Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 66 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Kako navesti dete da jede zdravu hranu?
PostPoslato: Čet Avg 06, 2009 2:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Sep 15, 2006 4:24 pm
Postovi: 55
Mojoj desetogodisnjoj sestricini ishrana se svela na par jela koje vrti u krug,palacinke,grasak,belo pilece meso,testeninu,krastavac,kupus i naravno nezdrava hrana gazirani sokovi,grickalice,cokolade.Na nase savete,molbe itd. ne reaguje.Nema problem sa tezinom ali vec ima dosta celulita.Mislim da bi joj razgovor sa nekim autoritetom najvise pomogao,samo ne znam od koga da krenem,pedijatra,nutricioniste,psihologa...posto nase reci nemaju uticaja.Da li mozete da nam preporucite nekog strucnjaka koji joj moze pomoci?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 06, 2009 9:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Avg 28, 2007 1:00 pm
Postovi: 110
Sustinsko pitanje je kako se dotle stiglo? Odnosno, odakle tako nezdrave navike u ishrani, nisu nastale preko noci. Problem sa decom je sto se u ranom detinjstvu roditelji takmice da deca sto pre pocnu da jedu "pravu" hranu, pa im i pre prvog rodjendana trpaju smoki, cokoladu, slatkise, testa... vrlo brzo takva hrana potisne pravu hranu... i dodjemo do celulita u 10 godina... nema autoriteta koje ce dete da poslusa pre nego svoje roditelje... a najbolji nacin je potpuno izbacivanje svega nezdravog iz ishrane, i uvodjenje zdravih namirnica postepeno, kao kad su bili bebe. Recimo, ove nedelje izbacimo gazirane napitke, a ubacimo sokove od cedjenog voca. Sledece nedelje testa zamenimo vocem... postepeno i lagano... mada, to zahteva veliko angazovanje roditelja, a brza hrana ne. I tu se vracamo na pocetak: gde su bili roditelji dok su se takve navike stvarale?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 07, 2009 8:18 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
Kathy je napisao:
gde su bili roditelji dok su se takve navike stvarale?


Kako se roditelji hrane? Mnogo jaci utisak ima licni primer nego prazna prica. Ako, recimo, detetu branite nesto a vi u tome uzivate, dete ce normalno posmatrati vas (gazirana pica, slatkisi, grickalice...).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 07, 2009 1:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 29, 2008 11:00 am
Postovi: 276
Lokacija: Beograd
A najobičnija eliminacija svih tih neželjenih proizvoda iz kuće?
Ako nečeg nema, ne može se jesti, je li?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 07, 2009 4:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 5:58 pm
Postovi: 137
Sve je to tačno... ALI... kako u kući danas držati samo zdravu hranu??? a i kako dete naterati da jede nešto što mu se ne svidja??? moja ćerkica ima 1,5 god i ne mogu da je nateram da jede ono što neće... kad neće-neće!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 07, 2009 5:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Avg 28, 2007 1:00 pm
Postovi: 110
Kako jesti samo zdravu hranu: lako. Odlucis i furas. Odluku mozes da doneses ili pre nego sto steknes kakav krupan zadravstveni problem, ili posle toga. Sama biras.
A sto se dece tice: da ona mogu sama sebe da odgajaju ne bi im trebali roditelji do 18. godine. Dakle, odgovornost roditelja je da pravilno odgaja i vaspitava dete. Moje (veliko) dete do trece godine nije probalo cokoladu: nisam mu davala slatkise u ranom detinjstvu, nije koristilo secer, dojeno je do prvog rodjendana... za 12 godina jednom je primalo injekcije. Moje malo dete je sisalo 14,5 meseci, nikada nije pilo sokove (nikakve), nikada mu nisam dala secer, niti bilo sta sto sadrzi secere, aditive, konzervanse. Sama kuvam, pasiram, meljem, izmisljam kasice i sve sto jede... kravlje mleko je probala posle prvog rodjendana, ali vise voli jogurt, jede kozji sir, nikada ne jede gricaklice niti bilo sta od belog brasna (ponekad plazmu, izvinjavam se). Kako? Lako. Odlucis, i ponasas se u skladu sa tim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 07, 2009 9:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 03, 2009 4:38 pm
Postovi: 9
djidji je napisao:
Sve je to tačno... ALI... kako u kući danas držati samo zdravu hranu??? a i kako dete naterati da jede nešto što mu se ne svidja??? moja ćerkica ima 1,5 god i ne mogu da je nateram da jede ono što neće... kad neće-neće!


A sta radi ka dogladni? Nemoguce da nikada ne ogladni!

Ako se dete navadilo na grickalice, nece da jede normalnu hranu, iskljucite mu grickalice. Kad ogladni, dajte mu samo nesto sto je ok, zdravo, i tako to. Ako odbije, dajte mu samo vodu dok ne pristane da jede hranu.

Ne mogu da prihvatim da dete od 1,5 god moze da diktira roditeljima takvo nesto... :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 07, 2009 10:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Moja cerka ima 26 meseci. Uglavnom jede zdravu hranu ali ima i po koji izlet u grickalice i slatkise. Mislim da to nije strasno i da je bitno da se grickalice ne povezuju sa zabranjenim vocem (svedok sam jednog takvog odgoja u komsiluku - detetu sve branjeno, pa kad je poraslo bacilo se na slatkise do besvesti).
Inace da oni vec od malena mogu da izvoljevaju sta im se svidja i sta im se ne svidja mislim da i nije bas neobicno. Ni mi odrasli ne volimo sve da jedemo. Poenta je da deci zdravu hranu predstavimo kao nesto najnormalnije. Ja se trudim da nudim mojoj ceri ono sto voli, pa ako su to recimo nudle, onda ne pravim uz njih sos bolognese nego izdinstam svo moguce povrce pa to ponudim kao sos. Voce hvala bogu jede bez problema, a ako nesto novo nece da proba onda uzmem pa ga izrezbarim da izgleda kao neka figurica pa kroz igru ubacim u usta. Ugavnom joj se svidi pa onda trazi sama jos. Spanac smo jednom prilikom nazvali Spanaciko i malo se glupirali i sad se bas bas rado jede....
U svakom slucaju kod dece isto ne moze nista na silu, vec roditelji moraju da budu lukavi i da ako dete nesto nece da proba, nadju nacin kako da to detetu bude primamljivo i zanimljivo. Pa sad ako nece da jede karfiol iz treceg puta....boze moj nije problem, moze da se jede umesto njega i brokoli....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 07, 2009 10:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Bella,

Moze da pokusa vasa sestra da joj pravi neke ja to kazem trikove, ako vec ne moze da je ubedi.Npr, da umesa u jogurt breskvu, kajsiju, bananu, tako napravi neki sejk.Pa, ponda ima jedna odlicna stvar, samelje se belo pilece, zatim grasak, malo sargarepe , pavlake, stavite i malo persuna i da joj se to ponudi ako pasteta.To je super ukusno.Znam jedan primer gde je sedmogodisnje dete videlo da drugar jede pastetu i vrsiti hoce pastetu.Onda mu je majka napravila tu smesu, i rekla evo ti pasteta.Svidelo mu se i sad to maze na hleb. :wink: Najbolje da joj pricate kako je najbolja zdrava hrana, i da je date na neki sport.Nazalost, kod nas ispred skolski dvorita vrvi od fast fuda, picerije, pekare, i onda se cudimo sto su deca takva....Cak i ona dec akoja imaju usadjene zdrave navike za uzinu kupe tako nesto, vide od drugara, zamirise im i gotovo...Nazalost, dete kada dobije novac za uzinu skoro nikada nece kupiti jabuku.... :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 07, 2009 10:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Joj da ta pasteta sa belim mesom je i moja omiljena....Ma ima nacina da se dete privoli da jede zdravo, samo to iziskuje dosta truda kod roditelja. A svest o tome sta je zdravo i sta valja jesti deca sticu tek kad postanu ljudi....do tad je nase da im koliko toliko pokazemo pravi put....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 08, 2009 12:20 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Sep 15, 2006 4:24 pm
Postovi: 55
Hvala svima na savetima!Slazem se sa vama da je najpresudnije angazovanje roditelja.Ali roditelji su razvedeni,majka vecinu dana provodi na poslu,kod oca je vikendom.Ponekad pomislim da bi razgovor sa psihologom koji zna sa decom najvise pomogao.Imala je takodjer panican strah od zubara,zbog loseg iskustva sa skolskim zubarom,promenili smo zubara,on joj je ulio poverenje i sad jedva ceka da ide kod njega.Jako bi mi znacilo ako bi mi preporucili nekog psihologa,nutricionistu,pedijatra ili ne znam od koga vec da krenemo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 08, 2009 7:53 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Avg 28, 2007 1:00 pm
Postovi: 110
Ja bih joj za pocetak preporucila majku. I oca. Ne moraju da budu zajedno da bi vodili racuna o svom detetu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 10, 2009 12:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 16, 2008 5:04 pm
Postovi: 168
Kathy je napisao:
Kako jesti samo zdravu hranu: lako. Odlucis i furas. Odluku mozes da doneses ili pre nego sto steknes kakav krupan zadravstveni problem, ili posle toga. Sama biras.
A sto se dece tice: da ona mogu sama sebe da odgajaju ne bi im trebali roditelji do 18. godine. Dakle, odgovornost roditelja je da pravilno odgaja i vaspitava dete. Moje (veliko) dete do trece godine nije probalo cokoladu: nisam mu davala slatkise u ranom detinjstvu, nije koristilo secer, dojeno je do prvog rodjendana... za 12 godina jednom je primalo injekcije. Moje malo dete je sisalo 14,5 meseci, nikada nije pilo sokove (nikakve), nikada mu nisam dala secer, niti bilo sta sto sadrzi secere, aditive, konzervanse. Sama kuvam, pasiram, meljem, izmisljam kasice i sve sto jede... kravlje mleko je probala posle prvog rodjendana, ali vise voli jogurt, jede kozji sir, nikada ne jede gricaklice niti bilo sta od belog brasna (ponekad plazmu, izvinjavam se). Kako? Lako. Odlucis, i ponasas se u skladu sa tim.


ja sam majka bebe od 20 meseci, trudim se da jede raznovrsnu hranu...preko svih vrsta mesa,povrca, voca...ali kad nesto nece onda nece...nekada nesto sto nije hteo posle izvesnog vremena prihvati...
ali kathy, ja moram da vas pitam jesu li vasa deca socijalizovana? gde su druzenja sa ostalom decom,rodjendani,skolica...je li jos nesto radite u zivotu osim sto kuvate, mesite, pasirate?
do14.5 ne pije sok???ja nisam pobornik sokova ni sama ih ne konzumiram, ali molim vas njemu sam uvek cedila u multipraktiku, jos od 6m,pa zar im ni voce ne dajete???...kakav fanatizam


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 10, 2009 4:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Avg 28, 2007 1:00 pm
Postovi: 110
Svasta. Naravno da jede voce i sve sveze cedjeno, ali ne pije i ne jede preradjene sokove. Nikakve.
A sto se tice rodjendana i slicnih manifestacija, moja deca jedu ono sto vole. Nezdrava hrana im je strana. Inace, zaposlena sam, imam svoju karijeru, ali glavna je predrasuda da spremanje zdrave hrane oduzima vise vremena nego tradicionalne. Ja nista ne przim, a povrce dinstam ili barim za nekoliko minuta. Meso jedemo, takodje, samo dinstano, ali iskljucivo teletinu, piletinu i morske ribe. I to se spremi za pola sata. Svo voce i povrce jedemo u razlicitim oblicima i varijantama spremanja, i sve na maslinovom ulju.

Mislim, cemu osude? Ne provodim kraj sporeta vise od pola sata dnevno. I da, veci je fanatizam davati detetu smoki u sestom mesecu, pastetu u devetom i vrislu u osmom, nego probati da ga zdravo hranis. Ali, nisu majke sve zene koje imaju decu....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 10, 2009 4:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 5:58 pm
Postovi: 137
Kathy je napisao:
Kako jesti samo zdravu hranu: lako. Odlucis i furas. Odluku mozes da doneses ili pre nego sto steknes kakav krupan zadravstveni problem, ili posle toga. Sama biras.
A sto se dece tice: da ona mogu sama sebe da odgajaju ne bi im trebali roditelji do 18. godine. Dakle, odgovornost roditelja je da pravilno odgaja i vaspitava dete. Moje (veliko) dete do trece godine nije probalo cokoladu: nisam mu davala slatkise u ranom detinjstvu, nije koristilo secer, dojeno je do prvog rodjendana... za 12 godina jednom je primalo injekcije. Moje malo dete je sisalo 14,5 meseci, nikada nije pilo sokove (nikakve), nikada mu nisam dala secer, niti bilo sta sto sadrzi secere, aditive, konzervanse. Sama kuvam, pasiram, meljem, izmisljam kasice i sve sto jede... kravlje mleko je probala posle prvog rodjendana, ali vise voli jogurt, jede kozji sir, nikada ne jede gricaklice niti bilo sta od belog brasna (ponekad plazmu, izvinjavam se). Kako? Lako. Odlucis, i ponasas se u skladu sa tim.
A da li i ti ne jedeš slatkiše,sladoled,keksiće i ostalo??? ako se i ti toga pridržavaš onda svaka čast!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 66 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: