Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: srastanje fontanele
PostPoslato: Pon Nov 10, 2008 2:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
na poslednjoj kontroli u savetovalistu mi je za 20-mesecnu cerkicu receno da joj fontanela nije jos uvek srasla.sem te informacije,doktor nam nista drugo nije rekao .
pretrazujuci sajtove ,negde sam procitala da velika fontanela srasta do 18 meseca(ne potpuno,potpuno tek mnogo kasnije).
da li da opet pocnem sa davanjem AD kapi ,posto smo po preporuci pedijatra prestali aprila ove godine,kad je imala 13 meseci.dete pije puno mleka i mlecnih proizvoda,raznovrsna joj je ishrana,ako ima neke vaznosti.
sta je normalno kod srastanja fontanela,do kada srastaju i do kada se tolerise?
inace je izvestaj pedijatra,sa zadnje kontrole,bio -normalan psihomotorni razvoj!_
hvala unapred na odgovorima!

_________________
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 10, 2008 3:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Mene su uchili da fontanele srastaju potpuno do 3ce chak i do 5te godine zivota!

Ne znam shta si chitala po netu al ja ti kazem ono kako nas uchishe u shkolama i na faxu :)

Nemash razloga za brigu, posebno ako je ona psihomotorno sposoban za sve za shat su i njeni vrshnjaci :)

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 10, 2008 4:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Lobanaj novorodjencheta (cranium neonati) se razlikuje od lobanje odraslog choveka svojim manjim dimenzijama i svojim odnosom prema kostima lica. Kod novorodjencheta proces okoshtavanaj nije zavrshen tako da izmedju pojedinih kostiju lobanje postoje meki opnasti delovi nazvani TEMENCI ili fontriculi crani ili fontanele.

Temenci se nalaze na sva 4 ugla temene kosti. Najchesce ih je 6. Dva neparna gornaj temenca nalaze se an srednjoj liniji, to su prednji (fonticulis anterior) i zadnji temenac (fonticuli posterior). Dva parna bochna temenca su sfernoidalni i mastoidni. Ponekad postoje i prekomerni temenci.

Prednji veliki temenacje najveci temenac krova lobanje, rombastog i deltoidnog oblika. Nalazi se izmedju nesraslih polovina ljuske cheone kosti i obe temene kosti. Uzduzna osovina ovog temenca je oko 2,5-3cm. On se zatvara izmedju 9 i 18 meseca a najcheshce oko navrshene 2 ili 3 godine zivota.

Zadnji temenac ili mali temenac je njcheshce trouglastog oblika i nalazi se na spoju temenih kostiju. Njegov vrh je upravljen napred. On se zatvara krajem 4tog meseca.

Sfenoidalni temenac je isto trouglastog oblika, nalazi se na mestu gde se spaja gornji kraj velikog krila sfenoidalne kosti sa frontalnom parijetalnom i sa skvamoznim delom okcipitalne kosti.

Mastoidni temenac je nepravilnog oblika i nalazi se na mestu gde se spajaji perijetalna i okcipitalna kost sa mastoidnim nastavkom temporalne kosti.

Rast kostiju lobanje se zavrshava oko 20-te godine zivota okoshtavanje shavova lobanje tek oko 30-te godine!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 10, 2008 6:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
tamaraft,sve sam tako i ja odprilike procitala ali me je zbunilo to sto je kod starijeg deteta velika fontanela bila spojena vec u 12-om mesecu.mada se ostavlja vremena do 18-og meseca ili cak do trece godine.
takodje sam imala sumnju jos aprila meseca kada mi je pedijatar rekao da nema vise potrebe za AD kapima,sto se meni ucinilo malo rano za prestanak,ipak je imala 13 meseci.
s druge strane,pedijatar kod koga smo je odveli u savetovaliste se cudio zasto smo tako rano prestali sa davanjem AD kapi i rekao da se kapi mogu ne davati jula-avgusta.
da li da joj opet dajem AD kapi ili nema potrebe za tim?

_________________
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 10, 2008 6:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
AD kapi se koriste obichno do vremena kada pedijatar odluchi da ne treba vishe da se koriste, a sad da li cesh mu verovati ili ne to je tvoja odluka i shta god uradila to ce ostati tvoja roditeljska briga :)

Mislim da necesh nishta loshe uraditi ako joj josh dajesh AD kapi ali ona tih vitamina sasvim dovoljno unosu raznovrsnom ishranom koju joj spremash.

AD kapi se daju do perioda kada deca potpuno predju na chvrstu i raznovrsnu hranu, obichno do godinu dana, naravno ako pedijatar ne odluchi drugachije.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 10, 2008 7:44 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
hvala!

_________________
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 10, 2008 9:57 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 3:52 pm
Postovi: 98
Mi smo bas danas bili na kontroli sa 12 meseci,

receno nam da je fontanela gotovo srasla, doktorka nam je prekinula AD kapi ali prepisala D3 kapi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 13, 2008 12:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 14, 2008 2:34 pm
Postovi: 26
"receno nam da je fontanela gotovo srasla, doktorka nam je prekinula AD kapi ali prepisala D3 kapi"
?? Ako je doktorka prekinula AD radi srastanja fontanele, zasto je prepisala D3. D vitamin je odgovoran za kosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 11:02 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
A bebe rođene sa prerano sraslom prednjom fontalenom?
Postavljam pitanje sa zakašnjenjem od 14. To je bio slučaj kod moje bebe. Poslednju kontrolu je imala sa navršenih 6 meseci (u Tiršovoj), sve je bilo OK i rečeno je da više nema potrebe za kontrolama.
Nisam joj davala AD kapi zbog toga. Pedijatar iz bolnice mi je rekao da joj nikako ne dajem kapi, pogotovo što joj dajem Bebelac. Pedijatar u savetovalištu je pripisao AD kapi i raspitivao se da li joj dajem (nikako nisam priznavala da joj ne dajem). Doktor u Tiršovoj je rekao da AD kapi nemaju uticaj na brzinu srastavanja fontanele. Šta je ispravno?
Beba je OK, prohodala je i tako to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 1:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 24, 2008 4:05 pm
Postovi: 247
Na kontroli mladje ćerke mi je pedijatar rekla da deci čije su majke pile vitamine(konkretno sam pila Materna vit.)brže sraste fontanela.U slučaju starijeg deteta nisam pila ništa sem folne ,vit,c i gvoždja zbog anemije,njoj sam davala normalno ADkapi,fontanela joj je bla normalne veličine i srasla.U drugoj trudnoći sam pila vitaminski kompleks,nisam bila anemična,ali je dete stvarno imalo manju fontanelu i brže joj je srasla.AD kapi je isto pila kao i starija.U rastu i razvoju nema nikakve razlike,obe su prohodale u isto vreme,pred prvi rodjendan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 3:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
[quote="gloria2"]Na kontroli mladje ćerke mi je pedijatar rekla da deci čije su majke pile vitamine(konkretno sam pila Materna vit.)brže sraste fontanela.quote]

Ima logike. Ja sam se kljukala vitaminima: Mamavit svaki dan, pored toga, povremeno, folan, magnezijum, kalcijum+D, vitamin C.
Koliko sam razumela doktore, problemi sa fontanelama (mislim, na komplikacije) se uspešno leče pa čak i ako se na vreme ne utvrde.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 3:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 16, 2008 8:09 pm
Postovi: 15
upravo citam u jednoj knjizi da se velika fontanela zatvori najkasnije u 2god zivota.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 20, 2008 9:14 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 14, 2008 2:34 pm
Postovi: 26
Nisam specijalista ali srastanje fontanele nije bas lako resiv problem.Prerano zatvorena fontanela ne daje mozgu prostora za rast. Resava se operativno. Ali verovatno sve zavisi od slucaja!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: