Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 32 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 9:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Evo i malo teme za razmisljanje:
1. Lekar nakon ustanovljenja silovanja ne obavestava roditelje maloletnog deteta zbog poverljivog odnosa lekar-pacijent. Da li je to ispravno, obzirom da se radi o maloletnici? Da li je to u njenom interesu? Da li je to za njeno dobro ili medvedja usluga?
2. Ne obavestava roditelje ali je duzan da obavesti MUP a ovaj sigurno obavestava roditelje/nije sija nego vrat/?
3. Takodje obavestava socijalnog radnika, obzirom da je maloletnica u pitanju a ovaj takodje obavestava roditelje/nije sija nego vrat/?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 10:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
To jesu intresantna i teska pitanja sa kojima se suocavam kao psiholog stalno (pogotovu jer otprilike cetvrtina privatnih pacijenata su adolescenti). Po zakonu i etickom kodu Americke psiholoske asocijacije, moram da odrzim poverljivost informacija koje dobijem od paicjenta (bez obzira na godine, ukljucujuci decu) u svakom slucaju osim:

1. Ako ta informacija daje indikaciju da mogu povrediti sebe
2. Ili neku drugu osobu

U slucaju 2, cak moram da sama obavestim tu osobu uz kontaktiranje policije i ostalih nadleznih.

E sada, to zvuci jednostavno ali naravno da nije.

U principu, ja se trudim da odrzim poverljivost osim ako ce to pacijentu da joj naudi u buducnosti.

U ovom slucaju, mislim da je bitnije da pacijent ima poverenja u mene da mozemo da izgradimo dobar odnos. Jer ovde je problem ocigledno sistemski. Ti roditelji su se vec pokazali kao delimicno nesposobni i verovatno ce neadekvatno da reaguju u slucaju da budu obavesteni. Na toj devojci je da li hoce da obavesti policiju - a sada, kad nije otisla odmah, nema mnogo sanse da nesto urade za nju, to bi bilo tesko cak i u pravnoj zemlji a ne kod nas (jer da je bilo silovanja dokazi na njenom telu su unisteni od tada, a i ona se niceg ne seca).

Pitanje je - zasto je sebe stavila u tu situaciju? Na to se mora odgovoriti da bi se sprecili sledeci incidenti, to je poenta. Obavestenjem roditelja, u ovom slucaju, nista se ne dobija, samo gubi poverenje pacijenta (koji je ionako izmakao kontroli tih roditelja).

Tako bih ja postupila da mi se obrati za pomoc. To nije jedini pristup i ovo je stvar licnog etickog osecaja i konsultacije sa kolegama. [/i]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 4:52 am 
OffLine (!) korisnik udaljen sa foruma (!) korisnik udaljen sa foruma
Pridružio se: Čet Nov 01, 2007 5:55 am
Postovi: 21
Evo jos novosti o toj devojci!
Priznala mi je da joj se kao povratilo pamcenje!
I ispricala mi celu pricu da je taj lik nije odveo u hitnu pomoc vec u svoju gajbu na sex. Ona ga je molila je odvede u hitnu ali on je odveo kod sebe u stan. Posto joj haljina mokra dao joj majicu dok se osusi haljina pa poceo tako da je muva a ta droga je uticala na nju da 80% pristaje na sve i sama mi priznala da nije mogla da se obuzda pristajala je na sve iako nije zelela i tako joj skinuo gace i....I na kraju pozvao taxi i odveo kuci. E sad ona ne krivi tog lika ona misli da joj mozda neko drugi dao drogu cak nije ni sigurna dal je droga opila ali ona krivi sebe sto je pristajala na to. Tako da se ona uopste ne ponasa kao silovana osoba i to priznaje da nije silovana! Cak i brani tog pocinilaca da on kao mozda nije ni znao da ona nije svesna svega to sto radi sa njim. I ona ne zeli da se dalje buta po tome. I priznaal da izgubila nevinost sada!
E sad kako ja da je ubedim da je to krivicni zlocin? Ona misli da to nije silovanje! Pa kako ne shvata da taj lik nije ni znao ni kako se zove prvi put je video u zivotu i odveo kod sebe na gajbu. Ona jos trazila hitnu on je odveo kuci! Cak prica da je taj decko OK fin! I da je nije silovao nego ona je sama kriva sto zbog droge pristajala na to a mozda je i pice opilo nista nije sigurno! Ja stavrno ne znam sta dalje da mislim!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 4:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Ovo samo komplikuje stvari, nista ne olaksava. Nekada je zrtvi teze da prihvati da je dala bilo kakav "prisatanak", cak i ako nije bio pravi. Od policije nece dobiti nista. Nego:

1. ginekolog
2. psiholog

Srecno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 5:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:09 am
Postovi: 612
U principu Vi apsolutno nista ne mozete da uradite dok nemate njen pristanak, ali, pre svega, ona treba najpre da prizna sama sebi da je bila zrtva, pa onda sve ostalo. :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 9:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 08, 2006 9:37 pm
Postovi: 277
ti si ocigledno jedan pazljiv decko i dobar drug, i zao mi je i tebe u celoj prici. Ako je i njoj stalo do tebe kao tebi do nje (ako ste super drugari) nadji nacina jer je verovatno dobro poznajes, da je podstaknes da ode kod ginekologa. Te njene price te se neseca, pa se setila, pa je kao (ili jeste) stvarno pristala na seks, su mozda i posledica upravo te cinjenice da je bila nevina, pa je mozda i zelela da to uradi,ali nikako nije to trebala da uradi pod dejstvom droge, ako joj je sad i verovati da je bila drogirana... izvini, i nemoj se ljutiti, ali citajuci ovu temu meni je to tako izgledalo... Jedino resenje joj je kao sto su ti svi ovde rekli je da je nagovoris da ode kod ginekologa i da vidi sta se stvarno izdesavalo i... i da je upozoris da na zurkama ne uzima pice od nepoznatih osoba, vec samo od poverljivih, a cak i ako su to nepoznate osobe neka bude prisutna dok se pice toci, i neka casu sa istim ne ostavlja iz ruku... Ja sam se tako ponasala na svakoj zurci i nije bilo problema. Nadam se da ces uspeti da joj pomognes... pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 11:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Feb 18, 2006 2:19 am
Postovi: 101
Ne bih da to zvuci ruzno, ali ova prica negde smrdi. Da je stvarno silovana sigurno ne bi pokusavala da opravda tog tipa. Pre bih rekla da je ona to uradila verovatno svesno, pa joj je ili posle bilo krivo ili ne zna kako da to drugima kaze pa pokusava na ovaj nacin da se "opere". Ako nisam u pravu izvinjavam se!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 11:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Ne mora da znaci da je tako. Vrlo cesto zrtve seksualnog nasilja (a u nameri da sebe ubede da im se nista strasno nije desilo) opravdavaju napadaca na neki nacin.

Ali, mi ovde mozemo beskrajno da nagadjamo, sve dok ona ne ode nekom lekaru, nista ne mozemo znati. Cak i da se nista nije desilo, neko ko mora da smisli ovakvu pricu iz bilo kog razloga, ima veliki problem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 1:55 am 
OffLine (!) korisnik udaljen sa foruma (!) korisnik udaljen sa foruma
Pridružio se: Čet Nov 01, 2007 5:55 am
Postovi: 21
Bila je kod ginekologa i utvrdili da je imala sex odnose! Sve mi ispricala povratilo joj se pamcenje ali se sada oseca iskorisceno. Policiju nema nameru da obavesti pa posle ceo grad da sazna. A pocinioca se ne seca samo neke detalje male ali ne moze da ga se seti i na toj zurci bilo preko 1000 tako da ne znam ni ja kako ce se ovo zavrsiti :( A jedna devojka odavde na forumu je spomenula da treba da pazi na pice od koga uzima. Pa malo je kasno za to sad da se prica? To trebala da zna pre sad kasno to sve...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 12:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
E, zalud je sad misliti sta je sve trebalo - i sta sve nije trebalo, i sta je ona uopste radila u 16 godina na 'zurci' od preko hiljadu ljudi sa takvim odabirom sveta koji deci stavlja rohipnol u pice (i da li su joj roditelji uopste suvisli d aje tamo i puste na prvom mestu...). Kasno je za sve to. Sad je bilo sta je bilo i promeniti se ne moze. Neka se javi nekom psihologu ili nekom Savetovalistu za decu i omladinu da joj neko pomogne sa traumom.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 6:09 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Apr 10, 2007 8:47 pm
Postovi: 76
Koliko sam ja čuo, GHB se kolokvijalno zove rufi; čisto informativno.

Kako je devojka? Ima li novosti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 12:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 22, 2007 2:03 pm
Postovi: 263
Strasno je sta se sve danas ne radi i ne izmislja!
Nek je Bogu u pomoci toj devojci, nadam se da ce biti dobro!!
Kada vas neko napadne "klasicno" uz pretnju silom i kada pokusate sve da uradite da se oslobodite ali ne uspete, stvari su jasne...ovako ce se ona dugo vremena pitati da li je mogla ista da ucini, da odreaguje drugacije, da izbegne to, osecace se mozda i prljavo i lakse joj je da sebe ubedi da je "ona kriva" tj da je pristala nego da nije.
O dokazivanju nema govora, pogotovo ne u ovoj zemlji, ali citiracu reci jednog starog psihologa "pa da je isla gola ulicom, niko nema prava da je dodirne ako to ona ne zeli" jedno NE je sasvim dovoljno...
Nazalost, ljudi i koji znaju ce mozda posvetiti tome par minuta ili dana svog zivota, a ona mora da nauci s tim da zivi do kraja svog zivota!
Nabacivanje krivice je strasna stvar, zacarani krug iz koga se tesko izlazi...
Dace Bog da sa sto manje posledica prodje i da se smiri, da oprosti i sebi i tom decku i da pokusa da nastavi zivot dalje.
Jedan kreten ne znaci da su svi takvi zelim joj da jednog dana naidje decko koji ce znati da je postuje i da je voli, a pre svega da bude pazljiv prema njoj!
Garfild, sta god da je radila na zurci to je strasno sta joj se desilo.
Slazem se ja da "u nase vreme" to je bilo cudno, doduse jesam i ja mlada, ali sa 16 nisam znala ni da vezem pertle kako treba :lol:
Nazalost sada deca od 13,14 stupaju u sex. odnose "dobrovoljno" cula sam za devojku koja se porodila u 11toj, pre nekoliko meseci bilo u novinama...nije silovana, zaljubila se u decka....
Pitanje je koliko je to "dobrovoljno" posto su to samo deca, podlozna itekako manipulaciji...ali kad neko kaze NE onda je to ne, a ne mozda ma kako to nekom se cinilo.
Mozda je i taj decko bio pijan ili nadrogiran...ne znamo mi to
To su najteze godine...
Nadam se da ce se izvuci iz toga, zaista od srca joj to zelim!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 1:55 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Pa naravno da je strasno, nisam ni rekla da nije strasno - nego d aje sad kasno za 'da je samo...' I nije ona kriva sto je u 16oj (kad ne zna ni pertle da veze!) zavrsila na 'zurci' od 1000 ljudi (na nekom splavu verovatno, dobro je neko nije ubio, ili splav potonuo kao onaj na Usci za Novu Godinu sto su morali da ga evakuisu!) , njeni roditelji su krivi!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 08, 2008 8:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 22, 2007 2:03 pm
Postovi: 263
draga Garfield, nisam htela da zvucim kao da vas napadam, samo sam se nadovezala na vas post.Prenaglila sam sa komentarom, previse sam osetljiva na ovu temu :cry:
Vase postove i vase komentare zaista volim da procitam, hvala vam na vasem vremenu!
Ne citam uvek sve teme i postove, ali jedan vas post nikad necu zaboraviti...kada ste pisali tuznoj vrbi i samo da ste njega napisali sve vam je dozvoljeno :lol:
Da, krivi su i roditelji i roditelji roditelja, drustvo, pravni sistem koji pogoduje zlocincima...svi po malo snosimo deo krivice, samo se tezina svakog dela razlikuje.
Ne znam sta je to bilo na splavu :-? nisam bas neko ko prati vesti ni crne hronike, samo me to jos vise rastuzi i podigne pritisak.
Pozz svima
Kako je devojcica sada?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 08, 2008 11:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Trebalo je tog jutra da se zaputi pravo u policiju, ali ni sada nije kasno.

Smatram da je pogresno da se tako nesto precuti i prihvati.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 32 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 202 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: