Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 13, 2007 10:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 2:50 pm
Postovi: 40
Ne savetuje se cesto menjanje formule, jer se bebin digestivni trakt taman navikne na jedan tip. E, sad... ako vama ne odgovara mleko koje pijete, onda promenite... to nije cesto menjanje :)

Po najnovijim istrazivanjima, kravica se ne daje do godine dana, zato sto je jako rasprostranjena netolerancija na laktozu, koja se do godine prevazidje. E, sad...tvoja prijateljica ima cetvoro dece, pa je opustenija..ali da joj se i kod jednog javila alergijska reakcija bila bi opreznija. U svakom slucaju, ne shvatam zasto zuriti, imace dete ceo zivot da pije kravicu. Znas kako kazu, kravlje mleko je odlicno za telad, bebe treba da piju majcino mleko, ako njega nema onda adaptirano , kao najbolju zamenu.

A, nemlecna hrana? Mi smo krenuli sa 6 meseci i 1 dan :):)
Prvo sa pirincem, pa sargarepom, krompirem, jabukom....

Po preporukama svetske zdravstvene organizacije dohranu treba poceti sa navrsenih 6 meseci. Meni se nije zurilo, pa sam sacekala.
Beba mi je do tada sisala +100-150 ml adaptiranog, i bila je napredna bucka. Onda smo uveli po malo cvrste hrane, i izbacili adaptirano :P

p.s.
A, sto se kupovne hrane za bebe tice, negde sam nasla da treba dodati 2 na te njhove mesece :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 13, 2007 10:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Da li u Beogradu ima da se kupi Nestlina hrana za bebe BEBA?
Zbog nedovoljne kolicine mleka u bolnici sam bebi davala to mleko. Posle sam kuci nastavila da joj dajem par obroka posto mleka nisam imala dovoljno. Sad je to uglavnom jedan do dva obroka.
Ono sto me zbunjuje u prodavnicama je sto postoji ta Beba HA od rodjenja (koju koristimo) a videla sam da ima i Beba HA 1 na kojoj pise od prve flasice. Sta to znaci? Da li s obzirom da beba ima mesec i po treba da predjem na to?
Inace ne znam da li su kao sto neko rece gore sve te formule iste. Rekla bih da nisu. Pogotovo ne po ukusu jer moja beba dobro raspoznaje kad hocu da joj dam od istog proizvodjaca isto mleko samo senzitiv.
Dakle, sta to znaci od prve flasice?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 09, 2007 5:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Evo u medjuvremenu uspeh da svojim mlekom podmirim potrebe svog pileta. Ono sto me interesuje s obzirom da se izmuzavam jeste kada se majcino mleko (koje cuvam u frizideru) podgreje, koliko dugo (sat,dva...?) sme da se ponudi bebi? Naime mala neki put nece da pojede sve odmah. Ukoliko to bacim, pa joj za sat ili dva podgrejem novo mleko, onda mi ta kolicina fali da bih pokrila njene potrebe.
Da li mleko treba posle podgrevanja ostaviti na sobnoj temperaturi ili vratiti u onu spravicu koja ga odrzava toplim?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 03, 2007 10:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 03, 2007 10:06 pm
Postovi: 45
Posto sam videla da neke mame imaju nedoumica sa cuvanjem izmuzenog majcinog mleka, pokusacu da pomognem.
Moja Lena je prve 2 nedelje svog zivota samo sisala, ali i stalno plakala jer je ostajala gladna. Dok nisam kupila chicco pumpicu koja je pristupacnija od aventove, a isto toliko je dobra.
Sada se redovno izmuzavam pre svakog obroka i uvek joj dajem sveze mleko.
Ukoliko primetim da ga nemam dovoljno, posto Lena sa svojih 3 meseca pije oko 170 ml, to meloko koje sam vec izmuzla ostavim u frizideru i kada mi je potrebno izvadim ga, podgrejem i dam joj. Naravno dodam i novo izmuzeno mleko, ali ne mesam, vec iz 2 bocice.
Ono sto je jako bitno, nikada se ne mesa hladno mleko sa toplim i nikada ne podgrejavati mleko 2 puta. Omeri onoliko mleka koliko mislis da ce popiti i toliko podgrej, ako nesto ostane od podgrejanog mleka bolje baci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 04, 2007 9:15 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Moja Isabel sa 3 meseca pije samo 110 ml. Da li je to malo?
I ja u principu ne mesam nikad toplo i hladno mleko, i kad se izmuzem cuvam ga u frizideru najduze 24h (mada ga ona uvek smaze za to vreme). Ali sam negde citala da majcino mleko moze da stoji napolju i vise sati. Naravno treba ga zagrejati samo jedamput.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 04, 2007 10:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 03, 2007 10:06 pm
Postovi: 45
Da, u frizederu najduze 24h, a moze ostati i van, a vreme stajanja zavisi od temperature sobe.
Naravno zimi duze, leti krace. Imala sam ja jednu tabelu koliko dugo sme na kojoj temperaturi sobe, ali ono sto je najbitnije mozes slobodno mleko cuvati od podoja do podoja van frizidera.

110ml, ok, ali na koliko sati?
Lena ponekad popije 180ml, a ponekad 160. A rucka striktno na 4 sata.
Izmedju joj dajem malo caja. Popije oko 100 ml caja izmedju podoja.
U principu, ne bi trebalo da brines za kolicinu mleka, jer beba popije onoliko koliko joj je potrebno.
A koliko ce popiti zavisi i od toga koliko je mala aktivna u toku dana.

Lena retko spavka u toku dana, ali zato spava tokom cele noci i pred spavkanje uvek manje mleka uzme. Tako je sama odredila.
I sama se uobrocila na 4 sata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ishrana novorodjenceta
PostPoslato: Uto Sep 04, 2007 10:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 03, 2007 10:06 pm
Postovi: 45
Da, u frizederu najduze 24h, a moze ostati i van, a vreme stajanja zavisi od temperature sobe.
Naravno zimi duze, leti krace. Imala sam ja jednu tabelu koliko dugo sme na kojoj temperaturi sobe, ali ono sto je najbitnije mozes slobodno mleko cuvati od podoja do podoja van frizidera.

110ml, ok, ali na koliko sati?
Lena ponekad popije 180ml, a ponekad 160. A rucka striktno na 4 sata.
Izmedju joj dajem malo caja. Popije oko 100 ml caja izmedju podoja.
U principu, ne bi trebalo da brines za kolicinu mleka, jer beba popije onoliko koliko joj je potrebno.
A koliko ce popiti zavisi i od toga koliko je mala aktivna u toku dana.

Lena retko spavka u toku dana, ali zato spava tokom cele noci i pred spavkanje uvek manje mleka uzme. Tako je sama odredila.
I sama se uobrocila na 4 sata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 05, 2007 1:03 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Moradoh da prestanem da dojim. To dozivljavam kao licni poraz, ali sta cu, moja bolest se povampirila i moram da pijem lekove. Imam problema sad jos uz celu pricu i sa grudima i mlekom koje nadolazi. Menjam non stop listove kupusa i izmuzavam po malo samo da se ne stvaraju kvrge, ali plasim se da cu morati da uzmem i tablete za prestanak laktacije.
Moja beba jede 110 na svaka 2,5 sata u toku pre podneva, onda posle podne to bude i 4 sata. Od 6 popodne zna da odvali sa spavanjem pa da ne jede po 5-6 sati. Nocu imamo semu budimo se u 12 pa u 3 ili 4 i onda u 5 ili 6.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ishrana novorodjenceta
PostPoslato: Sre Sep 05, 2007 3:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 03, 2007 10:06 pm
Postovi: 45
Dea, koja bolest je u pitanju, ako nije tajna?
Pitam zato sto znam curu koja ima problema sa srcem i uzimala je lekove kao i pre trudnoce pa nije dojila.
Onda joj je dr promenio lek i rekao da sme dojiti.
Jako mi je zao kad cujem takve price.
Dea, da li ti mleko puno nadolazi? Znaci, curi li samo ili jednostavno osecas da su ti grudi prepune?
Moj savet ti je da se redovno izmuzavas pumpicom, a nakon toga i rukama malo da cedis dojke. I redovno stavljaj tople obloge na grudi.
Za listove kupusa ne znam, ali meni su jako pomogle vruce pelene i to koliko god mogu da izdrzim. Nakon obloga ponovo mogu dosta mleka da izmuzem.
Samo nemoj da se predas, budi optimista.
Ne znam zasto tvoja mala spava tako posle podne...
Mozda joj niste uspostavili neki odredjeni ritam?
Ja Leni nisam davala da zaspi pre kupanja. Igrala sam se sa njom, izvodila je napolje... I kupali smo je tacno pola sata pre zadnjeg obroka.
To je negde oko 22h.
Tako je ona navikla i sada tacno zna da posle kupanja ide obrog i pavkanje.
Budi se ponekad oko 4 nocu, ali joj ne dam mleko vec caj.
A posle caja opet sama zaspi i probudi se oko 6h za prvi obrok.
Tako da tacno ima 5 obroka. Tako su mi rekli da treba sa 3 meseca.
Nemoj joj stalno praviti mleko kad se probudi nocu. Jer ako se navikne stalno ce traziti u sred noci, daj joj malo toplog caja i da vidis kako ce sama zaspati posle.
Koliko obroka ima tvoja beba?
Ona bi vec trebalo sama da se uobroci na 4 sata. I da ima negde oko 5 obroka po 6 merica. Sve ti pise na kutiji bebilaka.
pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Moja beba nece da jede
PostPoslato: Sre Sep 05, 2007 8:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 05, 2007 7:40 pm
Postovi: 3
Lokacija: Novi Sad
Moja Masa ima 3 meseca i nedelju dana. Rodila se sa malom telesnom tezinom (2720 gr i 49 cm). Sticajem okolnosti nisam je dojila od pocetka i poceli smo sa adaptiranim mlekom- Humana. Ona je lepo napredovala (5750 gr i 61 cm sa tri meseca) ali su pre tri nedelje krenuli problemi :cry: . Ona od tada odbija da jede. Probala sam i sa drugim formulama (bebelac FC i Aptamil comfprt) i to sa tim specijalizovanim jer je imala grceve i to onog momenta kad pocne da guta cuje se rad creva i ona se izvija pocne da place i nema sanse vise da jede. U zadnjih par dana nece ni da proba da povuce mleko. Jedini nacin da je nahranim je da je uspavam. Strasno :cry: . Kad je uspavam popije ceo pripremljen obrok (5 merica Humane na svakih 4-5 sati). Svaki put prvo probam u budnom stanju ali cim je stavim u polozaj za hranjenje ona pocne da place i da se izvija. Probala sam sve moguce polozaje hranjenja i promenila i flasice (sa Aventa na Nuk) ali nista ne pomaze. Nas pedijatar kaze da je to faza jer je sa njom sve ok. A meni je to strasno i iskreno se nadam da kada pocnemo sa nemlecnom hranom da ce biti drugacije. Molim vas ako neko ima slican problem ili resenje za moj da mi pomogne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Moja beba nece da jede
PostPoslato: Sre Sep 05, 2007 8:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 05, 2007 7:40 pm
Postovi: 3
Lokacija: Novi Sad
Moja Masa ima 3 meseca i nedelju dana. Rodila se sa malom telesnom tezinom (2720 gr i 49 cm). Sticajem okolnosti nisam je dojila od pocetka i poceli smo sa adaptiranim mlekom- Humana. Ona je lepo napredovala (5750 gr i 61 cm sa tri meseca) ali su pre tri nedelje krenuli problemi :cry: . Ona od tada odbija da jede. Probala sam i sa drugim formulama (bebelac FC i Aptamil comfprt) i to sa tim specijalizovanim jer je imala grceve i to onog momenta kad pocne da guta cuje se rad creva i ona se izvija pocne da place i nema sanse vise da jede. U zadnjih par dana nece ni da proba da povuce mleko. Jedini nacin da je nahranim je da je uspavam. Strasno :cry: . Kad je uspavam popije ceo pripremljen obrok (5 merica Humane na svakih 4-5 sati). Svaki put prvo probam u budnom stanju ali cim je stavim u polozaj za hranjenje ona pocne da place i da se izvija. Probala sam sve moguce polozaje hranjenja i promenila i flasice (sa Aventa na Nuk) ali nista ne pomaze. Nas pedijatar kaze da je to faza jer je sa njom sve ok. A meni je to strasno i iskreno se nadam da kada pocnemo sa nemlecnom hranom da ce biti drugacije. Molim vas ako neko ima slican problem ili resenje za moj da mi pomogne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ishrana novorodjenceta
PostPoslato: Sre Sep 05, 2007 10:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 03, 2007 10:06 pm
Postovi: 45
Verovatno je muci stomace, tj grcevi. I moja beba ponekad to radi, ali samo na zadnjem obroku,pred spavanje. Moj savet ti je da nikada ne cekas da skroz ogladni. Uvek joj ponudi flasicu pola sata pre obroka. Ako pije na 4 sata, sledecu bocicu joj daj na 3,5. Mislim da to nema nikakve veze sa vrstom mleka. Daj joj ti to mleko koje je do sada pila, samo malo ranije.
Ja sam tako resila taj problem,uvek joj zadnji obrok dajem pre.
Verovatno odbija flasicu jer je premorena, pa je mrzi da vuce.
To je bio problem kod moje bebe.
A mozda ti mnogo ogladni. Probaj ovako, kod mene je upalilo. :wink:
Srecno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ishrana novorodjenceta
PostPoslato: Sre Sep 05, 2007 10:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 03, 2007 10:06 pm
Postovi: 45
I da... Ne menjaj Avent!!! Najbolji je! Nukovi ventili za vazduh se zapuse vremenom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 05, 2007 10:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 21, 2006 9:58 pm
Postovi: 272
Evo ako ja mogu da ti pomognem!
Moja cerka se rodila pre vremena sa 3.100kg medjutim u bolnici je izgubila dosta pa je imala kao i rvoja cerkica kilazu 2.700 a bila je velika isto 49cm. Mene su u bolnici naplaili kao i kasnije kod kuce da mleko ne treba menjati pa sam joj davala bebelak i ona je to fino pila dok nisu poceli grcevi. Stvar je bila ista kao i kod tvoje bebice: cim krene da jede pocne da se otima, savija, place i to tako traje maltene sve vreme. Probala sam i ja razna mleka ali nista nije pomoglo dok mi nisu rekli d probam espumisan kapi - to sam joj davala pre ili u toku obroka - nekad i u mleko - i grcevi si stvarno nestali! Svidjalo mi se to sto pise za te kapi da nikako ne uticu na krvnu sliku vec samo da neutralisu mehurice koje mleko stvara i tako olaksava varenje i praznjenje. aravno, vremenom joj sam smanjivala kapi , davala sam joj samo kad vidim da ima problema i da place dok sam na kraju potpuno prestala da joj ih dajem negde pocetkom cetvrtog meseca. Medjutim, primetila sam skoro da joj bebelak vise ne odgovara: stolica je pocela da joj bude redja i sluzavija ( zato sam joj davala posebnp mleko bebelak ec - mislim da se tako zove sa manje mlecnog secera ) i njega je lepo pila ali je bila strasno gladna i non stop je trazila da jede. I tako u krug dok od pedijatra nisam dobila neku brosuru za francusko mleko novalak. Cim sam joj ga dala moja cerka je popila punu flasicu i otad nemamo vise nikakvih problema. Sada sam pocela da joj dajem jedan obrok voca ( kompot od jabuka, breskve) dala sam joj i barenu sargarepu a uvece pirincane pahuljice u mleku i ona je to super prihvatila. A da, jos jedna bitna stvar, moja cerka isto znaci sve to radi mislim na savijanje, plakanje, vristanje i guranje flasice ako se naguta vazduha. Pa zato nije lose da je negde usred obroka savijes ili prebacis preko ramena da ona dobro podrigne jer kazem ,neki put moze i to da je muci. Uostalom, negde sam procitala da je veoma efikasno protiv grceva da se beba dobro ispodriguje posle jela . A ako ona jede samo kada spava mozda ne uspe sav vazduh da izbaci pa je stomacic posle muci i mozda zbog toga nece da jede.
A moguce je i da je gladna. Moja cerka je jela na tri sata pa kada sam pocela da joj produzavam vreme desavalo se da se buni. Medjutim, ista stvar se desava i danas kada je pa umorna: onda bi htela i da jede i da spava pa je nervozna i place. Da bi ti bilo lakse meni su rekli da to rade sve bebe. i mozes da probas da joj dajes da jede pola sata ranije,probaj i da je uspavljujes da bi bila odmorna ali je i probudi kad treba da jede pa ce ona vec uhvatiti neki ritam koji joj odgovara.
Eto toliko sto se mog skromnog iskustva tice i nadam se da ce ti pomoci.
Puo pozdrava i poljubaca bebi!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ishrana novorodjenceta
PostPoslato: Čet Sep 06, 2007 11:09 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 03, 2007 10:06 pm
Postovi: 45
Iskustva su razlicita. Nama za grceve nista, ali nista nije pomoglo!
Empumisan smo od samog pocetka koristili i nista, onda neki sirup za grceve i opet nista... I tako u krug!
Pravo da vam kazem jednog dana sam digla ruke od svega toga i jedino sto nam je pomagalo jeste kad joj ugrejem stomacic, pa je prebacim bukvalno da visi preko moje ruke i lagano ljuljuskam. Tako se stalno opustala i uspavljivala.
Nekome su pomogle te kapi, ali nama nisu... Sve je to individualno...
A ono sto sigurno deluje jeste da ostanes mirna, da se ne zivciras i ne panicis, jer ce beba jos vise plakati.
Ako se iznerviras, daj je nekom drugom da je malo nosa dok se ti ne smiris, pa tako sve u krug...
A izgleda da bukvalno sve bebe prodju kroz tu fazu plakanja na flasicu...
Isto probaj da budete same vas dve u sobi kad rucka i da joj flasicu ponudis kad je mir i tisina i kad je beba raspolozna.
Nekad mi ovo pomogne, nekad ono... ali nadje se uvek neko resenje.
Ma kad sve to malo prodje i kad se setis, shvatis da su to bile slatke muke... :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: