Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Dobrovoljno davanje krvi
PostPoslato: Uto Feb 12, 2008 9:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 31, 2008 2:55 am
Postovi: 33
Mislio sam ici davati krv dobrovoljno,ali techa moj kaze ako jednom odem ,moracu posle odredjenog vremenskog perioda,odprilike 3 meseca da idem ponovo vaditi...tj kao ako sada budem vadio krv,to ce mom organizmu preci u naviku pa cu morati to cesto da radim...E sada vas pitam dal je to tacno i koliko je to stetno po organizam???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dobrovoljno davanje krvi
PostPoslato: Uto Feb 12, 2008 9:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 01, 2008 3:48 pm
Postovi: 165
Lokacija: Pančevo
Čovek može da donira krv koliko god puta hoće. Možeš jednom, možeš na svaka tri meseca. Organizam proizvede krvi koliko je potrebno, a kada daš krv on samo proizvede onoliko koliko je zafalilo tj. koliko si dao. Možda je teča hteo da kaže da čovek može da daje krv na tri meseca, tj. nije dobro da se daje češće.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dobrovoljno davanje krvi
PostPoslato: Uto Feb 12, 2008 9:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 31, 2008 2:55 am
Postovi: 33
gorangard je napisao:
Čovek može da donira krv koliko god puta hoće. Možeš jednom, možeš na svaka tri meseca. Organizam proizvede krvi koliko je potrebno, a kada daš krv on samo proizvede onoliko koliko je zafalilo tj. koliko si dao. Možda je teča hteo da kaže da čovek može da daje krv na tri meseca, tj. nije dobro da se daje češće.
Mozda ga nisam dobro razumeo :lol: Tebi hvala u svakom slacaju na odgovoru,ali zelim cuti i ostala misljenja :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 12, 2008 10:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Razmisljaj logicki. Cak i da je tako(a nije!) sta bi se desilo ako na primer osoba posle ta tri meseca dobije sidu? Nece moci da da krv i sta, umrece od nedavanja krvi? :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 13, 2008 5:16 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Pogrešno si razumeo, davanje krvi je zdravo a niko ne može da te natera ili odredi koliko ćeš puta da je daš, a ja bih te molila kada budeš završio sa tim, da opišeš ovde proceduru pre vadjenja.

Pre neki dan sam čula šokantnu priču i baš bih volela da vidim da li je to slučajnost ili praksa. Ako je ovo drugo u pitanju...........jadni ti ljudi koji krv moraju da prime. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 13, 2008 9:37 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 01, 2008 3:48 pm
Postovi: 165
Lokacija: Pančevo
majja je napisao:
Pogrešno si razumeo, davanje krvi je zdravo a niko ne može da te natera ili odredi koliko ćeš puta da je daš, a ja bih te molila kada budeš završio sa tim, da opišeš ovde proceduru pre vadjenja.


Evo kako je bilo pre par godina: Daju ti da popuniš upitnik, pa u prostoriji pored odeš na pregled lekara opšte prakse, da utvrdi da si zdrav, pa ti onda uzmu krv iz prsta i ubace u neke teglice (nešto testiraju, šta - ne znam) i onda ti uzmu krv. Posle toga dobiješ sok od narandže (negazirani) i sendvič. Tokom davanja te više puta pitaju da li ti je dobro i da li te hvata nesvestica. Sve ukupno ne traje ni pola sata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 13, 2008 10:17 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 25, 2007 4:15 pm
Postovi: 25
Pitam se da li zdravstveni radnici cesce daju krv od ostalog gradjanstva? Zvuci mi logicno. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 13, 2008 12:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Rasena je napisao:
Pitam se da li zdravstveni radnici cesce daju krv od ostalog gradjanstva? Zvuci mi logicno. :(

I zdravstveni radnici su ljudi kao i svi ostali sa svojim stavovima.

Ja sam kao dete bila primalac krvi ali sad mi je zao sto nisam krvodaritelj jer nemam dovoljno kilaze.
Moj suprug je krvodaritelj sa retkom krvnom grupom, B rh-. Ima vise od 20 darivanja krvi, a ja ne vidim da mu nesto fali, bas naprotiv ima visak (kilazu) :D :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dobrovoljno davanje krvi
PostPoslato: Sre Feb 13, 2008 5:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
El_Comandante je napisao:
Mislio sam ici davati krv dobrovoljno,ali techa moj kaze ako jednom odem ,moracu posle odredjenog vremenskog perioda,odprilike 3 meseca da idem ponovo vaditi...tj kao ako sada budem vadio krv,to ce mom organizmu preci u naviku pa cu morati to cesto da radim...E sada vas pitam dal je to tacno i koliko je to stetno po organizam???



Mislim da znam o cemu pricas. Postoji verovanje da nakon davanja krvi organizam prosto zivne jer se oslobodi "stare i istrosene" krvi, a napravi se "nova i sveza". Mislim da je citava prica povezana sa nacinom lecenja u davnoj proslosti tj. lecenje putem "pustanja krvi" ili koriscenjem pijavica.

Ako neko sebe ubedi da se nakon dobrovoljnog davanja krvi oseca zivlje, poletnije, raspolozenije, moze se desiti da te dve stvari poveze i da odlazi da daje krv svaka tri meseca (posto ne moze na kraci period) ne bi li se osecao tako dobro.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 13, 2008 7:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 11, 2008 1:04 am
Postovi: 134
Lokacija: Kanada
Ne bih se slozio da je poboljsanje zdravlja nakon davanja krvi samo "verovanje" (ili ti "sve je to samo u tvojoj glavi" sindrom). Pustanjem krvi iz krvotoka mi forsiramo organizam da stvara novu, svezu i zdraviju krv, koja zatim cirkulise po telu i bolje raznosi kiseonik i hranljive materije do svih celija. Zene imaju tu srecu (mada one misle da je to kazna) da svaki mesec imaju menstruaciju kada se oslobadjaju izvesne kolicine krvi. Ali istovremeno se iz tela izbacuju i otrovi, sto jaca imunitet i doprinosi boljem sveopstem zdravlju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ?!
PostPoslato: Sre Feb 13, 2008 7:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 13, 2008 7:22 pm
Postovi: 1
da li moze neko da mi odgovori na pitanje?
Sta se desava ako medicinski radnik ubrizga vazdu u krvotok?
Da li to dovodi do smrti?
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 13, 2008 9:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 31, 2008 2:55 am
Postovi: 33
A jos me i ovo zanima...Dakle sutra idem dati krv,a verovatno i sledece nedelje,jer mi je to potrebno za lekarski (Polaganje za kola)...Moze li to da naskodi organizmu???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 13, 2008 9:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
gorangard je napisao:
majja je napisao:
Pogrešno si razumeo, davanje krvi je zdravo a niko ne može da te natera ili odredi koliko ćeš puta da je daš, a ja bih te molila kada budeš završio sa tim, da opišeš ovde proceduru pre vadjenja.


Evo kako je bilo pre par godina: Daju ti da popuniš upitnik, pa u prostoriji pored odeš na pregled lekara opšte prakse, da utvrdi da si zdrav, pa ti onda uzmu krv iz prsta i ubace u neke teglice (nešto testiraju, šta - ne znam) i onda ti uzmu krv. Posle toga dobiješ sok od narandže (negazirani) i sendvič. Tokom davanja te više puta pitaju da li ti je dobro i da li te hvata nesvestica. Sve ukupno ne traje ni pola sata.


Da, da, baš TAJ upitnik mene interesuje!!!

Da li u njemu postoje pitanja:

- da li ste su skorije vreme imali odnose sa osobom zaraženom HIV-om
- .......................................................................................hep B
- .......................................................................................hep C

????????????????????????????????????????????????????????????????????

Čula sam da u koliko se od 3 ponudjena odgovora (da, ne i ne znam) zaokruži ovaj treći "Ne znam", koji je i najlogičniji, jer nikome na čelu ne piše da je zaražen bilo kojim od ova 3 virusa (!!!!!!!!!!!!!!!) da automatski osoba nije podobna kao dobrovoljni davalac,, te je poslata u GZZZZ da odradi sama te analize i sa rezultatima dodje ponovo u Zavod za transfuziju!!! :evil:

Na pitanje "A šta bi bilo da je zaokruženo NE", doktorka je rekla da bi onda mogli da vade krv!!!! :o :o :o :o :o :o

Od količine neznanja i površnosti vrti mi se u glavi!!!!!!!!! :evil:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 13, 2008 10:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 01, 2008 3:48 pm
Postovi: 165
Lokacija: Pančevo
Ne sećam se tačno pitanja, ali znam da je bio deo o seksualno prenosivim bolestima. Davanje krvi te godine je bilo održano kod nas na fakultetu i mi smo čoporativno (nas 5-6) otišli i jednu devojku su odbili baš zbog tog upitnika. Nisu joj rekli zašto su je odbili, a ona smatra da uopšte nije u riziku od polno prenosivih bolesti i da je tako popunila upitnik.

Ali znam da neka pitanja imaju više pitanja u sebi i samo jedan odgovor, kao npr "Da li ste ... ili ... ili ..." i ti odgovoriš da, ne, ne znam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 14, 2008 12:31 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Ma to je bruka i sramota!! Kako neko može da zna da li neko drugi ima virus?! I ako kaže da ga nema-to je stvar poverenja, a masa ljudi se nikada nije ni testirala i napamet lupa da ga nema. :o

Čuj to: Ona smatra!!! :o

TO se ne smatra, to se testira!! :-?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 170 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: