Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Zabrinuta mama
PostPoslato: Sre Jul 13, 2005 1:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 20, 2005 2:23 am
Postovi: 20
Imam cerkicu od 40 dana, hranim je iskljucivo dojenjem, bez dodatnih tecnosti u obliku vode i cajeva. Zelim da mi odgovorite na 2 pitanja a to su:
1. Da li mozda gresim sto je samo dojim - uprkos savetu pedijatra na mesecnom pregledu da joj dajem vodu i caj, uz napomenu da od toga prestaju grcevi i zedj ciju je prisutnost pokazala stavljanjem spatule na jezik uz konstataciju da se spatula lepi za jezik. Istom prilikom je ustanovljeno da je beba zdrava i napredna za svoj uzrast (drzi cvrsto glavicu, podize se rukama, i dodaje u kilazi 1kg/mesecno)

2.Danas mi se desila jedna krajnje frustrirajuca situacija s njom kada je posle kupanja i oblacenja (vreme kada obicno pocne momentalno da place pretpostavljam zbog vadjenja iz kadice sa vodom) , a pre hranjenja, plakala najace do sada.

Nakon pokusaja da je nadojim bezuspesno zbog silnog placa i vlaznih usta, drzala sam je u narucju pokusavajuci da je nekako smirim klackajuci ali i to bezuspesno. I onda je dosao taj trenutak moje usplahirenosti kada sam je drzajuci na ramenu odmakla od sebe da vidim kako je jer se iznenada smirila.
Prizor je bio ovakav: vilica joj je bila ukocena, usta sirom otvorena boja lica jako crvena i nije disala. Uplasena od prizora stavila sam je u krilo i od straha pocela da je samaram da se nije povratila. Pocela je da dise i crvenilo se izgubilo a onda opet plakala jako sve dok nije pocela da sisa.
I cesto dok je dojim , desava se to da se zagrcne mlekom i da nastavi sa disanjem posle 2,3 sekunde kad je podignem.
Da li je ovo normalna pojava kod bebe?

Hvala unapred.
Marija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 13, 2005 10:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 26, 2005 10:26 pm
Postovi: 29
Moguce je da tvoja beba ima problem sa grcevima,
i simptomi pomalo ukazuju na to cini mi se.Bar je moja beba tako reagovala.Isto tako ljubicasta u licu,bukvalno se zaceni i ne moze da ispusti glas.
Jedino sto je njoj pomagalo tada,a grceve je imala po ceo dan,bilo je to sto ja nju okrenem na stomak,znaci moja ruka,dlan,ispod njenog stomacica i tako satima.Cim je okrenem drugacije,ona vristi.Pokusaj,mozda ce joj odgovarati takav polozaj.Ili visoko na tvoje rame,bitno je da se zagreje stomacic.Naravno ako su grceviu pitanju.
Pokusaj,zelim vam srecu i da tegobe brzo prodju! :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 13, 2005 3:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Procitaj temu nize: "Hranjenje".
Imala isti problem sa vristanjem. Sad Ena ima 6.5 meseci i vec dva meseca je hranim na pultu za presvlacenje, a iznad glave joj visi neka glupost kojom se igra.
Predlazem ti da je nakon kupanja prvo smiris, skoro kao da ce da zaspi pa je tek onda podojis. Znam za takav slucaj. Previse uznemirena da bi sisala. Moja sestricina je takodje znala da se zaceni od placa. Slobodno probaj sa tom forom. Inace i moja se dere posle kupanja, pa hranjenje ne dolazi u obzir pre nego pocne da drema.

Sto se tice vode, majcino mleko sadrzi dovoljno vode.
Ako je bas vruce, doji je cesce i to je to. Ove nase zene poludese sa vodom i cajevima. Daj pa daj! Tu ti se javlja i poblem bocice i dude posto dete sisa, a mislis da je nas neko ganjao kasicicom da bi nam dao vode? Ako joj u usta tresnes bocicu umesto sise, ako je zedna, naravno da ce piti, ali bi sigurno vise volela da je podojis. Moja Ena sa 6,5 meseci tek od nedavno nekako popije 30 ml. pomesane vode sa sokicem i po najvecoj vrucini. I to jedva! Rvemo se. Ne sekiraj se, samo vi cikite!

Uzgred budi receno, pedijatar ti je DEBIL! :x
Zgranuta sam! Da prestanu grcevi od vode i caja?!!! Pa da je to tako lako ne bi majke kukale i deca vristala po mesec dana! UZAS! Imas takodje temu "Grcevi kod beba" pa procitaj. Ako neces da ti se dete muci i da ti crkavas sto ne mozes da pomognes lepo kupi Espumisan kapi i gotovo. Ne skode, a delotvorne su. Zamisli civilizovan svet kako greje pelene protiv grceva. Vazi. :roll:

Pedijatra promeni ako ikako mozes, jer u 21. veku, pored svog vristanja Svetske zdravstvene organizacije da je majcino mleko savrseno i da se dojenim bebama ne daje nista osim mleka, curka ti laaadno kaze da bebi od 40 dana das vodu i caj! UH BESNA SAM!!! :x Ili je menjaj ili sve sto ti kaze proveri.
Srecno, ljubi bebicu, pa pisi sta se desava. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 13, 2005 10:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
Evo i mene sa nekim komentarom(odnosno sa trecim misljenjem)!
Moj slucaj je bio sledeci,pa ako se nadje nesto slicno, mozda ce pomoci: Vasa je posle kupanja cim bi krenuo da sisa poceo sa plakanjem. Mislila sam da su u pitanju grcevi,ali sam kasnije shvatila sledece-da on u stvari pregladni dok mu ja spremam stvari za kupanje i dok ga okupam, pa pocne halapljivo da sisa, pa se zagrcne i pocne da vristi i pre nego sto povrati dah, pa kad samo za trenutak prestane sa plakanjem on samo udise vazduh, a nikako da izdahne(skoro minut ne dise, samo se zacrveni), pa kad shvati da se gusi pocne opet sa vristanjem. E onda se premori od plakanja, pa zaspi gladan. Od tada sam donela odluku da ga hranim kada god zatrazi, odnosno i pre kupanja pa sacekam bar pola sata-sat vremena pa je on posle kupanja sav raspolozen.
Sve u svemu bez panike i puuuno pozdrava!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 13, 2005 10:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Okt 21, 2004 3:02 pm
Postovi: 94
Lokacija: bgd
I moj stav, a i iskustvo, jeste da vasoj bebi nije potrebna ni voda ni caj. Divno je sto dojite svoju bebu, i verujte da je priroda to udesila tako da njoj nista osim toga ne treba, bar u prvim mesecima zivota.
Oba deteta sam rodila usred leta (jedno u julu, drugo u avgustu), i posto su samo dojeni, vodu ima nikad nisam davala.
Caj nece pomoci bebi sa grcevima, samo ce joj napuniti zeludac i zauzeti mesto dragocenom mleku koje joj mama stvara. Ako ima grceve, probajte da joj masirate stomacic i tabane.

Sto se plakanja tice, i moja deca su puno plakala dok ih sredjujem posle kupanja, i mislim da to nije neobicno. I meni se desavalo da ne mogu da ih smirim, cak ni sikom.
Poznato mi je da se neka deca cesto zacenjuju, upravo to je uradila vasa beba, i mislim da sam negde cula ili procitala da je dovoljno dunuti joj u lice.

Ne plasite se, sve je to normalno i svi smo kroz to prosli. Nastavite sa dojenjem jer je to najbolje sto mozete pruziti svojoj bebi.
Mogu vam jos preporuciti da kad god ste uplaseni ili se ne snalazite u vezi sa bebom, pozovete one divne sestre koje dezuraju na telefonu "halo beba", meni su mnogo puta pomogle. Ako ne znate, broj je 011 3237357 i 3237358


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 14, 2005 1:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 20, 2005 2:23 am
Postovi: 20
Hvala vam. Nisam znala za masazu tabana. Probacu.
Vidim da nisam jedina mama koja ima takve probleme sa bebom. Da li ste culi za termofor "canpol" koji sluzi za smirivanje grceva kod beba? U magazinu pise da je novitet na trzistu, a nema adrese na koju bi mogao da se naruci.
Razlicita misljenja u vezi davanja vode izludjuje svaku majku jer postoje mnogo oprecnih tumacenja pogledajte samo ovo :

http://www.shirleys-wellness-cafe.com/sanjwatr.htm

Ali i ja verovatno necu ukljuciti vodu. "Verovatno" kao argument cu zadrzati jer mi je jos uvek na pameti normalno funkcionisanje bubrega?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 14, 2005 10:26 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Okt 21, 2004 3:02 pm
Postovi: 94
Lokacija: bgd
Canpol termofor mozete naci u radnjama sa decijom opremom.

Kod masaze tabana je bitno najvise masirati one jastucicie ispod prstica, moje iskustvo sa tim je vrlo pozitivno.
Probajte, beni to ne moze skoditi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 14, 2005 12:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Mar 23, 2005 11:15 pm
Postovi: 88
TomaS, opustite se i uzivajte sa svojom bebicom i budite sigurni da joj pruzate najbolje na svetu - vase mleko ! Ono je nezamenljivo, ne moze se proizvesti nigde osim u vasim grudima i zato je dragoceno ! To i sami vidite na osnovu toga kako vasa beba dobija na tezini i lepo napreduje.

Budite sigurni da vasoj bebi nije potrebno nista drugo osim vaseg mleka u prvih 6 meseci njenog zivota. Znam veliki broj majki koji su tako ishranile svoju decicu, bez ikakvih problema i bez trunke vode i caja ! U vasem mleku ima sasvim dovoljno vode, tako da nema potrebe da razmisljate o funkcionisanju bubrega...

Naravno radi se o dojenju na zahtev, odnosno da dajete bebici da sisa kad god ona to zatrazi, pa makar to bilo na sat-sat i po, pogledajte OVE STRANICE koje su mojoj sestri beskrajno pomogle da svog sina doji iskljucivo prvih 6 meseci, a doji ga i dalje, mali mangup ce uskoro da napuni godinu dana.

Od srca vam zelim da istrajete u dojenju, jer je to nesto najlepse i najzdravije i najvaznije sto vasoj bebi mozete da pruzite.

Sto se tice grcica, najlakse je da uzmete vasu bebu tako da ona potrbuske lezi preko vasih grudi, videcete, smirice se odmah. Da li bebica podriguje i to je vazno, da je u toku podoja podignete da podrigne ili na kraju podoja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 21, 2005 1:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 20, 2005 5:48 pm
Postovi: 10
moja cerkica je cesto tako ostajala bez daha, toliko dugo da je cak sva bila modra u licu.Pedijatar mi je objasnio da je to zbog toga sto je dete uvece posle kupanja gladno plus pospano i plus ima grceve sto je za bebu normalno katastrofalna kombinacija.Ja sam joj stavljala vruce pelene na stomacic i radila vezbice tako sto sam spajala suprotnu ruku i nogu 2,3 minuta.Grcevi prestaju ali taj plac sa gubljenjem vazduha nas prati i dan danas a cerkica mi je stara skoro godinu dana ,kad se to desi samo je umijem malo hlanom vodom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 22, 2005 8:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 28, 2005 8:56 pm
Postovi: 47
Prvo sto se tice vode:Misljenja su razliciti
Ja sam majka dvoje dece koje sam sa 6 meseci pocela da dohranjujem i dojila sam ih do godinu dana.Tek kad sam uvela cvrstu hranu uvela sam i vodu.Kad je jako toplo samo cesce dojiti i nece biti problema.
Moji sinovi nisu imali puno problema sa grcevima i kad su ih imali koristila sam uvek kesicu od kostica visnje.Sad ne znam da li kod nas ima da se kupi ta kese(to je pamucni jastucic u kojem su kostice od visanja ) koji se zagreje u mikrotalasnoj ili u rerni (malo duze traje) i drzi se na bebinom stomaku.Kostice drze dugu toplotu a lake su za bebin stomak.
Jastuk sa kostivama mozete i sami napraviti s´obzirom da je sad sezona :wink:
Majka koja doji treba da izbegava zacinjenu hranu i hranu koja nadima
Sto se tice masaze stopala u potunosti se slazem.Ja sam svoje bebe uvek posle kupanja masirala ,prvo napred ramena ,kruznim pokretima stomak(isto dobro za grceve) zatim nogice.Onda sam ih okretala da leze na stomak i sve isto radila .
Nadam se da sam malo pomogla.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 09, 2006 12:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 20, 2005 2:23 am
Postovi: 20
Odgovor za Maju :

Kako su cink i ekstrakt africke sljive bitni faktori za povecanje imuniteta (gejlova enciklopedija alternativne medicine) ,
raspitaj se:Pro-State Power i sl.

...znaci kada kupujes preparat za povecanje imuniteta pazi da sadrzi ova dva sastojka i bices u prednosti pogotovu ako se lecis zvanicno ali pazi i na ovu cinjenicu: kineska alternativna medicina se u nekim slucajevima ne bi nikako smela mesati sa nekim lekovima koji se zvanicno koriste tako da ti preporucujem da se konsultujes sa iskusnim lekarom pre nego sto odes kod "travara"

VAZNO: Znam x slucajeva kada nas lekar "specijalista" prepise neki lek pacijentu i kada ovaj ode kod lekara opste prakse desi se to da kad bi lekar opste prakse udario svoj pecat na preporuceni lek bio bi automatski i ubica...ne bi mu pisalo na pecatu "dr.ub.tajitaj" ali bi bio i odgovoran. Mozda zvuci strasno ali se to desava svaki drugi dan u zdravstvu . Ovo nikada necete cuti (veroatno) ali nije san vec cista java... Dakle pazite sta vam se prepise i proverite kod vise doktora!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 09, 2006 12:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 20, 2005 2:23 am
Postovi: 20
MOLIO BIH DA SE IZBRISE MOJA PORUKA JER JE POSLANA NA POGRESNU TEMU ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 09, 2006 12:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 20, 2005 2:23 am
Postovi: 20
Sto se grceva tice konacno su prestali sa nekih sedam meseci.
Kao i sto pise u Dr.Spokovoj knjizi da se mogu javljati i do tad.
Problem je bio fizioloske prirode i javlja se kod dece koja su strogo pazena. Pod strogo mislim tablice za ishranu,preporucene dnevne doze svega i svacega, ne davanje "teze" hrane ...po pravilima knjige sto i dovodi do sensibilnijeg stamacica kod bebe tj. do pomeranja tajmniga kad bebin stomak i zeludac treba da uspostavi normalnu floru...
Od preparata su nam pomogli iskljucivo u pocetku engleski sirup a posle bebi cajevi iz marketa oni obicni i najjeftiniji.

A da u teskim trenutcima je bio od velike pomoci i bebi termofor kanpol koji ne smete ni u kom slucaju ostaviti bez vode u serpi i ljudskog nadzora!!! - samo mi verujte na rec ne pitajte nista za serpu dim itd...

Hvala svima na preporukama...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: