Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 27, 2007 9:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Dea je napisao:
Da li moja beba kada ga imam moze da od toga dobije ovcije boginje?


Može, ali je to jako retko. Vezikule su infektivne dok ne pređu u kruste( kraste). Dete bi trebalo da udahne vazduh u koji je dospeo virus prskanjem vezikula.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 27, 2007 9:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Mi spavamo jedna pored druge (ona u svom kreveticu, ja u svom krevetu, ali na 20cm razdaljine). Uvek sam obucena i ko sto rekoh obavezno dezinfikujem ruke. Garderobu nam perem odvojeno. Plikcici izgledaju kao da su se povukli da li to znaci da su pukli (kraste jos nema)? Da li se kroz garderobu kad prsnu ipak virus moze naci u vazduhu?

S obzirom da pijem imunosupresive moze li doci do nekih komplikacija?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 27, 2007 10:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Dea je napisao:
Mi spavamo jedna pored druge (ona u svom kreveticu, ja u svom krevetu, ali na 20cm razdaljine). Uvek sam obucena i ko sto rekoh obavezno dezinfikujem ruke. Garderobu nam perem odvojeno. Plikcici izgledaju kao da su se povukli da li to znaci da su pukli (kraste jos nema)? Da li se kroz garderobu kad prsnu ipak virus moze naci u vazduhu?

S obzirom da pijem imunosupresive moze li doci do nekih komplikacija?


Rekoh Vam, toretski je moguće... ali se to retko dešava. Ali što veća pažnja to manja mogućnost da se desi. Inkubacija traje oko dve nedelje. A inače, zašto Vam se dete operiše?

Što se imunosupersiva tiče... da oni su verovatno uzrok pojave zostera.... i svakako mogu uticati na dužinu i tok bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 27, 2007 10:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ma meni taj herpes stalno izlazi. Neki put jedan prolazi a drugi je vec tu (i pre imunosupresiva). Nekada ga pak neko vreme nema, ali u poslednjih par godina (pa cak i u trudnoci) nikako da se malo smiri.
Beba ima iscasen kuk. Ima vec jednu operaciju za sobom, ali danas umesto lepih vesti (trebalo je da joj posle 8 nedelja skinemo napokon gips) saznadoh da je opet izleteo iz casice i opet krenusmo iz pocetka. Vec sam sva u panici zbog trece za redom ( u dva meseca) pune anestezije, raznog bockanja i zracenja od rentgena, pa mi ovo nije trebalo. Ne znam kako sam propustila da saznam da je ovaj herpes zarazan inace bih je jos bolje cuvala....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 27, 2007 10:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
A jel imate vi sliku toga?


Citiraj:
Neki put jedan prolazi a drugi je vec tu


A gde se nalazi taj drugi u odnosu na prvi?

Pazite, herpes zoster izlazi uvek na istom mestu, pojasno i samo na jednoj strani tela. I jakooooo boli.

izgleda otprilike ovako:

Slika

Eventualno se može generalizovati i proširiti na celo telo, a onda liči na ovčije boginje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 27, 2007 11:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Imam sliku ali ja ne umem da je stavim ovde. Jedino ako hocete da mi posaljete na PP vas mail pa da vam posaljem.
Izlazi uvek na slicnom mestu, ali u principu par cm gore dole, levo desno. Nije ovako strasan kao na ovoj slici. Uglavnom je to okruglo mesto precnika 2cm sa po tri cetiri plikcica. Ranije me nikad nije boleo, sad ponekad vise zigne i to je to. Uglavnom stoji posle dugo a neki put ostane i tamna mrlja kad prodje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 12:15 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Hm pa onda ipak jeste herpes simpex, neubičajena lokalizacija, ali eto...

Verujem da bi izbegavanje direktnog kontakta deteta sa promenom na Vašem telu i pranje ruku rešilo stvar. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 10:48 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Zoster se moze dobiti vise puta, i ne, verovatnoca da ga Vasa beba dobije su prosto jako male ukoliko vodite racuna o higijeni. I nije tacno ni to da Zoster izlazi samo na jednom i uvek na istom mestu i samo ojasno - Zoster izlazi po tragu nerva (nekog) dakle moze se javiti na putu prostiranja nerva duz kostalnih zivaca, sto ce reci na bilo kom delu trupa. I dalje, nema mesta panici, Zoster Vam se mozda javio zbog pada imuniteta i javlja se zbog toga, pijte uredno Aciklovir u tabletama (ako je promena previse velika ne mozete je mazati a i samo lokalno delovanje nije dovoljno), uzimajte dosta vitamina, nemozete preneti Zoster svojoj bebi, nema potrebe da brinete, perite ruke posle mazanja, nosite odecu kada uzimate dete.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 10:51 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
P.S. Zoster moze, i najcesce je tako, ali i ne mora uopste da boli. Moze da svrbi, moze da zari i pece, a ne mora da daje i nikakve intenzivne simptome. Zasto prosto ne odete kod dermatologa ili infektologa da pogleda promenu, da li Vas lekar koji Vas leci imunosupresivnom th zna sta VAm se dogadja i sta Vam kaze?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 9:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Kao sto rekoh ja sa herpesom vodim bitku vrlo cesto (recimo 5 do 10 puta godisnje). Tako je bar u poslednjih par godina. Imam ga od detinjstva. Pedijatar je prvo mislio da je u pitanju alergija na jaja. Tek kasnije smo shvatili da je herpes u pitanju. Nikada nije izasao ni na jednom drugom mestu sem tu na ledjima. Nikada nemam groznicu na ustima....
Imunosupresiv uzimam zbog Morbus Krona koji sem u trudnoci nikako da se bar na neko vreme smiri. Gastroenterologa nisam sad zvala zbog toga sto mi je izasao herpes ali moracu jer me je strah da mozda ne bude nekih komplikacija, mada pretpostavljam da sa oslabljenim imunitetom verovatno samo traje duze.
Od dermatologa uvek dobijam samo kremu, nisam jos nikad dobila tablete. Moracu sa njim da rascistim koji je herpes u pitanju. Najvise me je zabrinulo dok sam citala ovu temu cinjenica da moze da se prenese. Kao i svaka majka zelim moje dete da postedim svega sto mogu, pogotovo sto i bez toga imamo dovoljno problema. U svakom slucaju hvala vam svima na odgovorima, a kad budem znala tacno koji je, napisacu, cisto da rascistimo nedoumicu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 30, 2007 1:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Evo jutros otrcah do dermatologa. U pitanju je simplex, doduse odokativnom metodom ne moze da kaze da li je 1 ili 2. Sto se tice preventive kaze da ne mogu mnogo po tom pitanju da uradim. Dobila sam neku kremu koju mi trenutno prave u apoteci da mazem tri puta dnevno. No, kakva sam bila sva van sebe (beba je imala prvu prehladu pa sam celu noc dezurala, pa posle trcali do pedijatra, pa ja u laboratoriju da dam krv) ne pitah ga kako se Simplex ustvari prenosi. Nadam se da ne moze dahom (mislim kad mi je blizu ili kada je poljubim?) Inace imunosupresiv moze da iskomplikuje celu stvar, jer je naravno odbrambeni sistem prilicno raskliman....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 05, 2007 7:10 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Kako se utvrdjuje koja je vrsta herpesa u pitanju? Ne bih da omalovazavam mog dermatologa ali sto vise na internetu citam sve mi se vise cini da je ipak Zoster u pitanju mada je atipican bar sto se tice mesta, obima i bola. Naravno, ja nisam lekar, pa ovo ne znaci da na svoju ruku postavljam neku dijagnozu, ali sam pacijent koji se sa tim problemom bori.
Lekar mi uvek daje samo kremu, a nikada nismo radili nikakvo lab.utvrdjivanje, zakljucak je dao odokativnom metodom. Pri tom nismo nikada razgovarali o tome da sam imala ovcije boginje kao beba...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 12:10 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
JAvite se infektologu, na Infektivnoj klinici. Oni ce VAm pouzdano reci o cemu se radi.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 88 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: