Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: bol u vratu...
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 10:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 28, 2007 3:52 pm
Postovi: 5
Pre mesec i po dana bio sam na moru (Krf, autobusom). Posle drugog dana pocelo je lose (ili bez) spavanja, mantavost u glavi, osetljivost na toplotu, nedostatak apetita. krevet i jastuk (bar meni) bili su losi. Od tada sam bar 6 puta imao nesanicu. generalno tesko zaspim pa mi je psihijatar prepisao bromazepam. Imam bolove u vratu i ramenima. ranije sam imao i glavobolje, stanje je bolje posle fiz. terapije (gotova pre 10ak dana). dr. rekla da je to od posla (programer) i od prinudnog polozaja na putu. u nedelju sam bio na izletu (par sati voznje) i poceo je da se vraca bol. mantavost u glavi vrlo je neprijatna, ne funkcionisem kako treba. To sve je stiglo nakom 40ak dana pre mora kada mi se slosilo na poslu (internista na osnovu ekg i ktvne slike i urina konstatovao unosenje nedovoljno tecnosti + stres jer je holesterol bio povisen). Neurolog me je pregledao pre mesec dana i nalazi su bili ok mada je napisao ankcioznost tipa da imam nelagodnost kada izadjem iz kuce. mene konkretno interesuje, da li je moguce da problem sa vratom uzrokuje nesanicu i da recimo drmusanje prilikom setnje, trcanja moze da utice na osecaj mantavosti. ponekad imam nelagodan osecaj u grlu doduse redje sada. ponekad mi se i zacepe usi na neki nacin, kao kod promene pritiska. generalno mi je mnogo bolje nego ranije ali volim da sam tip-top pa me to polako nervira (inace imam 30 god). ORL nalaz je bio uredan.
koliko traje oporavak uz pravu terapiju i da li predlazete da se fiz. terapija nastavi. imao sam 10 tretmana, dr. je na odmoru i kaze da uz vezbe treba nekih mesec dana da terapija pokaze rezultate. jos neki savet? hvala puno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 01, 2007 3:34 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 30, 2007 5:59 pm
Postovi: 9
Lokacija: Stockholm
To sto imas je jedna nova bolest danasnjice u inostranstvu je zovu spening vrata stvarno neznam kakav je naziv kod nas.Ali veruj mi jednu stvar to ti nije od puta na kom si bio znam po sebi jer se lecim od toga zadnjih godinu dana.Obicno pocinje od jednog dogadjaja pa covek pomisli da je to uzrok.Moje pojave na pocetku su bile:Zategnutos vrata,vrtoglavice,cesce i cesce glavobolje pospanost,kada se kreces napolju sve oko tebe izgleda ko da nije stvarno itd.
Uzrok toga je obicno kombinovan sa vise stvari u tvom zivotu:stres,neredovan zivot,ne jacanje gornjeg misicnog sastava vrata,najverovatnije si pusac,dugo sedenje u istom polozaju i slabe fizicke kardiovaskularne aktivnosti i na kraju se dobije to da mozak sam bez tvog znanja steze misice vrata i imas sve te nuspojave.Ovo sto ti pricam je iz mog licnog iskustva.Lecenje traje dosta dugo jer moras da vratis organizam u normalu.Lecenje je obicno onoliko koliko si bio ili bila u tom stanju oprosti nisam video kome pisem.Ja bih ti preporucio da se sto vise kreces,da odes kod nekog fizioterapeuta da ga zamolis da ti pokaze koje su najbolje vezbe za tu vrstu problema veruj mi oni to znaju.Nemoj da pijes nikakve antidepresive jedino ako nemas drugu vrstu potrebe za to a posebno nesto za krvni pritisak jer probaj da izmeris kada imas te pojave videces da je povisen.
Kretanje i sredi zivot posebno kad si za komjuterom kombinovano sa vezbama pod strucnim nadzorom i na pravom si putu ka ozdravljenju :wink:
Meni je trebalo vise od godine dana ali sam se vratio u normalu nemoj da se plasis nemoze nista da ti bude od toga iako je mnogo mnogo iritirajuce.
Ovo je moje iskusvo nadam se da ces izvuci nesto od toga za dobrobit tvog oporavka.Na kraju kontaktiraj doktora i fizio terapeuta to je obavezno .Sta je sigurno sigurno je,proveri prvo.
POZDRAV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 01, 2007 3:34 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 30, 2007 5:59 pm
Postovi: 9
Lokacija: Stockholm
To sto imas je jedna nova bolest danasnjice u inostranstvu je zovu spening vrata stvarno neznam kakav je naziv kod nas.Ali veruj mi jednu stvar to ti nije od puta na kom si bio znam po sebi jer se lecim od toga zadnjih godinu dana.Obicno pocinje od jednog dogadjaja pa covek pomisli da je to uzrok.Moje pojave na pocetku su bile:Zategnutos vrata,vrtoglavice,cesce i cesce glavobolje pospanost,kada se kreces napolju sve oko tebe izgleda ko da nije stvarno itd.
Uzrok toga je obicno kombinovan sa vise stvari u tvom zivotu:stres,neredovan zivot,ne jacanje gornjeg misicnog sastava vrata,najverovatnije si pusac,dugo sedenje u istom polozaju i slabe fizicke kardiovaskularne aktivnosti i na kraju se dobije to da mozak sam bez tvog znanja steze misice vrata i imas sve te nuspojave.Ovo sto ti pricam je iz mog licnog iskustva.Lecenje traje dosta dugo jer moras da vratis organizam u normalu.Lecenje je obicno onoliko koliko si bio ili bila u tom stanju oprosti nisam video kome pisem.Ja bih ti preporucio da se sto vise kreces,da odes kod nekog fizioterapeuta da ga zamolis da ti pokaze koje su najbolje vezbe za tu vrstu problema veruj mi oni to znaju.Nemoj da pijes nikakve antidepresive jedino ako nemas drugu vrstu potrebe za to a posebno nesto za krvni pritisak jer probaj da izmeris kada imas te pojave videces da je povisen.
Kretanje i sredi zivot posebno kad si za komjuterom kombinovano sa vezbama pod strucnim nadzorom i na pravom si putu ka ozdravljenju :wink:
Meni je trebalo vise od godine dana ali sam se vratio u normalu nemoj da se plasis nemoze nista da ti bude od toga iako je mnogo mnogo iritirajuce.
Ovo je moje iskusvo nadam se da ces izvuci nesto od toga za dobrobit tvog oporavka.Na kraju kontaktiraj doktora i fizio terapeuta to je obavezno .Sta je sigurno sigurno je,proveri prvo.
POZDRAV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 01, 2007 1:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 28, 2007 3:52 pm
Postovi: 5
Hvala na odgovoru, druze. Mala ispravka ;) nisam pusac, ali ostalo si naveo sto odgovara mom profilu. Ranije sam setao sa devojcicom skoro svako vece po 3-4 km i sa kolegom igrao tenis 1 nedeljno. pre toga sam bio 'aktivni rekreativac', pa ce biti da se telo buni na usporenost. Smirio si me sa svojom pricom. Oporavak je stvarno spor, proslo vec 50ak dana a jos nisam svoj mada je prilicno bolje. Vezbice radim svaki dan, znaci samo da se naoruzam strpljenjem i to je put ka oporavku. :) Veruj mi bio sam klonuo duhom, svi mi doktori govorili da je ok da sam ankciozan, ja onda postao jos osetljiviji pa mi sve prolazi kroz glavu...'da nije ovo ili ovo...'. Pozdravljam te i jos jednom hvala na odgovoru


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 01, 2007 7:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 30, 2007 5:59 pm
Postovi: 9
Lokacija: Stockholm
Zaboravio sam ti reci jednu najvaziju stvar sto je mene preporodilo.Nabavi anatomski jastuk za spavanje ali nemoj da bude tvrd jer ce ti biti jos gore,to vec moras sam da utvrdis koji ti odgovara ja koristim mekani i promeni podlogu na kojoj spavas ,ja sam stavio dupli dusek na pod da bude ravno.ovo mi je najvise pomoglo jer organizam mora da se odmori na pravi nacin.Znam kako je i ja imam 31 god .Toliko od mene ako imas neko pitanje posalji na privatno.Pozdav i sto pre se oporavi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: sam svoj majstor
PostPoslato: Pon Sep 03, 2007 11:46 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Jul 12, 2005 1:46 pm
Postovi: 2402
imao sam slicnih problema i jedan DIF-ovac mi pokazao vezbe jednostavne koje mi pomazu-istezanje vrata levo desno prema ramenu i u krug (naravno ne pun krug hahaha-vec maximalno koliko mozes) u jenu i u drugu stranu i istezanje celog tela-pa pokusaj jedan period.
srecno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 03, 2007 2:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Zasto svi prvo daju antidepresive pa tek onda traze razloge? :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 03, 2007 11:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 5:37 pm
Postovi: 82
goki je napisao:
Zasto svi prvo daju antidepresive pa tek onda traze razloge? :-?


Bromazepam je anksiolitik. Antidepresivi su druga grupa lekova.
Anksiolitici su indikovani u fobičnim stanjima.
Kod bolova u mišićima, naročito kada ste putovali ili ležali u nezgodnom položaju ili imate posao koji zahteva sedenje, pored fizikalne terapije u prvom trenutku mogu da pomognu preparati sa paracetamolom (500 mg).
Bol brzo prestaje, omogućava vam se veća pokretljivost.

_________________
stručni saradnik na www.*


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 06, 2007 1:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Ma znam to,ali ipah hvala.
Htela sam nesto drugo da prokomentiram, ali valjda sam se drugacije izrazila.
Htela sam reci zasto se cesto prvo misli na psihicka stanja, ne kazem da nisu bitna,naprotiv.
Ali nekada je i somatski problem pa se treba razmisljati u vise nasoka. :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 06, 2007 10:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Pa misli se na psihicko stanje jer njegovo stanje odgovara psihickom stanju, odnosno simptomima na 'nervnoj bazi'. A sto se samog bromazepama tice, osim sto je anksiolitik on je i vemoma potentan miorelaksans i nije retkost da ga daju lekari kada dodje do spazma vratnoramenog misicnog pojasa, za relaksaciju. Dakle u gornjem slucaju pomenuti lek bio je indikovan iz vise razloga i sasvim je korektno oridnirana terapija. Sto svakako ne iskljucuje mogucnost i druge terapije kao i drugih dijagnostickih metoda i postupaka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 07, 2007 10:28 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Hvala Garfield,
I ja ga dajem u te svrhe.
Samo sam pismeno razmisljala uopste, a ne o konkretnom slucaju.
Cenim svaki kolegijalni savet.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 07, 2007 5:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 5:37 pm
Postovi: 82
Garfield je napisao:
A sto se samog bromazepama tice, osim sto je anksiolitik on je i vemoma potentan miorelaksans i nije retkost da ga daju lekari kada dodje do spazma vratnoramenog misicnog pojasa, za relaksaciju.


To što nije retkost ne znači da je ispravno. Ovo nije indikacija, postoje lekovi koji se primenjuju kod spazma, kao što su miorelaksansi ili nesteroidni antireumatici.
Ne ulazim u dijagnozu na osnovu koje je pitanje postavljeno, ali je očigledno da je bromazepam bio prepisan iz razloga koji nije vezan za miorelaksaciju (što je u smislu dijagnoze opravdano).

_________________
stručni saradnik na www.*


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 07, 2007 9:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
U ovom slucaju jeste i ispravno i indikovano, jer jednim lekom lekar je resio dva simptoma: anksioznost, koja je bila predpostavljeni uzrok tegoba, kao i spazam mislica koji nastaje pri anksioznosti i povisenom stresu (pod pretpostavkom da se o tome radi) a moze uzrokovati bolove u vratu i glavobolje.
Cenim Vasu struku, ali dozvolite da i mi lekari ponesto znamo vezano za lekove i njihovu primenu; umece njihove primene nije ekskluzivno pravo farmaceuta, a osim toga, teorijsko znanje idikacija i prakticna primena lekova u medicinskoj praksi mogu znatno odudarati: tako nije neophodno tacno da su anksiolitici indikovani u fobicnim stanjima, naprotiv - indikovani su apsolutno odredjeni antidepresivi, dok su anksiolitici samo trenutna, kratkotrajna 'staka', bez obzira sta im pise na mnalenom papiricu u kutiji u kojoj se izdaju, i tacno se znaju medikamentozni protokoli kada se radi o fobijskim poremecajima, a oni podrazumevaju eventualnu, kratkotrajnu upotrebu anksiolitika po potrebi uz njihovo sto hitrije iskljucivanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 07, 2007 10:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 5:37 pm
Postovi: 82
Garfield je napisao:
Cenim Vasu struku


Kao što ja cenim Vašu, i mogli ste da primetite da se nijednog trenutka nisam uključivao u bilo koju temu koja je vezana za dijagnostiku ili tumačenje koje daje lekar.

Garfield je napisao:
ali dozvolite da i mi lekari ponesto znamo vezano za lekove i njihovu primenu; umece njihove primene nije ekskluzivno pravo farmaceuta, a osim toga, teorijsko znanje idikacija i prakticna primena lekova u medicinskoj praksi mogu znatno odudarati


Ja Vam ništa i ne zabranjujem. Ali primena lekova zahteva da Vi kao lekar prepišete lek, a da ja kao farmaceut taj lek izdam, sa svim potrebnim proverama, a moje teorijsko znanje, kako kažete, je poslednja kontrola pre nego što pacijent počne sa terapijom.
Vi i ja smo već imali sličnu diskusiju, a ja ću ponoviti da je zdravlje pacijenta naš zajednički cilj.
Garfield je napisao:
bez obzira sta im pise na mnalenom papiricu u kutiji u kojoj se zdaju


A da malo počnete da vodite računa o načinu na koji izražavate svoje mišljenje?
Ova rečenica je važna jer ste prethodno ustvrdili da se anksiolitici koriste kao miorelaksansi.
Jasno Vam je da su čitaoci ovog sajta, oni koji traže informacije ili pomoć ljudi bez medicinskog iskustva? Kako treba da ovo protumače: "to što piše nije važno, boli me vrat uzeću ovo što su rekli na sajtu".
Autoritet titule koju nosite Vas obavezuje ne samo u ordinaciji već i za sve što javno iznosite a u vezi je lečenja.

_________________
stručni saradnik na www.*


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 07, 2007 11:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Jaooo
Ne idem dalje
Pozdrav svima


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 90 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: