Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: HIV, Elisa i dobrovoljno davanje krvi
PostPoslato: Ned Avg 26, 2007 7:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
Poštovani lekari,
Pre izvesnog vremena tražio sam odgovor na pitanje da li postoji neki zbirni test, neka vrsta sveukupne serološke pretrage u našoj zemlji i dobio sam odgovor da ne postoji. Predloženo mi je da dobrovoljno dam krv, a oni u Zavodu su obavezni da urade test na HIV, hepatit i možda još ponešto, ali da je i to dovoljno jer se za to ne treba platiti... O.K. možda se tom načinu, ako uzmemo u obzir veoma tešku ekonomsku situaciju naših građana, može progledati kroz prste... Ali, ja sad imam jedno logičko pitanje, koje izgleda logičko nama laicima, ali bi vi, lekari, trebalo da mi na to pitanje odgovorite. Naime, ako je poznato da laboratorije ne mogu pouzdano da utvrde da li je čovek inficiran ili ne virusom HIV, zbog tzv. prozora, odnosno perioda u kojem je mala koncentracija virusa, pa se virus ne da detektovati (možda je ovo suviše uprošćeno obrazloženje, ali je ono suštinski tačno) kako se pouzdano to može utvrditi kod davalaca krvi???
Uzmimo sledeći primer: Ako osoba "A" u krvi ima tek nekoliko virusa HIV koji se ne mogu detektovati ELISA testom, ili nekim naprednijim testom, kako taj virus mogu detektovati u Zavodu za transfuziju? Možda, baš tih nekoliko virusa bude zahvaćeno prilikom uzimanja tih 3 dl dobrovoljno date krvi, a da se HIV, koji je prisutan u maloj količini ne utvrdi? Ili ako ovi u ZAvodu rade neke HI-TEC analize, što se te analize ne rade i u laboratorijama?
Drugo, zanima me da li HIV virus može da prezivi u krvi, ako temparatura nije 36 stepena C već mnogo manja, kao što je u hladnjacima naprimer? Ako je temperatura manja da li virus ostaje živ?
Treće, zašto Hexolab, naprimer zahteva * kada radi analizu na HIV. Odakle im pravo za to... možda grešim, ali mislim da bi pacijanti imali pravo da takvu analizu urade anonimno, a da potom odlučuju da li će se obratiti lekaru ukoliko su pozitivni. Ja sam ubeđen da niko od ljudi koji su imali tu nesreću da postanu pozitivni neće o tome ćutati već će se obratiti lekarima u institucijama i klinikama, a sigurno se neće lečiti u srpskim privatnim ambulantama, ali odakle, pravo tim privatnicima da traže * kada naplaćuju uslugu? Elem, mislim da bi veliki broj ljudi preventivno išao na HIV test ukoliko bi on bio anoniman, jer je ljudima lakše da se tako na to opredele, a to bi svakako doprinelo i da se bolje prati objektivna infekcija populacije jer će se svi oni kojima je utvrđeno da su pozitivni obratiti lekarima. Jer, po mom mišljenju, najteži korak je upravo taj prvi korak kada ljudi treba da odu na testiranje i tu im maksimalno treba olakšati da se što veći broj ljudi testira. Samo veliki broj testiranja omogućiće optimalno praćenje zaraze. Mislim da smo mi u Srbiji vrlo zatvoreni, i vrlo zatucani. Trebalo bi mnogo, mnogo prosvećivanja, ali pre prosvećivanja naroda, trebalo bi prosvetiti prosvetitelje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 26, 2007 9:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 01, 2006 9:29 pm
Postovi: 364
Lokacija: beograd
Ja samo da kazem nesto u vezi ovih licnih karti...i meni su trazili u privatnoj laboratoriji lk kada su mi radili krvnu grupu :roll: mogu da kazem da sam se bas zacudila.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 27, 2007 11:32 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Za dijagnozu se koristi Elisa test pomocu kojeg se detektiraju HIV antitela, a koji se javljaju 2-8 nedelja od zaraze (period prozora). Rade se dva Elisa testa a zatim jos Western blot i ako su svi pozitivni onda se potvrdjuje dijagnoza. Moze se koristiti i Elisa test putem koji se odredjuje antigen p-24 u stadijumu primoinfekcije, pre pojave antitela.
Sto se tice anonimnosti, kod nas (MK) se to moze obaviti u drzavnim zavodima za zdravstvenu zastitu.
A ideja da se Zavod za transfuziologiju koristi za dijagnozu HIV virusa mi se uopste ne svidja, cisto iz etickih pricina. Ipak postoji taj period prozora. Neka se svako od nas zamisli i u jednoj i u drugoj situaciji.Razumem da se svako ko je mozda imao nekakav kontakt sa izlucevinama, bio to privatni ili profesionalni, oseca strah i zeli proveriti. Ali neka se stavi i u situaciju da je potencijalni primatelj krvnih dervata u situaciji kad nije 100% siguran.
Razmislite malo o tome :-? :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 27, 2007 1:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
Goki,
Da li si ti to zapravo rekao da se moze desiti da neko bude zarazen transfuzijom krvi ukoliko je davalac bio inficiran u fazi "prozora", te testovi nisu mogli da utvrde prisitvo HIV????????????[b][/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 10:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
Da li je moguce da nijedan lekar ne moze da demantuje tu tezu da se HIV moze preneti transfuzijom ukoliko je davalac dao krv u periodu infekcije tzv "prozora" kada nije moguce detektovati prisustvo HIV-a kod davaoca???? :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 11:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Mislim da to nije zato što su se lekari sa ovog foruma zamislili nego vrlo često ne posete temu :-?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 30, 2007 12:30 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Informacija, svaka ti cast na "potegnutoj" temi!! :D

Nisam doktor, ali mnogo sam "istrazivala" takve teme i nisam dosla do odgovora, ali logicnim razmisljanjem dolazim do zakljucka da si na zalost u pravu!! :( U periodu "prozora" se ne moze utvrditi prisustvo virusa ni hepatitisa kao ni HIV-a i na zalost, ima mnogo zarazenih osoba i to najvise upravo preko dobijene krvi putem transfuzija.

Zato preventivno i treba raditi sve te testove jednom godisnje.

Sto se tice anonimnosti, slazem se sa tobom i jako sam rezignirana zbog te "legitimacije" prilikom testiranja! :evil:

Ali, sto se tice samog testa na HIV, besplatno testiranje se moze obaviti u Jazasu u Studentskoj poliklinici, u Krunskoj ulici u Beogradu, i sto je najvaznije, testiranje jeste anonimno i tamo rade zaista predivni mladi ljudi koji svu tu neprijatnost bar u neku ruku cine laksom.

Toplo ih preporucujem svakome, ljubazni su, predusretljivi, imaju savrsen tim ljudi koji radi sa svima koji im se obrate za pomoc, savet i testiranje!

Nasoj drzavi nedostaje upravo takva institucija a vezana za hepatitis, ali izgleda da drzava nema nameru da donira takve stvari, a na zalost, zarazenih sa hepatitisom B i C ima mnogo, mnogo vise nego sto uopste mozemo i da zamislimo.

Jos jednom, svaka ti cast za ovu temu.


Pozz, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 30, 2007 8:48 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Informacija,
I ja se slazem, svaka cast na potegnutoj temi.
A ono o prozoru sam stvarno mislila. :( :(
Ipak idite malo dalje u razmisljanju o mojem pitanju: dali se zavod za transfuziologiju treba koristiti u cilju ispitivanja :evil:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 30, 2007 4:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Goki, moj odgovor na tvoje pitanje je NE!!!!


ALI, na zalost, mnogi ljudi nisu u materijalnoj situaciji da sebi obezbede da daju oko 2.000 dinara godisnje za analizu na hepatitis B i C (HIV se kao sto rekoh moze uraditi i besplatno), a drzava ne radi nista po tom pitanju!!!

I mislim da se zbog toga Zavod "zloupotrebljava" u te svrhe!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 31, 2007 12:05 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
hvala vam na podrsci :) medjutim strasno je to sto niko od strucnih ljudi o tome nije govorio na tribinama, televiziji, novinama... ali evo, polako cemo da otvaramo i tu pricu... Kad je rec o Zavodu i eticnosti, odnosno o tome da li treba koristiti primarno to sto oni rade testove na HIV i hepatit, pa eto uzgred dati krv, kao dobrovoljno... mislim da ne bi trebalo. Ali, jos je sve to daleko od zloupotrebe. Prvo ne moze biti rec o zloupotrebi ako neko pokusava da se leci, da postavljenje dijagnoze je deo lecenja. Drugo, zloupotreba bi bila to da se recimo dobrovoljno data krv izvozi iz Srbiji i prodaje u inostranstvu po veoma visokim cenama, a ja bih recimo i o tome otvorio debatu.... kako je mogucno da krvi nema nikada dovoljno kada je svima poznato da je svako ko dobije transfuziju u obavezi da dovede porodicu i prijatelje da daju krv. Neretko se tim ljudima uzme vise krvi nego sto je pacijent dobio, ali krvi nikada nema dovoljno. Cak ni za vreme ove akcije B92... samo slusamo da su zalihe za samo 2-3 dana. A katkad i da zaliha nema. Voleo bih da neko da i te podatke - podatke o zapremini nadoknadjene krvi od porodica i prijatelja pacijenata kojima je krv data jer se uvek u javnosti pominju samo dva podatka. KOlikoko je potrebno i koliko je sakupljeno. Naime, ukoliko krvi uvek fali, onda je jasno da porodice pacijenata u ogromnoj meri, dakle, vise od 75 odsto ne nedaknadjuju datu krv. Iz svog iskustva znam da ta teza nije tacna.... Ali da ne bismo otvarali previse tema u okviru ove jedne necu dalje da obrazlazem ovo o Zavodu, a istakao sam to samo zbog toga jer je Goga insistirala da se odredimo prema tzvanim zloupotrebama Zavoda... Na kraju krajeva sistem mora da se bori protiv zloupotreba. S druge strane mozda neko ko hoce da se testira hoce i da da krv ako je neificirana itd.... Medjutim, najopasnije je nesto sasvim drugo i to sam ostavio za kraj. Zasto je uopste ovde neko pomenuo neeticnost i zloupotrebu, zasto se uopste insistira na tome da je zloupotreba ako neko ko se testira istovremeno i dobrovoljno daje krv - Zato sto se onaj ko ide na testiranje smatra gotovo inficiranim, zato sto se on vec gleda kroz dioptriju stigmatizma, a takvi treba da budu u getou, oni ne treba da se mesaju sa drugima onima koji koriste stvari za neificirane. Ti koji su inficirani oni su pohotni, prljavi, porocni, pederi, narkomani, kurve i psihopate i njih sto dalje od nas koji smo njihova susta suprotnost... Evo sada hoce da nam zagade i tansfuzioloski zavod, hoce sve da nas pobiju.... Dakle, ovo jeste afektirano, ali je to ono sto podsvesno ljude nagoni da reaguju... Naravno, nemam nista licno protiv Goge, naprotiv ali to je njen motiv da insistira na (ne)eticnosti test/davalastva. Medjutim, sve je to samo debata, strasno je sto izgleda transfuzija krvi nije apsolutno bezbedna danas, i kao i ranije moguce je da ce i upravo tako da se zaraza siri.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 03, 2007 10:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Pozdrav Informaciji,
Cilj debatiranja o (ne) eticnosti nije bila stigmatizacija, izvinjavam se ako ste me tako shvatili.
I nisu ugrozeni samo oni koji su "prljavi, pohotni,porocni itd", vec i ostali: medicinari, pacijenti,deca koja se igraju uparkovima gde mogu naci iskoriscenu iglu. Jedno vreme se kod nas prosirila vest da se vrse napadi sa punim spricu.
Hepatitis, AIDS, druge seksualno prenoslive bolesti, sve su to bolesti kao i svake druge i trebaju se leciti. Nema tu stigme, bolest je bolest i tako se i treba razmisljati. A svakako da bi se lecila treba se i najpre dijagnostikovati. Slasem se da tu treba i drzava da da svoj doprinos u cilu omogucavanja anonimnosti, subvencija, edukacija.itd.
Mislim da svako razmisljanje i debatiranje na neku temu (makar i razlicitost u razmisljanju) je uvek bolje od toga da se uopste ne govori.
Pozdrav svima :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 75 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: