Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 329 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 9:30 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
bioptron jeste jako dobra stvar za ovakve vrste povreda na kozi ali ne znam koliko ste u stanju sada da odvajate 600 evra za lampu. dodushe ona jeste dobra investicija na duze staze poshto je zaista mozete koristiti za najrazlichitije dijagnoze.

ja je imam vec godinama i zaista sam zadovoljna!

a ne treba da imate ikakvih bojazni shto se tiche stanja organizma, poshto bioptron pospeshuje zarastanje svih vrsta tkiva i ubrzava procese zarastanja.

misli da je ipak bolje da nadjete nekoga ko ima mali bioptron i da vam dolazi jednom dnevno da izvrshi terapiju zrachenje zutom svetloshcu nego da kupujete lampu!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Antidekubitni duseci
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 9:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Feb 22, 2007 1:44 am
Postovi: 50
http://www.ortopedija-novizivot.co.yu/i ... &Itemid=48
Antidekubitni dušeci pneumatski

http://www.ortopedija-novizivot.co.yu/i ... &Itemid=49
Antidekubitni dušeci poliuretanski

http://www.ortopedija-novizivot.co.yu/i ... &Itemid=50
Antidekubitni dušeci sa kompresorom

http://www.ortopedija-novizivot.co.yu/i ... &Itemid=83
Kako nabaviti pomagalo/ Civilni osiguranici/ Izvodi iz pravilnika o medicinsko – tehničkim pomagalima koja se obezbeđuju iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja/ čl.4, Sl.glasnik RS br.02/06

… Ortopedija/ Zastupnici smo ili distributeri više poznatih proizvođača invalidskih kolica, pomoćnih sredstava za hodanje, antidekubitnog programa, ortoza i drugih medicinskih sredstava iz …

Šifra pomagala: 095; 133
Naziv pomagala: Antidekubitni dušek ADD sa kompresorom
Indikacije: Kvadriplegija, teške neuromišićne bolesti, Dekubitus III i IV st.
Rok trajanja: 8 godina
Prepisiju doktori: 2 fizijatra + neurolog


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 11:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Na zalost, ne moze na teret fonda, jer za to je potrebno da dekubitusi budu najmanje 3. stepena a ovi dekubiti to nisu (znam, znam - idiotizam - sta ce kome antidekubitna pomagala kad mu se stvore rupe po telu, ali je tako - budalastina). tako da Majo ne gine Vam da kupite dusek. Sto se Bioptrona tice, ja sam i mislila na malu Bioptron lampu, ona svakako ne kosta 600 eura.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 11:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Gledacu da se raspitam u Domu kako koriste Bioptron, ali svakako po uputstvu iz same lampe. POzdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 11:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
600 evra košta lampa??? :o :o
Gde ja živim?! :roll:


Dušek ću možda dobiti od prijateljice, čekam informaciju do sutra, ako ona uspe da ga nabavi.

Hvala Vam svima na savetima i informacijama.

Evo najnovijeg stanja (pre večerašnjeg tapkanja hidrogenom i Rivanolom)
Slika

Slika


Ima li promena?? :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 11:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
meni se chine crvenije ali suvlje!

ovakve rane dugo zarastaju, imajte strpljenja i samo ih chistite i sushite!

ja imam bioptron pro (srednaj velichina) i on je oko 600 evra a mala lampa ne znam koliko je i chini mi se da je mala za ovakvu povrshinu rane!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 29, 2008 12:07 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Feb 22, 2007 1:44 am
Postovi: 50
Ako je od pomoci makar informativno:

- Proizvodi za vlažno zarastanje
http://www.sn-medic.com/3-ARTIKLI/3.5.% ... 20rana.htm

- Suprasorb - vlakno za rane
http://www.sn-medic.com/3-ARTIKLI/3.5.1 ... X-PHMB.htm

- V.A.C. terapija
http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/987/

- Fibrolan
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=18495

- Otvorene rane
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=7706


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 29, 2008 9:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Danas je bila doktorka, pogledala je rane i rekla da nisu duboke, da je to nekroza ali da joj se čini da ne "radi" ispod, da kupim suprasorb H flaster i da će doći sestra to da nalepi. Drži se 5-6 dana.

Medjutim, kasnije sam na netu pronašla ovo

Comfeel Purilon Gel
Indikacije: suhe i nekrotizirajuće rane
rane sa miješanim nekrotizirajućim i granulacijskim tkivom
može se općenito koristiti kao suplement za vlažno cijeljenje rane

Hidrogel za učinkovito i nježno odstranjivanje nekrotičnog tkiva

* hidratizira nekrotično tkivo
* jedinstvena kombinacija hidratantnih i apsorpcijskih svojstava koja povećava

autolitički debridement i vlažno cijeljenje rane, po potrebi rehidrira i apsorbira
ostatke eksudata

* smanjuje rizik od maceracije
* visoka kohezija omugućava da gel ne klizi sa mjesta na koji je apliciran




Naručila sam u apoteci, dobiće sutra, pa ću pokušati i sa tim, jer bih volela da se izbegne ako je ikako moguće, hirurška intervencija.

Opet sam slikala, postaviću kasnije. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 29, 2008 11:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Evo lepog teksta...

Uzrok nastanka

U etiologiji dekubitusa ono što je bitno spomenuti to je imobilizacija, pritisak na podležuću kost, a bitan faktor u tome je hipestezija odnosno anestezija, smanjena osetljivost ili neosetljivost tog dela tela.

Rizični faktori, kao što su godine starosti bolesnika i dugotrajna nepokretnost (vezanost bolesnika za krevet ili invalidska kolica) mogu ubrzati razvoj dekubitusa.

Na rizik za razvoj dekubitusa mogu uticati različiti spoljašnji i unutrašnji faktori. Od spoljašnjih najvažniji su: neudoban krevet, nečista i vlažna koža, sredstva za imobilizaciju, nabori na posteljini i ličnom rublju, mesto pritiska proteze, trahealne kanile ili trajnog katetera.

Unutrašnji faktori su poremećaji metabolizma i ishrane (pothranjenost i gojaznost), cirkulatorni poremećaji, hronične i terminalne bolesti, ortopedski problemi, gubitak senzibiliteta kože. Uzimanje nekih lekova iz grupe sedativa, analgetika ili antihipertenziva, koji usporavaju protok krvi, takođe se svrstavaju među ozbiljne rizične faktore, pa je potreban dodatni oprez.



Klinička slika


Najčešće se stvara na regijama tela koje su izložene pritisku na tvrdu, mokru i/ili neravnu podlogu, tj. na područjima izbočenja koje stvara slabinski deo kičme, sedalna kost, zglob kuka, članak, kolena ili laktovi, kao i na područjima na kojima je slabije razvijeno masno tkivo.
Zbog pritiska dolazi do slabljenja cirkulacije i posledično slabijeg dotoka kiseonika i hranjivih materija, pa koža postaje prvo izrazito bleda ili ljubičasto-plava, zatim smeđa, tvrda i bezbolna (nekrotična), a na kraju se razvija i ulkus. Prekid cirkulacije stvara povoljno okruženje za razmnožavanje bakterija.
Najčešće su Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Actinobacter i Proteus. Iako rana na koži može biti mala, ispod kože može biti razvijen opsežan proces.

Razlikujemo četiri stepena dekubitusa:

I stepen - pojavljuje se crvenilo kože koje traje duže od sat vremena nakon prestanka pritiska
II stepen- zahvaćena je koža, delimično i potkožno tkivo, praćeno stvaranjem mehura
III stepen - koža je smeđe boje, tkivo nekrotično, vidljiv je mišić; uvek je prisutna infekcija
IV stepen - stvara se duboki ulkus, mišić je potpuno razoren i vidljiva je kost; uvek je prisutna infekcija.



Lečenje


Lečenje dekubitusa podrazumeva multidisciplinaran pristup, koji obuhvata ceo tim lekara različitih specijalnosti: dermatologa, hirurga, interniste (kardiologa, endokrinologa), urologa, neurologa, fizijatra i medicinsku sestru. Posebno važnu ulogu ima medicinska sestra, koja uz to što bolesnika neguje, sprovodi i mere prevencije.

Zbog svega toga lečenje dekubitusa spada među najskuplja lečenja u medicini, a uz to je vrlo zahtevno i dugotrajno.

Lečenje može biti konzervativno i hirurško, a uključuje lokalnu terapiju, lečenje infekcije i borbu s predisponirajućim faktorima.

Konzervativno lečenje - svakako treba spomenuti preraspodelu pritiska na kritičnim područjima podmetanjem jastučića, primenu zavoja na ugroženim mestima, upotrebu specijalnih antidekubitalnih ležajeva i promenu položaja bolesnika svaka dva sata. Ovaj vid lečenja podrazumeva i svakodnevnu higijenu tela, redovno menjanje posteljine i brigu o naborima na posteljini i ličnom rublju.

Važna je i pravilna ishrana, uz unos dovoljne količine belančevina, vitamina (posebno vitamina A i C), elemenata koji učestvuju u transportu kiseonika (cink, gvožđe, bakar).

Kontrola infekcije obuhvata redovnu dezinfekciju rane antiseptikom, kao i opšte mere (uzimanje antibiotika prema antibiogramu).

U terapiju dekubitalnih ulceracija svakako spada i primena različitih obloga i lokalnih lekova, elektromagnetna terapija, UZV terapija, V.A.C. terapija (lečenje negativnim pritiskom).

Hirurško lečenje - sastoji se od radikalnog izrezivanja odumrlog tkiva, ostektomije, tj. uklanjanja upalno promenjenih delova kosti i zatvaranja defekta lokalnim kožnim ili mišićnim režnjevima.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 30, 2008 2:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 1:49 am
Postovi: 120
Draga Majjo, dozvolite da se i ja ukljucim u diskusiju i da izjavim sazaljenje sa situacijom u kojoj se nalazite.
Vrlo cesto se susrecem sa pacijentima sa istim problemom, ovde se cak 10% hospitalizovanih nadje u ovakvom stanju, a procenat je znatno veci kod starih i nepokretnih osoba.
Sto se tice purilon gela, mogu iz iskustva reci da ima dosta dobrog efekta kod suvih rana (drago mi je da je ta vrsta lekova dostupna u Srbiji, sinoc sam pretrazivala internet, i nasla sam takve proizvode u Hrvatskoj).
Ako su te rane ipak "vlazne", ista firma (Compfeel) proizvodi i hidrokoloidalne flastere, koji se menjaju svako 2-3 dana, i koji su jako efikasni u procesu cikatrizacije, i sigurno mogu da izbegnu hirursku intervenciju.

Isto tako kvalitetne proizvode ima i firma Coloplast (link za Hrvatsku).
http://www.export.coloplast.com/ECompan ... EWDOCSBYID)/F3DC772C604BEB98C1256E6D003F806D

Raspitajte se u apoteci kako mozete da ih nabavite.
Puno pozdrava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 30, 2008 4:14 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Tamaraft i Gagi15 hvala na informacijama.

Ove rane su na pojedinim mestima suve i tvrde, a ima i vlažnih (ne totalno vlažnih) delova.
Ovaj žuti deo po malo i krvari kada ga čistim Rivanolom i hidrogenom.

Danas mi je dr preporučila Suprasorb H flastere da kupim. Oni treba da odstoje 5-6 dana.

Ovo (Compfeel-hidrokoloidalni flaster) sam joj već nalepila kao prevenciju na mesta koja su samo crvena za sada i gde je koža tek po malo popucala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 30, 2008 10:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 1:49 am
Postovi: 120
Suprasorb H je isto hidrokoloidalni flaster.
Mozda se ne usudjujete da ih stavite na otvorene rane tako 5-6 dana zato sto nemozete da pratite evoluciju rane, ali pokusajte, nemogu se zalepiti , izbegavaju bacterijsko zagadjenje, propustaju vazdu, i isparavanje "sekreta". Ovde ih zovu "druga koza", po smilu da zaista stite ranu, i pomazu sto uspesnijem saniranju.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 30, 2008 11:38 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Evo najnovijeg stanja> danas su mekše i vlažnije, šta sad to treba da znači?

Slika


Slika

Danas je bila sestra i rekla je da na takvu ranu ne ide suprasorb H, zato što nije suva rana........kako sad to iz dana u dan.......preko noći je postala vlažna, što možda i nije loše??!! :roll:
U stvari, ja više ništa ne znam, totalno sam sludjena i premorena!! :cry:

EDIT: Gagi15 tek sada videh Vaš odgovor......hvala, ali šta sada sa ovakvim stanjem?
Ja sam od jutros na ovaj okolni crveni deo počela da mažem hidrociklin. Prethodno sam isprala hidrogenom i natapkala Rivanol (sestra mi usput reče: "NIKAKO RIVANOL" (da da, ciknula je, zato su velika slova!). Na žuti deo sam stavila melem za dekubit (Jomelop, Jekoderm i još neke masti koje su smućkane u to, a crni deo je ostao takav kakav jeste, samo što je dosta mekši nego sinoć). Možda ima veze sa tim što se mama preko noći okrenula na ledja, ali samo je 2- sata prošlo kako je ležala tako.
Na bokovima se pojavilo crvenilo, sa jedne strane sam preventivno stavila još juče "drugu kožu", a za drugu stranu više nisam imala, pa sam jutros na to crvenilo namazala cinkovu pastu. Jel to ok???

E da, nema u našim apotekama ono što sam htela da naručim...... a u stvari, kakvo je sada stanje-rana je vlažnija, onda onaj gel i ne igra ulogu, jel da??
Meni više ništa nije jasno........ :cry: :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 30, 2008 2:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 1:49 am
Postovi: 120
Samo na brzinu cu da vam napisem da je to sasvim prirodna evolucija, te rane ce da postanu vlazne, i meke. Neznam zasto vam je sestra rekla da ne stavljate hidrokoloidalni flaster, jer su oni najbolji zbog cinjenice da drze ranu u "sterilnom" stanju, sama evakuacija plasmoloskog seruma, i flastera ce da stvore povoljnu sredinu, da se te crne "kraste" (pocetak nekroze), odlepe, i prirodno uklone, sto ce izbeci hirurski proces.
Inace se ne preporucuje nikakva dezinfekcija i mazanje antibioticima, osim ispiranja rana vodom, ili najcesce fizioloskim serumom (NaCl).
Na bokovima, se na zalost pojavljuju novi dekubiti, ti flasteri su sasvim OK, treba sto manje da lezi na strani, ili ako je vec neizbezno, trebalo bi menjati poziciju, svako tri sata. Izbegavati masazu crvenog predela kako nebi doslo do pogorsanja.
Jos jednu informaciju, u bolnici se dekubitusi lece u prosecnom periodu od 90 do 180 dana, znam da nije ohrabrujuce, ali treba da znate da je pred vama jos dug period borbe.
Puno pozdrava, i javljam veceras mnogo opsirnije o samom procesu cikatrizacije, zato sto kod vase majke postoje i starije i nove rane, tako da bi se trebale razlicito tretirati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 30, 2008 2:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
gagi15 je napisao:
Samo na brzinu cu da vam napisem da je to sasvim prirodna evolucija, te rane ce da postanu vlazne, i meke. Neznam zasto vam je sestra rekla da ne stavljate hidrokoloidalni flaster, jer su oni najbolji zbog cinjenice da drze ranu u "sterilnom" stanju, sama evakuacija plasmoloskog seruma, i flastera ce da stvore povoljnu sredinu, da se te crne "kraste" (pocetak nekroze), odlepe, i prirodno uklone, sto ce izbeci hirurski proces.


E ja sam tek sad sludjena........ :(

Citiram sestru (nakon što je danas videla rane i bukvalno zafrljačila flaster u stranu): "Aaaa neeeee, ovo nije za ovaj flaster, zato što ako ga sada nalepimo, kad se bude uklanjao, sve ovo nekrotično će da odlepi!"

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Dalje citiram: "NIKAKO RIVANOL". Ove rane treba sušiti, neka leži sa strane!"

Kad sam objasnila da menjam strane i pokazala joj novo crvenilo tj I stepen dekubita , rekla mi je: "Da, da, tu će se otvoriti nove rane, ali šta ćete, tako mora!" :o :o :o :o :o :o


Eto, toliko o med sestri. I onda kad pročitam ovo (što mi deluje sasvim logično), ostanem potpuno sludjena. A da ne pominjem da kad je videla da treba da je rolamo (to je ona što je boli kičma pa ne može da pomogne a i to ne spada u njen opis posla :roll: ) da je htela da mi objasni kako to da uradim sama i kao najvećem debilu je počela da mi objašnjava kako jedan flaster makazama da presečem na pola!!! :roll: :-? :evil: :evil: :evil:

NO COMMENT!!


Što se novih rana tiče, tj ovih crvenih, danas sam ih blago prebrisala vatom natopljenom fiziološkim, pa sterilnom gazom utapkala i sačekala da se prirodno dobro osuše ta mesta, a nakon toga sam nanela na to cinkovu pastu. I dalje je sve belo pa ne vidim šta se dešava, ali sam noćas u više navrata na to mazala Propobazu (neki gel koji se stavlja na groznice a na bazi je propolisa) i crvenilo se znatno smanjilo do jutros.

Sludjena sam totalno.

Čekam Vaš večerašnji odgovor, hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 329 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 70 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: