Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 10, 2009 1:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
Nisam sigurna, ali čini mi se da je kod ljudi skoro SVE stvar navike. Polako.
Mog mališu ja držim iznad wc šolje ili iznad noše od... pa, pre nego što je napunio šest meseci. Sada mu je trinaest meseci i idalje povremeno ima tvrdu stolicu i ukoliko ne "odradi" posao u roku od dan ili dva nastaje pakao (za mene možda i više nego za njega), pa redovno radimo vežbice i masiramo tibu, a na osnovu izraza lica odlučujem kada ga postavljam iznad noše. Nekada je raspoložen da sedne na nošu, nekada neće ni da mu guza dotakne ivicu. Kad je prvi slučaj pustim ga da malo sedi i proba sam, ako ide ide, ako ne ide, podignem ga i pritisnem nožicama stomačić.
Ne pada mi na pamet da uopšte pomislim da je on spreman za prelazak na nošu u potpunosti, ali dok ovako ide, neću ni pustiti da se muči u peleni. Jedino što ne dozvoljavam (za sada mi i uspeva) jeste igranje na noši. Pričam mu dok smo u kupatilu, ali ne mislim da treba da poveže sam proces sa nagradama ili nekim većim igranjem, jer me pomalo plaši da mu to bude način "ucene". Dete će kasnije očekivati da uvek bude nagrađeno za nešto što je potpuno prirodno.

Ukratko - kad hoće hoće, kad neće ne treba siliti. Nemojte je ni ponovo učiti na pampers, pokušajte, ako imate vremena i uslova, sa pamučnom pelenom. "Velika" deca ne vole da budu mokra, a kod pampersa se to ne uoči, prebrzo upije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 10, 2009 2:55 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Molim vas za savet. Moja cera ima 19 meseci. Pre nego sto ce da kaki kaze uvek kaka. Medjutim rado sedi na nosi da "kaki" ako je obucena. A ako joj skinem pelenicu onda place i nece vise da sedi. Vidim da ona vec kapira u cemu je tu stvar jer cim ja odem u wc ona sedne ispred mene na nosu i oponasa me. Kako da prevazidjemo ovaj plac? Mene je strah da je silim da sedi jer se plasim da je to ne istraumira, a opet mi je glupo da ignorisem kad me vec na vreme"upozori" da ce da napuni pelenu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 10, 2009 1:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 24, 2008 4:05 pm
Postovi: 247
Probajte da stavite pamučnu pelenu savijenu kao neki veliki uložak u pampers.Kad nešto uradi biće joj nelagodno,pa će možda hteti da skine.U medjuvremenu joj pokazujte kako vi imate gaćice,i kupite nekoliko pari zanimljivih dezena.Devojčicama se obično svidi ideja da imaju gaćice kao mama.Mada, ona ima tek 19 meseci,tako da će sigurno ovog leta naučiti,pošto već kapira.Kad otopli sigurno će hteti da skine pelenu jer će joj biti prijatnije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 10, 2009 2:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 09, 2009 11:42 am
Postovi: 8
Evo naseg iskustva.
Vojin je rodjen 15.11.2006. a 2.01.2009. sam ga skinula u gacice i danji i nocu i naucio je na nosu za 5 dana. Mesecima u nazad se budi suve pelene i oduvke je voleo da sedi na nosi, nekad nesto uradi nekad ne, ali je ona bila u njegovom okruzenju od 15 meseca.
Jako je bitno da je detet zrelo za odvikavanje od pelena, a onda to ide dosat brzo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: DRAGIM MLADIM RODITELJIMA
PostPoslato: Sub Jan 10, 2009 5:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 9:42 am
Postovi: 333
Dragi moji mladi roditelji,

dok sam citala vase postove u vezi odvikavanja od pelena ...pokusavala sam da se setim sta sam ja radila kada je moj sin , sada 23-godinji, bio u periodu da prihvati nosu i/ili WC solju sa uloskom za malu guzoo:)))

-Nisam dozvolila da primeti da mi je stalo da sad pa treba da kaki u nesto drugo sto nisu pelene (obicne, paumcne - pampers samo kada smo isli u setnju)...nudila sam ga ali nije mogao da primeti koliko mi je stalo...
Govorila sam - da je nosa njegova WC solja(kada bo me pitao), kao sto je ona u WC moja solja-solja za nas odrasle...
Kada bih osetila da mu se kaki odlazili bi smo zajedno u WC..ja sedala na WC solju a njemu poturala "njegovu WC solju odnosno nosu...
kasnije je , verujte mi sam poceo da trazi da kaki na mojoj WC solji- tada je stavljen ulozaj za decu na WC solju i pocelo je...(mislim da sam ovde na dobar nacin iskoristila cinjenicu da se deca ugledaju na nas... i tako maleni oponasaju nas...verovatno dozivljavajuci sebe (intuitivno jer su maleni za svesnost) kao da su odrasli (valjda ste shvatili sta hocu da objasnim)...
I kada je sve to funkcionisalo nikada ga nisma hvalila zbog toga ( smatrajuci da je defekacija normalan,prirodni akt...
I nemojte se paniciti i uzrujavati jer Vam se moze desiti da se dete (kome vec odavno ne stavljate pelene, koje upotrebljava nosu ...da se ukaki i upiski ...u posteljinu...kada se igra itd...(racimo moj malac se jednom ukakio kada je imao 4.5 godine i to u krevetcu u vrticu.u toku podnevnog spavanja..I znala sam da se desilo nesto sto ga je zbunilo...
..."uciteljica nam je zabranila i rekla da se niko ne sme mrdnuti iz krevetca...meni se kakilo i piskilo...stiskao sam..drzao i onda vise nismam mogao...Kada se uciteljica (tako je oslovljavao vaspitacicu) vratila sa kafe mnogo me je izgrdila"-zaplakao je dom mi je to pricao,al ga ja nisam tesila...itd
Nemojte shvatiti da kritikujem vaspitacice sto se sakupe da zajedno popiju kafu i malo popricaju dok deca spavaju...a moj sin je bukvalno shvatio naredbu da se ne sme mrdnuti iz kreveta ...i eto se*onja postao:))))))))))
Matora mama Vas pozdravlja , zeli vam da rodite bar cetvoro dece i u zdravlji i veselju ih podizete Daj Boze. R.

_________________
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 16, 2009 11:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 16, 2009 10:49 am
Postovi: 1
Lokacija: fr
Sa istim problemom kao i vi suocavam se vec duze vremena.
Moja starija cerka u maju puni 3god,i jos piski u pampers.
Problem je kad joj pomenem nosu ili solju pocinje da vristi,nece ni da sedne,a i u igraonicu neide zbog toga,jer su je tamo stavljali na solju,na moj zahtev(misleci da ce zbog druge dece hteti),i sad place kad god je odvedem tamo i nece da ide.
Ovde gde zivim deca krecu u obdaniste od 3god,pod uslovom da su "cista",ja planiram da je u septembru stavim u obdaniste,ali prvo moram da je ubedim da piski i kaki u solju.
Imam mladju cerku od 11meseci,i sad pokusavam nju da ucim,tako sto je svaki dan stavljam na nosu,a uvek unutra sipazm malo vode,pa je posle hvalim pred starijom,nebi li videla da mladja sestra piski pa i ona trazila sama.
Neznam dali sam u pravu sto to radim,nemoghu vise da smisqlim drugi nacin.
Ako neko moze da mi pomogne,molim vas da mi odgovorite,unapred se zahvaljujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: NOShA
PostPoslato: Uto Jan 20, 2009 2:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 9:42 am
Postovi: 333
Evo adrese dosta dobrog sajta o deci ...Naravno i tekst o odvikavanju od pelena.Pisu pedijatri.

http://www.kibid.rs/casopis/septembar-2 ... -nosu.html

_________________
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 2:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 17, 2008 6:23 pm
Postovi: 10
Možda je rano da pišem o ovoj temi (moja beba ima nepuna 2 meseca), ali ne koristim pampers, niti planiram da ga koristim.. Pamučne pelene, čim se upiški ona plače i odmah presvlačenje, nekad i po 15 puta dnevno, pa čak i više. Čim počnje da se napinje da kaki, svučem je i ona kaki gola, već navikla na to i više neće da kaki u pelenicu.... Mislim da je mnogo zdravije i čim bude smela da sedi, sledi noša....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 16, 2009 5:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Nov 10, 2008 3:33 am
Postovi: 56
ovo je bilo u januaru,bas me zanima sta se do sada promenilo kod vase devojcice,da li se navikla na nosu?ova me tema inace jako zanima jer imamo identican problem,moj klinac ima tacno 2.5 godine i vec zadnjih devet meseci,aktivnih napominjem ,muku mucimo sa nosom,bez ikakvog rezultata.on voli nosu,i spreman je satima da sedi na njoj,i da gleda crtane da jede da se igra sa igrackicama ali nakon toga nosa je prazna,ma koliko on i jeo na toj nosi dok je,i onda sve imam utisak da ceka da mu stavim pelenu i onda obavi posao,jer se to inace i desava.normalno je pametno,hiperaktivno dete,koje cini mi se ''sve zna'' :) ali nema nikakvu zelju ni da mi kaze,ni pokaze kad mu se kaki ili piski,on sve to obavi u strogoj tajnosti bez ikakvih emocija na licu da je nesto uradio,i onda po mirisu saznam za njegovo ''delo''. neki me tese kao mali je jos,polako :o ,dok su neki u fazonu jao strasno ima dve ipo godine i jos je u pelenama,a ja...sta cu.muka mi je od svega ovoga vise i od njegovog neprihvatanja,ali jedino mi preostaje da cekam,valjda ce se nesto promeniti,kao sto rece jedna osoba ovde,nijedno dete nije doveka nosilo pelene...pa eto nadam se da nece ni moje....ni vasa devojcica :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ovikavanje od pelena
PostPoslato: Čet Avg 26, 2010 2:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 2:13 pm
Postovi: 347
Lokacija: Beograd
Malo da aktiviram temu,

cisto da napisem moje iskustvo obzirom da smo sad skinuli pelene i imamo dve godine i tri meseca...Decko je u pitanju..u vise navrata smo pokusavali da skinemo pelene, gde je on odbijao,ali svesno..tj. kapira sve, ali nece...u junu smo isli na more, ali ni tamo nikako...i evo sad smo bili na moru opet...isto smo sve radili kao u junu i on nista...kad jedan dan, sam nam je rekao ''NECU PELENE!!!!'' Tako da je otisao u krajnost, nece ni nocu da mu stavljamo...za dve nedelje koliko ne nosimo pelene samo se jednom nocu upiskio...putovali smo kolima 8 sati, i on lepo kaze ocu piskim, ajd na parking...itd.

Eto...dete je samo resilo kad ce da skine pelene...mozda je more pomoglo, a mozda i ne...inace imamo dvoriste,pa smo ga i tamo pustali gologuzog, a on nista..jednostavno mu je doslo jednog dana, i nije nam dao vise da mu stavimo pelene...
i jos nesto, hoce samo na solju, nikako na nosu..i to je sam rekao...

eto...za sve mame koje se sekiraju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ovikavanje od pelena
PostPoslato: Ned Avg 29, 2010 9:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 22, 2008 4:47 pm
Postovi: 532
Lokacija: Backa Palanka
Evo da i ja dam doprinos temi. Moja malena ima dve godine i tri meseca i pre dva ili tri meseca nisam vec ni sigurna skinula je pelene. Nocu jos uvek ima i tu necu nista da radim jer vidim da jos uvek nije spremna za skidanje nocne i voli dosta vode mleka da pije uvece i cesto nocu. Pre dve godine svako pokusavanje se zavrsilo neuspehom. Kada sam joj pre drugog rodjendana pokusala danju da skinem pelenu i da je ostavim u gacicama ostala sam bez suvih. Mucila sam nju i sebe. Sve mame koje imaju malo stariju decu su mi rekle da posle dve godine oko dve godine i mesec pocinju deca sama da traze. Ja sam mislila da nece biti tako sa njom medjutim jeste. Posle drugog rodjendana mislim da je i malo vrremena proslo mozda mesec pocela je sama da trazi nosu. I tako je i ostalo. Uvek je trazi, vratili smo se sa mora i tamo je trazila nosu bez obzira na promenu koja se dogodila. Kakilo joj se na plazi i nije htela da kaki u pelenu nego se ukakila na pesak pa je mm kupio i bacio u smece i ukakila se u camac jer nije htela pelenu. Na svu srecu ja sam tad bila u vodi i svaki put kad se ukakila na plazi pa sam imala malo vise srece :D :D :D .
Ono sto sam videla kod mog deteta i sto sam cula od drugih to ide polako kad deca budu spremna.
Ja nisam preterano ni ranije htela da forsiram ali mi je uvek svekrva govorila pocni da je stavljas. I sa godinu dana ih je takoreci bila skinula, ali sta to vredi kada se ponovo vratila u pelene, tako da ne treba dete pozurivati.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ovikavanje od pelena
PostPoslato: Ned Nov 28, 2010 10:11 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Feb 20, 2010 1:51 pm
Postovi: 178
Da ozivim malo temu...I mi imamo nazovi problem sa odvikavanjem od pelena. Naime, frajer ce, za koji dan napuniti 2.5 godine i nema nameru da se resi pelena. Pokusavali smo letos ali nije islo. Obucemo mu gacice, upiski se i ne buni se sto je sav mokar. Onda smo prestali da koristimo Pampers vec smo presli na neke uyasne, najgore pelene ne bi li mu smetalo i - nista. Bilo je nekoliko uspesnih sedenja na nosi kada je samo piskio. U pocetku kada ga stavimo na nosu, kao na igle da je seo. To je kidanje, vriska, dreka. Posle se kao i navikao i hteo je da sedi, ali je samo piskio.
Medjutim, ono sto je interesantno, a ne znam kako da tumacim - sada, kada kaki poceo je da se krije. Zavlaci se po coskovima, ode u drugu sobu i nigde ga nema. E sad, da li ga je sramota ili sta, stvarno ne znam. Ne znam kako tumaciti sada taj novim momenat - skrivanje dok kaki u pelenu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ovikavanje od pelena
PostPoslato: Ned Nov 28, 2010 11:17 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Kod nas je isto bilo dranja kad se samo pomene nosa. Onda nam je kada je moja cera imala 2 godine i 10 meseci (ja vec digla ruke od toga da cemo ikada ostaviti pelene) dosla u posetu devojcica 10 dana starija od moje cere, koja je tako polu uspesno koristila nosu vec godinu dana. Moje dete to videlo, odmah skapiralo i ostavili smo pelene za 3 dana!!! Bila je cak mnogo uspesnija od te devojcice, kod koje je jos potrajalo dok nisu prestale da se desavaju nezgode. Mi smo od tad (a moja cera sad ima 3,5 godine) imali jednom nezgodu sa kakanjem i par puta sa piskanjem, sto je manje nego sto se inace desava! Dakle kad oni budu spremni, desice se to maltene preko noci, nemojte uopste sa tim da se opterecujete!!! Inace moja drugarica je svog sina "navukla" na gacice, tako sto mu je rekla da idu u wc da prave fontanicu (da piski u wc solju) i on posle toga vise nije hteo da nosi pampers....eto cisto, mozda nekom pomogne...

A to sakrivanje kad se kaki je normalno kod dece. Ja sam kao mala volela da se sakrijem pod sto, a i moja cera isto....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ovikavanje od pelena
PostPoslato: Sre Dec 01, 2010 9:21 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
Ja sam kupila nosu i pokusala da svog malog (13 mes) stavim, sa odelom, cisto da proba.

On je odusevljen novom "igrackom": stavlja je na glavu, vozi je "brrm-brrm", stavljha igrackice u nju...

:roll:

Nadam se da ce shvatiti do polasaka u skolu, bilo bi malo glupo da mu nosim nosu na veliki odmor...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ovikavanje od pelena
PostPoslato: Pon Jul 11, 2011 6:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 07, 2007 9:07 pm
Postovi: 162
Lokacija: Podgorica
super sto sam nasla temu...
imam sina od 2 godine i 10 mjeseci, i pelene smo bez problema ovog ljeta skinuli...to je bilo prije nekih mjesec dana. nas problem je nocno mokrenje, tj mokrenje kad spava. u pocetku sam mu stavljala pelenu kad ide da spava, medjutim, rekli su mi da to njemu nije zdravo, da mu nije dobro, da ce se naviknuti tako, i ja sam pokusala da je skinem, ali ne ide, stalno stalno mokri u krevet. nocu ga budim, ali opet dzaba...sta da radim? sta bi trebalo da se desi, da on nauci da kontrolise i probudi se mu dodje da mokri, ili da prestane skroz da mokri kad god spava?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: