koji zele da imaju decu. Retko kad ljudi znaju da su nozioci odredjene recesivne ili dominantne osobine koja vodi u neki poremecaj/bolest.

Nije toliko bitno da li imate neki zajednicki hromozom, koliko je bitno u kakvom su stanju geni u tom hromozomu.
Ako imate zdrave hromozome nikom nista.
Ako imate ostecene, hromozome, ili jos gore ako su oba para ostecena ili nosioni neke bolesti i kod tebe i kod nje, onda zaista ne valja. Onda nema ni teoretske sanse da dete izbegne tu bolest/osobinu.


Zamisli genetiku kao igru velikih brojeva. Slicnu kao loto.
Istorijski gledano, ljudi su s razlogom uveli pravilo "ne stupati u brak do n-tog kolena".
Na taj nacin se smanjuju sanse 'retardacije' kao sto kazes. Ali se nikad nisu eliminisale!!!
Ne zato sto je neko u neznanju spavao s svojom sestrom/majkom/tetkom, vec zato sto u populaciji ljudi postoji odredjen broj mutacija.
Pa vecina parova dobiju prosecno dete (4 na lotou) Mnogo manje njih ima nadprosecno ili ispodprosecno dete (6,5 loto). A jako malo je zaista nadarenih ili zaista ostecenih (7 na lotou).


Ti mozes da izmisljas razna pravila koja ce ti povecati ili umanjiti sansu. Ali nikad neces dobiti 100% precizan rezultat.

Zato je relativno lako izracunati koja je najmanja i najveca SANSA da delis iste hromozome s zenom koju volis.
U ovom kao i u porethodnom slucaju lako se moze desiti da nemate ni jedan zajednicki hromozom.
Jer u oba slucaja imate dovoljno teoretskog genetskog mesanja od majki i oceva sa strane.
Naravno, i dalje postoji teoretska sansa da delite neke hromozome. Ali sansa za tako nesto je velika koliko i sansa da kao kad bi 12x za redom dobio 5 na lotou uvek sa istim brojevima.
Jedino sto to uopste nije bitno!

Koliki je rizik za nasledjivanje negativnih osobina za vase dete je nemoguce ovako izracunati.
Ne zato sto je to mnogo tesko ili zato sto necu, vec zato sto je to zaista nemoguce uraditi bez uvida u vase genetsko stanje. Tj pravog testa.

Uzmu vam genetski materijal, testiraju ga na trenutno poznate i zanimljive bolesti i onda se zaista zna.


Zato se jako trudim da vam oboma objasnim da genetika ima dve strane. Jedna je cisto matematicka, lako dokaziva i izracunjiva. Jedino sto od tih brojeva, koliko god oni bili ispravni nema nikakve prakticne koristi :D
Ona druga strana spada u domen sanse, srece, molitve, spoljasnjih uticaja, moderne medicine itd.

Uradite test ako imate novca i onda cete zaista znati na cemu ste!

A ja vam zelim puno srece :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Uto Maj 24, 2011 2:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:07 am
Postovi: 27
Hvala ti MNOGO!!! Sada smo trenutno razdvojeni,ona je u inostranstvu i kada dodje otici cemo kod geneticara,platicemo i videti..Zanima me samo kolika je cena tog testa i 6 smo koleno zar ne? Ne razumem se najbolje u to brojanje.. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Uto Maj 31, 2011 10:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 22, 2009 1:32 pm
Postovi: 5
Pobogu ljudi, BEZ OBZIRA NA SVE, GENI SU CUDO, I NIKADA SE NE ZNA KADA CE CIJI GEN DA PRORADI, EVO, SVI SU ZAPANJENI KOLIKO JA FIZICKI LICIM NA SVOG PRADEDU, AKO VASA DECA BUDU DAJ BOZE ZDRAVA, TO NIJE GARANT I ZA VASE UNUKE... To je neko moje misljenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Pet Jun 03, 2011 10:46 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
uput za medicinski fakultet u beogradu, institut za humanu genetiku - konsultovati prof. dr ivanu novaakovic, ili doc. dr suzanu cvjeticanin,
ILI privatno - belmedic, prof. dr mirsanda stanic

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Pet Jun 03, 2011 12:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 03, 2011 11:38 am
Postovi: 4
Zoran42 je napisao:
Ovako..nije onako kao sto sam napisao..ovako stvari stoje..ako neko moze da kaze koje smo koleno i koji je to stepen srodstva?


Slika

I koliki je rizik za retardirano dete? :P

HVALA VAM MNOGO!! :D
[quote="Zoran42"]Ovako..nije onako kao sto sam napisao..ovako stvari stoje..ako neko moze da kaze koje smo koleno i koji je to stepen srodstva?


12 stepen, vec sam ti pisao na prosli.. i ovo sto su pisali 3, 4 to nije tacno! Ja sam bio kod geneticara i u crkvi. Svako novo rodjenje novi stepen, ne brojis zajednickog potomka (onog na vrhu)! Procitaj ovo od CoR i skontaj kako i sta!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Uto Jul 19, 2011 11:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 19, 2011 11:13 am
Postovi: 2
Pomagajte... Imam jedno pitanje koje me ubija...Naime jedan decko i ja se nismo videli 18 god., slucajno smo se sreli i desila se ljubav...mi smo neki rod ali ne znam koje koleno. Ide ovako: imamo istog pradedu. Pradeda ima 3 sina...2 sina (mog dedu i njegovog rodjenog brata) ima sa jednom zenom koja je umrla a treceg je dobio sa drugom. Taj treci je deda mog decka. Koje smo mi koleno...sve mi je ovo spetljano. Znaci moj deda i njegov deda su bili polubraca. Sta su onda moj otac i njegov? sta smo onda on i ja? ovo je sve zbunjujuce.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Uto Sep 06, 2011 12:32 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:07 am
Postovi: 27
12 stepen ok...A koje koleno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Uto Jan 03, 2012 4:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 03, 2012 4:47 am
Postovi: 1
e ovako!
ja trebam isto pomoc :oops:
imam slicni slucaj..
ovakooo...
moj djed je imo dvije zene i sa svakom po dvoje djece..
dakle moj tata i od tog decka djed su polubraca (nemaju istu mamu)
i ugl nismo se znali :o upoznali se krenili vidjat i kad je on prico svojoj mami onda je tek skuzila da smo u rodu.
al sad je mislim i kasno jer smo se zaljubili totalno :SS i 2 god i jace smo zajedno..njegovi nemaju nista protiv dok svojima nesmijem ni rec da smo se pomirili..
zanima me samo to sve za djecu i zakone -.- i koljeno koje je to :S
dobivala sam razne informacije od 1 do 4..
hvala unaprijed ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Sre Jan 04, 2012 2:58 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Laičko mišljenje.

Zoran: 5.to koleno

Goca, Mala: "sigurno" 3.će koleno, a možda i četvrto jer je reč o inicijalnim polurođacima (to mu dođe nešto kao braća po babine linije)

(a možda vam se posreći pa parapolurođaci i nisu rođaci; ON: Laku noć majko 5toro moje dece. ONA: Laku noć oče jednog mog deteta)

Kao što je CoR lepo objasnio, genetika je čudo i tu se više radi o bacanju kockica s tim što je mnogo kockica u pitanju. Genetska predispozicija (tj utvrđeno postojanje neke anomalije) ne znači i sigurno ispoljavanje te anomalije, ali zato ne znači ni da će dve potpuno genetski zdrave osobe dobiti zdravo potomstvo. Svaka nova deoba, svako novo ukrštanje donosi nove mutacije koje mogu biti neprimetne, nebitne, dobre ili loše i koje ne moraju da se ispolje ali ostaju "zabeležene" u genima.

Znam par gluvonemih osoba koje imaju dete koje priča 200 na sat i odlično čuje ali zato znam i zdrave osobe sa bolesnim detetom a da pri tom sigurno nije bilo ni bolesnih predaka, zaključno sa paradedom/babom sa obe strane (i rođaka kojima su oni zajednički preci).

Čini mi se da se DNK analizom može utvrditi tačniji stepen srodstva među vama, pa bitno je da li je to zakonom dozvoljeno (do 4.tog kolena nije dozvoljen brak).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Pet Nov 07, 2014 12:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 07, 2014 12:09 am
Postovi: 2
Zoran42 je napisao:
Hvala ti MNOGO!!! Sada smo trenutno razdvojeni,ona je u inostranstvu i kada dodje otici cemo kod geneticara,platicemo i videti..Zanima me samo kolika je cena tog testa i 6 smo koleno zar ne? Ne razumem se najbolje u to brojanje.. :)

Cao Zoran42zanuma kako je proslo kog geneticara jer imam isti problem pa ako imas vise iskustva od mene reci molimte.ili ako neki drugi ima mishljenj il iskustva nek spodeli :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Čet Avg 17, 2017 1:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2017 1:09 am
Postovi: 2
Poz imam slican problem kao ovi do sad,naime vec dugo sam sa djevojkom a ona mi je neki blizi rod,moj deda i njena baba su 1 rodjaci...
Pokusajte me razumjeti i reci mi koje su sve sanse za blesti djeteta ako bi se odlucili za brak.. hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Čet Avg 17, 2017 12:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 25, 2017 12:43 pm
Postovi: 16
Barem tri prethodna kolena ne bi trebalo mešati, tako da vam ne preporučujem decu :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Čet Avg 17, 2017 1:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2017 1:09 am
Postovi: 2
A tako sam i mislio :(
A koji rizik snosimo ako se ipak odlucimo na to?..jos neko neka kaze svoje misljenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Sub Avg 19, 2017 1:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Па зар ти је икаква вероватноћа довољно мала за упропашћавање живота?

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Incest-Pomoc
PostPoslato: Sub Avg 19, 2017 5:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 25, 2015 12:36 am
Postovi: 230
Pa prvo sebi treba da postavis pitanje, zasto si jos uvek sa devojkom sa kojom si u rodbinskim odnosima. Trebao si rascistiti sa tim onog momenta kada ste saznali da ste rodbina, jos je gora situacija ako ste znali da ste rodbina pa se spetljali. Jos je tragicnije ako ste pored saznanja da ste rodbina imali seksualni odnos.

Ne znam sta i o cemu razmisljas ali ja da sam na tvom mestu pokusao bi da dodjem sebi i resim problem ili bi potrazio strucnu pomoc.

Nemoj pogresno da me razumes ali situacija deluje dosta bolesno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 81 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: